Különleges Samsung Blu-ray-lejátszó

Megjelenés

A Samsung a gazdag felszereltség mellett mindig is igyekezett egyedi formavilágú termékeivel kitűnni a gyártók közül. Legújabb díjnyertes Blu-ray-lejátszóját is ennek jegyében építették meg. Messziről nézve talán senki nem is gondolná, hogy egy lejátszóról van szó, annyira különc külsejű lett a jövevény.

Mivel a legtöbb lejátszó a hagyományos téglalap formát követi, jó eséllyel figyelnek fel rá a boltokban, bemutatótermekben. Persze, mint tudjuk, a megjelenés nem minden, ezért a készítők belegyúrták utolsó technikai fejlesztéseiket is a tervezéskor. Az adatlap alapján egy prémium kategóriás termék benyomását kelti, de azért leteszteltük, valóban így van-e.

A nem túl beszédes, DB-P4600 névre hallgató berendezés külsőre egyik konkurensére sem hasonlít, olyannyira egyedi kialakítást kapott. Szintén meghökkentő tulajdonsága, hogy a készüléket akár falra is szerelhetjük. A tükröződő műanyag felületen csupán egy Blu-ray ikon és a gyártó logója látszik kikapcsolt állapotban, és ha a kis indikátor nem lenne, még azt is bajos lenne megállapítani elsőre, hogy hol is kell a lemezt betenni a meghajtóba. Mivel nincs tálca, ami fogadná a lemezeket, valóban rövid keresés vezeti el a felhasználót a slot-in kialakítású fogadónyíláshoz. A zongorák fényes fekete színére emlékeztető fedlap alsó részén kaptak helyet az érintőgombok, amelyek kikapcsolt állapotban nem is láthatók, kivéve a standby állapotot pirosan jelzőt.

A készüléket megfordítva bukkanunk rá a süllyesztett portokra, amikből ha sokat használunk, nehézkessé válhat a csatlakoztatás a kevés hely miatt. Természetesen megtalálható itt az elengedhetetlen HDMI interfész, illetve van kompozit video-/sztereo audio-, valamint optikai audiokimenet is, ám sajnos komponens video- vagy többcsatornás audiokimenettel nem látták el a mérnökök. Emellett egy USB 2.0 port, hálózati Ethernet csatlakozó is van, de a mellékelt USB-s egység segítségével a vezeték nélküli kapcsolódás is lehetséges. A tápellátásról egy 220 V-ról üzemeltethető DC táp gondoskodik.

A csomagban kapunk egy távirányítót is, amely a HDMI CEC funkcióra is fel van készítve, így a kezelőszerv dúskál a gombokban. A HDMI CEC (Consumer Electronics Control) a HDMI szabvány egy kiterjesztése. Lényege, hogy a HDMI kábellel összekötött berendezéseink (tv, lejátszó, erősítő) vezérléséhez elegendő egyetlen távirányító, ami tartalmazza az összes szükséges gombot. A nagyobb gyártók beépítették már saját rendszereikbe, és többnyire egyedi elnevezést alkalmaznak a CEC helyett. A Samsung az Anynet, illetve újabb eszközeinél az Anynet+ nevet adta a szolgáltatásnak. A megkülönböztető elnevezés egyben azt is jelenti, hogy egyelőre a különböző gyártóktól származó termékek nem tudnak egymással teljes mértékben kommunikálni. Elvileg a készülékek automatikusan be tudnak kapcsolni, és elindítható a Blu-ray lejátszás is egyetlen gombnyomással, de bizonyos funkciók – mint például több tuner hangolása – jelenleg még nem megoldottak.

A készülék aljára egy döntött kialakítású talprész is felcsavarozható, ami ugyan nem állítható, ám a felfogatásra két lehetőség nyílik, így szabályozható a dőlési szög. A lejátszó falra is könnyen felszerelhető a mellékelt rögzítőkkel, dekoratív külsejével még jól is mutathat egy modern nappaliban.

Főbb paraméterek:

Samsung BD-P4600
Lejátszható adathordozók Blu-Ray, DVD, CD
Videoformátumok MPEG-2, H.264, VC-1, DivX
Kimeneti felbontások 1080p, 1080i, 720p, 576p, 576i, 480p, 480i
Blu-Ray profil 2.0
HDMI CEC Van, Anynet+
Beépített adattár 1 GB flashmemória
BD-JAVA Igen
Hálózat Vezeték nélküli, kábeles
Beépített dekóder Dolby Digital, DTS-HD (v.1.3), Dolby TrueHD
Csatlakozók kompozit videokimenet, analóg kétcsatornás hangkimenet, digitális (optikai) hangkimenet, Ethernet, HDMI, 2 db USB
Méret 461 x 195 x 42 mm
Tömeg 1,9 kg
Fogyasztás
(lejátszás / készenlét)

15 W / 0,86 W
Ajánlott bruttó fogyasztói ár 99 990 Ft

Indítás, menürendszer

A készülék bekapcsolása is érdemel néhány szót, mert az indulási idő egy lehetséges érzékeny pont a lejátszók esetében. Üresen a bekapcsolás 16 másodpercig tartott, amíg a jól ismert Samsung logó feltűnt a szemünk előtt. Standby üzemmódban egy lemezt behelyezve 28 másodpercig kellett várnunk, amíg a lemez menüje megjelent a képernyőn. A korongok felpörgetése és beolvasása sem tart túl sokáig a DB-P4600 számára. A Blu-rayeket a behelyezéstől számítva 17 másodperc alatt juttatja el a főmenüig, míg a DVD-k esetében az ehhez szükséges idő 13 másodperc. Amennyiben DivX filmeket szeretnénk nézni, a beolvasás csupán 9 másodpercet vesz igénybe és már tallózhatók is a mappák.

Az indulási időben persze szerepe lehet a beépített merevlemeznek is, ám összehasonlítva más HDD-s lejátszókkal, ez a sebesség kiválónak mondható. Vannak olyan készülékek, ahol a bekapcsolás maga 40-50 másodperc és még erre jön a lemez betöltése, ami még további kb. 20-30 másodperc várakozásra késztetheti a nézőt, tehát jóval egy perc fölé is mehet az indulási idő. A Sony PS3 nagyjából 20-25 másodperc alatt tölti be a lemez első képét a bekapcsolást követően.

A Samsung menürendszere egészen átlátható és a távirányító segítségével könnyen be is állítható minden fontos paraméter. Ebben kevés változás tapasztalható az előző modellekhez képest, de nagyon nincs is miért lecserélni, mert jól sikerült. Olyan alapvető beállítások, mint az időbeállítás, érintőgombok hangja a rendszerinformációval és frissítéssel együtt a System menüben kaptak helyet. A firmware frissítéséhez előbb be kell állítani a hálózatot, és csatlakozni kell az internetre. Ebben a menüben lehet tájékozódni az 1 GB méretű BD-Live tárhely telítettségéről is, és szükség esetén törölhető róla minden adat. Ez természetesen csak a BD-Live szolgáltatással letöltődő, lemezekkel kapcsolatos adatok, képek, infók tárolására alkalmas, másra nem használható.

Az Audio menüben a kimeneti hangminőséget, az esetleges újrakódolást és a lekeverést lehet állítani. Bizonyos tömörített HD hangsávokhoz (mint a Dolby TrueHD és a DTS-HD Master Audio) nem elegendő, hogy a lejátszó ki tudja adni HDMI-n keresztül, szükséges hozzá a vevő oldalon is a megfelelő elektronika a kitömörítéshez és a lejátszáshoz. Ha a vevő oldal nem képes fogadni ezeket, akkor a lejátszó maga is ki tudja tömöríteni kiküldés előtt PCM hangsávokká, illetve le is lehet kevertetni a hangot sztereóra is, ha nincs többcsatornás hangfalrendszer csatlakoztatva.

A megjelenítés beállításai között lehet kiválasztani a megfelelő képarányt és felbontást. A lejátszó képes 4:3, illetve 16:9 arányú kijelzőkre méretezni a lejátszandó médiát, és ehhez igazítható a felbontás is. Amennyiben nagyobb méret kerül beállításra, mint a kijelző natív felbontása, a rendszer figyelmeztet, és nem állítja be a kívánt értéket. Mivel Blu-ray-lejátszóról van szó, természetesen HD felbontásokat ajánl fel a menü Full HD 1080p-től lefelé. Lehetőség van 1080i beállítására is, ám ebben az esetben a progresszív szkennelést Auto módra kell állítani, vagy ki kell kapcsolni.

A HDMI beállításoknál lehet megadni, hogy tv vagy monitor a megjelenítendő eszköz, illetve beállítható, hogy az Anynet+ alapértelmezésben bekapcsolt vagy kikapcsolt állapotban legyen-e. Ha be van kapcsolva, akkor természetesen felismeri, ha egy másik Anynet+ eszköz van a közelében, és kapcsolat létesíthető a kettő között. Mivel az ilyen berendezések ára egyelőre igen magas, itthon még nem annyira elterjedtek, kevés helyen lehet találkozni ilyen „hálózattal".

A lejátszó különleges tulajdonsága, hogy a hozzá kapott wi-fi adapterrel képes vezeték nélküli hálózaton keresztül (IEEE 802.11 b/g/n) az internetre is csatlakozni megfelelő kulcs és titkosítás alkalmazásával. Emellett UTP csatlakozó is van a készüléken, így ugyanez kábellel is megtehető. A hálózati beállítások elvégzése igen egyszerű, főleg ha egy routeren keresztül érhető el az internet, mert így Plug and Play módon felismertethető a készülék. A Network menüben a csatlakozáshoz szükséges beállítások végezhetők el. A hálózat beállításának nagy részét néhány alapvető kérdés után automatikusan elvégzi az eszköz.

Hálózaton keresztül számítógéppel is összeköthető a berendezés. A csatlakozáshoz a számítógépen egy megosztott mappa vagy meghajtó szükséges, és ha létrehozható a kapcsolat, akkor onnan a megfelelő DivX formátumú filmek, képek, MP3 zenék gond nélkül lejátszhatók vele.

Képességek

Profile 2.0

A BD-P4600 Profile 2.0, vagyis BD-Live Blu-ray-lejátszó, így meg kell felelnie néhány követelménynek. Az ilyen készülékeknek rendelkezniük kell beépített vagy USB-n, hálózaton keresztül elérhető tárhellyel az internetes és a lemezen lévő adatok tárolására. Ezt a tárhelyet virtuális fájlrendszeren keresztül kezelik. Szükséges PiP (Picture in Picture – kép a képben) funkció, illetve másodlagos hangsávlejátszási képesség beépítése, amit általában egy második processzor végez. Internetes csatlakozási lehetőséget is biztosítaniuk kell a Profil 2.0 kategória képviselőinek.

A Samsung a tárhely tekintetében is próbált formabontó lenni, mert amíg ma még a lejátszók többsége USB-st mellékel, ebbe a modellbe 1 GB-os beépített flashmemória került. Egyes Blu-ray lemezek a BD-Live szolgáltatás segítségével az internetről is tölthetnek le bónusz tartalmakat: képeket, előzeteseket, egyebeket. Ezeknek az adatoknak a tárolására szolgál a beépített tárterület, ezért nem kell több tíz gigabájtnyi belőle. A tárhely bőven elegendő, hiszen törölhető és nincs olyan lemez vagy internetes tartalom, ami egyszerre megtöltené, de ha mégsem lenne elég, az USB-s bővíthetőség még mindig fennáll, mint lehetőség.

A vezeték nélküli kapcsolódáshoz a gyártó egy USB-s adaptert is mellékel a csomagban. A hatótávolsága nem túlságosan nagy, de viszonylag stabil átvitelt biztosít néhány méteren belül.

Hangsávok

A különleges kis lejátszó a hangsávok terén sem szűkölködik lehetőségekben. A tömörített HD (Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio) és Dolby Digital Plus hangsávokat ki tudja adni bitstream formában az erősítők felé, vagy belső kodek segítségével ezeket fel is tudja dolgozni, ha a vevő oldalon erre nincs lehetőség.

Maradva még egy kicsit a hangsávoknál: egy apró, de bosszantó hibát hagyott a rendszerben a Samsung. Lejátszás közben a képernyőn megjeleníthető egy információs ablak, ami különböző adatokkal látja el a nézőt. Ezen az ablakon azonban nem látszik a hangsáv típusa, csupán annyi, hogy többcsatornás sávról van szó. Ha a teljes információra van szükség, akkor a hangsávok között választó, a távirányítón dedikált Audio gomb megnyomása után van lehetőség a a teljes nevének a megismerésére. Ugyanígy a DivX filmeknél sem látszik, ha MP3 a hangsáv, csak a hangsávválasztóban.


Képminőség

A képminőség terén kiemelhető, hogy DVD-lejátszás során a lejátszó tud 1080p felbontásra felskálázást is, amely egyébként egy igencsak hardverigényes feladat, amire egyelőre nem sok konkurens képes. Lehetőség van 24p kimeneti sebesség alkalmazására is, ami az úgynevezett judderek kiszűrésére szolgál. A judder olyan képhiba, elmosódás, kockásodás, ami leginkább akkor látható, amikor a kamera végigpásztáz egy területen, vagy amikor nagyon gyors mozgások láthatók a filmen. Ez a hiba abból ered, hogy a forrás sebessége és a képernyőfrissítés nincs összhangban, nincs egy ritmusban. Ennek a funkciónak a teszteléséhez olyan tv szükséges, amely szintén ismeri a 24p technikát (vagy ennek a kiküszöbölésére alkalmas eljárások egyikét). Ilyen sajnos nem állt a rendelkezésünkre a teszt során, mert ezek a készülékek egyelőre még ritkák és drágák.

Egyébiránt a képminőség kiváló. A támogatott formátumok listájára is került fel olyan, amelyet nem minden termék mondhat el magáról, nevezetesen a DivX HD támogatás. Emellett DVD-ről vagy hálózaton keresztül számítógépről is képes DivX videókat lejátszani. Hálózati média lejátszására (például YouTube vagy más stream) azonban nem alkalmas a lejátszó, de talán ez nem is olyan nagy hátrány, ha figyelembe vesszük, hogy erre a versenytársak modelljei közül is kevés csúcsmodell alkalmas (pl. az LG BD370).

Sajnos a képminőséget illetően a Samsung elkövetett egy hibát is, amelyet a kategória legjobbjai nem. Kihagyták a Silicon Optics Reon chipjét, ami a HQV technológiát is ismeri. A HQV (Hollywood Quality Video) olyan képjavító eljárásokat alkalmaz, amelyek nagymértékban kihatnak a kimeneti képminőségre. A HQV a már kész videóanyag lejátszásakor képes javítani a hibákat, tehát post-production technológia.

Egyebek

A HDMI CEC, illetve az Anynet+ képesség Samsung szórakoztató-elektronikai eszközökkel jól működik, de más gyártó megoldásaival egyelőre nem kompatibilis. A távirányító infravörös kommunikációja a lejátszóval azonban nem mindig nyújtja a legjobbat. Nagyobb szögből sokszor már nem érzékeli a gombnyomásokat, így szinte csak szemből érdemes használni. A dedikált hangsáv- és feliratváltási gombok, a képkockánkénti léptetés gombja és a jelenetléptetés hasznos funkciók, és a 128-szoros sebességgel pörgetés is hatásos, de például a still nem mindig működik tökéletesen (valószínűleg BD-J hiba) és nem programozható. Még egy apróság, amely esti filmezésnél okozhat gondot, hogy a távkapcsolóba nem építettek háttérvilágítást a gombok jobb láthatósága érdekében.

Kissé szokatlan és bosszantó tulajdonság, hogy lejátszás közben a készülék menüje nem elérhető, így ha valamit változtatni szeretnénk, akkor a filmet le kell állítani. A távirányító nélkül a lejátszón is megtalálhatók az alapvető lejátszási funkciók. Ízléses érintőgombok villannak fel bekapcsoláskor a jobb alsó részen, és egy pár karakteres állapotjelző is került a borításra. A lemez kiadása csak kétszeri érintésre történik meg, ami egy apró biztonsági figyelmesség, de igen hasznos. A készülék szélén a plexisáv halványan, kékes színben dereng használat közben, fényereje nem zavaró még sötét szobában sem.

Értékelés

A Samsung termékeit a piac sok szegmenséből ismerhetjük, és általában az újító formák, a megbízhatóság és a funkciók sokasága jellemzi őket. A BD-P4600 kivételes formavilágával biztosan sokakat első ránézésre rabul ejt majd, de valószínűleg lesznek olyanok is, akiknek nem illene a nappalijukba. Az újítások mindig megosztják a vásárlókat.

A lejátszó összességében kiválóan teljesített. Gyors a boot folyamat, gyorsan beolvassa a lemezeket, sokféle formátumot ismer. A 2.0-s profilnak köszönhetően képes kezelni több hangsávot és képet egyszerre, Wi-Fi adapterével vagy kábel segítségével internetre is tud csatlakozni. A tömörített HD hangsávokat belső dekóderével is képes feldolgozni, ismeri a 24p továbbítási eljárást, Anynet+ környezetben kommunikálni is tud más Samsung eszközökkel. Szinte csak jót mondhatunk el róla, ám azért van néhány hibája, mint például a rendszermenü vetítés közbeni letiltása, a HQV hiánya és a viszonylag szűk mozgástér a távirányítóval. Egy dologról még nem esett szó: a készülék áráról. Az újításokat és a gazdag felszereltséget nem adják ingyen. A lejátszó az olcsóbb helyeken is 99 990 forintba kerül, ami jóval több, mint pár másik, hasonló tulajdonságokkal rendelkező lejátszó ára. Természetesen efölött is van még azért néhány árkategória, de nagy tudása ellenére az ára miatt csak tetszett minősítést adhatunk a készüléknek.


Samsung BD-P4600 Blu-ray-lejátszó

stevve

A Samsung Blu-ray-lejátszót a Samsung Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés