Mesh hálózat ASUS módra: ZenWifi AC3000 CT8

A tajvaniak elegáns, sok extra funkcióval felszerelt Wi-Fi 5-ös rendszerét próbálhattuk ki otthon.

Üzembe helyezés, szolgáltatások

A mesh rendszerek többsége nem olcsó, és ez igaz a ZenWifi AC3000-es csomagra is, mely többe kerül, mint két darab jó minőségű ac-s router. Adódik tehát a kérdés, hogy miért vásárolna valaki ilyet, erre pedig a válasz az, hogy a kényelem okán: aki nem igazán ért a számítástechnikához, a hálózatok beállításához, az nehezen fog egy jól működő WLAN-t összerakni egy nagyobb lakásban. Számára jó megoldás tehát egy elméletileg pár lépésben üzembe helyezhető mesh rendszer, melynek nem okoz gondot néhány szint és pár száz négyzetméter lefedése. Ha erről az oldalról vizsgáljuk, akkor a ZenWifi AC3000 nagyon jól teljesít, ugyanis tényleg pár lépésben beállítható: azok után, hogy letöltöttük okostelefonunkra az erre szolgáló alkalmazást (Android és iOS verzió is van), és csatlakoztattuk az egységeket, 5 perc alatt élet lehelhető egy átlagos igényeket tökéletesen kielégítő hálózatba.

[+]

Az ASUS Router alkalmazás nem bonyolítja túl a dolgot, de nem is hagy ki semmit: elvégzi a netkapcsolat beállítását, a hálózati és felhasználói felület biztonságához szükséges azonosítók bekérését és a node-ok között a beállítások szinkronizálását. Ha elkészült, azonnal használatba is vehetjük a rendszert, vagy ha rendelkezünk egyéb AiMesh-kompatibilis hardverrel, akkor azokat is integrálhatjuk a hálózatba.

[+]

A legtöbb mesh megoldás persze hasonlóan egyszerű beállítási lehetőséget kínál, hiszen pont ez a lényegük – a ZenWifi CT8 azonban azoknak is megpróbál megfelelni, akik mélyebben is szeretnének belemászni a finomhangolási lehetőségekbe. Erre két út is kínálkozik: egyrészt az említett appból rengeteg finomságot elérünk, az olyan gyakran használt lehetőségektől, mint a porttovábbítás vagy a QoS, az olyan ritkábban szükséges extrákig, mint a vendéghálózat belépési adataink megosztása QR kóddal.

Funkciók

Az alkalmazáson túlmenően a ZenWifi CT8 böngészőből elérhető kezelőfelülettel is rendelkezik, ahogy az a hagyományos routereknél is megszokott. Sőt, igazából ez a felület az ASUS egyéb hálózati termékeiből már ismerős lehet, és mi is foglalkozunk már vele az AX6100 vagy a Blue Cave kapcsán.

[+]

Mint azoknál, egy grafikus, de nem túlcsicsázott felületen érjük el a beállításokat, mely nemcsak magyarul tud, de a főbb funkciókról még egész használható információkkal is rendelkezik.

[+]

Természetesen itt is elérhető a teljes „Ai” eszköztár, úgyhogy kapunk intelligens QoS-t, a TrendMicro biztosította AiProtectiont, AiCloudot (mely a csatlakoztatott USB-s háttértárból készít felhőtárhelyet) és így tovább.

Rendelkezésre áll egy széleskörűen testre szabható szülői felügyeleti rendszer is, mely kliensre, időpontra, szolgáltatásra, weboldalra vagy kulcsszóra szűrve is lehetővé teszi a forgalom tiltását. Mivel nem ROG kategóriás eszközről van szó, a GameBoost szolgáltatások nincsenek jelen, de az említett QoS rendelkezik játékra optimalizált beállításokkal.

A fejlettebb, talán ritkábban használt opciók között találunk VPN-t (a ZenWifi kliens és szerver egyaránt lehet), van Alexa és IFTTT alapú vezérlésre lehetőség, beállíthatunk vendéghálózatot is. Finomhangolás területén a különböző működési paramétereket igen széles körben tudjuk befolyásolni mind a LAN, mind a WLAN esetében. Ez már tényleg a hozzáértők terepe, az egyes beállításokhoz nem is nagyon kapunk magyarázatot.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés