Microsoft Surface 2 tablet: Windows RT második kör

Surface 2

Kétség nem fér ahhoz, hogy a Microsoft Surface RT táblagépe és a hozzá kapcsolódó Windows RT operációs rendszer az elmúlt időszak egyik nagy számítástechnikai bukása volt. A redmondi szoftveróriás masszív, 900 millió dolláros mínuszt könyvelhetett el vele, és úgy hírlik, ez a fiaskó (hogy nem sikerült jól a tabletpiaci belépő) komolyan közrejátszott Steve Ballmer távozásában a Microsoft éléről. Nagyjából egy évvel a Windows 8 és a Windows RT operációs rendszer, illetve az Intel processzoros Surface és az ARM processzoros Surface RT tablet megjelenése után megérkezett a Windows 8.1 és RT 8.1, és velük az új tabletek is. Immár a Surface 2 az egyszerűbb, ARM-os, Windows RT 8.1-et futtató, és a Surface Pro érkezik Windows 8.1-gyel és Intel Haswell processzorral.

Tesztlaborunkban a Surface 2 tette tiszteletét a szintén frissített, hozzá tervezett Type Cover 2 billentyűzet társaságában. A Surface 2 nagyon elegáns dobozából egy mutatós, 10,6 hüvelykes képernyővel ellátott tablet bújt elő, ami szögletes, a gép hátlapja felé szűkülő formatervében az első Surface RT-t idézi – méretben (275 x 173 x 8,9 mm) és súlyban (676 gramm) sem sokban különbözik elődjétől. Egyedül színe változott, ami a képernyő fényes, fekete keretétől eltekintve matt szürke, ráadásul a világos rész minőségi magnéziumötvözetből készült, így alig látszanak meg rajta az ujjlenyomatok.

Kézbe kapva a Surface 2-t azonnal érezni, hogy itt felső kategóriás, prémium minőségű termékkel van dolgunk: az összeszerelési elsőrangú, a gépház nem recseg-ropog. Oldalt a tápcsatlakozó és alul a billentyűzet dokkolója is mágneses, nem kell bíbelődni velük, egyből a megfelelő pozícióba rántják a dugdosnivaló kábeleket. Az Apple iPadjeivel és a Google Nexus referencia tabletjeivel ellentétben a Microsoftnál nem fukarkodtak a bővítési lehetőségekkel, van teljes méretű USB 3.0 és micro HDMI aljzat, továbbá micro SD kártyaolvasó is, igaz, utóbbit egy kicsit eldugták a hátlapon. Ezenkívül kapunk még két okosan (a rövid oldalak tetejére) elhelyezett hangszórót és egy kétállású támasztót, amit nagyon szépen integráltak a Surface 2 hátuljába.

Méretben (10,6”) és képarányban (16:9) nem változott a Surface 2 kijelzője, viszont a felbontást megturbózták: a kor követelményeinek megfelelően Full HD-t, vagyis 1920x1080 pixelt kapunk nagyon is korrekt minőségű IPS panelen kiváló betekintési szögekkel és magas fényerővel. Érdekes módon a Microsoft hallgat azzal kapcsolatban, hogy milyen felületvédelmet kapott a képernyő, csak annyit tudunk – és ez látszik is rajta – hogy tükröződést csökkentő (antireflex) réteggel látták el.

Type Cover 2

Nem része a csomagnak, hanem külön vásárolható a Surface tabletek mellé kétféle billentyűzet. A 3 milliméternél vékonyabb, érintőfelületes Touch Cover 2 és a vaskosabb, nagyjából 6 mm-es Type Cover 2 közül utóbbit próbáltuk ki a tablettel. Jó hír, hogy az előző generációs Touch Cover és Type Cover is használható a második generációs Surface tabletekkel, továbbá a jövő év elején érkezik a még vaskosabb, de akkumulátorral ellátott Power Cover, sőt olyan Bluetooth kiegészítőre is számíthatunk, amivel vezeték nélkülivé tehetőek a Coverek.

A második generációs billentyűzetek fő érdekessége a háttérvilágítás, és egy kicsit a gépelési komforton is javítottak, persze ne várjunk notebookszintű működést. A magyar kiosztás sajnos ábránd marad egyelőre, be kell érnünk angol vagy német változattal.

A pici csuklótámasz és a billentyűzet hátsó oldala szövetszerű bevonatot kapott, sőt a kicsi touchpad is ilyen. Az eszköz nagyon szépen, igényesen kapcsolódik a tablethez, amiből így mondhatni notebookot csinál. A Surface 2 hátlapjából kinyitható támasznak köszönhetően ölbe véve is kifejezetten jól, notebookszerűen használhatónak bizonyult a készülék.

Hamar sikerült megbarátkozni a rövid úton, de határozott nyomásponttal járó billentyűzettel. A valódi fizikai visszajelzés miatt sokkal könnyebb vakon gépelni vele, mint érintős társával vagy a monitoron megjelenő, virtuális billentyűzettel. Ráadásul súlya sem vészes – kb. 270 gramm – és védőtokként is funkcionál, így szinte kötelező kiegészítőnek mondható.

Windows RT 8.1

A Surface 2 legvitathatóbb része a Windows RT operációs rendszer. Aki nem tudná, a Windows egy olyan változatáról van szó, ami a Windows Phone-hoz hasonlóan ARM processzorarchitektúrán fut, miközben úgy néz ki, mint az x86-os rendszereken megtalálható Windows 8, van Modern felülete és klasszikus Munkaasztala is. Utóbbi viszont csak amolyan látszat, az alapból beépített néhány eszközön felül mással nem használható, és a Microsoft lehetőséget sem ad a programozóknak arra, hogy a Windows RT Munkaasztalán futó alkalmazásokat írjanak.


A Munkaasztal háttérképe látható a Start felület mögött

Van viszont Windows Runtime, amire az RT rövidítés utal. Ez egy védett, az operációs rendszer magja fölött futó szoftverkörnyezet, amiben az alkalmazások semmilyen rendszerszintű problémát nem okozhatnak (legalábbis elvben). Érdekessége, hogy a vele elkészített programok könnyedén lefordíthatóak mind a három aktuális Windows verzióhoz, tehát Windows Phone, Windows RT és asztali Windows Modern felületű alkalmazás is készíthető belőlük, sőt az Xboxokon is elfutnak. Így lényegesen leegyszerűsödik a többplatformos fejlesztés, ugyanakkor a hardverből nem lehet kihozni a maximumot. Ennek negatív hatása elsősorban az internetböngészőnél látszik, aminek előnyös lenne a hardverközeli futás, de mivel ilyet Windows RT-n csak a Microsoftnak lehet, ezért csak Internet Explorer van hozzá. A Firefoxot, Chrome-ot és a többi böngészőt el lehet felejteni, ami sokaknak kritikus problémát jelenthet.


Kicsinyített méretben több csempe fér el, a betűk is kisebbek, de minden szép éles

Egy évvel ezelőtt a Windows 8 és az RT startjakor óriási felháborodást keltett a felhasználók körében az érintéses kezelésre kihegyezett Modern kezelőfelület megjelenése, ami paradox módon éppen a sikertelen Windows RT-nek feküdt a legjobban. Hiszen a csak táblagépen futó, klasszikus Desktop alkalmazásokat szinte kizáró rendszernél lényegében jól működött a Modern UI.

Azaz működött volna, ha felszerelik kellő mennyiségű és kellő minőségű alkalmazással és eszközzel. Nyilván egy nulláról induló, tejesen új operációs rendszernél naivság ezt elvárni, még akkor is, ha ott van benne a nagyon erős, teljes értékű Microsoft Office. Egy év elteltével már lényegesen jobb a helyzet, bár kitörő örömre még most sincs oka az RT-használóknak. Mostmár hivatalos vagy nem hivatalos alkalmazással elérhető a Facebook, a Youtube, a Twitter, az Instagram, a Tumblr, a Foursquare vagy az Endomondo, és a több mint százezer tételből álló kínálatban rengeteg magyar appot is találunk.


Lefelé simítással érhető el a Modern alkalmazások teljes listája

Persze ez a kínálat sehol sincs a Google Play áruházhoz képpest, az Apple-ről meg ne is beszéljük. Játékok terén rengeteg, más platformokon megszokott kedvencünk hiányzik Windows RT-n (pl. Subway Surfers, Temple Run, Beach Buggy Blitz), nincs Draw Something, rendes Google Maps App (a Bing Maps viszont jó), és általában jellemző, hogy a divathullámszerűen előbukkanó új alkalmazások fáziskéséssel, rosszabb esetben egyáltalán nem jutnak el Windows RT-re (és ezzel sajnos a Windows Phone esetében is gyakran szembesülni kell). Sovány vigasz, hogy még nagyon fiatal operációs rendszerekről van szó, és az is elmondható, hogy legalább ami a boltban megtalálható, az egész jó minőség, nincsenek olyan gyenge appok, mint az Androidnál.

Windows RT 8.1 folytatás

Egy dologban viszont nagyon-nagyon jó a Windows RT most, hogy már a 8.1-es verzióba lépett. Okosan átszervezték a beállítási részét, és olyan elemek tűntek fel benne, amilyenekről Androidon vagy iOS-en csak álmodni lehet. Felhozható példának a felhasználói fiókok kezelése, a VPN, Proxy vagy egyéb hálózati lehetőségek, de a gyengénlátókat segítő funkciók is elsőrangúak, és az egyes állománytípusokhoz vagy feladatokhoz rendelhető appok listája is kiváló. Aki még mélyebbre szeretne merülni, az a desktop felületen megtalálja a klasszikus Windowsok rengeteg komponensét. Nyilván egy hétköznapi tablethasználónak erre semmi szüksége, és nem is kényszeríti rá a rendszer a gépészkedésre, ugyanakkor aki szeretne, az rengeteg mindent finomhangolhat.

A felület kimondottan jól átgondolt és felújított testre szabhatóságának viszont mindenki örül majd. Immár sokkal több mindenre (pl. fényképezésre, Skype hívások fogadására) használható a lezáró képernyő, a Modern felületen pedig két új csempeméret jelent meg: a picike, negyedcsempényi, valamint az óriási, négy csempe méretű. A legnagyobb méretet nem minden alkalmazásnál kapcsolhatjuk be, de amelyek támogatják (pl. időjáráskijelző, Skype), azoknál sok hasznos információ elfér rajta. A beállítások között találtunk egy olyan kapcsolót is, amivel kisebbre vehető az alapvető csempeméret, így három helyett öt csempesor jelenik meg a képernyőn.

Főként a klasszikus PC-ken örömteli, hogy a csempés, Modern felület hátterébe mostmár betehetjük a Munkaasztalunk hátterét. Ezzel a picike, banális módosítással elérték, hogy nem lett olyan ütésszerű az átmenet a Modern és klasszikus felület között, csak egy kicsit elsötétül az asztal és beúsznak rá a csempék. Ha pedig lefelé görgetünk a csempekínálatban, előjön az összes alkalmazást felsorakoztató lista. Elsőre fura volt, hogy csak ezen a listán jelennek meg az új telepítésű appok, és nekünk kell kézzel a Start felületre raknunk, amit ott szeretnénk látni, de végülis ez a logikus. Szintén érdekes, és szintén logikus, hogy alapból nincs klasszikus Munkaasztalra váltó csempe a start felületen, mert lényegében fölösleges odamennie a mezei júzernek. Aki meg oda vágyik, megtalálja magának az utat a keresőn vagy az összes app listáján keresztül.


Sokat javult a két alkalmazás futtatása egy képernyőn

A Windows RT (és Windows 8) hozta el a tabletekre a valódi multitaskot, és ezen a téren is fejlődött a 8.1-es verzió. Legjobban az 1:1 arányú osztás használható, amivel a széles 16:9 arányú és kellően nagy felbontású képernyőn két teljes értékű alkalmazást – mondjuk webböngészőt és szövegszerkesztőt – futtathatunk, de a játékok jelentős része is elfut kicsinyített méretben. A Skype, naptár és egyebek pedig oldalra, különféle szélességű sávba zárva mutatnak jól.

Teljesítmény

Hardver terén a kijelzőhöz hasonlóan a kötelezőnek mondható újításokat hozta a Surface 2. Az NVIDIA Tegra 3-at a Tegra 4 (T40) váltotta továbbra is 4+1 maggal, de a magok órajele 1,2 GHz-ről 1,7 GHz-re emelkedett. Ráadásul ARM Cortex-A9 helyett már Cortex-A15 felépítésűek, ami azonos órajelen akár másfélszer gyorsabb is lehet, és mondani sem kell, hogy a GeForce ULP grafikus mag is komolyat gyorsult. Emellé 2 GB RAM-ot és 32 vagy 64 GB háttértárat kapunk, ami microSD kártyával bővíthető. Fejlődtek a kamerák is, az előlapi 3,5, a hátlapi pedig 5 megapixeles, vaku viszont nincs mellettük. Az akku jó nagy, 31,5 wattórás (ez 8500 mAh a szokásos, 3,7 voltos feszültségen), hálózati modulból pedig egyelőre Wi-Fi és Bluetooth áll rendelkezésre, később lesz csak LTE modemes változat. Kár, hogy GPS csak az LTE modemes változatban lesz, NFC támogatásról pedig nem tudunk.

Termék megnevezése Microsoft Surface 2
Operációs rendszer Windows RT
SoC NVIDIA Tegra 4 (T40)
CPU 4+1 darab ARM Cortex-A15 mag – 1,7 GHz
GPU NVIDIA GeForce ULP
RAM 2 GB DDR3
Háttértár 32/64 GB
Kijelző 10,6 hüvelykes, kapacitív IPS érintőpanel
1920x1080 pixel felbontással (208 ppi)
Kamera 3,5 MP előlapi
5 MP hátlapi
Hangszórók sztereó
Kommunikáció IEEE 802.11n Wi-Fi kétsávos, Bluetooth 4.0, később LTE modemes változat is lesz GPS-szel
Interfész - USB 3.0
- micro HDMI
- audiokimenet
- mircoSD kártyahely
Érzékelők - gyorsulásmérő
- giroszkóp
Méret 275 x 173 x 8,9 mm
Tömeg 676 g
Akkumulátor 31,5 Wh (8500 mAh)
Gyártó honlapja microsoft.com
Termék honlapja Surface 2
Fogyasztói ár 184 100 Ft - 32 GB
222 000 Ft - 64 GB
Garancia 2 év

Egyelőre alig találni sebességmérő alkalmazást Windows RT alatt, és talán jól is van ez így, mert egy tableten aztán végképp nem a szintetikus sebességmérőkkel foglalkozik az ember. Ezeknek ugyanis rendszerint minimális köze van a valósághoz, és gyakran futtatásuk közben csalnak a hardvergyártók (pl. szándékosan irreálisan magasra tolt órajelekkel). Aki mégis a számok bűvöletében él, annak itt van néhány eredmény.

Mérések eltérő platformon Microsoft Surface 2 Google Nexus 7 2013
SoC NVIDIA Tegra 4 (T40) Qualcomm Snapdragon 600
3DMark Ice Storm Extreme 9157 7146
3DMark Ice Storm Unlimited 13 845 10 607
GFX Bench 2.5 offscreen 2806 / 25 fps 4516 / 40 fps
GFX Bench 2.7 offscreen 637 / 11 fps 874 / 16 fps
WebVizBench 4040 2770
Futuremark Pacekeeper 833 561

Bár az előd Surface RT-vel nem találkoztunk, a vele azonos hardverű Asus VivoTab RT járt nálunk. Ha azt mondjuk, hogy a Windows RT tisztességesen elfutott Tegra 3-on, akkor a sokkal izmosabb Tegra 4-re a szárnyalt kifejezés a megfelelő. A lényegesen nagyobb képernyőfelbontás ellenére minden flottul működött, a kezelőfelület sehol sem akadt, minden elsőre és azonnal előugrott vagy éppen eltűnt.

Windows RT
Speed Test Pro mérések
MS Surface 2 Asus VivoTab RT Acer Iconia Tab W500
Platform NVIDIA Tegra 4 (T40) NVIDIA Tegra 3 (T30L) AMD Brazos (C-60)
CPU egy szálon (Hash MB/s) 72,69 28,06 60,14
CPU több szálon (Hash MB/s) 186,74 99,36 92,03
RAM (MB/s) 448,79 58,27 197,79
GPU 62 360 22 459 268 268
Háttértár – lineáris olvasás / írás (MB/s) 91,53 / 37,24 60,24 / 22,08 145,21 / 65,91
Háttértár – 512k olvasás / írás (MB/s) 33,15 / 15,75 22,15 / 7,64 71,05 / 8,34
Háttértár – 4k olvasás/írás (MB/s) 4,78 / 4,99 2,15 / 2,14 2,46 / 2,42

Még az olyan trükkök sem akasztották meg a vasat, mint fél képernyőn Asphalt 8 játék futtatása, miközben a másik oldalon vadul gépeltünk a Wordben – éljen a multitask! A rendszermonitor azt mutatta, hogy a komolyabb játékok is legfeljebb 25%-os terhelésre képesek, amiből arra következtetünk, hogy a négyből csak egy magot tudnak használni, vagy egyszerűen nem találkoztunk két szálat kezelő, Modern felületes alkalmazással. Tán emiatt (vagy a GPU miatt) éreztünk némi akadást az Asphalt 8 felvezető jelenetében.

Az Office és az Internet Explorer 11 esetében sikerült 30% fölé vinni a terhelést, talán a hardverközeli futás révén tudnak két maghoz hozzányúlni, vagy pedig csak ennél a két appnál foglalkoztak ezzel a kérdéssel. Egyetlen leállását éppen az Office próbálgatása közben hozta össze egyik kollégánk; a program jelezte, hogy leállt, majd újraindult pontosan a leállás előtti állapotában, tehát komoly baj nem történt.

Multimédia, akkumulátor

Általában felróják a Windowsoknak, hogy nem tudják rendesen kezelni az átlagosnál nagyobb képernyőfelbontást. Nos, a Surface 2 nagyszerű, Full HD képernyőjén tevékenykedve kijelenthetjük, hogy a Windows RT 8.1 nem szenved ilyentől. Az alapvető, három csempesoros elrendezés és az ahhoz méretezett karakterek minden esetben rendben voltak, szép élesen jelentek meg. A jobb látással bírók pedig beállíthatnak egy kicsinyítési módot, amikor öt csempesor jelenik meg, és a betűméret is ehhez igazodva csökken. Az IPS panel betekintési szögei és fényereje igazodik a felsőkategóriás Android és iOS tabletekéhez.

Hangban sem lehet panaszunk a Microsoft új tabletjére, nagyon jól szól. Persze egy jobb fülhallgató vagy multimédiás notebook képességeit nem várhatjuk el ilyen vékony gépházban, basszusok csak mutatóban jelentkeztek, magasból pedig az optimálisnál valamivel több volt, de sem az iPadek, sem a Nexusok, sem más prémium tabletek nem jobbak ezen a téren. Azt talán mondani sem kell, hogy a megfelelő lejátszóval minden létező videóformátumot nagyszerűen kezel a Tegra 4-es hardver.


Előlapi kamera képe

Nem éppen fotózáshoz való eszköz a tablet, de ha már van előlapi és hátlapi kamerája is, akkor a tesztelőnek ki kell próbálnia. Az előlapinak még értelme is van, videotelefonálásra jól használható. Nagy megelégedésünkre a Surface 2 jól szerepelt ebben a versenyszámban: meglehetősen sötét, félhomályos környezetben is korrekt, részletgazdag és kellően világos képeket készített. A hátlapi kamera fotóin viszont már látható, hogy a közelre fókuszálás nem az erőssége, de a Surface 2 még így is a jobban fotózó tabletek közé sorolható, sőt a vele készített videó is emészthető minőségű lett.



Hátlapi kamera képe, a jobb felső félhomályban készült

Elődjéhez hasonlóan a Surface 2 is 31,5 wattórás akkumulátort kapott, ami nem számít olyan óriásinak a nagyméretű tabletek világában. Segítségével tisztes, közel 15 órás üzemidőt mértünk feles fényerő mellett HD videó lejátszásával. Teljes nyugalomban, minimális fényerő mellett ez az érték 20 óra környékére emelkedett, amikor pedig odaléptünk a vasnak, akkor nagyjából négy órára csökkent. A rendszermonitor tanúsága szerint a közös képernyőn egymás mellett futó Asphalt 8 játékkal és Word szövegszerkesztővel is legfeljebb 70-80%-os terhelést tudtunk elérni. A fentiekből arra következtetünk, hogy átlagos használat mellett 6-10 órás üzemidő a reális. Jó hír, hogy a lemerült akku egy óra alatt 52%-ig töltődött vissza, két óra alatt pedig 89%-ig jutottunk.

Értékelés

Egy év alatt hatalmasat fejlődött a Microsoft Surface táblagépe és a rajta futó Windows RT is, de alapvetően a készülék pozíciója nem sokat változott: továbbra is egy prémium minőségű tablet vitatható jövőjű operációs rendszerrel. A Tegra 4 és a 10,6 hüvelykes Full HD kijelző a magnéziumötvözet házzal együtt elsőrangú, a csatlakozókínálatra, hangzásra, kamerák minőségére sem lehet panaszunk, az ügyes támasz és a kiváló minőségű Type Cover 2 révén kis notebookként is helytáll a tablet.

A Windows RT 8.1 sokkal érettebb rendszer benyomását kelti, mint az eredeti RT volt egy éve. Ezt részben a továbbcsiszolt kezelőfelületnek köszönheti, de legalább ennyire fontos, hogy a „gyári” alkalmazásokat komolyan továbbfejlesztették, jobb lett az e-mail kliens, integrálták a Skype-ot, a SkyDrive-ot, ott a kiváló multitasking és a böngésző is gyorsult. A beállítások részen pedig olyan hálózat- vagy éppen felhasználókezelést találunk, amihez hasonlóról iOS vagy Android alatt csak álmodni lehet. Ha megcsinálják az érintéses kezeléshez igazodó Microsoft Office csomagot, akkor már egyáltalán nem lesz szükség a tableten amúgy is kínlódós Munkaasztalra.

Annak ellenére, hogy minden részletében fejlődött a vas és az operációs rendszer, továbbra sem egyértelmű a Windows RT sikere. A „több mint százezer” Windows Áruházban található alkalmazás jól hangzik, de az Android és iOS többszörösen túlszárnyalja ezt, és az RT-re hatványozottan érvényes, ami Windows Phone-on tapasztalható, hogy az új dolgok fáziskéséssel – vagy egyáltalán nem – jutnak el a platformra.

A Microsoft hazai weboldalán továbbra sem találhatóak meg a Surface tabletek, viszont hazai Microsoft forgalmazónál kapható a Surface 2. A 32 GB-os modell 184 000 forintot kóstál, ami határozottam magasabb mondjuk a német Microsoft oldalon szereplő, kb. 130 000 forintos árnál, a 64 GB-os verzió 222 000 forintos ára is jóval több a német weboldal kb. 160 000 forintjánál. A Type Cover 2 57 800 forintos ára pedig finoman szólva is elég ütős.

Ilyen összegek mellett jelentősen leromlik a Surface 2 esélye a sikerre, hiszen hétköznapi felhasználásra sokkal jobban megfelel a hasonló árazású, már jól ismert iPad vagy az olcsóbb Nexus 10, melyek továbbra is lényegesen több alkalmazást kínálnak, és ami ennél is fontosabb talán, az új, divatos technológiák gyorsabban jelennek meg rajtuk. Ugyanakkor ha egy mezei táblagépnél komolyabb, kicsi, könnyű, notebookként is használható mobil eszközt keres az ember, akkor már érdekes lehet a Surface 2 a rengeteg beállítási lehetőséggel, a multi-taskinggal, a továbbcsiszolt Windows RT-vel és a kiváló kiegészítő billentyűzettel.

Windows-alapon mindenképpen jobb alternatívának tartjuk az olcsóbb, de továbbra is vérszegény, Intel atomos tableteknél, illetve az Intel Core i miatt még drágább, ventilátoros, szerény akkumulátoros üzemidejű megoldásoknál. Persze a Surface 2 és Type Cover 2 együttesen kétszázezer forint fölötti ára elég fájdalmas, de mindenképp nagyon tetszett nekünk a Microsoft új tabletje. Bízunk benne, hogy idővel barátságosabb árat szabnak neki, mert szerintünk egy igazán remek eszköz.


Microsoft Surface 2 tablet

rudi

A Microsoft Surface 2-t és a Type Cover 2-t a Disztributor.hu webáruház bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés