Nagy 13-14 hüvelykes notebookteszt II.

A felhozatal

Néhány héttel ezelőtti írásunkban a 13-14 hüvelykes notebookok kínálatának, ha lehet úgy fogalmazni, alsóbb rétegével foglalkoztunk. Ebben a kategóriában nem olyan nagy a nyüzsgés, nem tobzódnak annyira a modellek, mint 15,6 hüvelyken, ezért az alsónak nevezett szakasz valahol 150 000 forint környékén indul és tart nagyjából 200 000 forintig. Mostani tesztünkben feljebb lépünk, nem minden esetben árban, de képességekben mindenképp. Hét olyan tesztalanyt válogattunk össze, melyek – egy kivétellel – munkára szánt, üzleti sorozatba tartozó modellek sok olyan okossággal felszerelve, amit az otthoni felhasználóknak kínált gépekből rendszerint kihagynak.

Tesztünk szereplői:

  • Dell Latitude E5420
  • Dell Vostro 3450
  • Fujitsu Lifebook S751
  • HP ProBook 4330s
  • Lenovo ThinkPad T420i
  • Samsung Series 4
  • Sony VAIO C

Korábban a legtöbb gyártónak volt egy üzleti és egy otthoni felhasználásra szánt terméksorozata, de a notebookok térnyerésével mindkét vonal új ágakat hajtott, ráadásul minden gyártónál más irányban. A Dell Vostro termékei például inkább irodai, kisvállalati besorolással bírnak, de a csúcs Latitude-ok családja is kétfelé vált az E szériánál. A tesztben szereplő E5420 az alsó ághoz tartozik, az E6000-esek jelenik a csúcsot. Hasonló a felosztás a HP esetében is, ahol a szerényebb vállalati gépeket a ProBook, az igazán komolyakat az EliteBook családba csoportosítják. Csakhogy itt a ProBooknak van két ága. Az s-sel végződő modellek, mint a mai ProBook 4330s vagy korábban tesztelt 4535s inkább irodai, kiscéges gépek, a b-vel végződő modellek viszont komolyabb munkások, a Dell Latitude E5000-es gépeihez hasonlíthatóak. Ez a vonulat ma nem képviselteti magát, de korábban már teszteltük belőle a 14 hüvelykes ProBook 6460b-t.

A Lenovónál a ThinkPad Edge széria mondható üzletinek, fölötte található a nálunk kevéssé ismert ThinkPad L, a csúcson pedig a kőkemény T-széria áll az X-es szubnotebookok és W-s munkaállomások mellett. Továbbá van még egy trükk, ami révén mai mezőnyünkbe befért egy ThinkPad T420. Egyes modellnevek végére odabiggyesztenek egy i betűt, aminek hatása nem írható le egyértelműen. Annyi biztos, hogy mindig valamiféle olcsósítást takar, monjduk egyedi konfigurációt bizonyos funkciók kihagyásával vagy gyengébb hardvert.

Nem egyszerű a Fujitsu felosztása sem. A Siemenstől elvált márka határozottan elfordult a régi, olcsó gépektől, csak csúcsszériájukat, a Japánban gyártott Lifebook sorozatot tartották meg. Azok a modellek, melyek nevében H-betű szerepel, otthoni vagy kisirodai felhasználásra készültek, a H nélküliek az igazán komoly gépek, melyek akár az előző három márka csúcsmodelljeivel is felveszik a versenyt.

Határozottan újonc a vállalati gépek világában a Samsung, de a koreai megavállalat repülőrajttal kezdett: egy keresztlicenc-megegyezéssel hozzájutott az IBM minden notebookos fejlesztéséhez. Hogy mi értelme van ennek? „Csupán” annyi, hogy így a Samsung birtokába került minden olyan ThinkPad fejlesztés, amit a Lenovo 2005-ben megvásárolt az IBM-től, így azt lehet mondani, hogy a Samsung a mai ThinkPadekkel azonos alapra épít, igaz, a Lenovo gépeinek van jó fél évtizedes előnye. Természetesen a Samsung is több vállalati vonalat kínál. A legegyszerűbb Series 2 lesz minden bizonnyal az egyszerűbb irodai modell; a mai tesztünkben 12,5 hüvelykes kijelzővel szereplő Series 4 a komolyabb ProBookok, egyszerűbb Latitude-ok és L-es vagy i-re végződő ThinkPadek ellenfele lehet; a Series 6-ot pedig a csúcsmodellek világába várjuk, bár egyelőre nem sok információnk van róla.

A szürke öltönyösök világába bedobtunk egy igazi látványos szépségmodellt is, a Sony VAIO C típusát, ami vörös plexibetétes burkolatával és fényes kijelzőjével talán nem is különbözhetne jobban mai ellenfeleitől, de gondolni kell azokra is, akik szeretnének kilógni a sorból.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés