Milyen notebookot 160 ezer forintért?

Miért pont 160 000 forint?

Ha valaki azzal a céllal látogat el egy hardveroldalra, hogy szeretne bizonyos összegért valamilyen, céljainak minél jobban megfelelő notebookot választani, akkor még a témára specializálódott oldalakon is kétséges, hogy könnyen és jól használható információs anyagot talál. Rendszerint egyesével, legfeljebb kis csoportban tárgyalják a mobil gépeket, nem véletlenül, ugyanis egy komolyabb csoportteszt megszervezése és kivitelezése nem éppen egyszerű feladat. Most mégis belevágtunk. Augusztus végén egy közvélemény-kutatással indítottunk, végül többhetes szervezés, tesztelés és utómunkálatok révén sikerült eredményhez jutnunk.

Az első nagy kérdés a kategória kiválasztása volt, hogy mégis milyen masinákat nézzünk meg. Igyekeztünk úgy alakítani a merítést, hogy minél jobban lefedjük a kérdéseinkre válaszoló olvasók igényeit, így döntöttünk a 15,6 hüvelykes méret és a 160 000 forintos ár mellett. Mivel az ár egy olyan tényező, amivel a gyártók előszeretettel trükköznek, még két megszorítást bevetettünk. Versenyzőinknél ebbe bele kell férnie legalább két év garanciának – ahol csak egy évet adnak, ott további egy évet vettünk –, illetve az árban benne kell lennie valamilyen Windows verziónak. Vitatható kérdés az operációs rendszeré, mert egyesek rendelkezhetnek sajáttal, mások Linuxot telepíthetnek, megint mások kedvezményesen, netalán illegálisan jutnak hozzá. Azt a tényt viszont nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy nehéz úgy árkategóriában versenyezni, ha egyes résztvevőket „sújt”, másokat meg nem az OEM Windows nagyjából 24 000 forintos felára. Tehát a megcélzott 160 000 forintot legalább két év garanciával és Windows operációs rendszerrel követeltük meg.

Az idei év eléggé furcsa volt a notebookgyártók és értékesítők számára. Tavaly nagyon szép, felfelé ívelő tendencia mutatkozott az eladásokban, ezért mindenki alaposan berendelt. Aztán a kereslet mégsem lett akkora, mint a kínálat, így méretes raktárkészletek alakultak ki, ami az eladóknak sohasem jó, mert közben jönnek az új modellek, a raktárban porosodó régebbieket már csak kisebb nyereséggel (esetleg veszteséggel) lehet eladni. Így alakult ki az a fura helyzet, hogy még ma is lehet venni Core 2 alapú notebookokat, holott a Core i már második generációját tapossa, az új AMD APU-k mellett pedig bőséges a kínálat az előző, Danube generációból.

Igyekeztünk időtálló tesztet készíteni; tudjuk, hogy ezek a régi gépek hamarosan elfogynak, de azért párat bevettünk a versenybe. Mi az, ami 160 000 forintba belefér? Alapvetően a gyártók belépőszintű, otthoni felhasználásra szánt (konzumer) gépei, illetve egyes kisvállalati masinák. Az alábbi notebookokat választottuk mai megmérettetésünkbe (hogy pontosan milyen konfigurációkban, azt később részletezzük):

  • Acer Aspire 5755
  • Asus K53TA
  • Dell Inspiron N5110
  • Fujitsu Lifebook A531
  • HP ProBook 4535s
  • Lenovo G570AH
  • MSI CX640
  • Packard Bell EasyNote TK
  • Samsung RV511E
  • Sony VAIO E
  • Toshiba Satellite L750D

Mint látható, a piac összes nagy nevétől sikerült egy-egy modellt beszereznünk. A HP esetében tettünk csak kivételt – bár a Dellnél is fontolgattuk –, és egy konzumer Pavilion helyett egy kisvállalati ProBookot vetettük be.

Hardver tekintetében fontos szempont volt számunkra, hogy olvasóink többsége itt-ott játszana is notebookján, ezért az erősebb processzorral szemben előnyben részesítettük a különálló grafikus alrendszert. Így hát a tizenegy kiválasztott laptopból csak háromnak volt pusztán IGP-je, a legerősebb VGA pedig a Radeon HD 6650M lett, ami már egészen korrekt jószág. Processzor terén az alsóbb régiókban válogattunk, mert azt valljuk, hogy az x86 központi egységek teljesítménye már jó ideje túlhaladta a legtöbb felhasználó igényeit. Azért egy Core i5-2410M és egy négymagos Phenom II is felkerült a listára, bár elsősorban Core i3-ak és AMD APU-k versenyét láthatjuk majd. Válogatás közben nem különösebben figyeltük a memória és merevlemez méretére, végül mégis szinte ugyanazzal a felszereléssel jött az összes résztvevő: 4 GB memóriával és 500 GB körüli merevlemezzel, ami a jövőre nézve is elégnek tűnik. Jó hír, hogy minden egyes gépre jutott HDMI kimenet és a Bluetooth modul sem hiányzott, sőt a mezőny fele USB 3.0 csatlakozót is kínál.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés