Olcsó, 4K-s Xiaomi tévét teszteltünk

Az 55 hüvelykes Xiaomi Mi TV P1 televízó járt tesztlaborunkban.

Xiaomi Mi TV P1

A Xiaomi az alapítás óta eltelt bő egy évtized alatt igazán sokoldalú vállalattá fejlődött. Kínálatukban a központi szerepet játszó okostelefonok mellett megtalálhatóak az egyéb viselhető eszközök, háztartási berendezések, projektorok és televíziók is. Sőt, ez utóbbi szektorban a globális piacon az 5-6. helyet foglalják el, olyan nagy riválisokat megelőzve, mint a Philips vagy a Panasonic.

Xiaomi Mi TV P1
Xiaomi Mi TV P1 [+]

Magyarországon még nem tart itt a vállalat, aminek több oka is van. Az egyik, hogy a kínálat még mindig nem teljes, hiszen magasabb kategóriás, prémium televízióik nem találhatóak meg a boltokban, továbbra is jellemzően a kisebb tudású, olcsóbb modelleket erőltetik hazánkban. Ezek egyike a Xiaomi Mi TV P1, amelyet már nagyon régóta szerettünk volna kipróbálni, és most végre alkalmunk nyílt rá.

Külső

Az első pillantásra látszik, hogy olyan készülékről van szó, ahol a dizájnra nem nagyon tudtak vagy akartak költeni. Nem az a televízió, amivel lenyűgözhetjük ismerőseinket, mert a modell meglehetően átlagos külsővel bír. A hagyományos talp helyett kis, fényes műanyaglábakon nyugszik, amelyeket a készülékház szélein helyeztek el. Ez egy olcsó megoldás, viszont hátránya, hogy egy keskenyebb asztalra, állványra már nem lehet feltenni a tévét, illetve a képernyő forgatásáról is le kell mondani. Amennyiben valaki nem szeretné ezeket a kis lábakat használni, annak sincs akadálya, ugyanis a termék szabványos VESA konzol révén a falra is rögzíthető.


[+]

A káva igen vékony, és mivel egy síkban van a kijelzővel, ezért kikapcsolt állapotban nem is vehető észre. Mint már annyi más televíziónál, a ki- és bemeneteket ezúttal is a hátlapon helyezték el. Található itt három darab HDMI 2.0, két USB 2.0, illetve egy-egy kompozit, Ethernet, digitális optikai- és 3,5 mm-es analóg audiocsatlakozó. Emellett magától értetődően rendelkezik a digitális fizetős tévéadások dekódolásához szükséges CI+ slottal is.

[+]

Főbb paraméterek
Xiaomi Mi TV P1 (L55M6-6AEU)
Panel 10 bit (8 bit+FRC) VA LCD panel
Háttérvilágítás Edge-LED
Képernyőméret 55 hüvelyk (139 cm)
Maximális felbontás Ultra HD (4K, 3840x2160)
HDR Támogatott (HDR10, HLG, Dolby Vision, HDR10+)
Maximális fényerő 330 cd/m²
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Game, Monitor, Movie, Sport, Standard, Vivid
Hangbeállítások Standard, Movie, News, Game, Custom
Hangrendszer 2 x 10 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/T2/C/S/S2
Interfész 3 db HDMI 2.0, 2 db USB 2.0, analóg audió, digitális optikai audió, kompozit, Ethernet csatlakozó, CI+ kártyolvasó modul
Extrák Netes tartalmak elérése, médialejátszó, Miracast, HDR támogatás, Android TV rendszer, Google Assistant támogatás
Teljesítményfelvétel 106 watt, készenléti üzemmódban: 0,19 watt
Méret Talppal: 1243,9 x 782,2 x 285,3 mm
Talp nélkül: 1243,9 x 724,6 x 89,2 mm
Tömeg Talppal: 11,9 kg
Talp nélkül: 11,7 kg
Gyártó honlapja www.xiaomiofficial.hu
Termék honlapja Xiaomi Mi TV P1
Fogyasztói ár 165 000 forint

Képminőség

Több magyar disztribúciós és kereskedelmi oldal szerint a tévébe egy 55 hüvelykes, azaz 139 centiméteres képátlóval bíró IPS LCD panel került, ám mi a vizsgálataink alapján arra jutottunk, hogy ez tévedés, és a termék VA technológiára épülő kijelzőre épül.


[+]

Feketeszintje lényegesen alacsonyabb, mint amit a mai IPS megjelenítők produkálnak, és ennek köszönhetően a natív kontraszt értéke is lényegesen magasabb. Mi durván 6200:1 valós kontrasztot tudtunk belőle kicsiholni, ami remek értéknek számít, és a kontrasztosság szemre is teljesen rendben van. Emiatt aztán nem is nagyon láttuk értelmét a kontrasztjavítás opció aktiválásának, amely markánsabbá teszi a különbségeket a világos és sötét tartalmak között, azonban ennek következtében a finom átmenetek egyszerűen eltűnnek.

Az alkalmazott képalkotási eljárásból fakadóan a tökéletes feketéről le kell mondani, ehelyett nagyon sötét szürkét látunk. És az is tény, hogy a színek nem ragyognak annyira, és enyhe fátyolosság érzékelhető, pláne, ha egy OLED televízió mellé tesszük.

Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett [+]

A keretbe szerelt LED-ek által biztosított háttérfény eloszlása nem teljesen egyenletes. A kalibrátorral végzett méréseink során az derült ki, hogy az egyes képtartományok fényereje közötti eltérés elérheti a 19 százalékot, ami nagyon messze van a jó eredménytől. Emellett az is igaz, hogy ha az ember erre odafigyel, akkor enyhe felhősödés néha-néha feltűnik a hétköznapi használat során is. A betekintési szög terén közepes teljesítményt nyújt, már 160 fok környékéről érzékelhető enyhe kontrasztvesztés és a tónusok finom fakulása, ám invertálódást nem tapasztaltunk.

[+]

A mozgásmegjelenítés alapvetően rendben van, de online streaming és médiaboxból érkező tévéadások esetén is belefutottunk időnként enyhe akadozásba, viszont ezen hatékonyan lehet segíteni a Smooth Motion nevű interpolációs eljárás bekapcsolásával. Azonban ezzel a szolgáltatással érdemes óvatosan bánni, mert előfordulhat, hogy használatával természetellenessé válik a képvilág. A maximális képfrissítési ráta 60 Hz, tehát e téren elmarad a mai jobb készülékektől, és a dinamikusan változó képfrissítési ráta technológia is hiányzik belőle.

Az input lag a Leo Bodnar eszközével végzett mérésünk szerint 16,7 ms, ami ma már nem számít jó értéknek, de ettől függetlenül elfogadható eredmény. A panel 3840x2160 képpont megjelenítését teszi lehetővé, azaz 4K-s, tehát a felbontásra nem lehet panasz. A felskálázási opciót kihagyták belőle, ami igazából nem tragédia, mert eddig nem nagyon tapasztaltunk olyat, hogy ez a technológia jól működött volna. A készülék támogatja a nagy dinamikatartományú tartalmak megjelenítését, ám mivel a maximális fénysűrűsége nem túl nagy, méréseink alapján mindössze 330 cd/m², emiatt a HDR effektus nem valami látványos.

Előzetes és színhelyes beállítások

A televízió hat előzetesen programozott képmódot kapott, amelyek a jól bevált módon többé-kevésbé eltérnek egymástól képi világukban, azaz más a fényerejük, kontrasztjuk, színhőmérsékletük, és más-más képmódosító szolgáltatások aktívak. E profilok a nevükkel is mutatják, hogy milyen típusú tartalmak mellé szánja őket a gyártó, de értelemszerűen ehhez nem kell foggal-körömmel ragaszkodni.

Profil/beállítás Game Monitor Movie Sport Standard Vivid
Fényerősség (fehérpont) 238,4 cd/m² 196,8 cd/m² 137,2 cd/m² 231,5 cd/m² 147,4 cd/m² 237,5 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,0386 cd/m² 0,0324 cd/m² 0,0244 cd/m² 0,0397 cd/m² 0,0257 cd/m² 0,4693 cd/m²
Kontrasztarány 6178,4:1 6082,3:1 5613,5:1 5827,7:1 5724,2:1 506,1:1
Legnagyobb delta E 10,35 6,11 6,63 9,68 17,08 16,3
Átlagos delta E 6,44 2,72 3,95 5,62 9,56 6,27
Színhőmérséklet 9500 K 9200 K 6500 K 9500 K 8900 K 10 300 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Game, Monitor, Movie, Sport, Standard, Vivid. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt és a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül. Minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Ezt követően ezúttal is a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk belőni, valamint a legnagyobb színpontosságot elérni, ami egészen jól sikerült. Az átlagos delta E 0,3 lett, a legnagyobb pedig 1,15 – ezek az értékek még a magasabb kategóriás, drágább modellek között is kiváló eredménynek számítanának. A fényerő 255,6 cd/m², a feketeszint 0,0654 cd/m², így a natív kontraszt 3902,1:1. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzat a mért színteret ábrázolja. Eszerint a kijelző 116,6 százalékban fedi az sRGB színteret, ami átlagos, ezen belül a számottevő pontosság 97,8%, ami viszont jónak számít.


[+]

Színhelyes beállítások
Xiaomi Mi TV P1 (L55M6-6AEU)
Háttérvilágítás 75
Fényerő 54
Kontraszt 83
Telítettség 53
Színárnyalat 0
Élesség 10
Színhőmérséklet Felhasználó
Motion Smooth Off
Ambient Light Detection Kikapcsolva
HDRM RGB-tartomány Automatikus
Color Space Native
Gamma Közepes
NR Kikapcsolva
Adaptív lumavezérlés Kikapcsolva
Helyi kontrasztvezérlő Kikapcsolva
Fehéregyensúly - piros 1044
Fehéregyensúly - zöld 1009
Fehéregyensúly - kék 834

Kezelés, okostévé

Android TV

A Xiaomi az európai régióban, így a Magyarországon is csatába küldött televíziói az Android TV smart platformot használják, a Xiaomi Mi TV P1 is a Google által fejlesztett rendszerre épül. Első pillantásra tud magyarul, de vannak olyan menüpontok, amiket nem fordítottak le, ami kicsit érdekes így 2022-ben. Ennél is nagyobb baj, hogy a rendszer hajlamos kegyetlenül belassulni, előfordul, hogy a kiadott parancsokra borzasztóan lassan reagál. A grafikus kezelőfelülettől továbbra sem vagyunk elájulva, ugyanis az ikonok túl nagyok, emiatt rengeteget kell jobbra-balra, fel és le lapozgatni, ami nem túl kényelmes.

[+]

A platform elméletileg lehetővé teszi a Miracast technológia révén a kompatibilis mobil eszközök tükrözését, azonban nekünk ez nem jött össze. Egyszerűen nem ismerték fel egymást a termékek, pedig több olyan telefonnal próbálkoztunk, amelyekkel más televízióknál működött a dolog. A modell papíron támogatja a Google Cast szolgáltatást, azonban ez sem működött.

A Google Assistant által biztosított hangalapú vezérléssel és kereséssel viszont nincs gond. Ehhez a távirányítón található mikrofonba kell bemondani a parancsokat (például: Volume Up!) vagy a kulcsszavakat. A tévé mellé járó távirányító kifejezetten jól néz ki, kialakítása ergonomikus, a funkciógombok segítségével pedig a fontos szolgáltatások közvetlenül elérhetőek róla, viszont a háttérvilágítás nincs rajta. A készülék képes együttműködni az USB porton keresztül rádugott vezérlőeszközökkel, emellett a távirányító kiváltható egy ingyenesen letölthető alkalmazás segítségével mobil eszközzel is.


[+]

Az Android TV közel hatezer internetes alkalmazás közvetlen elérését, letöltését és telepítését teszi lehetővé. Ezek között természetesen megtalálhatóak a híroldalak, gasztronómiával, sporttal, szórakozással, életmóddal kapcsolatos appok épp úgy, mint a manapság népszerűnek számító tartalomszolgáltató darabok, tehát a Netflix, a YouTube, HBO Max, Amazon Prime és a hozzájuk hasonló applikációk. Akad rengeget játék is a kínálatban, azonban a hardver (2 GB RAM, MediaTek MT7632 SoC, 4 db ARM Cortex-A55 maggal,  Mali-G52 grafikus vezérlővel) annyira gyenge, hogy a jobb grafikájú, komplexebb szoftverek futtatásáról le kell mondani.

[+]

Médialejátszó

Mint a legtöbb mai televízió, a Xiaomi Mi TV P1 is rendelkezik gyárilag előre telepített médialejátszó szoftverrel. Ez egy meglehetősen alapszintű program, aki ennél többre vágyik, az az alkalmazásboltban találhat kifinomultabb, nagyobb tudásúakat. A gyári applikáció grafikus kezelőfelülete nem túl szép, de átlátható, és egész felhasználóbarát. A képek között a JPG mellett a BMP, PNG, GIF és animgif állományok kezelésére képes. A diavetítés funkció elindítható, azonban a szoftver a fotókkal kapcsolatos részletes információkat tartalmazó EXIF adatokat nem dolgozza fel. A hanganyagok közül az MP3, FLAC, WAV és WMA formátumok megszólaltatása lehetséges. A program kezeli az ID3 tageket, viszont a fájlba metaadatként kódolt dalszövegek megjelenítését nem teszi lehetővé.

[+]

Videós tesztpakkunk átpörgetése során azt tapasztaltuk, hogy a 10 bites, DivX, WMV, Dolby Vision, HDR10+ állományok lejátszását a szoftver megtagadta. A program a külső feliratok megjelenítését biztosítja, úgy, hogy a karakterek mérete, pozíciója és színe is módosítható, és mivel a betűk körül vékony keret jelenik meg, ezért a szöveg mindig jól látható. A térhatású hangszabványok közül a Dolby True HD és a Dolby Atmos kivételével mindegyikkel boldogult.

[+]

Hang és értékelés

Hangminőség

A két darab, egyenként 10 wattos, rejtett hangsugárzóból álló integrált hangrendszer a megszólalás terén a kötelező minimumot hozza, azaz a hangerő rendben van és nem tapasztaltunk durva hanghibákat. Ugyanakkor a megszólalás távol van a tökéletestől, a tisztasággal akadnak problémák, a basszusokkal pedig kifejezetten szűkmarkúan bánik.

[+]

A mélyek hiányából fakadóan a végeredmény steril, élettelen, természetellenes. Ha valakinek fontos a jó megszólalás, annak számolnia kell azzal, hogy rá kell dugnia a televízióra egy jobb hangprojektort vagy több komponensből álló szettet. Az előzetesen programozott hangprofilokat nem spórolták ki, és ha valaki ezek közül egyikkel sem elégedett, akkor az equalizer segítségével a saját ízléséhez igazíthatja az arányokat.

Vélemény

A Xiaomi Mi TV P1 egy korrekt televízió, ami azért távol van a tökéletestől, de ez szerencsére az árán is meglátszik. Az egyik gyenge pontja az Android TV smart platform, amely nincs teljesen lefordítva, és olykor zavaróan belassul. Az alkalmazáskínálat rendben van, viszont a gyenge hardver miatt az appok egy része nem igazán használható. A gyári médialejátszónak vannak formátumtámogatással kapcsolatos hiányosságai, de azért a fontosabb szabványokat kezeli.


[+]

Az integrált audiorendszer meglehetősen visszafogott, hiszen a hangzás lehetne sokkal jobb, viszont az is igaz, hogy hibákba nem futottunk bele. A kép minőség megfelelő, hiszen a felbontás remek, a kontrasztosság szintén, a színpontosság kiváló, a színtérlefedettség pedig közepes. A mozgásmegjelenítés elfogadható, viszont a fényerő nem túl nagy, és a HDR megjelenítés nem az erőssége. A televízió 165 000 forintba kerül, amivel az ilyen felbontású és méretű mai okostelevíziók között az olcsóbbak közé tartozik, mindent mérlegre téve ki lehet jelenteni, hogy tudásához, képességeihez mért az ára.


Xiaomi Mi TV P1 tv

elefant

A Xiaomi Mi TV P1 televízió a Xiaomi magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés