Jó döntés lenne a Panasonictól az Android TV-re váltás?

A jelek szerint a vállalat erősen fontolgatja, hogy radikálisan megváltoztatja okostévé-koncepcióját. Ezt a témát jártuk kicsit körbe.

Panasonic és az okostévék

Minket eléggé meglepett a pletyka tavaly év közepén, hogy a Panasonic – feladva korábbi merev álláspontját – nyitna az Android TV smart platform irányába. Konkrétan kacsának tartottuk, de később kiderült, hogy a hír bizony igaz. A vállalat szeptemberben be is mutatta első ilyen modelljeit, amelyek már meg is érkeztek hazánkba. Ez pedig azt jelenti, hogy egyszerre lehet kapni Android TV és MyHomeScreen rendszerre épülő Panasonic televíziókat ugyanazon régiókban, ami nem egy megszokott szituáció. Az jó kérdés, hogy hogyan jutottunk idáig, és mit hozhat a jövő, valamint hogy a vásárlóknak mi lenne a legjobb.

A Firefox kaland

Azzal még a márka legnagyobb rajongói sem vitatkozhatnak, hogy a Panasonic egyike a tévés szektor legkonzervatívabb és legmakacsabb szereplőinek. A vállalat sokáig csak és kizárólag a kép- és hangminőségre fókuszált, láthatóan képtelen volt elfogadni, hogy a dizájn is fontos, valamint úri huncutságnak tekintett minden extrát, amely tágította volna a hagyományos televíziózás korlátait.

Amikor 2008-2010 környékén a vetélytársak őrületes formatervezési koncepciókkal álltak elő, a cég mereven ragaszkodott a tradicionális vonalakhoz és színekhez. És a Panasonic volt az utolsó nagy cég, amelynek a modelljeiben megjelent például a gyári médialejátszó szoftver, hogy a futtatható netes alkalmazásokról ne is beszéljünk. A trendekkel viszont a konszern sem mehetett szembe, és 2012-re kidolgozta nehézkes, de kétségkívül egyedi rendszerét.

2015-ben megérkeztek az okostévéplatformok új generációi. Az LG ekkor mutatta be a webOS-t, a Samsung a Tizen-alapú Smart TV megoldását, és két nagy operációsrendszer-gyártó, a Google, valamint a Mozilla is összekalapált egy saját rendszert. Ezekkel, azaz az Android TV-vel és a Firefox OS-szel azokat a gyártókat próbálták megcélozni, akik nem akartak vagy nem tudtak saját rendszert előállítani, hanem ehelyett egy kész platformot licenceltek volna.


[+]

Az okostelefonoknál már bevált koncepciót ültették volna tehát át a televíziós univerzumba, azaz abban bíztak, hogy ha több gyártó is az ő rendszerüket használja, akkor majd jönnek a külső alkalmazásfejlesztők, így nő a kínálat, és emiatt jobban megéri ezt a módszert választani, mint házon belül exkluzív megoldást fejleszteni. A Panasonic, értékelve a korábbi éra tapasztalatait, úgy döntött, hogy erre az útra lép, de a japán gyártó nem tudta meghazudtolni önmagát ezúttal sem.

Amíg mindenki más, aki hasonló döntést hozott, tehát például a Sony vagy a Philips, az a Google Android TV-t választotta, addig a Panasonic egyedüliként a Firefox OS-re szavazott. Ez nyilván nagy csalódást okozott a Mozillának, hiszen a cég egy partnernél többre számított. Akkoriban egész nagy felhajtással ünnepelték az együttműködés megkezdését, és amikor működés közben először láthatta a világ ezt a rendszert egy Panasonic tévében, akkor mindenki megállapíthatta, hogy ez végre egy életképes kooperációnak tűnik.

A Firefox MyHomeScreen

Remek indulás

A szoftver ugyan nem volt kifejezetten szép, hiányoztak belőle a csilli-villi megoldások, viszont iszonyú gyors volt, hibátlanul stabil, ami a szintén akkoriban induló, állandóan összeomló, folyamatosan idegesítő belassulásokat produkáló Android TV mellett fénylő csillagnak tűnt. Sőt, e téren még a szintén frissnek számító Samsung Tizen Smart TV platformot is magasan felülmúlta.


[+]

Magyar nyelven is kommunikált, pakoltak bele egy kislexikont, megengedte, hogy a felhasználó bizonyos korlátok között személyre szabja a grafikus kezelőfelületet, így kezelése még a totálisan laikus felhasználóknak sem okozhatott volna gondot. Emellett megtették az első lépéseket a hangalapú vezérlés és keresés terén is, tehát úgy tűnt, hogy még az evolúcióra is felkészültek.  Gond csak az elérhető alkalmazások számával volt, hiszen ez meglehetősen szűkös volt, de azért lehetett bízni abban, hogy idővel ez változik.

[+]

Mivel a Panasonic tévék bebizonyították, hogy a Firefox OS alapú okostévérendszer működőképes koncepció, simán benne volt a pakliban, hogy idővel más tévé- vagy smart box gyártó is ezt választja. Azonban a Mozilla nem tudott vagy nem akart várni. 2016-ban óriási meglepetésre lefújták az egész projektet.

Válaszút

Ez pedig hatalmas csapás volt a Panasonic számára. A japán vállalat ekkorra már a marketingkommunikációba is beemelte a Firefox OS-t, és komoly arcvesztés lett volna beismerni, hogy rossz lóra tettek, és mégis inkább a Google táborhoz csatlakoznának. Ráadásul a konszern vezetése is elégedett volt a Mozilla okostévérendszerével, amelyet a kritikák is dicsértek, és a felhasználók is elégedettnek tűntek. Tehát egyrészt reális ötletnek tűnt, hogy egyedül haladjanak tovább a megkezdett úton, házon belül folytatva a fejlesztéseket, viszont az is tény, hogy pontosan ezt akarták korábban elkerülni, mikor megállapodtak a Mozillával az együttműködésről, tehát a cég egy fontos válaszúthoz érkezett.

[+]

A többi pedig már történelem, hiszen tudjuk, hogy a Panasonic döntéshozói végül úgy határoztak, hogy maradnak a már megkezdett úton, és saját erőből próbálják megoldani az okostévé-kérdéskört. Így született meg a Firefox OS alapú MyHomeScreen rendszer, amely egészen 2020 közepéig minden Panasonic tévébe bekerült. Mivel az alapok nagyon jók voltak, ezért éveken keresztül még mindig az egyik legjobb smart platformnak számított, hiszen a vetélytársak egy részét lefoglalta a saját rendszerük hibáinak kijavítása.

Irány az Android?

Az avulás útján

Azonban 2019 környékétől már egyre feltűnőbbé vált, hogy a MyHomeScreen felett eljárt az idő. A vetélytársak kiküszöbölték a hibákat és igyekeztek újdonságokkal előállni, a Panasonic rendszere mellett viszont elrohant a világ. A japán cég látványosan nem fordított sok figyelmet az okostévéplatform fejlesztésére, azt pedig tudjuk, hogy ez nem pénz kérdése, hiszen a konszern évről-évre nagyon odateszi magát a képminőség tekintetében, és arra irgalmatlan sokat költenek, hogy csúcskészülékeik a világ legjobb modelljei között legyenek e téren. A hangminőséget sem hanyagolták el, és az integrált audiórendszerek terén is elő-előálltak komoly, exkluzív újdonságokkal.

[+]

Nagyon úgy tűnik, hogy egyszerűen nem tartják fontosnak az okostévérendszert. A cég egyik munkatársa egyszer egy nemzetközi szakkiállításon kerek-perec közölte, hogy annak örülnének a legjobban, hogy ha a "tévé" csak panelből, elektronikából és hangrendszerből állna, és a többi kapcsolódó szolgáltatást külső partnerek szállítanák. Ezt bizonyítja az is, hogy az előzetesen telepített médialejátszó szoftvert régóta komoly kritikák érik a kezelés, a felület és a szegényes formátumtámogatás miatt, de hiába, a Panasonic nem igazán hajlandó javítani ezeket a hibákat. Az évek óta gyakorlatilag változatlan dizájnról pedig jobb nem is beszélni... Ma már egy tehetségesebb gimnazista egy hét alatt a nulláról szebb, modernebb, divatosabb külsőt tudna összehozni. És akkor még az alkalmazáskínálatról nem is beszéltünk, amely téren a MyHomeScreen a többiek mögött jóval lemaradva kullog.

Az is elképzelhetetlen, hogy a cégnél hiányzik a szükséges szellemi tőke. A Panasonic konkrétan autonóm okosvárost fejleszt, saját rendszerekkel, megdöbbentő lenne, ha nem tudnának pikk-pakk letenni az asztalra egy hibátlan okostévéplatformot. Ez az egész csak hozzáállás és koncepció kérdése. Biztos vagyok benne, hogy ha választhatnának, hogy mit szeretnének jobban, hogy legyen egy tökéletes okostévérendszerük vagy 0,1-del csökkenjen az átlagos delta E értéke a tévéiken, akkor az utóbbira szavaznának.

Logikus lépés

Mindezek alapján nem véletlen, hogy a Panasonic elkezdett más irányba kacsingatni. Sok választásuk nincs, hiszen az LG webOS és a Samsung Tizen webOS is egy zárt rendszer, amelyeket csak nagyon komoly megkötésekkel tennének elérhetővé (ha egyáltalán) más gyártók számára. Marad tehát az Android TV, amely teljesen logikus választásnak tűnik. Tény, hogy ennek trendi kezelőfelülete, a sok felesleges sallang nem passzol igazán a Panasonic filozófiájához. De az is igaz, hogy idén állítólag érkezik a jelentősen átalakított utód, a Google TV rendszer, amelynél állítólag sok hibát kijavítottak, és jobb lesz a felhasználói élmény is, ha minden igaz.

A mi véleményünk, hogy ha a Panasonic nem hajlandó változtatni a felfogásán, és minden korábbinál több energiát és pénzt áldozni okostévérendszere fejlesztésére, akkor váltania kell. Az alapok, tehát maga a kép- és hangminőség kimagaslóan jó a felső kategóriában, de ma már ez önmagában kevés. Nem vagyunk kimondott rajongói az Android TV rendszernek, de tény, hogy ott van akarat a fejlesztésre, a változtatásra, és a MyHomeScreen nihiljéhez képest még ez is előrelépés lenne. Egy szó mint száz, szerintünk abszolút jó lépés, hogy a Panasonic nyitott a Google megoldása felé, és csak remélni lehet, hogy nem állnak meg egy vagy két szériánál.

elefant

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés