Samsung notebook 13,3 hüvelyken

Hőmérséklet, zaj, akkumulátor

Eddigi notebooktesztjeink közül a Samsung Q330-ban zsúfolták a legkisebb helyre az Arrandale processzor köré épülő Intel platformot. Igaz, volt már nálunk 13,3 hüvelykes gép ilyen belsővel, de annak nem volt optikai meghajtója, ráadásul itt a CPU mellett egy diszkrét grafikus alrendszer is melegít. Huszonnégy Celsius-fokos szobahőmérsékletnél, nyugalmi állapotban a Q330 billentyűzete és csuklótámasza 30 °C köré melegedett, alján viszont, a hűtés környékén már ekkor 40 °C-ot mértünk. Mindeközben hűtése bőven 20 dB alatt duruzsolt.

Megkezdve a terhelést az addig 48 °C-os CPU azonnal melegedett 9 fokot, a hűtés pedig hangosodni kezdett. Az első perc végére már picivel átlépte a 20 dB-es határt, de még mindig kellemesen halk maradt. Valamikor a negyedik perc derekán újra erősödni kezdett a hang, ugyanis a CPU elérte a 75 °C-ot. Az ötödik perc kezdetén 24 dB-en tetőzött a hűtés hangja, ami igencsak jó eredmény egy ilyen kis géptől. A beépített GeForce 310M meghajtásával már nem hangosodott tovább a masina. Szerintünk jó lett volna, ha aktiválódik még egy fokozat, mert a gép alja a félórás terhelés alatt 52 °C-ig melegedett, ami ölben használva eléggé kellemetlen tud lenni. Márpedig egy kisebb laptopot gyakran használnak ilyen módon. Szerencsére a merevlemez nem szenvedett, a kiindulási 33 °C-ról csak 39-ig melegedett fel. Szóval összességében a hűtés lehetne egy kicsivel hangosabb és hatékonyabb.

Akkumulátor terén a Samsung Q330 a maga 48 Wh-s példányával nem nagyon veszi fel a versenyt a kategória elitjével. Az Acer és a Asus is kínál olyan modelleket, amelyek 8-10 órát mennek alacsony terheléssel. Ezzel szemben a Q330 kevesebb mint hat óra alatt megadta magát kímélő módban, amikor csak egy szöveges állományt nézegettünk vele. A CPU mellé tokozott grafikus mag helyett a kis GeForce-ot használva az üzemidő öt órára csökkent. Videózásnál is az IGP volt a nyerő, így ugyanis majdnem három óráig mozizhattunk, míg a GeForce 310M-mel két és fél óra után a töltőért kellett nyúlnunk. Teljes terhelésen alig több mint egy óra után lett vége a dalnak.

Az elektromos hálózat nélküli üzemidők lényegében megerősítették azt, amit eddig is tudtunk: az Arrandale CPU-k köré épülő laptopok nyugalomban 10 watt alatt, videózás közben 14-16 watt környékén fogyasztanak, teljes terhelésnél viszont kis grafikus kártyával már 50 watt köré emelkedik az étvágyuk. Integrált grafikus maggal ilyenkor 40 watt környékén marad az energiaigényük.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés