4K HDR támogatású Samsung tévé baráti áron

Kipróbáltuk a smart tv rendszerrel megtámogatott, Samsung NU7170 televíziót, melyet a gyártó a szélesebb közönségnek szánt.

Képminőség

A televízió egy hagyományos, LED LCD panelre épül, amelyből így tehát kimaradt a vállalat prémium kategóriás modelljeinél alkalmazott kvantumpontos QLED technológia. A tévé Edge-LED háttérvilágítási eljárást használ, méréseink pedig arról tanúskodtak, hogy a fényerő eloszlása nem egyenletes. Érdekes, hogy a homogenitással kapcsolatos problémák a készülék alsó részén jelentkeznek, és itt akár 18 százalékos eltérés is tapasztalható a középső szektorhoz képest, viszont öröm az ürömben, hogy a mindez a hétköznapi használat, tehát tévézés, netezés vagy játék közben nem igazán tűnik fel, markáns felhősödést nem tapasztalni.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

A betekintési szög nem hibátlan, oldalról, tág szögből, nagyjából 160 fok környékéről nézve a képernyőt már észrevehetően torzulnak az árnyalatok. Maguk a tónusok egyébként kevésbé ragyognak, nem annyira életteliek, kicsit fakóbbak, mint mondjuk amit a Q9FN televízió produkál, tehát szemmel látható, kézzelfogható a QLED által kínált előny. Az alkalmazott képalkotási eljárásból fakadóan a tökéletes feketét, mint olyant el lehet felejteni. Normál módban 0,0494 cd/m² feketeszintet mértünk 126,8 cd/m² maximális fénysűrűség mellett, ami 2568,2:1 valós kontrasztarányt jelent. Aki egyébként elégedetlen a kontraszttal, az bekapcsolhatja a dinamikus kontraszt (Kontrasztjavító) funkciót, de ilyenkor a nagyon finom részletek eltűnésével kell számolni, viszont néha mégis úgy éreztük, konkrétan játékoknál, hogy ennyit megér a dolog, mert a képvilág erőteljesebb, látványosabb lett.


[+]

A mozgásmegjelenítésnél bele-belefutottunk hibákba, mert bár utánhúzás nem jelentkezett, viszont az objektumok körül fel-felbukkant enyhén remegő auraféleség, illetve némi akadozás is megfigyelhető volt, ám jó hír, hogy ez viszonylag egyszerűen orvosolható az Auto Motion Plus nevű interpolációs technológia használatával. Mondjuk jó tíz percbe beletelt, amíg végeztünk a finomhangolással, de a végeredmény egész jó lett, így ennyit bőven megért a dolog. A játékosok számára fontos input lag méréseink szerint 24,4 ms, ami a világ legjobb értékétől ugyan messze van, de még egész korrekt eredménynek számít.

4K HDR

A készülék támogatja az Ultra High Definition (3840x2160 képpont) anyagok megjelenítését, viszont felbontás-felskálázás opcióval nem találkoztunk. A nagy dinamikatartományú tartalmak sem okoznak neki problémát (HDR 10, HDR 10+ vagy HLG szabvány), viszont az alacsony maximális fénysűrűség miatt a HDR hatás alig érvényesül. Már vannak olyan Samsung tévék is, amelyek képesek a hagyományos SDR anyagokból HDR hatásút varázsolni, de ez nem tartozik közéjük, ez a szolgáltatás hiányzik, ami egyébként egyáltalán nem tragédia, hiszen ez a megoldás a legtöbb esetben ma még nem működik hibátlanul.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés