Hirdetés

Ezt tudja ma egy csúcs, 8K QLED tévé!

Műszerekkel is megtámadtuk a Samsung top televízióját, a Q950R-t.

Képminőség

QLED

A Samsung a 8K esetében is kitart a kvantumpontos QLED képalkotási technológia mellett, a Q950R is erre az eljárásra épül. Már többször kiveséztük részletesen, hogy ez mit is takar, így most csak röviden összefoglaljuk a lényeget: bár a névből arra lehetne következtetni, hogy itt az OLED eljárás továbbfejlesztett verziójáról van szó, erről szó sincs, a technológia a folyadékkristályos, azaz LCD technológián alapszik. A LED-ek által szolgáltatott kék háttérvilágítás áthalad egy speciális, úgynevezett kvantumpontokkal, azaz nanoméretű kristályokkal dúsan meghintett filmen, aminek eredményeként széles spektrumú fehér fény jön létre.


[+]

Ez elméletben igen tiszta színárnyalatok megteremtését teszi lehetővé úgy, hogy az idő múlásával sem kell tartani a minőségromlástól, eltérően a fehér LED-ektől, amelyek hajlamosak enyhén besárgulni. A technológia előnye még, hogy elméletben nagyobb fényerőt és valósághűbb színmegjelenítést tesz lehetővé, ezzel párhuzamosan csökken a zavaró tükröződés mértéke.

Kontraszt, HDR

Ebből viszont az is következik, hogy a tökéletes, 0 cd/m² fénysűrűségű fekete és a végtelen valós kontrasztarány megteremtése nem lehetséges. Ez be is bebizonyosodott, hiszen normál módban 0,0974 cd/m² feketeszintet mértünk, ami a 475,9 cd/m² fényerő mellett 4876,1:1 valós kontrasztarányt jelent. A kontrasztosságot egyébként elégnek éreztük a "szemmel" történő mérés során is, így egyáltalán nem találtuk indokoltnak a dinamikus kontraszt névre hallgató képmódosító funkció aktiválását.


[+]

A színek egyébként épkézláb beállítások mellett szépek, természetesek, még az olyan sokszor problémás tartalmaknál sem tapasztaltunk anomáliákat, mint az emberi bőrszín vagy a hullámzó vízfelszín megjelenítése. A tévé támogatja a nagy dinamikatartományú videók megjelenítését, és a hatalmas, 4000 cd/m² maximális fénysűrűség miatt a HDR hatás iszonyú látványos, és a tónusok még ilyenkor is valósághűek.

Homogenitás, mozgás, betekintési szög

A Samsung Q950R Direct Full Array LED háttérvilágítási rendszert használ, ami azt jelenti, hogy a fénykibocsátó diódákat rács alakban helyezték el a LED-eket több száz egyénileg vezérelhető csoportba osztva. Ez elméletileg lehetővé tenné a szinte tökéletes színhomogenitás elérését, de műszeres méréseink arról tanúskodtak, hogy az egyes képtartományok fényereje korántsem egyenletes. Viszont az is tény, hogy a hétköznapi használat során, tehát tévézésnél, filmezésnél vagy játéknál durva felhősödést, foltosodást nem tapasztaltunk.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

Régebben a QLED tévék egyik gyenge pontja a betekintési szög volt, azonban ezt a hibát a jelek szerint mostanra sikerült hatékonyan orvosolni, hiszen azt tapasztaltuk, hogy csak olyan 165 fok környékéről tapasztalható az egyes árnyalatok fakulása, szürkülése, és invertálódástól még ilyenkor sem kell tartani. A mozgásmegjelenítés során bizonyos tartalmaknál belefutottunk kisebb anomáliákba, azaz konkrétan azt tapasztaltuk, hogy halvány auraféleség jelent meg az egyes objektumok körül, de ezen lehetett segíteni az Auto Motion Plus nevű interpolációs technológia bekapcsolásával. Az tény, hogy beletelt egy kis időbe, amíg belőttük a pontos paramétereket, ám ezt követően eltűnt a zavaró effekt, tehát megéri fáradni vele.


[+]

Zajosodást is tapasztaltunk az alacsony felbontású, alacsony bitrátájú videóknál, viszont ezt hatékonyan lehet orvosolni a zajcsökkentés aktiválásával. Játék módban az input lag 14 ms, ami teljesen jó érték, és így a készülék játékra is használható.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés