Samsung QN95B: a legnagyobb tudású 4K Neo QLED tévé idén

Teszteltük a Samsung idei legjobb, gamer funkciókkal felvértezett Neo QLED televízióját.

Samsung QN95B

A Samsung idén – a várakozásoknak megfelelően – bemutatta a saját OLED panelre épített televízióját, de természetesen továbbra is óriási hangsúlyt fektetnek a Neo QLED eljárásra is. Több ilyen tévét is a boltokba küldenek idén, közülük a QN95B modell papíron a legnagyobb tudású, 4K felbontású televíziójuk, melynek 65 hüvelkyes változata érkezett tesztelésre hozzánk. A Mini LED háttérvilágítású kvantumpontos televízió természetesen megkapta a cég legfrissebb okostévé rendszerét, valamint az átlagosnál komolyabb hangrendszer került bele.

Samsung QN95B
Samsung QN95B


[+]

Külső

A Samsung érezhetően próbálta egy kicsit egyedivé tenni a készülék külsejét, annak ellenére, hogy a tervezőknek azért nem volt sok mozgásterük. A káva a már megszokott módon igen vékony, és egy síkban van a kijelzővel, így kikapcsolt állapotban láthatatlan. A készülékházat viszonylag vastag fémkeret övezi, ami rögtön észrevehető, és markáns karaktert kölcsönöz a terméknek. Az igényes kivitelű, nyakkal egybeépített talp is ilyen színezést kapott, az összhatás jól mutat. Talán ennél is fontosabb, hogy a talp masszív, és a hatalmas képernyőt kellően stabilan tartja. De ha valakinek nincs rá szüksége, akkor sincs gond, ugyanis a kijelző akár a falra is fellógatható szabványos VESA konzol segítségével.

A vállalat évekkel ezelőtt vezette be magasabb kategóriájú televízióinál az úgynevezett One Connect Box rendszert, és nem meglepő módon a QN95B is ezt használja. Ennek lényege, hogy a csatakozókat, a tunereket, a tápot és az elektronika egy részét egy külső dobozba építik, amely egyetlen kábelen keresztül csatlakozik magához a képernyőhöz. Ez a módszer több előnyt is kínál: el lehet felejteni a készülékből előkígyózó csúnya kábelköteget, nem kell a tévé mögött szerencsétlenkedni a csatlakozókkal, meghibásodás esetén pedig a portok viszonylag egyszerűen cserélhetőek. A doboz egyszerűen rögzíthető a talp hátuljára, azaz eldugható a televízió háta mögé is.

[+]

A tévé mellé egy új típusú One Connect Box jár, ami a korábbi változatoknál lényegesen laposabb, de nagyobb alapterületű: mindössze 2,1 centiméter vastag, szélessége 33 centiméter, magassága pedig 29,5 centiméter. A dobozon négy darab HDMI 2.1, két darab USB 2.0, illetve egy-egy optikai digitális audió, Ethernet port, valamint a fizetős műsorok dekódolására szolgáló CI+ 1.4 slot található. A tévé rendelkezik beépített Wi-Fivel, illetve Bluetooth adapterrel, utóbbin keresztül vezeték nélküli úton is csatlakoztatható külső hangrendszer, illetve kompatibilis vezérlőperifériák, tehát például egér vagy billentyűzet.


[+]

Főbb paraméterek
Samsung QN95B (QE65QN95BATXXH)
Panel Samsung Neo QLED IPS LCD 10 bites panel (144 Hz)
Háttérvilágítás Mini LED
Képernyőméret 65 hüvelyk (165 cm)
Felbontás 4K (3840x2160 pixel)
HDR támogatás Igen (HDR10, HDR10+, HLG)
Maximális kontrasztarány kb. 7100:1
Maximális fénysűrűség 2871 cd/m²
Input lag 10,7 ms
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Dynamic, Filmmaker, Movie, Standard (PC-hez csatlakoztatva: Entertain, Graphic)
Hangbeállítások Amplified, Standard
Hangrendszer 4.2.2 csatornás, 70 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/-C/-S2
Interfész One Connect Box: 4 db HDMI 2.1, 2 db USB 2.0, digitális audió, Ethernet, CI+ slot
Extrák Tizen okostévérendszer, médialejátszó, böngésző, netes alkalmazások futtatása, kislexikon, HDR támogatás, háttér mód, Bluetooth hangeszközök csatlakoztatásának lehetősége
Teljesítményfelvétel Normál módban: 175 watt; készenléti üzemmódban: 0,25 watt
Méret Talppal: 144,69 x 90,02 x 29,84 cm
Talp nélkül: 144,69 x 82,97 x 1,74 cm
Tömeg Talppal: 30,4 kg
Talp nélkül: 22,3 kg
Gyártó honlapja www.samsung.hu
Termék honlapja Samsung QN95B (QE65QN95BATXXH)
Fogyasztói ár kb. 940 000 forint

Képminőség

A képminőségért egy 65 hüvelykes, Mini LED háttérvilágítású, 3840x2160 képpont felbontású, tehát 4K-s, saját fejlesztésű Neo QLED VA panel, valamint a szintén házon belül készülő Neural Quantum Processzor 4K nevű képfeldolgozó chip felel. A kvantumpontos, azaz QLED technológiával korábban már többször foglalkoztunk részletesen, úgyhogy most csak a lényeg: ez az technológia LCD, azaz folyadékristályos elven alapszik, azaz bár a név hasonló, ám nincs köze az OLED eljáráshoz. A LED-ek által szolgáltatott kék háttérvilágítás áthalad egy speciális, úgynevezett kvantumpontokkal, azaz nanoméretű kristályokkal dúsan meghintett filmen, aminek eredményeként széles spektrumú fehér fény jön létre.

Ez elméletileg rendkívül pontos és tiszta tónusok megjelenítését szavatolja úgy, hogy az idő múlásával sem kell tartani a minőségromlástól, eltérően a fehér LED-ektől, amelyek hajlamosak enyhén besárgulni. Előnye még, hogy elméletben nagyobb fényerőt és valósághűbb színmegjelenítést tesz lehetővé. A Mini LED-ről is írtunk már korábban, ezen megoldás lényege röviden annyi, hogy a megszokottnál több fénykibocsátó dióda elméletileg pontosabb háttérvilágítás-vezérlést és nagyobb fényerőt tesz lehetővé, jobb kontraszt mellett.


[+]

Nos, az utóbbit nem nagyon tapasztaltuk, hiszen "csúcsra járatva" ezt a funkciót durván 7100:1 valós kontrasztot mértünk, ami nagyjából az a szint, amit a hagyományos háttérvilágítású QLED-ek produkálnak. Szemre egyébként teljesen rendben van a kontrasztosság, és akinek még ez sem elég, az bekapcsolhatja a kontrasztjavítást, ami kicsit markánsabbá teszi a különbségeket a világos és sötét tartalmak között, viszont ez a finom átmenetek eltűnéséve jár együtt. A technológiából adódóan a tökéletes, azaz 0 cd/m² fénysűrűségű fekete megteremtésére nincs mód, de látványra a fekete kellően mélynek tűnik.

[+]

A színek megfelelő beállítások mellett kifejezetten szépek, természetesek, és az olyan hagyományos tartalmak sem okoztak problémát a televíziónak, mint a mesterséges víznél hullámzó vízfelszín, az árnyékos erdő vagy az emberi bőr. A tónusok ragyogóak, a sok LCD televízióra mind a mai napig jellemző fátyolosságot nem tapasztaltunk. A régebbi QLED televízióknál sok gond volt a betekintési szöggel, de ezt mostanra orvosolták, legalábbis e tekintetben a Samsung QN95B nagyon jól teljesít, hiszen csak 165-170 fokból érzékelhető az árnyalatok enyhe fakulása, torzulása, valamint invertálódástól sem kell tartani.

A Mini LED egyik nagy előnye elvileg, hogy a háttérfény egyenletesebb, ami ezúttal be is bizonyosodott. Az egyes képtartományok közötti eltérés maximum 8 százalék, ami az átlagosnál jobb értéknek számít. Ennél is lényegesebb, hogy zavaró foltok, felhők a hétköznapi használat során egyáltalán nem jelentkeztek.

Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett [+]

A modell szavatolja a nagy dinamikatartományú videók, játékok és képek kezelését, és mivel a maximális fényerő kifejezetten nagy, a méréseink szerint 2871 cd/m², ezért a HDR effektus kifejezetten látványos. E téren bizony ez a televízió lenyomja OLED riválisait. A mozgásmegjelenítés terén is remekül teljesít, duplikálódást, szellemképesedést nem tapasztaltunk, és a képi objektumok körül sem jelent meg remegő aura. Akadozásba, szaggatásba bele lehet futni YouTube videók és médiaboxból érkező, gyenge minőségű tévéadások esetén, azonban ezen igen hatékonyan lehet segíteni az interpolációs eljárás aktiválásával, amely a processzor által kiszámolt virtuális képkockákat illeszt be a valódiak közé.

A termék támogatja az AMD FreeSync dinamikusan változó képfrissítési technológia használatát, amit kipróbáltunk, és teljesen jól működött. A maximális képfrissítési ráta 120 Hz, ami miatt a tévé azon gamerek számára is vonzó lehet, akik PC-t használnak. Az input lag a Leo Bodnar műszerrel végzett méréseink alapján 10,7 ms, ami remek értéknek számít, és mindent összevetve azt mondhatjuk, hogy a készülék játékra is abszolút beválhat.

Képbeállítások

Valamilyen, számunkra nem világos okból a Samsung e televízió esetében is szokatlan módon oldotta meg az előre programozott képmódok esetét: amennyiben PC-re dugjuk rá, akkor mindössze két profil (Entertain, Graphic) közül választhat a felhasználó, amelyek jelentősen különböznek egymástól az eltérő színhőmérséklet, kontraszt és fényerő miatt. Viszont ha nem számítógéphez csatlakoztatjuk, hanem mondjuk asztali médialejátszóról nézünk filmet vagy valamilyen online streaming szolgáltatón keresztül szerezzük be a tartalmat, akkor már négy opció közül lehet válogatni. Nyilván ezek is eltérnek egymástól kisebb-nagyobb mértékben, és így egész jól lefedik a potenciális felhasználói elvárásokat. De továbbra sem fér a fejünkbe, hogy ezt miért így kell megoldani, miért nem lehet mind a hat képmódot elérhetővé tenni az összes forrás esetén, miért kell ilyen felesleges kompromisszumokat rákényszeríteni a felhasználókra.

Profil/beállítás Entertain Graphic
Fényerősség (fehérpont) 640,1 cd/m² 297,2 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,1124 cd/m² 0,0767 cd/m²
Kontrasztarány 5695,6:1 3876,5:1
Legnagyobb delta E 17 5,03
Átlagos delta E 7,24 2,79
Színhőmérséklet 14 300 K 11 300 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a displayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Entertain, Graphic,  – azért csak ez a kettő, mert ahogy fentebb is írtuk, amikor a tévét a számítógéphez csatlakoztattuk, akkor csak ezek voltak elérhetőek. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt és a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.

Színpontosság
Színpontosság [+]

Ezek után a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) igyekeztünk belőni, valamint a lehető legnagyobb színpontosságot elérni, és ez utóbbi teljesen jól sikerült is, ugyanis az átlagos delta E 0,37, a legnagyobb delta E 1,17 lett, mely értékek a mai tévés mezőnyben kiválónak minősülnek. A fényerő 261,6 cd/m², a feketeszint 0,1017 cd/m² lett, a natív kontrasztarány pedig 2571:1. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzat a mért színteret ábrázolja. Eszerint a kijelző 130,5 százalékban fedi az sRGB színteret, ezen belül a számottevő pontosság 99,5%, ami a televíziók esetében az átlagosnál lényegesen jobb eredmény, viszont az e téren a legjobban teljesítő rivális modellektől elmarad.


[+]

Samsung QN85A színhelyes beállítások
Brightness 25
Contrast 50
Sharpness 10
Color 25
Tint (G/R) 0
Picture Clarity Settings Off
Local Dimming Low (teljesen kikapcsolni nem lehet)
Contrast Enhancer Off
Color Tone Standard
Gamma 2.2
Intelligent Mode Off
Shadowdetail 0
Color Space Settings Native
White Balance R-Gain 17
White Balance G-Gain 1
White Balance B-Gain -43
R-Offset 3
G-Offset 4
B-Offset -1

Vezérlés, extrák

A konszern 2022-re jelentősen megújította Smart Hub okostévérendszerét. A friss verzió ugyanúgy Tizen OS-re épül, mint elődei, viszont a grafikus kezelőfelület jelentősen átalakították. Megváltoztatták a menüsávot, és a struktúra kicsit egyszerűbb, sekélyebb lett, aminek köszönhetően az egyes paraméterek, menüpontok gyorsabban elérhetőek, mint korábban, ami mindenképp előrelépés. A rendszer elvileg tud magyarul is, de a tesztkészülék még csak angolul és koreaiul kommunikált, ezért láthatóak angol kifejezések és fogalmak a képeken. Korábban már járt nálunk egy idei Samsung 8K televízió, annál bele-belefutottunk stabilitási problémákba, ám e modell esetében semmilyen anomáliát nem tapasztaltunk, tehát nem fagyott, nem omlott össze, nem produkált újraindulásokat.

[+]

A tévé integrálható egy nagyobb okosotthon rendszerbe, és a többi csatlakoztatott eszköz állapotának ellenőrzését, illetve beállításainak módosítását is lehetővé teszi, így akár egy okos otthon központjaként is használható. A készülék a Miracast technológia révén lehetővé teszi a tükrözést, azaz a kompatibilis mobil eszközök kijelzője megjeleníthető a tévé hatalmas képernyőjén. A termékek gond nélkül felismerték egymást, a párosítás pofonegyszerű, a kapcsolat végig stabil maradt. Némi késleltetés viszont érzékelhető, ami akció-, illetve sportjátékoknál már picit zavaró lehet, de mondjuk filmezésnél, videózásnál, Facebookozásnál vagy TikTokozásnál nem gond.

Újdonság a Multi View mód, aminek révén akár négy részre is felosztható a képernyő, ezekben az ablakokban pedig külön forrásból származó tartalmak futtathatóak. Például ha valaki nézi a sportcsatornán a meccset, közben böngészheti a statisztikákat, és akár a barátaival is chatelhet egy időben.

[+]

A rendszeren keresztül természetesen számos internetes alkalmazás is elérhető. Akad jó néhány primitív játék, gasztronómiával, testedzéssel, zenével kapcsolatos darab, és természetesen a manapság igen népszerű filmes, videós appok sem hiányoznak. A kínálat e téren megfelelő, hiszen a kötelező Netflix és YouTube mellett a Disney+, és az HBO Max sem hiányzik.

Az okos platform nem csak a szórakoztatásban lehet partner, hanem tartalmaz néhány munkával kapcsolatos szolgáltatást is, amelyek a Workspace menüpont alól érhetőek el. A televízió segítségével át lehet venni az irányítást egy távoli számítógép felett, valamint közvetlen elérést nyújt a Microsoft Office 365 felhő alapú rendszeréhez. Itt lehetőség nyílik állományok szerkesztésére, létrehozására és elmentésére, valamint hozzáférhet a felhasználó levelezéséhez, illetve Skype fiókjához is. Mindezt úgy, hogy ehhez nincs szükség semmilyen csatlakoztatott külső eszközre, de persze azért egy billentyűzet és/vagy egy egér ilyenkor jól jön, hogy ne a távirányítóval kelljen ügyetlenkedni.

[+]

Ha már itt tartunk, akkor érdemes megjegyezni, hogy a távirányító hátulján található egy napelem, tehát így is tölthető, ami remek. Az viszont nem tetszett nekünk, hogy kevés rajta a gomb, ezért csak egy-két szolgáltatás érhető el vele közvetlenül. Ám az pozitívum, hogy a távirányító a cég ingyenesen letölthető applikációjának (Smart Things) segítségével kiváltható mobil eszközzel is, valamint hogy a televízió képes együttműködni USB-n vagy Bluetooth-on keresztül csatlakoztatott egérrel, billentyűzettel vagy akár kontrollerrel.

A modell támogatja a hangalapú vezérlést és keresést, de mivel a nálunk járt verzió csak angolul tudott, így értelemszerűen csak ezt tudtuk kipróbálni, de ezen a nyelven rendben működött. Bár nekünk most a magyar tartalmak megleléséről le kellett mondanunk, elvileg az idehaza kereskedelmi forgalomba kerülő változatoknál ez nem így lesz, és érteni fognak magyarul is.

[+]

A Smart Hub szerves részét kérdezi a gyárilag telepített, az alapkiszerelés részeként érkező médialejátszó szoftver. Ennek grafikus kezelőfelülete átlátható és kellően felhasználóbarát, így használata jó eséllyel senkinek sem okozhat problémát. Tesztcsomagunk átpörgetése során arra a következtetésre jutottunk, hogy a formátumtámogatás nem hibátlan. A DivX, a 10 bites, a Killa Sample, 4K WEBM és Dolby Vision 4K HDR  anyagok lejátszását megtagadta, ám a többivel nem volt baja, még a 4K HDR10+ állományokkal sem. A külső feliratok megjelenítése megoldott, a karakterek kódolása, mérete és színe is módosítható, és mivel vékony keret jelenik meg a betűk körül, ezért a szöveg minden esetben jól látható. A surround fájlok közül csupán a Dolby 5.1 és az EAC3 szabványokkal boldogult, ami bárhogy nézzük, ma már kevés.

[+]

A zenei állományok közül az MP3 mellett a WMA, FLAC és WAV szabványok megszólaltatása megoldott. Az ID3 tagek kezelése biztosított, azonban a fájlokba metaadatként kódolt dalszövegek megjelenítésére sajnos nincs lehetőség. A képek estén a kötelező a JPG mellett a BMP és PNG típusú állományok jöhetnek szóba, diavetítés elindítható, de a fotók részletes adatait tartalmazó EXIF adatokat nem képes a kijelzőre varázsolni.

Hang és értékelés

Megszólalás

A Samsung kínosan ügyel arra, hogy magasabb kategóriás készülékeit az átlagosnál lényegesen komolyabb integrált hangrendszerrel szerelje fel. Ez a Samsung QN95B esetében sincs másként, hiszen dupla mélysugárzó és két, a készülékház felső részébe épített hangszóróval megfejelt, 70 wattos, 4.2.2 csatornás rendszer került bele.

[+]

A várakozásoknak megfelelően az átlagosnál lényegesen jobb megszólalást is produkál: a basszusok hallhatóak, a dinamika világosan érzékelhető, a hangerő kellően nagy, és hanghibákba sem futottunk bele. Persze a végeredmény elmarad attól, amit a jobb hangprojektorok vagy több hangfalból álló szettek produkálnak, mert a finom részleteket hajlamos összemosni, és a sztereó hangtér visszaadása sem az igazi.

A tévé megkapta az az Object Tracking Sound+ nevű technológiát, aminek köszönhetően elméletileg a képernyő azon részéről halljuk a hangot, ahonnan a tartalom szerint érkeznie kellene, tehát ha például egy kismadár a jobb felső sarokban dalol, egy cica pedig a vele átellenes oldalon nyávog, akkor a nyávogást a bal alsó sarok irányából halljuk, a a csiripelést pedig a jobb felsőből. Mindez papíron jól hangzik, azonban a valóságban nem nagyon érzékeltük, hogy működne. Mindössze két darab előzetesen programozott hangmódból lehet választani, és ha valaki ezek közül egyikkel sem elégedett, az equalizer segítségével alakíthatja igényeihez az arányokat.

Értékelés

A Samsung egy igazi prémium kategóriás televíziót tett le az asztalra a QN95B személyében, aminek gyenge pontja gyakrolatilag nincs is. A vezérlés alapvetően rendben van, a menürendszer és a grafikus kezelőfelület kelleően felhasználóbarát. Az extra funkciók hasznosak, az alkalmazáskínálat megfelelő, a fontos, népszerű appok nem hiányoznak. A gyári médialejátszó működik, de a tökéletestől azért távol áll, viszont az jó, hogy az alkalmazásboltból telepíthetőek ennél jobb appok.

Az integrált hangrendszer az átlagosnál lényegesen jobb megszólalást produkál, és ha valakinek nincsenek különösebben nagy igényei a megszólalás terén, annak ez bőven elég lehet. A kép minőségével nagyon elégedettek voltunk, hiszen a felbontás kellően nagy, a HDR látványos, a színpontosság átlagon felüli. A 65 hüvelykes Samsung QN95B ára jelenleg 940 000 forint (bár közvetlenül a Samsung oldaláról most jóval olcsóban is meg lehet rendelni), amivel az ilyen méretű és felbontású televíziók között egyértelműen a drágábbak közé tartozik.


Samsung QN95B Neo QLED televízió

elefant

A Samsung QN95B Neo QLED televíziót a Samsung magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés