Sony A80L: teszteltük a gyártó legolcsóbb idei OLED tévéjét

A Google TV rendszert használó, 55 hüvelykes televízió 4K felbontással és egyedi hangrendszerrel kecsegtet.

Sony A80L

A Sony az idei évben is több új OLED televízióval lépett színre, melyek között a belépőszintet az A80L képviseli, azaz ez a legkisebb tudású, és értelemszerűen az ára is ennek a legalacsonyabb, legalábbis ami a japán cég kínálatát illeti.

Sony A80L
Sony A80L [+]

A termék Magyarországon is elérhető, mi pedig nagyon kíváncsiak voltunk, hogy mit várhatunk 2023-ban egy ilyen kategóriájú Sony tévétől. Természetesen ezúttal is a fő hangsúlyt a képminőség vizsgálata kapta, de emellett figyelmet fordítottunk a dizájnra, a kezelésre és a megszólalásra is.


[+]

Dizájn

A termék megjelenése a várakozásoknak megfelelően modern, a sötétszürke káva igen keskeny, szélessége mindössze 8 mm, és mivel egy síkban van a kijelzővel, kikapcsolt állapotban a felhasználó csak egy egybefüggő sík felületet lát, ami jól mutat. A függőleges felületre szabványos 300 x 300 mm-es VESA konzolok segítségével egyszerűen felakasztható képernyő normál állapotban kis, formatervezett fém tappancsokon nyugszik. Ezek iránya megváltoztatható, állhatnak befelé is, ami talán nem fest annyira esztétikusan, viszont így egy keskenyebb szekrénykére is felállítható a készülék. Emellett úgy is behelyezhetőek a talpak, hogy egy kicsit megemeljék a készülékházat, így az alá befér egy átlagos hangprojektor is anélkül, hogy kitakarna a képből.

[+]

Léteznek olyan televíziók, amelyeknél a csatlakozók egy külső dobozon kaptak helyet, de a Sony nem kísérletezik ilyesmivel. Így a vállalat az A80L esetében is maradt a tradicionális megoldásnál, azaz a ki- és bemeneteket a hátlapon helyezték el. Található rajta két HDMI 2.1, két HDMI 2.0, egy-egy USB 2.0, USB 3.0, Ethernet, optikai digitális audió, 3,5 mm-es analóg audió, illetve AV kompozit port is. Ezen kívül természetesen a fizetős digitális tévéadások vételéhez szükséges CI+ slotot sem hagyták le róla.


[+]

Főbb paraméterek
Sony A80L (Sony XR-55A80L)
Panel LG OLED (10 bit), 120 Hz, AMD FreeSync Premium Pro, G-Sync
Háttérvilágítás -
Képernyőméret 55 hüvelyk (139 cm)
Felbontás 4K (3840 x 2160 pixel)
HDR támogatás Igen (HDR10, Dolby Vision, HLG)
Maximális kontrasztarány Végtelen
Maximális fénysűrűség 747,7 cd/m²
Input lag 9,7 ms
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Élén, Fotó, Grafika, Imax, Játék, Mozi, Normál
Hangbeállítások Normál, Párbeszéd, Mozi, Zene, Sport, Dolby Audio
Hangrendszer 50 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/-C/-S2
Interfész 2 db HDMI 2.1, 2 db HDMI 2.0, USB 2.0, USB 3.0, digitális audió, 3,5 mm analóg audió, AV kompozit, Ethernet, CI+ slot
Extrák Google TV okostévérendszer, médialejátszó, böngésző, netes alkalmazások futtatása, kislexikon, HDR támogatás, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 802.11.ac, Bravia Core
Teljesítményfelvétel Normál módban: 144 watt; készenléti üzemmódban: 0,21 watt
Méret Talppal: 1227 x 738 x 327 mm
Talp nélkül: 1227 x 712 x 53 mm
Tömeg Talppal: 18,8 kg
Talp nélkül: 17,9 kg
Gyártó honlapja www.sony.hu
Termék honlapja Sony A80L (Sony XR-55A80L)
Fogyasztói ár 500 000 forint

Képminőség

A képi világért a Sony A80L esetében a házon belül készülő Cognitive Processor XR képfeldolgozó chip, illetve az LG Display WOLED panel felel. Ez utóbbi egy alap kijelző, tehát nem a fejlettebb Evo család tagja, és pláne nem a jelenlegi  legjobb mikrolencsés változat.


[+]

Az OLED képalkotási eljárás az egyedi pixelvezérlés révén elméletileg biztosítja a 0 cd/m² fénysűrűségű feketét, és ebből fakadóan a végtelen natív kontraszt megteremtését. A fénymérévővel végzett vizsgálataink során arra jutottunk, hogy mindez a valóságban is működik. A kontrasztosság szemre is megfelelő a várakozásoknak megfelelően, így semmi értelme nincs bekapcsolni a kontrasztjavítást, amely markánsabbá teszi a különbségeket a sötét és világos képrészletek között, azonban ez a finom részletek eltűnésével jár együtt.

[+]

A színpontosság megfelelő beállítások mellett remek, és a tónusok szemre is szépek, természetesek. Belülről ragyognak, az LCD vagy QLED modelleknél mind a mai napig tapasztalható fátyolosságnak nyomát sem lelni szerencsére. A betekintési szög is remek, hiszen ha kiszorított pozícióból, oldalról tekint valaki a képernyőre, akkor sem tapasztalja az árnyalatok fakulását, valamint az invertálódástól sem kell tartani.

Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett [+]

A maximális fényerő méréseink szerint 747,7 cd/m², ami messze elmarad attól, amit e téren a legjobb OLED televíziók produkálnak. A modell támogatja a nagy dinamikatartományú tartalmak kezelését, viszont a viszonylag alacsony fényerő miatt a HDR effektus nem annyira látványos, mint a fejlettebb panellel ellátott modellek esetében. A homogenitás terén jól teljesít, ugyanis méréseink alapján az egyes képtartományok fényereje közötti maximális eltérés csak 7,7 százalék, ami remek eredménynek minősül a mai mezőnyben, és zavaró felhősödés sem tapasztalható.

[+]

A médiaboxból érkező gyenge minőségű tévéadások, illetve online streaming anyagok esetén bele lehet futni enyhe szakadozásba, szaggatásba, ám ezen villámgyorsan és hatékonyan lehet segíteni a Motionflow névre hallgató interpolációs technológia bekapcsolásával, ami virtuális képkockákat pakol be a valódiak közé. A kijelző maximális képfrissítési frekvenciája 120 Hz, és a készülék támogatja az AMD FreeSync Premium Pro és az NVIDIA G-Sync dinamikusan változó képfrissítési frekvencia használatát. A Leo Bodnar műszerrel elvégzett vizsgálataink során arra jutottunk, hogy az input lag igen jó, 9,7 ms, azaz a tévé játékra is bevethető.

Képbeállítások

A Sony mérnökei jó szokásukat megtartva ezúttal sem spóroltak az előzetesen programozott képmódokkal. ugyanis hét közül választhatja ki a felhasználó a számára legszimpatikusabbat, amelyek ezúttal is jelzik már nevükkel is, hogy nagyjából mire lehet tőlük számítani. Ezek a profilok kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól, így jó eséllyel mindenki találhat köztük olyat, amelyik passzol az elvárásaihoz.

Profil/beállítás Élénk Fotó Grafika IMAX
Fényerősség (fehérpont) 176cd/m² 188,3 cd/m² 182,1 cd/m² 182,6 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 12,13 5,25 3,21 3,59
Átlagos delta E 7,4 2,27 1,52 1,52
Színhőmérséklet 11 600 K 10 300 K 7000 K 7000 K
Profil/beállítás Játék Mozi Normál
Fényerősség (fehérpont) 190,7 cd/m² 188,9 cd/m² 183,4 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 3,12 3,47 8,57
Átlagos delta E 1,48 1,48 2,37
Színhőmérséklet 7000 K 7000 K 10 200 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Élénk, Fotó, Grafika, IMAX, Játék, Mozi, Normál. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt és a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül. Minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.

Színtér lefedettség
Színtér lefedettség [+]

Ezt követően ezúttal is a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk belőni, valamint a legjobb színpontosságot elérni, ami nem sikerült rosszul.  A színhőmérséklet 6500 K lett, az átlagos delta E 0,55, a legnagyobb pedig 1,68 lett, ezek pedig jó eredménynek számítanak.

Színpontosság
Színpontosság [+]

A fehér fényerő 161 cd/m², 0 cd/m² feketeszint mellett, így a natív kontraszt végtelen. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzat a mért színteret ábrázolja. Eszerint a kijelző 135,5 százalékban fedi az sRGB színteret, ezen belül a számottevő pontosság 98,1%, ami televíziók esetében jó eredmény, de az e téren legkiválóbbaktól azért elmarad.

Sony A80L színhelyes beállítások
Automatikus képi üzemmód Ki
Fényérzékelő Ki
Fényerő 31
Kontraszt 90
Gamma 2
Sötét részek fényerőszintje 50
Sötét részek beállítása Ki
Speciális kontrasztjavítás Ki
Csúcsfényerő Magas
Színtelítettség 50
Színárnyalat 0
Színhőmérséklet Profi 1
Élő szín Ki
Reality Creation Ki
Motionflow Ki
Film üzemmód Ki
Színtér Automatikus
Színhőmérséklet Vörös erősítés -3
Színhőmérséklet Zöld erősítés -1
Színhőmérséklet Kék erősítés -8
Színhőmérséklet Vörös előerősítés 14
Színhőmérséklet Zöld előerősítés 0
Színhőmérséklet Kék előerősítés 12

Kezelés

Google TV

A Sony továbbra is kitart a Google által fejlesztett smart platform mellett, így ez a televízió is a Google TV rendszerre, egészen pontosan az Android 10 alapú változatra épül. Azt tapasztaltuk, hogy a rendszer kellően stabil, és a sebességével sincs probléma: a kiadott parancsokra azonnal reagál, és az alkalmazásokat, weboldalakat is gyorsan betölti, szaggatásba, lassulásba vagy fagyásba nem futottunk bele. A nagy, színes ikonokra épülő grafikus kezelőfelület kicsit átláthatatlan, kezelése pedig nehézkes, de azért ezt túl lehet élni, és az is tény, hogy a rendszermenü felépítése kiváló.

[+]

A modell dobozában két távirányító található: egy hagyományosabb, sok gombos, infravörös eljárást használó és egy dizájnosabb, mikrofonnal is ellátott, Bluetooth alapú. Továbbra sem értjük, hogy erre mi szükség, szerintünk egy darab távvezérlővel is meg lehetne oldani mindent normálisan, így csak feleslegesen termelik a később elektronikai hulladékká váló, nem létfontosságú eszközöket a gyártók. A tévé képes együttműködni USB-n vagy Bluetooth-on keresztül csatlakoztatott egérrel, billenytűzettel vagy kontrollerrel is, illetve a távirányító egy ingyenesen letölthető alkalmazás révén akár telefonnal vagy tablettel is kiváltható. A Google TV elméletben lehetővé teszi a hangalapú keresést és vezérlést is, azonban nálunk ez nem működött, egyszerűen nem reagált a parancsszavakra. Szerintünk ez nem nagy tragédia, de azért egy kis csalódást okozott.


[+]

A platform rengeteg, ma már több mint tízezer netes applikáció letöltésére, illetve futtatására ad módot. Ebbe a hatalmas kínálatba gyakorlatilag minden belefér, amit el lehet képzelni. Természetesen a manapság igen népszerű online streaming appok sem hiányoznak, és e téren a választék igen bőséges. Meg kell említeni még itt a Sony saját tartalomszolgáltatását, a Bravia Core-t, amelyen keresztül a Sony Pictures rengeteg filmje, sorozata érhető el kifogástalan minőségben. Amennyiben valaki megvásárolja a tévét, akkor ezek közül néhányhoz ingyen hozzá is juthat, viszont sajnos az előfizetési/kölcsönzési rendszer hazánkban még nem működik. Természetesen számos játék is letölthető, azonban a hardver (MediaTek MT5895 SoC, 3 GB RAM) nem elég erős a jobb grafikájú darabokhoz, ugyanis azok kegyetlenül szaggatnak.

[+]

A rendszer szerves részét képezi ezúttal is a gyárilag telepített médialejátszó szoftver, amely alapszintű szolgáltatásokat kínál, ám ha valaki többre vágyik ennél, akkor egyszerűen beszerezhet nagyobb tudású programokat az alkalmazásboltból. A grafikus kezelőfelület átlátható, magyarul is tud, és meglátásunk szerint kellően felhasználóbarát. A képek közül a JPG, BMP, PNG, GIF, TIF és animgif formátumokkal boldogul, úgy hogy a fotókkal kapcsolatos részletes információkat tartalmazó EXIF adatok feldolgozását, illetve megjelenítését is szavatolja, és diavetítés elindítására is van mód. Hanganyagok közül a FLAC, WAV, WMA és MP3 szabványok megszólaltatása lehetséges, az ID3 tagekkel boldogul, viszont a fájlokba metaadatként kódolt dalszövegeket nem képes a kijelzőre varázsolni.

[+]

tesztpakkunkkal végzett vizsgálatok során arra jutottunk, hogy a program a HDR10+, Killa_sample, 10 bites és Divx anyagok lejátszását megtagadta, viszont a többivel nem volt semmi baja. A külső feliratok megjelenítése biztosított, a kódolás megváltoztatható, így az ékezetes betűkkel sincs gond, és mivel a karakterek körül vékony keret jelenik meg, így a szöveg mindig jól olvasható. A térhatású formátumok közül csak a Dolby TrueHD és Dolby Atmos fájlok okoztak problémát a szoftvernek.

Hang, értékelés

Hangminőség

A modell a Sony egyedi hangtechnológiáját használja, amely hagyományos hangszórók helyett a panel rezegtetésével állítja elő a magas- és középtartományú hangokat. Három olyan rezonátor került bele, ami ezekért felelős, emellett kapott két darab 10 wattos mélysugárzót is.

[+]

A hangminőség ahhoz képest, hogy egy tévéről van szó, meglepően jó, de azért egy hangprojektorral vagy pláne egy több komponensből álló szettel ez a termék sem kelhet versenyre. Fülsértő hibákat nem tapasztaltunk, de a sztereóval vannak problémák, és a pontosság terén is küzd kihívásokkal, hiszen a finom részleteket hajlamos elkenni, elmosni. A hangerőre nem lehet panasz, illetve az equalizer, valamint az előzetesen programozott hangmódok sem hiányoznak. A termék rendelkezik egy saját hangkalibrációs szolgáltatással, amely elméletileg képes a szoba egy kívánt pontjába koncentrálni a lehető legjobb minőségű hangzást, amihez a Bluetooth-os távirányító mikrofonját használja. A szolgáltatást kipróbáltuk, de érdemi változást nem tapasztaltunk a megszólalásban.

Értékelés

A Sony A80L tudásában elmarad a legjobbjaktól, de attól még egy kifejezetten jó kis televízió. A Google TV rendszertől továbbra sem vagyunk elájulva, de most már legalább kellően stabil, a sebessége is megfelelő, és az alkalmazáskínálata is rendben van. A gyárilag telepített médialejátszó alkalmazás nem tökéletes, de a felhasználók többsége számára tudása bőven elég.


[+]

A hangrendszer jól muzsikál, hibákat nem tapasztaltuk, a megszólalás abszolút vállalható. A kép minőségével is elégedettek voltunk, a színtérlefedettség, a színpontosság is átlagon felüli. A fényerő lehetne picit magasabb, de cserébe a mozgásmegjelenítés remek, és a látványvilág is alapvetően rendben van. A dizájn esetében a Sony nem húzott sok váratlant, de erre nincs is feltétlenül szükség. A visszafogott, elegáns külsejű modell harmonikusan illeszkedik szinte bármilyen belső térbe. Az 55 hüvelykes modell ára 500 000 forint, amivel jelenleg ott van az idei olcsóbb OLED televíziók között.


Sony A80L tévé

elefant

A Sony A80L OLED tévét a Sony magyarországi kirendeltsége bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés