Hirdetés

Szélesvásznú monitorok tesztje

Asus PW201


Asus PW201 (hogyan ne fotózzunk tükröződő panelt...) [+]

Lássuk először az Asus PW201-et, ami külsejét tekintve a PW191 testvérének tekinthető, belsőleg azonban teljesen megújult. A PW201-et egy igen nagy kartondobozban kaptuk kézhez, melynek tetején egy fül található megkönnyítendő a szállítást. A monitor egybeszerelve található a dobozban, tehát nekünk nincs más dolgunk, mint kiszedni a zacskóból és bekapcsolni. Az Asus PW201 mellé ugyanazokat az eszközöket kaptuk, amiket a PW191-hez is; mindkét monitor külső tápról kapja az áramot, így egy külső tápegység is volt a dobozban, ezen kívül találtunk egy driver CD-t, egy leírást, egy analóg és egy digitális jelkábelt, egy RCA-kábelt, egy VGA-USB-audiokábelt (3 az egyben) és egy hátoldali konnektorokat takaró műanyag lemezt.

 

Monitor típusaAsus PW201
TechnológiaPremium MVA
A panel gyártója / típusaAU Optronics M201EW01 V0
Válaszidő16 ms tipikus, 8 ms g2g
Felbontás1680x1050 (pixelméret: 0,258 mm)
Kontrasztarány800:1
Fényerő350 cd/m2
Vízszintes betekintési szög176° 10:1
Függőleges betekintési szög176° 10:1
Színek száma16,7 millió
A panel mérete20,1 hüvelyk
CsatlakozókD-Sub, DVI-D, USB, S-Video, RCA,
komponens bemenetek, audió portok
Teljesítményfelvétel< 80 watt
Bruttó fogyasztói ár159 900 forint
Gyártó honlapja
Termék honlapja
Asus
Asus PW201

Az Asus PW201-et nem csak és kizárólag filmnézésre és játékra szánta a gyártó, ezt az ára is sejteti, meg az a tény, hogy AUO Premium MVA panelre épül. Ez onnan állapítható meg, hogy a betekintési szögek 10:1-hez kontrasztarány mellett 170 foknál magasabbak (TN+film panelek ennél alacsonyabbak) és a kontrasztarány 800:1-hez, ami viszont az S-IPS panelekre nem tipikusan jellemző még, ráadásul 20 ms-nál alacsonyabb a válaszidő. Érdekesség, hogy a korábban tesztelt Belinea 102035W-ben ugyanez a panel található. A fényerő az Asus specifikációiban 350 kandela, miközben az AUO szerint 300 kandela, igaz, ilyen bakikat néha elkövetnek a gyártók.


Szemből és hátulról [+]

A PW201 dizájnra teljesen megegyezik a PW191-gyel, a burkolat alumínium és az előlapon egy átlátszó műanyag található. A káva nagyon szép, vékony, a két szélén található hangszóró pedig beleillik az összképbe, ami a jövő technológiáját idézi gombtalanságával. Az átlátszó műanyag teszi igazán széppé a monitort, ugyanakkor ez egy negatívum is egyben, hiszen ezen a felületen meglátszik minden egyes porszem, ujjlenyomat és karc, illetve a tükröződéssel sem mindenki fog kibékülni.


Oldalról és a pivot mód [+]

A monitor magassága egy csuklón keresztül állítható, emellett a panel pozíciója is változtatható -5 és 25 fokos határon belül. Leghátra nyomva a panelt a monitor felborul, ez a PW191 esetében még nem volt így (hiszen az egy kisebb súlyú monitor). A PW201 ismeri a pivot módot is, bár kicsit nehéz kifordítani a képernyőt, ugyanis az eleve széles panel két oldalán egy-egy hangszóró található, ami még terebélyesebbé teszi a monitort.


A talp [+]

A talpon egy elfordítható gyűrű található, ennek köszönhetően a monitor álló helyzetben 120 fokkal elforgatható.


Csatlakozók [+]

A panel alján (amit sokkal könnyebb elérni, ha elforgatjuk a panelt) jópár port található, talán ez a PW201 egyik legnagyobb erőssége. Találunk itt egy nem HDCP-kompatibilis DVI és analóg kimenetet, komponens bemeneteket (hármat), egy S-Video és egy RCA-portot, egy jobb és baloldali audioportot, egy PC Line-in elnevezésű portot, amibe a 3 az egyben kábel illik és egy USB-portot, meg a túloldalon a tápcsatlakozót. További USB-portokat és fülhallgató-kimenetet találunk a panel szélén.


A webkamera [+]

A PW201 unikum abból a szempontból, hogy egy webkamera is található rajta. Ez a rendszeres webkamerázók szemszögéből örvendetes, hiszen egy TFT-re a káva keskenysége miatt a legtöbb webkamerát nem lehet rászerelni, másfelől viszont nem biztos, hogy a leendő tulajnak szüksége van erre az eszközre, ugyanakkor is kis kütyüt mindenképpen ki kell fizetni. A kis kamera 1,3 megapixeles, fel- és lefelé 30 fokkal elforgatható, viszont oldalra csak a panellal együtt, ami meglehetősen kényelmetlen. Az eszköz telepítése nagyon egyszerű, és az Asustól kapunk hozzá egy programot is, mellyel fényképezhetünk vagy videót vehetünk fel (maximum 640x480-as felbontásban). Készítettünk egy videót a webkamera képességeinek szemléltetésére. A program eredetileg AVI-ba menti a videót, de az nagyon nagy méretű volt, ezért Windows Media Encoder 9-cel átkonvertáltuk.


Kezelőszervek [+]

A káva alján találhatók a kezelőszervek, amelyeket az Asus érintésérzékeny gomboknak hív; mi ezt a monitorral töltött napok után átkereszteltük érintésérzéketlen gombokra, ugyanis a gombok sokszor egyáltalán nem érzékelik a nyomkodást. Ez kalibrálás közben nem éppen jó móka. A jobboldali "Power" gomb bekapcsolt állapotban kéken világít, a többi gomb pedig csak akkor világít, amikor éppen az OSD-ben mászkálunk.


OSD [+]

A PW201 OSD-je egyébiránt jól áttekinthető, és gyorsan megszokható. Az Asus Splendid menüpont alatt előre eltárolt képernyőprofilok/sémák találhatóak, melyek a különböző hétköznapi felhasználásokhoz lettek kialakítva, úgymint scenery - látvány, standard - alapbeállítás, theater - színház, game - játék és night view, azaz éjszakai üzemmód. Ezek a preszetek a fényességet, a kontrasztot és a színtelítettséget állítják be. A szokásos menüpontokon felül beállíthatjuk, hogy a PIP (Picture in picture) kép melyik bemenetről kapja a jelet (VGA, RCA, S-Video, komponens), illetve...


PIP menü [+]

...beállítható a PIP mérete (3 van) is. Ellenben a pozícióját nem lehet állítani, a kívülről jövő jel csak a jobb felső negyedben tud megjelenni.


Filmek és játékok Asus PW201-en [+]

Átlagos használathoz és a kalibrálás alapjául minden monitor esetében 120 cd/m2/6500K/2,2-es gamma értékeket vettünk alapul. A PW201 esetében ezekhez a beállításokhoz a fényerőt 31-re, a kontrasztot 88-ra, a vörös értékét 83-ra, a zöldet 84-re, a kéket pedig 77-re állítottuk. A bekalibrált monitorhoz szükség van az ICC profilra is, ami innen tölthető le. Ezekkel a beállításokkal 121,9 cd/m2-t mértünk a fehéren és 0,2 cd/m2-t a feketén, ami 609:1-hez kontrasztot jelent átlagos használat mellett. Ugyanakkor 50%-os kontraszt mellett a fehér minimális fényereje 36, 100% kontraszt mellett 85 cd/m2 volt, elmondható tehát, hogy a PW201-et beállíthatjuk kellően sötétre is abban az esetben, ha például este filmnézés közben vakító lenne az aktuális beállítás. 100%-os kontrasztbeállítás mellett maximum 254 cd/m2-t mértünk ki (a gyártó szerint a maximum 350, a panelgyártó szerint viszont 300), miközben a fekete fényereje 0,4 cd/m2 volt, ez 635:1-hez kontrasztarányt jelent, ami kicsit alacsonyabb az Asus specifikációiban megadott 800:1-nél.

 

Asus PW201fényerőkontrasztvöröszöldkékICC profil
120 cd/6500K/2,2 gamma3188838477>katt<

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés