Hirdetés

Szélesvásznú monitorok tesztje

Összegzés

A megvizsgált öt monitor nagyon jól reprezentálja napjaink piaci arányait is. A TN+film panelekre épülő olcsó, de játékra és filmnézésre még elfogadható monitorok alkotják a piacon kapható LCD-k legnagyobb szeletét. Szerencsére ez az üzletág is igen komoly árverseny színtere lett az elmúlt 2 évben, így ma már 20 colos, wide kijelzős monitorokat "dobálnak utánunk" 80-100 000 forintért. A gyártók tudják, hogy az átlagos felhasználó nem foglalkozik a színreprodukcióval, a panel fényerő-egyenletességével és a betekintési szögekkel, legtöbbünk számára a lényeg a minél alacsonyabb válaszidő (és persze az ár), ennek megfelelően a TN paneles monitorok még jó ideig kiirthatatlanok lesznek a panelgyártóktól, a boltok polcairól, a köztudatból, hiszen alacsony ára miatt ez a legkeresettebb paneltípus. A másik, egyre több tagot számláló csoportba a felturbózott MVA/PVA panelek tartoznak, melyeket azok vásárolnak meg, akik némi tájékozódás után úgy döntenek, hogy a fentebb felsorolt paraméterek is komoly szerepet játszanak egy drága hardver megvásárlása esetén. Az S-IPS panelre épülő monitorok megmaradnak a kiváltságosaknak, tehetősebbeknek és ínyenceknek (grafikusok).

A tesztelt monitorokat felhasználási szempont szerint érdemes értékelni. Filmnézésre és játékra elsősorban a ViewSonic VX2235wm-et javasoljuk, hiszen legnagyobb képátlójával és ehhez mért alacsony árával is jól teljesített. A Viewsonic ezt a monitort tényleg csak és kizárólag erre találta ki, ha valakinek ennél nagyobb és jobb kell, akkor 1,5-szer ennyi pénzért a Dell 2407WFP-re kukkantson rá. Kategóriájában szerintünk jó vétel. Ha az alacsony betekintési szögek miatt a VX2235wm kiesik a pakliból, akkor a Belinea 102035W-t ajánljuk, mely P-MVA paneljával ebből a szempontból is megfelelő, ugyanakkor 20-as wide-ok között az egyik legolcsóbb (erre a célra nem is kell komolyabb monitor).

Munkára a VX2235wm méreteinek köszönhetően jó lenne, de színhelyességben és a betekintési szögek miatt mi mégis inkább a Dell 2007WFP-t és a Samsung 215TW-t ajánljuk. Nem véletlenül ez a két legdrágább típus kategóriájában, két gyakorlatilag tökéletes alanyról van szó, igaz, a 215TW külsőre nem olyan meggyőző (legalábbis a Dell 2007WFP-hez képest), de egy LCD esetében a belső sokkal fontosabb. Ezt a két monitort minden 3D-s grafikai munkára nyugodt lelkiismerettel ajánljuk. Természetesen játékra és filmnézésre is megfelelnek, de ezekre egyszerűbb típusokat is választhatunk. Dell 2007WFP vásárlása előtt lehetőleg tájékozódunk az adott példány tulajdonságairól, mert mi az S-IPS paneles verziót teszteltük, de létezik S-PVA paneles is.

A Samsung 205BW alapvetően a játékos/filmnézős felhasználókat veszi célba, ezekre a területekre meg is felel, ugyanakkor semmilyen tulajdonságával nem tűnik ki a tömegből, így ebben a kategóriában mi inkább a szimpátia és az ár alapján választanánk monitort.

Az Asus PW201 épp ennek ellenkezője, hiszen az Asus valószínűleg azért készítette olyanra, amilyen, hogy kitűnjön a tömegből. A PW201 alapvetően egy nagyon jó monitor (a külső megítélését az olvasókra bízzuk), ráadásul webkamera is van rajta, de épp annyiba kerül, mint a Dell 2007WFP, ebben az esetben pedig mi inkább a Dellt választanánk. Csak akkor döntenénk másképpen, ha a csillogó külső és a webkamera (esetleg a komponens bemenetek és a hangszóró) feltétlenül szükséges lenne számunkra.

 

Dell UltraSharp 2007WFP és
Samsung SyncMaster 215TW munkára
ViewSonic VX2235wm - játékra és filmnézésre Asus PW201

fLeSs

 

A Dell UltraSharp 2007WFP-t a HRP Hungary Kft.-től kaptuk tesztelésre, míg a Samsung SyncMaster 215TW és 205BW monitorokat a Samsung Electronicstól. Az Asus PW201 az Asus Hungary jóvoltából vendégeskedett nálunk, a ViewSonic VX2235wm-et pedig az RRC DiFo üzletágtól kaptuk bemutatóra.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés