Hirdetés

A Toshiba Ultrabookja

Toshiba Portégé Z830

Még az elmúlt év végén, mondhatni az első Ultrabook-hullámban mutatkozott be a Toshiba Portégé Z830. A gyártó sokéves tapasztalattal rendelkezik a könnyű és vékony laptopok gyártásában, a maga idejében, négy évvel ezelőtt a Portégé R500 szinte hihetetlenül vékonynak számított, tán az egyetlen laptop volt, ami valamennyire konkurálni tudott a MacBook Airrel. Hétköznapi szemmel nézve pengevékonynak tűnik a Z830-as, de versenytársai mellett 8-16 milliméteres vastagsága már csak átlagosnak számít. Kellemes, sötétszürke színt kapott, fedelének fémes tapintása is nagyon rendben van, ami viszont az anyag és a gép vékonysága miatt elég alaposan horpad. Egyedi zsanérja és nagy Toshiba felirata jól azonosíthatóvá teszi a Z830-at.

Belül tovább folytatódik a – szerintünk – tetszetős szín, ami a fekete, szigetes billentyűzettel egészen jól harmonizál; viszont a fényes, krómhatású, de tapintásra műanyag zsanérdíszt és touchpadgombokat inkább matt, a csuklótámasz és a fedél szálcsiszolt mintázatát követő anyagúra cserélnénk. Jó hír, hogy a 13,3 hüvelykes kijelző matt, ugyan 1366x768 pixeles felbontását egyes konkurensek (Asus UX31 és MacBook Air) túlszárnyalják.

Nagyon okosan, jobbára a notebook hátsó részére telepítették a csatlakozókat. A farra Ethernet csatlakozó, közepes szellőzőrács, két USB 2.0 csatlakozó, HDMI és D-Sub monitorkimenet, illetve tápcsatlakozó került. Jobbra hátra a Kensingon zárhelyet, és a harmadik, 3.0-ás USB csatlakozót tették és itt található a 3G modem SIM foglalata is. A másik oldalon sorakoznak a hangcsatlakozók (külön ki- és bemenet), illetve a kártyaolvasó. Szerintünk az elrendezés és csatlakozókínálat példaértékű, külön kiemelnénk a jó kialakítású, hátra irányított szellőzőnyílást.

Kézbe véve a Toshiba Portégé Z830-at hasonló érzésünk volt, mint anno az R500-nál. Kijelzőt rejtő fedele iszonyatosan horpad és hajlik, ráadásul zsanérja minimális erő hatására, akár egy finoman rázkódó vonaton is önálló életre kel. Az sem tetszett nekünk, hogy kinyitásához egy nagyon vékony rést kellett eltalálni, műkörmös hölgyek számára különösen nehéz mutatvány lesz ez. Szerencsére a laptop fő komponenseit rejtő alsó rész szöges ellentéte volt a felsőnek: méhsejtes, magnéziumötvözetből készült, legalább olyan merevnek bizonyult, mint a legjobb alumínium konkurensek, az Air vagy az Asus UX31. A könnyűségi versenyben viszont minden ellenfelét veri a Toshiba Ultrabook: mindössze 1,12 kilogrammot nyom, míg hasonló méretű és akkumulátorú vetélytársainál rendszerint 1,30 környékén állapodik meg a mérleg nyelve.

Nyilván mondani sem kell, hogy a Toshiba Portégé Z830 nem egy olcsó masina, hiszen Ultrabook. A kategóriában kötelező, 17 wattos TDP értékkel bíró, alacsony fogyasztású, második generációs Core i (azaz Sandy Bridge) processzorok közül a közepes Core i5-2467M-et kapta, ami ugyanúgy általános a vékony gépeknél, mint a 4 GB memória és a 128 GB-os SSD vagy az 50 wattóra körüli akkumulátor. A kijelző 1366x768 pixeles felbontásával alulmarad, a 3G modemmel és USB 3.0 csatlakozóval viszont a kategória áltaga fölé emelkedik a Portégé Z830 M11 utótagú modellje, melynek három év garancia és Windows 7 Home Premium melletti 330 000 forintos ára az Ultrabookok között átlagosnak nevezhető. Talán említeni sem kell, hogy normál vastagságú notebookot hasonló tudással lényegesen olcsóbban kaphatunk.

Termék megnevezése Toshiba Portégé Z830
Processzor Intel Core i5-2467M 1,60/2,30 GHz
Lapkakészlet Intel HM65
Memória 2+2 GB DDR3-1333
Kijelző 13,3"-os, 1366x768 pixeles TN+film panel
LED háttérvilágítással, matt felülettel
Grafika Intel HD Graphics 3000 – integrált
Hang nyolccsatornás Realtek ALC269
Merevlemez 2,5"-os Toshiba 128 GB SSD – SATA 2.0
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció Atheros IEEE 802.11b/g/n, Intel Ethernet, Bluetooth 3.0, Ericsson 3G modem
Interfész - 1 db USB 3.0,
- 2 db USB 2.0,
- D-Sub, HDMI monitorkimenet,
- Ethernet,
- audio ki- és bemenetek
Extrák webkamera, kártyaolvasó, billentyűzetvilágítás
Akkumulátor 6 cellás – 45 Wh
Méret 316 x 227 x 8-16 mm
Tömeg 1,12 kg
Operációs rendszer Windows 7 Home Premium 64 bit
Gyártó honlapja www.toshiba.hu
Ternék honlapja Portégé Z830
Fogyasztói ár kb. 330 000 forint
Garancia 3 év

Próba

Használat közben bebizonyosodott az, amit a Toshiba Portégé Z830 külső szemrevételezése, megtapogatása alapján feltételeztünk. A vékony, horpadós, nehezen nyitható és nem valami stabilan álló fedél megfelelő szögbe pozicionálása után már alapvetően pozitív élményekben volt részünk. Egy gyakorló ThinkPad (igazi, nem Edge) felhasználó sírógörcsöt kapna a Z830 billentyűzetét használva, de be kell látnunk, hogy egy vékony Ultrabookba nem lehet komolyabb megoldást építeni. Konkurensei mellett először az alap merevsége, utána a határozott nyomáspont tűnt fel, ami némileg feledtette velünk a rövid nyomásutat.

Szintén jó a gombok kiosztása, az Insert és Delete jó helyen van, a Home, End, PageUp és PageDown is külön gombot kapott, a kurzormozgatók, bár kisebbek a többi gombnál, de nem használhatatlanul parányiak, és szépen elkülönítették őket a többiektől. Jó hír, hogy van billentyűzet-háttérvilágítás, sőt a klaviatúra korlátozott mértékben cseppálló, ugyan a folyadékot nem vezeti el, de kisebb mennyiséget meg tud tartani beázás nélkül. A fémes csuklótámaszba kellemes tapintású, megfelelő méretű touchpadet vágtak, krómhatású gombjai kattogtak, de idővel minden bizonnyal bekopnak majd.

A 13,3 hüvelykes kijelző legfontosabb paramétere szerintünk, hogy matt, így akár szabadban, erős fényben is használható. Ráadásul maximális fényereje egészen magas, 273 cd/m², amihez 0,9-es minimum és 300:1 körüli kontrasztarány tartozik. Persze TN+film panelről van szó, tehát komoly betekintési szögekre nem lehet számítani. A rend kedvéért csináltunk egy kalibrálást is, ami a szokásos eredményt hozta: beállítás után az átlagos optimumtól való eltérés 1 delta E-re, a maximális pedig 3 delta E érték környékére csökkent, ez akár grafikai munkához is jó lehetne, de egy 13,3 hüvelykes TN+film panelt nem erre találtak ki. A Toshiba Portégé Z830 színprofilja innen tölthető le, a maximálisnál kettővel alacsonyabb fényerőn adja a legpontosabb árnyalatokat.

A normál helyzetben 1,60 GHz-ig, turbóval 2,30 GHz-ig felpörgő Core i5-2467M központi egység és a bele integrált HD Graphics 3000 képességeit már elemeztük korábban, tudjuk, hogy a négy programszál egyidejű futtatására képes CPU az esetek többségében bőségesen elegendő, az alap grafikus mag pedig komoly kompromisszumok mellett, de azért jó lehet alkalmi játékhoz. Az Ultrabookok pörgős teljesítményének kulcsa az SSD. Ezen a téren a Portégé Z830 házon belülről dolgozott, mert egy Toshiba tár került bele SATA 2.0 csatlakozóval, kategóriájában átlagos sebességgel.

Mivel az Ultrabookok prémium gépek, rendszerint odafigyelnek hangrendszerük kialakítására is. Igaz, hogy a Z830 hangszórói előre kerültek, de mind hangerőben, mint hangzásban egészen jónak bizonyultak. Azért Hi-Fi szintet ne várjunk, de egy átlagos notebookot simán lealáz a vékony Toshiba, igaz, erre az Asus UX31 és a MacBook Air is képes.

További részletek

Vékony kialakításuk miatt az Ultrabookok legproblémásabb részlete a hűtés szokott lenni. Igaz, hogy hardverük kevesebbet fogyaszt az átlagos notebookokénál, de a hőleadónak és ventilátornak is kevesebb hely jut, ráadásul a gyártók szeretik elrejtés címén eltorlaszolni a ki- és bemeneti nyílásokat. A Portégé Z830-nál szerencsére nem ez a helyzet, az egybeszabott, elvileg pár csavar oldásával eltávolítható fenéklemezen kör alakban bemeneti nyílások sorakoznak, hátul pedig a kimenetit találjuk. Mindennek köszönhetően a Z830 nyugalmi állapotban, 24 °C-os szobahőmérséklet mellett semmivel sem volt melegebb egy átlagos notebooknál, billentyűzete a harmincas tartomány alján, fenéklemeze a közepén maradt. Nem voltunk megelégedve a hűtés ventilátorának hangjával. Ugyan csendben, 20 dB körüli szinten tette a dolgát, de morgós hangszíne miatt nyugodt környezetben zavaró volt. Persze egy zajosabb irodában, nappaliban lényegében némának tűnt.

Terhelve a CPU hőmérséklete szépen megindult felfelé, percek kérdése volt a 70 °C-os határ elérése, amikor a hűtés 23 dB-re kapcsolt, továbbra is kellemetlen hangszínnel. Lassabban, de azért folytatódott a melegedés, aminek úgy hét perc elteltével 30 dB-es, ronda morgás lett az eredménye. Meghajtva a többi Ultrabook sem volt ennél csendesebb, sőt, de a Toshiba versenyzőjét a szerencsétlen hangszín matt átlag alattinak véljük. Pedig a csúnya hangnak volt pozitív hatása, csupán a fenéklemez alsó részének közepe melegedett 40 °C-ra, ami lényegesen szebb produkció a vetélytársakénál.

Üzemidőben a Z830 azt hozta, amit a konkurensek. Nem meglepő az eredmény, hiszen minden Ultrabook 17 wattos TDP értékkel bíró Intel processzort, IGP-t és 13,3-as méretben 50 wattóra körüli akkut kap. Az eredmény egészen szép lett, nyugalomban (kikapcsolt Wi-Fi, minimális fényerő, maximális energiatakarékosság) közel 9 órát, HD videózás közben (továbbra is kikapcsolt Wi-Fi, feles fényerő, fülhallgató) öt és fél, teljes terhelésen pedig két óra fölötti időt mértünk, amihez a kis töltő miatt háromórás visszatáplálási idő tartozott.

Az egészen pontosan 45 wattórás akkumulátorból és a mért időkből nyugalomban 5,2, videózás közben 8,2, teljes terhelésen pedig 20,9 wattos fogyasztás következik; hasonló értékeket mértünk a többi Ultrabooknál is.

Értékelés

Nagyon nehéz – és ahogy elnézzük, a jövőben még nehezebb lesz – megítélni az Ultrabookokat. A 300 000 forint fölötti számot mutató árcédula miatt egyértelmű, hogy itt minimum felsőkategóriás, de még inkább luxus termékekről van szó, hiszen a ma annyira divatos vékonyság és villám gyorsaság számít a kategória két legfontosabb paraméterének. Ezzel viszont számunkra nem igazán korrelál a Toshiba Z830 rugalmas, horpadós fedele, amin még csak-csak túl lehetne lépni, de a lazán lerázható zsanér és a csúf ventilátorzaj már nem éppen szívesen látott képességek egy drága masinánál.

Vannak viszont olyan tulajdonságai is a Prortégé Z830-nak, amelyek kategóriájában előre helyezik. Alsó része váratlanul masszívnak bizonyult, különösen átlagosnál kisebb tömege mellett. Az alacsony fogyasztású Core i5 processzor SSD-vel és 4 GB memóriával párosítva nagyon erőteljes, a 3G modem pedig egy olyan egyedi tétel, amiről a többiek példát vehetnének.

Aztán van itt egy – szigorúan kategóriájában értve – jó billentyűzet, egy matt monitor és példás csatlakozókiosztás USB 3.0-val. Igaz, hogy a kijelző csak 1366x768 pixeles, de a Toshiba Portégé Z830-at érdemes számításba venni, ha kifejezetten Utrabookot szeretnénk vásárolni. Persze az Acer, Apple, Asus, Lenovo vagy akár Samsung konkurensek sem gyengék, csak másmilyenek.

Toshiba Portégé Z830
Jellemzés 13,3 hüvelykes Ultrabook
Pro + korrekt teljesítmény
+ okos csatlakozókiosztás
+ nagyon könnyű
+ matt kijelző
+ billentyűzetvilágítás
+ 3G modem
+ hatékony hűtés
Kontra - nagyon rugózó fedél
- gyenge zsanér
- kellemetlen hangszínű hűtés
- csak 1366x768 pixeles kijelző
Alternatívák Acer Aspire S3
Apple MacBook Air 13
Asus UX31
Lenovo U300s
Samsung Series 9

rudi

A Toshiba Portégé Z830-at a Toshiba hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés