Utolsó hardverpiaci jelentés

Notebookok

Ismét elővesszük az Asus nagyon tetszetős, vékony, UL sorozatos notebookjait. Az Intel CULV platformjára épített, fémtetejű, nagy akkumulátorral szerelt masinákban bemutatkozott az Intel két új processzora. Az egyik az első CULV-s Celeron, mely az SU2300 kódot kapta. A kétmagos processzor magjai 1,20 GHz-en járnak, másodszintű gyorsítótára 1 MB, TDP fogyasztási értéke pedig 10 W. Az Intel honlapja szerint támogatja a virtualizációt is. A vele felszerelt, másfél kilogrammnál alig nehezebb Asus UL20A chipkészletbe integrált grafikus maggal, 1366x768 pixeles, 12”-os kijelzővel, 2 GB memóriával, 250 GB-os merevlemezzel, n-es Wi-Fi adapterrel, Bluetooth modullal és hatcellás akkumulátorral 155 000 forintba kerül, amiben a kétéves garancia mellett benne van a Windows 7 operációs rendszer is.

Valamivel komolyabb processzort kapott az eggyel nagyobb Asus UL30A. A 13,3”-os fémfedelesbe az új Core 2 Duo SU7300 került, ami 1,30 GHz-es órajelével az SU9200 és SU9400 közé sorakozik be. Hozzájuk hasonlóan 3 MB a másodszintű gyorsítótára, TDP értéke 10 watt és támogatja a virtualizációt. A legnagyobb eltérés, amit adatlapjukon találtunk, hogy a hétezres széria nem támogatja a Trusted Execution technológiát. Az új kétmagossal, 4 GB memóriával, Intel chipkészletbe integrált grafikus maggal, 500 GB-os merevlemezzel és az UL20-ra is jellemző körítéssel ellátott Asus UL30 több mint 210 000 forintba kerül. A nagyobb modellnek már van HDMI kimenete, de optikai meghajtót kisebb társához hasonlóan nem kapott.

Brutális, multimédiás központnak szánt notebookot dobott piacra az Asus. Szerintünk az M60J akár erőfitogtatásnak is nevezhető. Telerakták a ma elérhető legfrissebb technikai vívmányokkal, így biztosan sokaknak tetszik majd, egyesek talán fel is kiáltanak: „Igen, erre a gépre vártam!”. A többség viszont csak irigységgel vegyes csodálattal nézi majd a több mint négyszázezer forintos összeállítást. Kezdjük az egyetlen gyenge részlettel. A fényes, 16”-os kijelző csupán 1366x768 pixeles, ami vészesen kevés a gép teljes tudásának kiaknázásához. Ugyanis processzora a négymagos, alapból 1,60 GHz-es Core i7-720QM, ami egy-két mag terhelése esetén akár 2,8 GHz-re is felgyorsul, és a Hiper-Threading miatt virtuálisan nyolcmagosnak látszik. Mellé két foglalatban 4 GB rendszermemóriát kapunk, és 500 GB-os merevlemezből is kettő van. Az adattároló részleg másik eleme, a Blu-ray lemezeket is olvasni képes DVD-író sem egy átlagos jószág. A nem túl nagy felbontású monitorra 40 nm-en készülő DirectX 10.1-et támogató GPU-val ellátott GeForce GT 240M küldi a képet, melynek 48 számolóegysége multimédiás célokra bőségesen elegendő, bár a modern játékokat már csak kompromisszummal képes futtatni. Egy ilyen gépnél természetes a HDMI és az eSATA csatlakozó, a két megapixeles webkamera, valamint a Wi-Fi és Bluetooth adapter. A konfigurációt Windows 7 Ultimate operációs rendszer teszi teljessé. Említést érdemel még a billentyűzet fölé telepített, látványos multimédiás érintőpanel.

Az MSI boszorkánykonyhájában is készült egy – pontosabban kettő – ütős notebook, ami év végére futott be a hazai piacra. A játékosoknak szánt GT640, illetve GT740 modellekről van szó, melyek lényegében csak kijelzőjük méretében különböznek. Megtartották a korábbi széria szerintünk nagyon jól sikerült fémkabátját, alá pedig ugyancsak komoly Intel processzort és NVIDIA grafikus kártyát tettek. A központi egység itt is a 2,80 GHz-ig felturbózódó Core i7-720QM, amihez 4 GB memóriát társítottak. A 15,4”-os, 1680x1050 pixel felbontású kijelzőt GeForce GTS 250M hajtja meg. Ennek a 40 m-en készülő GPU-nak 96 számolóegysége van, szóval teljesítményben azért elmarad az Asus G60J GTX 260M-je mögött, asztali vonalon legfeljebb középkategóriásnak nevezhető. Az adattároló részlegen a percenként 7200-at pörgő 500 GB-os merevlemez az érdekesebb, a sima DVD-író kevésbé. A többi kiegészítő terén teljes a kínálat, de az ajándék táskát, egeret és Tomb Raider játékot érdemes kiemelni. Finoman szólva meglepő, hogy hazánkban ezt a gépet operációs rendszer nélkül hozzák forgalomba. Vételára 425 000 forint. Aki 1680x1050 pixelét inkább 17 hüvelykes kijelzőn nézegetné, annak 25 000 forinttal kell többet fizetnie az MSI GT740-ért.

Csak viszonyításképpen: fenti játékos csodák árából például három MSI CR610-es notebookot vehetünk, és marad még pénzünk három Windowsra is. Pedig ennek a laptopnak is van HDMI és eSATA csatlakozója, és még n-es Wi-Fi adaptere is. De ezzel lényegében vége is az extrák listájának, legfeljebb a mára alapfelszerelésnek számító webkamerát említhetjük még. A 16 hüvelykes kijelzővel szerelt alap notebook az AMD új Tigris platformját használja, abból is a legkisebb processzort kapta. A Sempron M100 egyetlen processzormagja 45 nm-es gyártástechnológiával készül, és csupán 2,00 GHz-en ketyeg. Hozzá a nagyszerű multimédiás képességekkel bíró Radeon HD 4200 grafikus magot rejtő chipkészlet kapcsolódik, ami a 3 GB rendszermemóriából csippent le egy darabot. Merevlemeznek egészen használható, 320 GB-os egységet kapunk, és van DVD-iró is. Az egyszerű AMD-s MSI notebook operációs rendszer nélkül nagyjából 120 000 forintért vásárolható meg.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

  • Karácsonyi tippek

    Ajándéktippekkel és két, játékosoknak szánt Genius kiegészítővel jelentkezünk a hazai hardverpiacról.

Hirdetés