Úton, kétmagos AMD processzorral

Kettőn áll a vásár

Egy éve a Turion 64 kapcsán azt írtuk, hogy megérte várni az AMD első, ténylegesen mobil felhasználásra szánt processzorára. Nos, a CPU kétmagos változata mindenben jobb lett elődjénél, javult a teljesítmény, fejlettebb lett a memóriavezérlő, ráadásul a gyártónak minden jel szerint sikerült a processzor valós fogyasztását is számottevő mértékben csökkentenie. Utóbbi momentum kulcsfontosságú lehet a nagyobb piaci siker eléréséhez, bár véleményünk szerint az AMD-nek így sem lesz könnyű dolga – jóllehet az ATI-AMD bizniszből a mobilpiacon komoly előnyt kovácsolhat a cég, feltéve ha időben meghozott, jó döntések jellemzik majd a piaci stratégiájuk alakulását.

Ha a két architektúra között kéne döntenünk, nehéz helyzetben lennénk; a kétmagos Turion 64 X2 és a Core Duo ugyanis egyaránt tökéletesen megfelel mobil felhasználásra, teljesítményük gyakorlatilag párban van egymással még úgy is, hogy jelen tesztünkben a ma kapható „leggyengébb” kétmagos Turiont hasonlítottuk egy heteken belül megújuló kétmagos Intel CPU-hoz. Az AMD most, illetve még uszkve pár hétig technológia fölényben lehet, bár a 64 bites utasításkiterjesztés most még keveseket hat meg, nem úgy a fejlettebb gyártástechnológia – mely az Intelnek ezúttal nem igazán hozott a felhasználó szempontjából érezhető előnyt.

Ha a két noteszgép között kéne döntenünk, választásunk bizonyára az AMD processzor, ATI lapkakészlet párosát tartalmazó S271B-re esne, a meggyőző teljesítményű és energiatakarékos processzor mellett az ATI chipsetje egyértelműen modernebb az i945GM-nél, ebben a gépben alapkiépítésben több a memória, nagyobb kapacitású a merevlemez, valamint modernebb a DVD-író is, mely főleg a DVD-RAM-ra archiválók számára jelenthet pluszt. Ám ahogy külsejükben is egypetéjű ikreknek látszanak, úgy használhatóságukat tekintve sincs észlelhető különbség a két gép között, a noteszek az általános használat mellett érzetre ugyanolyan gyorsan dolgoznak (a Windowst például tizedmásodpercre ugyanannyi idő alatt töltik be), egyik sem zajong vagy melegszik jobban a másiknál, a Ralink Wi-Fi vezérlő átlagos körülményeket alapul véve ugyanolyan jól használható, mint az Intel által gyártott példány stb. Ráadásul az S271B a listaár tekintetében valamivel olcsóbb is az S262-nél.

Az AMD megoldására tehát éppoly jól használható noteszgépek építhetők, mint az Intel technológiájára, más kérdés, hogy a világelső processzorgyártó marketinggépezete sokkal hatékonyabban működik riválisánál, és ez alighanem sokáig így is marad még. Némi bizakodásra adhat okot az ellentábor részéről, hogy egyre több olyan cég nyit az AMD felé – igaz, egyelőre jórészt csak az asztali gépek szegmensében –, melyek eddig hallani sem akartak AMD processzorral ellátott PC-k forgalmazásáról, ráadásul az Intel trösztgyanús ügyletei miatt most talán kénytelen lesz kissé visszafogottabb lépésekkel haladni. Ezek alapján mi is úgy gondoljuk, hogy az AMD-nek idén összejöhet a 15 százalékos mobilpiaci részesedés, ám a távolabbi jövő most még a legrátermettebb elemzők számára is ködbe vész – különös tekintettel a nemrég elindított akvizíció egyelőre még beláthatatlan következményeire.

Renwick

A cikkünkben szereplő MSI noteszgépeket a HRP Hungary Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • MSI

Azóta történt

  • Nyár végi egyveleg

    Továbbra sincs megállás a hazai hardverpiacon. A héten új alaplapok mellett házak, tápok, notebookok is érkeztek.

  • Lenovo noteszgépek: a sárkány belép

    Az IBM PC üzletágát felvásárló Lenovo hadat üzent a világpiaci szereplőknek. A gyártó két noteszgépét vizsgálva megpróbáltuk kideríteni, vajon mennyire életrevaló a kínai sárkány a Nagy Falon innen.

  • MSI M677 - kikristályosodva

    Megnéztük, elég-e 120 darab Swarovski kristály, hogy az MSI betörjön a luxusnotebookok piacára.

  • Processzoros körkép

    A hazai hardverpiac újdonságai mellett betekintünk a processzorverseny pillanatnyi állásába.

Előzmények

Hirdetés