ZyXEL Power Plus Media Server: második felvoNAS

Hardver

Nagyjából két éve járt nálunk a ZyXEL NSA325 kódnévre hallgató, Power Plus Media Server elnevezésű hálózati tároló, ami igencsak kellemes meglepetést okozott. A hálózati eszközök és NAS-ok terén ismert, de az abszolút csúcskategóriába azért nem tartozó márka a konkurensekkel azonos alapot kiváló szoftverrel látta el és kedvező árat szabott, így saját kategóriájában az egyik legjobb csomagot tette le az asztalra.

Tavaly felújították a kis NAS-t, ezért megnéztük, miben más az NSA325v2. Ugyanolyan ZyXEL-re jellemző dobozban kaptuk, mint az elődjét, a frissített modell külseje viszont teljesen más. Szakítottak a ZyXEL routerekére hajazó előlappal, helyette egy teljesen sima, letisztult fazont választottak. Ha alaposabban megnézzük az elődöt és az utódot, akkor feltűnik, hogy az USB 3.0 csatlakozó, két gomb és a visszajelző LED-ek száma, illetve elhelyezése ugyanolyan, ebből arra lehet következtetni, hogy az alaplap nem változott.

Ebbéli gyanúnkat a hátlap is megerősíti, ugyancsak a régi helyen van a Gigabit Ethernet port, a két USB 2.0 kapu és táp csatlakozója, de még a Kensington zár felfogatója is. Változott, egyszerűbb lett a ventilátor rácsa, mögötte pedig a korábbi, halk ADDA helyett szintén jónak számító Y.S.Tech 60 milliméteres ventilátor látszik.

Módosult a két merevlemez korábban elég szerencsétlen beszerelési módja. Az elődnél síneket kellett feltennünk a 3,5 hüvelykes, SATA merevlemezek oldalára, a kihúzáshoz pedig az előlap hátára rejtett, elég törékenynek tűnő fület használhattuk. Most viszont fiókok várják a winchestereket, melyekbe nem csak 3,5, hanem 2,5 hüvelykes egységek is becsavarozhatóak, igaz, a kisebbekhez nem jár olyan gumis csavarrögzítés, mint a nagyokhoz.

Fém helyett műanyagra váltottak a NAS burkolatánál, de a merevlemezeket továbbra is egy fémkalitka védi. Sajnos a készülékház megbontásának módját nem találtuk meg, így saját szemünkkel nem tudtunk meggyőződni arról, hogy az NSA325v2-ben ugyanaz az alaplap van-e, mint az NSA325-ben, de a két modell azonos specifikációja és az interneten fellelhető fényképek alátámasztják ezt. A NAS lelke az ARM-alapú Marvell Kirkwood 88F6282 SoC, mely 1,6 GHz-en jár, mellé tetemes, 512 MB RAM került, a szoftvert pedig 128 MB-os Flash ROM tárolja. Ugyanaz maradt a Marvell 88E1318 Alaska Gigabit Ethernet vezérlő és a NEC USB 3.0 kontroller is.

Szoftver

Szoftveres téren sincs túl nagy változás az elődhöz képest, ráadásul az NSA325v2 legtöbb újdonsága firmware-frissítés formájában elérhető a régi NSA325-re is, ami nem meglepő, lévén azonos a hardveralap. A NAS felderítéséhez és első konfigurálásához ugyanazt az egészen ügyes segédprogramot kapjuk, mint korábban, amivel később a fő funkciók, például a médialejátszó, a le- és feltöltők, illetve a felhős tárhely is elérhető lesz.

Továbbra is kettős a kezelőfelület: van egy egyszerűbb az átlagfelhasználóknak és egy bonyolultabb a haladóknak, mindkettő magyarra állítható. Az egyszerű változatban korábban sorba rendezték el az egyes funkciókat jelölő ikonokat, most ezek C alakot írnak le. Különböző médialejátszók (kép, zene, videó) találhatóak itt pár alapvető beállítással és hivatkozással a komolyabb felület egyes funkcióira, mint az FTP kiszolgáló vagy a letöltéskezelő.


A fejlettebb felület még ennyit sem változott külsőre. Státuszoldallal nyit, aminek bal oldalán egy részletes ágrajzzal segített menürendszert találunk, így minden könnyen és gyorsan elérhető, bár nincs olyan testre szabható, ikonos eszközlista, mint egyes konkurenseknél. Alapvetően ugyanazokat a tételeket találjuk, mint a korábbi modellenél, ezekre mostnem térnénk ki újra. Az időzített adatmentésen kívül megtalálunk minden olyan kiegészítőt, amire szükség lehet, sőt telnet révén akár root jogokkal is beléphetünk.


Újdonságokat a külön telepíthető programcsomagok listáján találhatunk, ami most már tizennyolc tételt tartalmaz. Sokak számára lehet hasznos a Google Drive szinkronizáció, korábban csak a DropBoxot tudta automatikusan kezelni a NAS. A Memopal valós idejű archiválást csinál távoli szerverre, új az NZBGet letöltőkliens, a Transmission P2P kliens és az ownCloud egyéni felhő programcsomag.

Próba, értékelés

Sebesség terén is minimális a változás. Itt viszont úgy tűnik, nem előre, hanem visszafelé lépett a ZyXEL kis NAS-a, bár könnyen lehet, hogy csak az azóta lecserélt routerünk és tesztgépünk, vagy a Windows 8.1 okozta a változást. Ugyanezzel az 1 TB-os merevlemezzel az első NSA325 nagyjából 90 MB/s-os olvasási és 60 MB/s körüli írási csúcssebességet ért el, de most 80 MB/s-nál, illetve 55 MB/s-nál nagyobb értéket nem tudtunk kicsikarni az NSA325v2-ből. Persze még ezek a számok is teljesen rendben vannak, a konkurencia sem gyorsabb.

Semmi sem változott az USB sebességével kapcsolatban; kellően fürge adattárolóval a hálózaton keresztül 25-30 MB/s-os tempó érhető el vele, és ha minden igaz, közvetlen szinkronizálásnál pedig megközelítőleg ennek kétszeresére képes. Egy merevlemezzel adatátvitel közben 15-17 wattos, nyugalomban 10 wattos, elaltatott merevlemezzel pedig 5 wattos fogyasztást mértünk. Az ADDA-ról Y.S. Techre cserélt ventilátor szép csendben tette a dolgát, nem keltett rezonanciát a burkolaton.

Szoftveres, funkcionális területen minimális az előrelépés, hiszen a fejlesztések sem olyan nagyok. Az alapvető feladatokat, mint a fel-/letöltő kliens, FTP, archiválás már az előd is kiválóan ellátta, az új lehetőségek közül vélhetőleg a Google Drive integrációnak örülnek majd a legtöbben, és remélhetőleg egyszer a Sky Drive kezelését is megcsinálják. Aki pedig nem bízik az idegen felhős tárhelyekben, használhatja az ownCloudot saját felhő építésére.

Értékelés

Anno, két évvel ezelőtt azért ajánlottuk a ZyXEL NSA325 első verzióját, mert mindent tudott, amit egy alap, otthoni NAS-tól elvárhatunk, és ehhez nagyon kedvező árat társítottak. Most, a második verzió, bár külsőre sokat változott, a burkolat alatti hardver ugyanaz. Szoftveres téren kisebb finomításokat, néhány új funkciót kapunk, melyeket firmware-frissítés révén az elődnél is élvezhetünk.

Az értékesítési stratégia sem változott: a ZyXEL NSA325v2 már 36 000 forint környékén megvásárolható, ezzel az árral csak a D-Link DNS-327L tud versenyezni, aminek szerényebb a hardvere, kevesebb USB csatlakozója van, szoftvere pedig ugyan csinosabb, de a ZyXEL-é okosabb. A hasonló funkciókkal és tudással felvértezett Netgear, QNAP vagy Synology konkurensek jellemzően legalább tízezer forinttal drágábbak, ezért a ZyXEL NSA325v2 elődjéhez hasonlóan ajánlott címet kap tőlünk.


ZyXEL NSA325v2 hálózati adattár

rudi

A ZyXEL Media Server NSA325v2 NAS-t a ZyXEL hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Zyxel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés