Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zhagyma

    őstag

    válasz SzDani #3027 üzenetére

    " ...a jelerősség 100% a quality 0% ... csak a hibak meg 0,3 Mbit/s adat érkezik ..."

    Gondolom [GT-U7000-RH] tunered lehet. Ha sikerül a tunerednek ráhangolódnia egy adott frekvencián egy muxra, akkor a kisugárzott DVB-T jelből leolvassa a TPS vivőből az adás technikai paramétereit. Ha már van 0,3 Mbit/s adatstream, akkor demodulált és dekódolt valamilyen transport stream-nek értelmezett bitfolyamot. Ekkor már "kicsivel" többnek kéne lennie a qualitynek, mint 0%, bár a quality kiszámolása a BDA driverben történik szoftverből a tunerből származó VBER / CBER értékek alapján és nem mindíg sikerül a meghatározása. Ez különösen igaz a quality tartomány aljára és tetejére. Egyszóval úgy tűnik "hülyeséget" veszel. Feltételezem, hogy az antenna a Széchenyi-hegy vagy Száva utca felé néz és gondolom a TSReader keresési frekvencia 746 Mhz (UHF55)/ 802 (UHF62)Mhz és a sávszélesség 8Mhz (bandwidth). Ha nem ezt próbáltad, akkor scanneltél europe UHF-re és úgy választottál ki egy értékelhetőt ami úgye nem UHF38-as. És igen, van DVB-T muxon rádió és fogható a tunereddel is.

    mod: ATSC vagy DVB-T adásrendszert ír ki a TSReader?

    [ Szerkesztve ]

  • nrc

    tag

    válasz SzDani #3027 üzenetére

    Teljesen hasonló volt a helyzet a napokban nálam is (jelerősség megvolt, minőség 0, sőt még a 0,3 Mbit/s-ra is emlékszem).

    A megoldást a szobaantenna áthelyezése és nagyon precíz beállítása jelentette. Így az antenna egy másik szobába került, ahol az ablak mellett lévő tv tetejéről a Száva utca irányába fordulva nézi a padlót közel 45 fokos szögben lefelé bólintva.

    Ebben a leírásban van egy letölthető kiegészítés a TSReader-hez, ami egyes tunerekhez szükséges, hogy a minőséget is kijelezze a program.

    Alternatív megoldás lehet még, ha a Dvbdream-et feltelepíted, ez ugyanis szintén kijelzi a vétel minőséget. Ingyenes program, a saját weboldaláról is letölthető.

    Ellenőrizd azt is, hogy reagál-e a kijelzett jelerősség érték arra, ha változtatod az erősítés mértékét. Próbáld meg kisebb erősítéssel hátha a túl erős jel a probléma.

    Az is fontos, hogy az antennád a vízszintes polarizációnak megfelelően legyen beállítva.

    [ Szerkesztve ]

  • zhagyma

    őstag

    válasz SzDani #3031 üzenetére

    610 MHz (UHF38) DVB-H rendszerű adás (mobiltelefonra TV). Budapesten ez a "legerősebben" sugárzott mux. Azért csak a 746 MHz / 802 MHz-en kellene keresni, ahogy nrc is javasolta korábban.

    vízszintes polarizáció: Például "elfekteted" a botantennát.

    hati Van ilyen.. A tuner biztosan előállítja az alapadatokat, a driver kiszámolja és továbbadja vagy nem, a program meg vagy kezeli vagy nem. Minden esetre a Microsoft a BDA driverekre definiál [quality property-t], amely ki is olvasható.

  • nrc

    tag

    válasz SzDani #3086 üzenetére

    Ha a tunerhez adott botantennával és az erősítős szobaantennával is kb. ugyanazt a jelerősséget tudod elérni, akkor valószínű, hogy valami probléma van az antennával vagy a tunerrel. Esetleg a túl erős jel is okozhatja, hogy mindkét antenna túlvezérli a tunert, de a mostani gyenge adóteljesítmények miatt nem ez a valószínű.

    A szobaantennát letesztelheted úgy, hogy belövöd a 610Mhz-en lévő mobil tv-t a TSReader-ben 100% közeli minőségre, majd az erősítést változtatva, illetve a szobaantennát botantennára cserélve nézed, hogy hogyan változik a jelerősség és a minőség. Ebből megtudhatod, hogy kb. milyen erősítés szükséges a szobaantennán a vételhez.

    Azért a 610Mhz-et javaslom próbának, mert jelenleg ez a legnagyobb teljesítménnyel sugárzott mux, így könnyebben el lehet érni a jó minőségű vételt. Viszont a dvb-t adásokat máshonnan sugározzák, ezért azoknak a befogásához valószínű változtatni kell az antennapozíción.

    Próbáld ablak közelében, ablakpárkányon is több irányba beállítva az antennát. Általában jó ha az antenna nincs túl közel sem a padlóhoz, sem pedig a plafonhoz. Ha asztalra, tv vagy monitor tetejére teszed az megfelelő lehet. Ha szükséges, akkor vegyél 10-15m hosszabbító kábelt, mert az antenna lakáson belüli elhelyezkedése kulcsfontosságú a vétel szempontjából. Nekem is át kellett vinnem egy másik szobába, hogy jó minőségben és stabilan tudjam venni a digitális adásokat.

    Nem érdemes kézben tartani az antennát, inkább tedd le és kicsit távolodj el tőle, mert befolyásolhatod a vétel minőségét. Az antennapozíció beállítása után néhány másodpercet érdemes várni, mert a tuner elég lassan reagál a változásokra.

    Próbálj ki elsőre értelmetlennek tűnő dolgokat is, mint pl. az antenna padló vagy plafon felé fordítása vagy eldöntése. Visszavert jeleket elég meglepő helyekről is le lehet vadászni.

    Milyen antennával próbálod? Legalább azt kéne róla tudni, hogy hogyan néz ki és mekkora erősítésre képes.

    Ha van rá lehetőséged, akkor javaslom, hogy próbáld ki akár másik (kölcsön) antennával is a tunert.

    [ Szerkesztve ]

  • nrc

    tag

    válasz SzDani #3771 üzenetére

    Media Center-t próbáltad már? Nekem az megtalálta és használta a tuneremet külön driver telepítés nélkül is.

    [ Szerkesztve ]

  • nrc

    tag

    válasz SzDani #3780 üzenetére

    Dvb Viewer-ben nekem két aac codec működik: a divx7 telepítőben lévő és a legújabb monogram aac decoder. A monogram-ot használom, coreavc vagy ffdshow videó codec-el.

    Úgy tudom a Dvb Dream egyáltalán nem kezel aac hangot, a Media Center-re pedig már nem emlékszem, de ha a rádiók szólnak, akkor kezeli az aac-t. A Media Portal elvileg viszi, esetleg érdemes azt is kipróbálni.

    [ Szerkesztve ]

  • zhagyma

    őstag

    válasz SzDani #3783 üzenetére

    " ... viszont TEI és Continuty Error-ból bebe csúszógat néha ami elég erős drop-hoz vezet ..."

    A TEI (Transport Error Indicator) akkor keletkezik, ha a DVB-T vevő demodulátora az egy "ütemben" demodulált és hibajavított digitális csomagban lévő bitek közül egyet vagy többet nem volt képes demodulálni és egyben a vett hibajavító kódok segítségével kijavítani. Ekkor a vevőnek a transopt stream fejlécben meg kell növelnie 1-el a TEI számláló értékét. A TEI a vett jel minőségétől függ. A Continuity Error akkor keletkezik, ha a transport stream-ben lévő egyes program stream-ekhez tartozó csomagok sorszáma nem folytonos (pl.: kimarad). Ha a Continuity Error számláló növekedése a TEI-vel párhuzamosan történik, akkor a vett jel minőségével van probléma, ha TEI nélkül növekszik akkor az adóoldali multiplexelésben van a hiba.

    " ... összejön percenként az idegesítő drop BP III kerületből ... "

    A leírásod alapján a videó / hang "drop" a vett jel periódikus "zavarásából" ered (meg kell keresni a forrást és megszünteni a hatását), vagy a vett jeled visszavert jel amelynek erőssége periódikusan ingadozik (az antenna nem az adótoronyra néz). Reflexiókkal terhel vagy visszavert jel vételére nagy nyereségű antennát kell alkamazni kis nyílásszögekkel (növelhető a vett jelszint a vevő bementén és csökkenthető az egyébb irányból jövő "zavarások" hatása). Az általad megépített antenna népszerű nevén egy "lepke", vagy angolszász nyelvterületen bow-tie (csokornyakkendő) antenna ~10dBi nyereséggel, "széles sáv vétel" mellett "nem tűl szűk" nyílásszögekkel.

    1. A reflektorfal (fólia) leárnyákolja a "hátulról" beérkező zavarjeleket, de előre visszaveri a dipólokra a hasznos jellel együtt érkezőket (reflektor-hatás). Előre irányból gyakorlatilag mindent összeszed.

    2. A DVB-T adók magasabb frekvencián jönnek (UHF55-746 MHz / UHF62 - 802 Hz). A dipól pálcikáinak hossza az antenna rezonanacia frekvenciájára utal, amely a legnagyobb kinyerhető jelet eredményezi. A "széles sáv" az X-t képező pálcák által bezárt szög következménye. Ezekkel a méretekkel lehet finomhangolni az antennát, de zavarjelek kiejtésére sajnos nem alkalmas.

    [ Szerkesztve ]

  • nrc

    tag

    válasz SzDani #3783 üzenetére

    A felvételhez olyan programot érdemes használni, ami a ts-t abban a formában rögzíti, ahogy azt sugározzák. Általában a programok így működnek, mert ez a legegyszerűbb, nem kell átkódolni, módosítani a bejövő stream-et. Így a minőség is azonos mindegy melyik programot használod a felvételhez. A Dvb Viewer egy az egyben menti az eredeti ts-t és nagyon valószínű, hogy a TsReader is.

    Ezzel szemben pl. az Avermedia tunerekhez adott AverTv alkalmazás, egy olyan .mp4 kiterjesztésű állományt készít felvételkor, amit más programmal nem sikerült még visszajátszanom..

    A lejátszáshoz egyébként a Dvb Viewer-t szoktam használni, mert a megfelelő codec-ek használatával elég jól bírja a hibás stream-eket is.Vlc player-nél pl. előfordul, hogy ki is lép, ha komolyabb gáz van a lejátszani kívánt állománnyal.

    Nálam 99-100% körüli a minőség és emellett előfordulnak kisebb megakadások változó gyakorisággal.
    Az is sokat számít, hogy a tv program hogyan kezeli ezeket a hibákat. A tunerhez adott gyári programot lefagyasztani nem lehet, képhibák nemigen látszanak, viszont már kisebb hiba esetén is megakad, kimerevedik egy képkocka és viszonylag sokáig tart mire újra megjelenik a folyamatos kép.
    A Dvb Viewer-nél pedig időnként megjelennek képhibák, viszont a legtöbb esetben nem akad meg teljesen a lejátszás, tehát kevesebbet kell várni arra, hogy egy hiba után újra folyamatos legyen a kép megjelenítése.

    Ezen segíteni igazából csak úgy lehet, hogy a lehető legtökéletesebb jelet adod a tunernek. Nélam pl. az antenna egy másik szobában van, mint a gép (és a tuner), mert ott tudtam a legjobb jelminőséget elérni.

    Esetleg érdemes ellenőrizni, hogy a TsRead-er által kiírt 100%-os minőség valós-e, azaz nézd meg hogy le tudod-e rontani ezt az értéket az antenna áthelyezésével, forgatásával.

    A kép akadását, ugrását okozta nálam még az aac hang lejátszása is, de a legújabb monogram dekóder telepítése segített. Mondjuk Win7 alatt nem próbáltam telepíteni, ha azzal nem megy akkor sokat nem érsz vele..

    [ Szerkesztve ]

  • zhagyma

    őstag

    válasz SzDani #3786 üzenetére

    A reflekor fólia hasznos dolog: egyrészt megnöveli az antenna nyereségét, másrészt csillapítja az hátulról jövő jelek zavaró hatását. Az antenna nyeresége 3 - 7dBi-vel növekszik, amely a kivitelezés pontosságától és a reflektorfal dipólus távolságból adódk. A 7 dBi soha nem érehtő el, mert végtelen nagy kiterjedésű reflektorfalra lenne szükség és 0,05 lambda (hullámhossz) távolságra kellene lennie a reflektorfaltól az "X"-eknek (dipólus). Ezért ~5 dBi antenna nyereségjavulást szoktak mondai a követekező reflektorfal - dipólus távolságok mellett: 0,1 - 0,35, 0,65, 0,85 lambda.

    Az "X" elektromos szempontból egy hurokdipólus. Az "X" mind a négy szára pontosan a dipólus rezonancia frekvencia hullámhoszának a negyede (1/4 lambda). Ha ez 19 cm, akkor a rezonancia frekvencia: f = c / (4 x 0.19m), ahol c = 300 000 000 m/s a fénysebesség. A dipólus rezonancia frekvenciája: 394,73 MHz. Ha ezt módosítani szeretnéd, akkor a 746 - 802 Mhz közötti sáv közepére kell hangolni a dipólusokat (kb. 9 - 10 cm lesz drótdarab hossza a rövidülési tényezőt elhanyagolva).

    A négy dipólus csoportba van kötve, ezért 6 dBi plussz nyereséget jelent egy dipólushoz képest, ami 2,15 dBi. Így összesen 2,15 + 6 + 5 = 13,15 dBi az elméleti nyeresége az antennának a rezonanacia frekvencián. Ez kicsit módosul az alkalmazott huzalvastagság, a reflektrofal - dipól távolság, a dipólusok összkötései okozta illesztetlenség következtében fellépő jelveszteséggel és kivitelezési hibákkal. Erre szokták mondani, hogy ~10 - 11 dBi a feltételezhető nyeresége.

    A dipólus sávszélessége, akkor a legkisebb, ha "párhuzamosak" szárai. Az a 40 fok megfelelő, mert jobb úgy sem lesz és nálad nem ez a probléma, hanem a zavarérzékenység.

    Az antenna zavarérzékenysége a diplósuk függöleges és víszintes irányszögével függ össze. Ezek minél kisebb értéke miatt az antenna erősen irányérzékennyé válik és az egyéb szögből jövő jeleket "elnyomja". Ez a dipólusnál "elég rossz" és nem módosítható. Ebből a szempontból és antannanyereség szempontjából is a követekező lépcső a yagi antenna (~20dBi), majd a parabola(~30 dBi). UHF sávon parabola nem megvalósítható a hatalmas méretei miatt. Gyakorlatilag 10-15 szörösére kellen növelni egy szokásos műholdas parabola antenna méretei és az LNB-t le kellene cserélni egy dipólra.

    A finomhangolás a reflektorfal - dipól távolság, a dipól huzaldarabok hossza és az általuk bezárt szög változtatását jelenti. Ezekkel a legrosszab esethez képest, akár 3 dBi javulás is elérhető adott frekvencián. Ezzel megduplázod az antenna által vett jel "erősségét". Ha az nem sikerül, akkor venni kell egy UHF yagi antennát, amelynek a nyeresége az UHF50 - UHF69 csatornák között a legnagyobb, ami 2000 - 6000 Ft között beszerehető.

    Továbbiak:

    A TSReader nem biztos, hogy hazudik. A Microsoft a BDA driver írókra testálta a Strength / Quality érték kiszámítását. DVB-T esetben a quality kiszámítása DVB-T OFDM demodulátora által szolgáltatott BER (bite error rate) értékeken alapszik. A BER értékek nem "pillanatnyi" értékek, hanem időagység alatt kimutataható digitálisan nem javítható hibákat jelentenek. Egy normális BER érték megállapítására minimum 10 perc is kell, de a pontos méréshez több óra is szükséges több menetben. Ráadásul a driver írók ezeket a BER értékeket átszámolják "százalék sávokba", hogy megteremtsék az analóg vétel minőségi előírásival az összhangot. A TSReader ezt mutatja. Mindez a driver minőségétől erősen függ.

    MPC-HC tökéletesen lejátssza a DVBViewer alatt lementett ts konténerbe csomagolt videó-t és hangot.

    Media Portal open source software és nekem felismeri a tunereimet, de a windows 7 x64 alatti működés-t még nem sikerült stabilan "előállítani".

    nrc A MONOGRAM AAC Decoder 0.9.6.0 ezen változata működik windows 7 x64 RTM 7600.16385 Enterprise változattal DVBViewer 4.0.0.0 alatt.

  • zhagyma

    őstag

    válasz SzDani #3807 üzenetére

    A "V" egy szára a 14,57 cm (teljes hullámhosszú dipólus eset). Így a 19 cm-ből keveset kell levágni. :)

Új hozzászólás Aktív témák