Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • c41r0^

    őstag

    hali

    vettem egy SLC-s 32GB-os Samut (RiddleR-ét) és néhány tanácsot szeretnék kérni, mielőtt nekiállok a befogásához

    első lépésként kinulláztam az SSD-t, majd utána egy XP-t tettem fel rá, IDE módban a melóhelyes gépre, és hát eléggé impresszív a teljesítménye így egyedül is (fél csík és a szűz XP betöltött, ablakok máris előjönnek), szóval az már biztos, hogy a Raptornál valamivel jobb lesz rendszermeghajtóként, így egyedül is

    DE otthon majd Vista x64 Ultimate megy rá, ICH10-es vezérlő mellett, kérdéseim, hogy ne otthon kelljen kikísérleteznem, ha más is megjárta már ezt az utat:

    1. mivel a WD Raptor 74 GB ADFD és Samsung HD501LJ 500 GB vinyóm is az ICH10-en van (egy vezérlőre fognak kerülni az SSD-vel) és az AHCI-t eddig használtam, kérdésem, hogy AHCI OFF vagy ON jobb az SSD-nek? (nem igazán érdekel az NCQ, de talán Vista+ICH10/R-nél és Raptornál azért egy kis pozitív hatása volt az NCQ-nak)

    2. felmegy-e a Vista, ha előre már Vista alatt leformázom az SSD-t 16K vagy 32K clustermérettel, vagy jó az alapértelmezett 4K is? magyarul nem okozhat-e ennél a Samu SSD vezérlőchipnél lag-ot a 4K cluster, mint néhány MLC-s drivenál? (bár talán a v2-kön már ez sincs)
    mert visszaolvastam, hogy nem nagyon sikerült a Vistát rávenni, hogy települjön a 4Któl eltérő clusterméretű elsődleges partícióra, tehát egyáltalán szórakozzak-e vele, vagy jó nekem a default 4K?

    3. pagefile - dilemmázok, hogy maradjon-e az SSD-n (4 GB RAM melett 2 GB pagefile-t használok, de azt is csak azé', hogy legyen kb.), vagy azt tegyem ki a Raptorra, ez igazából csak azért fontos, mert ha a Vista+progik majd felmennek, kb. 3-5 GB szabad hely marad az SSD-n és állítólag ez a típus (ahogy visszaolvastam) belassulhat, ha vészesen fogy a szabad hely (kb. 3 GB körül)

    természetesen minden tweaket (1. HSZ) beállítok, amúgy eddig is úgy használtam a Vistát, hogy ütemezett defrag off, stb.

    vagy kapjam be, próbálkozzak és ne kérdezzek? :D

  • c41r0^

    őstag

    válasz c41r0^ #1745 üzenetére

    na akkor egy kis beszámoló a Samsung 32GB-os SLC drivejáról

    AHCI ON, Vista telepítő saját 4K cluster, tweaks on (offline files off, ütemezett defrag off, windows search off, superfetch off), pagefile egyelőre off (majd átkerül a Raptorra)

    Everest read bench: [link]

    A Raptoron lévő Vistánál sokkal de sokkal pörgősebb a rendszer és sokkal gyorsabban is bootol, nagyon megérte megvenni a meghajtót!

  • c41r0^

    őstag

    válasz Henryk #1748 üzenetére

    Ősember féle MLC, v2-es Warp? Én is majdnem azt vettem, majd kíváncsi lennék az eredményekre :)

    Ha jól tudom a jmicron vezérlője miatt (bár v2 és elméletileg javítva van) hogy ne lagoljon majd, adj meg 16K vagy 32K clusterméretet, asszem más nem kell.

    XP megeszi asszem, ha előre megformázott és nem 4K-s clusterméretű elsődleges partícióra akarod telepíteni, a Vista viszont alapból nem hajlandó felmenni (ezt én is tapasztaltam tegnap) egy olyan előre megformázott elsődleges partícióra, ami nem 4K clusterméretű, bár asszem erre is van megoldás, még itt a fórumon is csak sikerült annak, aki szenvedett vele asszem, csak én egyelőre nem mentem annyira bele, mivel az SLC-s Samsungom 4K clusternél is tökéletesen szuperál, mert igen jó a vezérlője.

    Winben pedig az 1.hsz-ben leírt tweakeket alkalmazd.

  • c41r0^

    őstag

    válasz Henryk #1751 üzenetére

    nem az oprendszer nem kezeli jól, hanem a JMicron vezérlő (ami be van építve az SSD-be) a szar, ha 4K-s vagy kisebb a clusterméret, akkor sokat hibázik a vezérlő, ezért lagolni fog az oprendszer..sajnos minden ilyen árkategóriájú MLC-s SSD-be ez a vezérlő kerül egyelőre...

    XP-nél előre megformázod a partíciót 8-16-32K-s clustermérettel egy működő gépben, vagy akár telepítés előtt recovery console-ból, majd arra a partícióra telepíted a rendszert formázás nélkül.

    Win7-nél nem tudom, mi a menete, de ott is 4K lesz a default, lévén csak NTFS-re formázott partícióra megy fel az is ha jól tudom. Szerintem ugyanaz lesz a helyzet, mint Vistánál.

    Vistánál valakinek megy a telepítés minden gond nélkül előre megformázott és nem 4K-s clusterméretre állított partícióra, valakinek nem, nem tudom, hogy mitől függ, nekem sem ment pl. Vista Ultimate x64 SP1 EN telepítésnél nem kajálta meg a partíciót, pedig előtte kinulláztam az SSD-t az Active@Kill Disk progival (Ultimate Boot CD-n volt, csak IDE módba kellett állítani a vezérlőt, hogy megtalálja, mivel DOS-os a program, az AHCI összezavarja őt), majd ugyanilyen oprendszer alatt inicializáltam az SSD-t, majd egy elsődleges partícióra 16K clustermérettel NTFS-re formáztam az SSD-t. Telepítéskor kiírta, hogy nem felel meg az alapkövetelményeknek a partíció.

  • c41r0^

    őstag

    válasz Rosep #1773 üzenetére

    a default clusterméret NTSF-nél 4K, XP-nél is

    talán már nem lagolnak a v2-es MLC-s SSD-k 4K-nál sem, mint ahogy alább írták

  • c41r0^

    őstag

    olvasgatom, milyen beállításokkal lehet még kímélni az SSD-t (és gyorsítani a rendszert), talán még nem írták, de sztem a környezeti változóknál az user és rendszerszintű TMP és TEMP könyvtárakat is célszerű lehet elhelyezni a rendszerpartícióról (mondjuk ezt még nem teszteltem, menynire háklis erre az oprendszer vagy egyéb más program), akinek SSDn van a rendszere (mert ugye sok kis fájl írása történik ide, és egy program telepítése általában kicsomagolással kezdődik, ami fájlok pedig az user TEMPjébe kerülnek)

    valamint böngésző cache-et is valóban el kell tenni máshová, és célszerű az összes használt programot végignézni (pl. Nero, stb.), hogy a temp fájljait hová hozza létre

    ezek nálam mind a Raptorra fognak kerülni

    ez egy szinten már paranoia azért, kezdem magamon észrevenni :)

  • c41r0^

    őstag

    válasz Zoleee89 #1844 üzenetére

    Ahogy Overlocker írta, mindenképpen SSD-t célszerű venni. Eddig én is Raptort használtam rendszervinyónak, amit cseréltem 1 db. Samsung 32GB SLC-s SSD-re, nagyon is érezhető a gyorsulás a véletlenszerű fájlelérés gyorsasága miatt :K Az ICH10R is szeretni fogja az SSD-t.

  • c41r0^

    őstag

    most nekem is beleültettétek a bogarat a fülembe, hogy a Samsung SLC-s 32GB-s drive-omat, amin Vista van, partition alignmenttel optimalizáljam :)

    bár no lag, és még van rajta 11 GB szabad hely, az I/O műveletek a szűz telepítéshez képest csak kicsit estek

    de van egy aggályom: ha Acronis True Image-el leklónozom a rendszerpartícióm egy image fájlba, majd az alignolt partícióra visszaírom, akkor nem fogja felülírni a partíciós információkat is?

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz canniball #1928 üzenetére

    na ez a másik, amit én se értek :)
    az biztos, hogy 63 szektor kell az MBR-nek, 1 szektor kimarad és utána, a 65. től kell, hogy kezdődjön a partíció és szerintem úgy is jó lesz...a 128 szerintem valami biztos-ami-biztos ráhagyás, vagy nem értek valamit teljesen...

    szerk.: Márton: aha, így akkor már értem a 128-at...

    elméletileg az AHCI a vinyó mechanikájának kedvez, ilyen az SSD-ben pedig nincs, mivel minden egyes cella ugyanolyan gyorsan is érhető el, de én is bekapcsolva hagytam inkább Vista+ICH10 kombóval

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz Márton #1932 üzenetére

    értem, én csak az NCQ miatt hagytam bekapcsolva az AHCI-t, mert nekem a Raptor is az ICH10-en van, és így nem kerreg annyira és gyorsabb kicsit, mint natív IDE vagy SATA módban

    szerintem az SSD vezérlőjén semmit sem, vagy csak ki nem mérhető mértékben lassít - és így magán a drive-on sem - , ha fogadja a déli hídtól az AHCI parancsokat, és itt is gondolom főleg az NCQ vezérlőparancsok, amik egyfolytában "sávszélt pazarolnak"

    #1922-re esetleg valaki?

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz Márton #1934 üzenetére

    előtte letesztelem a lépéseket melóhelyi géppel, biztos ami biztos

    de én is úgy gondolom, hogy kell ennyire intelligensnek lennie ezeknek a programoknak...

    viszont így felmerül még1 kérdés: azt tudjuk, hogy a Samsung SLC-s SSDmnek jó a vezérlője kis, allocation unitok esetén sem lassul be

    DE

    mi lenne, ha az Acronisszal lementeném image-be a rendszerpartíciómat, az SSD-re a 128. szektortól íratnám fel az elsődleges partíciót, majd nem 4Ks allocationt, hanem pl. 32Kt határoznék meg formázásnál, aktívvá tenném a partíciót, és visszaraknám a Vista oprendszer image-et (ami szűz telepítéskor csak 4K-s allocation unit esetén települ csak)

    ha jól gondolom, így 2 legyet ütnék 1 csapásra, csak az a kérdés, hogy megéri-e ezzel tökölni :)

  • c41r0^

    őstag

    válasz Márton #1934 üzenetére

    Acronis 11-el lementettem az SSD-ről az aktív rendszerpartíciót (Vista x64, default 4K alloc. unit) egy image fájlba (MBR-t és a rendszerpartíciót is lementette), megcsináltam az új partíciót partition offsettel (128 szektor) egy másik vinyón lévő XP alól az SSD-re, de akármelyik visszamentési folyamatot is választottam az Acronisszal, mindig azzal kezdte, hogy az SSD-n már létrejött offsetelt partíciót törölte, tehát nem tudtam megcsinálni...úgyhogy visszaállítottam az eredeti állapotot (MBR+partíció)

    Norton Ghostot lehet, hogy majd megpróbálom

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz Márton #1939 üzenetére

    már nem fért bele a szerkesztésbe: egyébként az Acronisszal próbáltam az MBR nélkül csak a rendszerpartíciót feltenni két módon (sector-by-sector és default módban), ekkor Diskpar-ral ellenőrizve az éles rendszerpartíción már azt tapasztaltam, hogy eltolta a default 63-as SectorsPerTrack értéket és a StartingOffset értékét is, de így, hogy az MBR+rendszerpartíciót állítottam vissza együtt, így ugyanazok az értékek megint, mielőtt hozzákezdtem volna

    majd kipróbálom a Norton Ghostot (14-est érdemes?), lehet, hogy az nem nyúl a már előre megkreált offsetelt partícióhoz a visszaállítás során (és ha még az alloc. unitot is úgy hagyná, az hab lenne a tortán, akkor 32K-st csinálnék a rendszer alá is)

  • c41r0^

    őstag

    válasz hito #2068 üzenetére

    aprón van 25K-ért 2.5"-os Samsung 32GB-os SLC SSD Ősember kínálatában, én pont ilyet szereztem be nem oly rég (ha támogatná a lapom a RAID-et és kicsit jobban el lennék eresztve anyagilag, le is csapnék rá...viszont így RAID kártyát is kéne vennem...) és a Raptoromra is jól ráver oprendszer használatban, szerintem mindenképp jó választás lenne és most nem haza beszélek :)

  • c41r0^

    őstag

    válasz keIdor #2070 üzenetére

    nem fogsz csalódni :) teljesen eltűnt ugye a hang, a bootidő nem javult ugyan látványosan a Raptorhoz képest, azonban ahogy az SSD-re telepített programok megnyílnak és amilyen kevésre fogyatkozott az x64 Vista válaszideje (legelőször a bejelentkezés utáni startup meghökkentő, neked is az lesz), az nagyon tetszetős :) emellett így, hogy nem a Raptoron van a rendszer, a játékok és egyéb programok átkerültek kizárólag rá és így ő is igen gyors tud lenni :K

  • c41r0^

    őstag

    válasz hito #2072 üzenetére

    bocsánat, elnéztem...

    általában az IDE-s SSD-k közel sem olyan gyorsak (általában 50-60 MB/s read, 35-45 MB/sec write körül vannak), mint a SATA-sok, de nem tudom 100%-ra, mert nincsen tapasztalatom velük...ráadásul neked pont a legritkább példányt kéne beszerezned, az 1.8"-os IDE csatolósat

    a nagyobb 1.8"-os Toshiba vinyó akkor lesz csak gyorsabb azonos 4200-as RPM-en, ha az adatsűrűsége is nagyobb a mostani vinyódnál és több cache van rajta, ez esélyes is, mivel gondolom újabb széria. de sokkal nem hinném, hogy pörgősebb lenne így sem, legfeljebb 10-15%-kal

    nehéz kérdés, az biztos, sajnos nem tudok segíteni

  • c41r0^

    őstag

    válasz hito #2076 üzenetére

    na most megnéztem az adatlapját, így mindenképpen az SSD-vel lesz gyorsabb a rendszered:

    Average Access time
    0.2ms
    Sustained Read
    64MB/S
    Sustained Write
    51MB/S
    Random IOPS
    6,130

  • c41r0^

    őstag

    válasz hito #2078 üzenetére

    ezt már neked kel eldöntened, mit áldozol be ;) tudom, hogy az ember megerősítést vár, hogy a döntését alátámassza (magát győzködi), de jelen esetben én is az SSD mellett tenném le a voksomat, ha ez számít valamit

  • c41r0^

    őstag

    válasz keIdor #2087 üzenetére

    nálam is tökéletes, kb. 2 hónapja

    Vista csak akkor fog felmenni rá, ha 4KB a foglalási egység az NTFS elsődleges partíción, csak így tud települni. Tehát a Vista telepítőjével nyugodtan formázd meg (ilyenre fogja), nem kell előre megformázni. Amit én kipróbálnék:

    másik SATA kábel, másik SATA port, esetleg még próba AHCI off, ha használod (nálam be van kapcsolva és semmi gond, nekem is ICH10 a vezérlőm)

    valamint én azzal kezdtem, hogy az Ultimate BootCD-n lévő egyik alkalmazással (nevére már nem emléxem) kinulláztam az SSD összes szektorát

    ha ezek ellenére is gáz, akkor sztem rossz a Samsung...

    szerk.: ja az Everest értékek teljesen jók, sőt nekem lassabb, inkább 100 MB/sec az átlag, igaz ezen oprendszer van

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz Márton #2110 üzenetére

    Én az Ultimate BootCD-n található egyik free alkalmazással estem neki, miután megkaptam az SSD-met:

    Active@ KillDisk Free Edition 4.1 Free Edition. Supports "One Pass Zeros" method only. (azaz csak egyszer írja végig nullával).

    Nem konkrétan SSD-hez van a progi, de megcsinálta :) Arra kell figyelni, hogy legacy IDE módban legyen az SSD, mert AHCI-ben nem fogja látni a DOS.

  • c41r0^

    őstag

    válasz Márton #2115 üzenetére

    használtan vettem, azért nulláztam ki

    a nagyobb allocation unit nem tudom, hogy gyorsítana-e, azonban az tuti, hogy az Acronis True Image a partíció információit is lementette "ghostolásnál", így nekem maradt 4K

    Ghost talán tudja (prendszerpartíció ghostol, másik XP-ben megformáz 16/32 KB-os alloc. unittal, ghost vissza)

  • c41r0^

    őstag

    válasz proof88 #2118 üzenetére

    ez a wear-levelingre nem hat ki, én csak az adattörlés miatt nulláztam, amire te gondolsz és a kolléga is keres, azt valóban a gyártó weblapján kéne megnézni, ha kiadott olyan szoftvert az SSD gyártója

    tegnap estéről emléxem egy PROOF-ra, ha te voltál az, akkor igen :D szted van még másnak ilyen idióta nickje, mint az enyém ? :)

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz kovasz #2251 üzenetére

    Nem akarok vitát indítani és nem is ide való, ezért OFF, de a swap igenis ajánlott Windows alá (Linux alá pedig kötelező), ahogy moonman írta anno (csak ő jobban fogalmazta meg), a Windows memóriakezelése a virtuális memória alapjain nyugszik, tehát minek ehhez hozzányúlni/kikapcsolni, ha eleve úgy lett megírva a kernel, hogy ezt használja, hiszen alapból így települ fel, majd biztos hülyeségből tették bele a fejlesztők. A telepítésnél úgyis érzékeli a telepített RAM mennyiségét, ha szükségtelen lenne, akkor pl. 3-4 GB RAM felett kikapcsolná a szolgáltatást, ehelyett aktiválva marad.

    Ennek ellenére az igaz, hogy 99%-ban 3GB RAM felett kikapcsolható a swap desktop Win alatt (2000/XP/Vista/Win7), mert nagyon kevés program igényli, de ha igényli, akkor nélküle el sem indul. Ennyi RAM mellett inkább fix 1 GB virtuális memót célszerű definiálni. Kevesebbnél RAM esetén pedig a RAM-mal megegyező vagy 1.5szörös fix méretet célszerű, avgy hagyni automatikusan, amit a rendszer kioszt.

    "a ramdiskre rakott swap helyett inkább egy 64 bites orpendszert illene/kellene felrakni..." - ez így ebben a formájában pedig azért nem igaz, mert a 64 bites oprendszeren a nem natív, azaz 32 bites alkalmazások így is úgy is max. 2 GB-ot tudnak csak megcímezni, tehát ennyivel gazdálkodhatnak... a /3GB kapcsoló pedig több gondot okoz, mint hasznot (ezzel lehetne 3-1 GB arányban az alkamazások/kernel által lefoglalt memória méretét változtatni)

    persze abban igazad van, hogy így legalább a 4 GB RAM látható lenne az oprendszere számára, de a legtöbb 32 bites program így is csak 2 GB-ot fog tudni megcímezni, hiába 64 bites alatta az oprendszer

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz c41r0^ #2257 üzenetére

    azt elfelejtettem írni, hogy moonman szerint a Win nem csak abban az esetben nyúl bele a swap területbe (írás/olvasás), ha nincs elegendő fizikai RAM, ez tévhit...az oka pedig, hogy így lett megírva a kernel...eleve feltételezi, hogy VAN swap...akkor nyúlhat oda, amikor csak kedve van (hogy pontosan mikor és miért, azt a kernel ismerői/fejlesztői tudják csak) és lehetséges szerintem olyan speciális eset, amikor a swap hiánya miatt a rendszer lassabban reagálhat, hogy hogyan mérhető ki, azt nem tudom

    másrészt sokak ellenérve az, hogy ha ennyire fontos lenne a Win kernelnek a virtuális memória, akkor miért teszik kikapcsolhatóvá a fejlesztők...szóval a két tábor nem igen meggyőzhető szvsz, mindenki azt vallja, ahogyan használja, mert gyakorlatilag úgy tűnik, nincs különbség (eltekintve azoktól a programoktól, amik szigorúan igénylik a virtuális memóriát) :)

  • c41r0^

    őstag

    válasz fsb1000 #2496 üzenetére

    Nekem is 32GB-os Samsung SLC drive-om van, a TRIM-et nem támogatja és valószínűleg nem is fogja, mert régebbi a Samsung vezérlő, "elsőgenerációs", valamint én más FW-t sem találtam hozzá a neten (mondjuk ez még nem jelenti azt, hogy nincs is). A CrystalDiskInfo kiírja, hogy nuku TRIM.

  • c41r0^

    őstag

    válasz bon #3582 üzenetére

    elsőként megnézném, hogy a SATA táp- és adatkábel csatlakozók nem kontaktosak-e, majd cserélnék egy SATA adatkábelt is és telepíteném a legújabb chipkészlet drivert

  • c41r0^

    őstag

    Sziasztok!

    Adott egy Dell Inspiron Mini 9 netbook (2 GB DDR2 RAM, 1.6GHZ egymagos Atom CPU), amiben van egy mini PCI-E csatolós 32GB-os SSD (a csatolófelület nem SATA, hanem olyan, mint egy bővítőkártya, ez a mini PCI-E), a WinXP Prof-ot pendriveról telepítettem rá, mert nincs optikai olvasó hozzá, és nekem sincs USB-s külső optikai meghajtóm. Az írási teljesítmény elég gyatra 4K esetén, gondoltam alignálni kéne, hátha javít valamit. Win7 is volt rajta, ugyanilyen lassú volt íráskor, sőt a Win7 a gépigény miatt eleve lassabban reagált, ugye nem egy bivaly CPU az egymagos Atom sem. A rendszer meg-megakad XP-vel is, mint az elsőgenerációs jMicron vezérlők esetén, csak durvábban. Biztos, hogy az SSD miatt van, mert a 2GB ram és az Atom CPU elégnek kell, hogy legyen XP alá bőven. A programok telepítése (kis fájlok írása) iszonyat lassú, valamint belaggol fél percekre a rendszer. Az rendben, hogy eleve nem egy nagyteljesítményű cucc az SSD, ami benne van, de ennyire nem kéne akadozni a rendszernek. Ezért gondoltam alignálásra. A dolog szépsége, hogy a mini PCI-E csatoló IDE csatlakozónak álcázza magát az oprendszeren belül (gondolom, hogy az alaplap IDE vezérlőjére van "rádrótozva" a mini PCI-E csati), így pl. az SSD monitorozó programok (pl. SSDLife) nem érzékelik, hogy SSD lenne a gépben, valamint a Win7 sem érzékeli, hogy SSD lenne, tehát nem jól alignálja telepítéskor, de ezt csak érdekességnek írom :)

    Az SSD-t nem tudom másik gépbe tenni, hogy partíciót hozzak rajta létre és utána alignáljam, majd újratelepítsem az XP-t, mivel nincs ilyen mini PCI-E interfész a PC-men, hogy is lenne. Azaz csak a notiban működik az SSD, más gépben nem lehet írni/olvasni interface híján.

    Szóval a kérdésem az lenne, hogy hogyan lehetne azt megoldani, hogy a jelenleg telepített rendszer megmaradjon, de a partíció alignálás is megtörténjen?

    Gondolom így:

    1. jelenlegi XP partíció image elmentése (Acronis TrueImage Home 9 van meg, már van vele tapasztalatom), de ez csak úgy tudna működni eleve, ha optikai meghajtóm lenne, egy külső USB-s DVD olvasó (na ez nincs), amiről bootol az Acronis és egy pendrive/külső HDD, amire ki tudná írni a partíció imaget. Vagy 2 pendrive, egyikről acronis bootol, másikra image kiír, vagy 2 optikai eszköz, egy dvd író és olvasó, mind1, a lényeg, hogy valamiről bootoljon az acronis és valahova tudjon is írni. Ez még megoldható, elméletben és gyakorlatban is.

    2. valami live CD-ről, partíciókezelő programmal előkészíteni a notin az SSD-re a partíciót és alignálni, de mivel??? mert ha Win7-et telepítek rá ami mint már írtam IDE-s vinyónak látja az SSD-t a mini PCI-E miatt, eleve rossz alignálást végez emiatt, és a rendszerpartíciót a rendszer alatt nem tudom megalignálni... de akkor hogyan lehetne?

    Pl. van valami bootlemez, aminek az fdiskével SSD számára jól alignált, aktív NTFS partíciót lehetne létrehozni? vagy csak a diskpar működik, Windows alól?

    Még 1 lehetőség merült fel bennem, hogy 2 részre osztom a Win7 telepítőjével az SSD-t, a másodikra felteszem a Win7-et, az elsőre meg lefuttatom az alignálást már az élő Win7 alatt és arra telepítem az XP-t utána, majd végső lépésként egybeolvasztom a 2 partíciót valamivel. Ez még meg is oldható talán, mivel az XP-nek elég kb. 5-6 GB partíció, a maradékra meg ráférne a Win7, utána tehát alignálnám az 5-6 GB-s partíciót Win7-tel, majd erre menne az XP, majd egybeolvasztani a Win7-essel úgy, hogy utána már WinXP alól letörölném a Win7-es rendszerpartíciót (ha 1általán le lehet lemezkezelőben). Még a 100MB-os recovery partíció közbeszólhat, mert azt általában a diszk elejére rakja a Win7, de ha partícionálatlanul hagyom azt az 5-6 GB-t az SSD "elején", akkor talán azt békén hagyná. Szóval jó nagy kerülő+szopás az egész.

    3. visszaghostolni az XP image-t, a jól alignált partícióra

    Namost ez több sebből is vérzik, mert egyrészt nincs USB-s optikai meghajtóm (bár 2 pendrive még megoldható, vagy USB-s vinyó+pendrive az Acronis futtatása+mentésre), másrészt nem tudok semmi olyan live CD-ről, amivel az alignálást meg lehetne csinálni egy tök szűz SSD-re, feltelepített oprendszer nélkül, mert még az is játszhatna végső esetben, hogy gyalu, alignálás, format, majd az így előkészített partícióra XP install.

    Különben mikor legutoljára próbáltam az alignálást XP SP2 telepítővel és a 32GB-os Samu SLC SSD-mmel, az SP2-es telepítő nem látta a Win7 alatt előre elkészített és alignált partíciót a Samu SSD-men, így az XP nem is települt erre a partícióra. Csak a telepítőjével létrehozott, vagy más oprendszer alatt, de nem alignált partícióra engedte feltenni az SSD-re az XP-t. Szóval még ez is egy nagy kérdőjel, mert előzetes tapasztalataim alapján ez sem ment. Vagy ez a módszer csak SP3-as telepítőkészlettel működik (SP3-at mindig utólag, egy csomagban telepítem)?

    Szóval mit kéne nekem csinálnom, hogy ez a fránya SSD-m alignálva is legyen és lehetőleg a jelenlegi XP rendszerem se vesszen el?

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz c41r0^ #15329 üzenetére

    hopp, talán megvan:

    van egy 40GB-os USB-s vinyóm, melyet 2 részre partícionálok (ATA vinyót rá tudok akasztani dokkolóra, amit USB-n keresztül rá tudok dugni a netbookra), meg van egy USB-s floppy meghajtóm, ezekkel tudok gazdálkodni

    1. USBs kislemezre kiírom a NortonGhost2K3-at, win98 bootolható image mellett

    2. USB-s floppymeghajtóról indítom a Norton Ghostot, a jelenlegi XP-s partíciót lementem a szintén rádugott USB-s vinyó 2. partíciójára (remélem felismeri a Norton Ghost a drive-ot, ami USB-n keresztül van a gépre aggatva)

    3. Rámásolom a WinXP telepítőkészletet erre a vinyóra, ugyanerre a 2. partícióra, majd innen is indítom a telepítőt (előtte a gépet magát a win98 bootlemezről, arról a floppyról indítom, amin a Norton Ghost 2K3 is rajtavan) és az XP-t az USB-s vinyó első partíciójára telepítem, így lesz a notin bootolható oprendszer, egy külső vinyón, de nem gond, mert a noti be tud bootolni USB-ről is

    4. ezt a rendszert bebootolva az SSD-t alignálom a diskparttal, és egy jó és alignált partíciót csinálok rajta

    szerintem eddig OK és működőképes, ugye?

    5. újra NortonGhost2K3 és rátöltöm az SSD-re az XP imaget, vagy ha ez elrontaná az alignálást (ha az image írásakor az eredeti partíció információi is kiíródnak az image-be), akkor sajna csak újra tudom az XP-t telepíteni, de legalább már az alignált partícióra... és itt jön a kérdés, hogy vajon az XP a telepítésnél ezt az alignált partíciót látja-e majd...

    szerintetek? megvalósítható így? továbbá kérdés, hogy (mely ghost programmal és azon belül) melyik módban tudom úgy lementeni a jelenlegi XP-s partíciót, hogy a jelenlegi, rossz alignálás ne jöjjön vissza?

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz zkiss0 #15331 üzenetére

    pagefile-t nem muszáj kilőni, rakhatod HDD-re vagy akár maradhat az SSD-n, az oprendszer sokat ír nagy blokkokban a pagefile-ba egyszerre (olvasás meg nem árt neki) és emiatt nem gyilkolódik annyira az SSD a pagefile-tól, sőt, nagy mennyiségű memória esetén nem is igazán használja a rendszer a pagefile-t, de jobb, ha van (néhány program esetében), mintha egyáltalán nem lenne sehol

    böngészőcache-et célszerű még áttenni ramdrive-ra vagy másik HDD-re, sok apró fájl (weblap erőforrásai) írásától kíméled így meg az SSD-t, vagy ha megadható a böngészőnek, hogy a cache-et eleve RAM-ba írja és diszkre egyáltalán nem, akkor ez is egy opció (és nem kell a ramdrive sem)

    ezen felül rendszer- és usertemp mappa áttétele HDD-re sem árt

    a többi OK, bár a "disable write cache" nem tudom mit takar, ha az eszközkezelőn belül a meghajtó gyorsítótárának kikapcsolását jelenti (ram-ból késleltetve írja ki az oprendszer a diszkre az adatokat,), akkor azt is felesleges kilőni sztem, mert ez a rendszer működését gyorsítja, de az SSD-re semmi hatással sincs, mivel az adatot előbb-utóbb úgyis rá kell írni

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz Moki2 #15335 üzenetére

    ok, köszi, majd erre is figyelek akkor, image mentés előtt lekérem akkor a VolumeID-jét a partíciónak

    az tiszta sor, hogy a RAW (partíció nélküli, de inicializált) SSD-n alignálás -> elsődleges partíció létrehoz -> formázás 4K clustermérettel NTFS-re -> partíció aktívvá tétele, és akkor ezek után VolumeID átírás is kell még az eredetire, majd utána ghost, de csak az adatokat ghostolom rá, nem pedig az eredeti partíciót a rossz alignálással együtt

    a fő gondot igazából az okozta, hogy mivel alignáljam az SSD-t, mert azt csak egy működő oprendszer alatt lehet megtenni a diskpar-ral, de erre egy az USB-s vinyóra telepített XP akkor a megoldás és a kivitelezés is megoldható a rendelkezésre álló eszközeimmel

    nomeg akkor olyan program is kell, amivel nem a partíciót mentem image-be, hanem csak az adatokat, mert egyéb esetben hozza magával az eredeti rossz alignálást is, ha visszatöltöm az eredeti image-et, az Acronis az tudja ezt, csak azt nem tudom, hogy az bootdvd-n kívül indul-e másról (mint írtam, nincs USB-s külső DVD meghajtóm), legfeljebb kísérletezek majd a Drive Snapshot-tal is

    na majd írok de, hogy sikerült-e és milye módon megoldani a dolgot, és hogy javult-e a diszkműveletek válaszideje ezzel

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz DV #15338 üzenetére

    a linked mSATA->SATA "dokkoló", ami ebben a netbookban van pedig 50 mm T-type PCI-E csatlakozó, szerintem a kettő korántsem ugyanaz

    egyébként az alignálásért nem vennék ilyen "dokkoló"-t, még ha lenne is 50 mm T-type PCI-E -> SATA konverter, inkább megpróbálok abból építkezni, amilyen eszközök rendelkezésemre állnak, macerásabb, de valószínűleg megoldható

  • c41r0^

    őstag

    válasz Moki2 #15337 üzenetére

    igen, értem, amit mondasz, de nekem egyelőre az 1MB-os Norton Ghost 2K3 van meg floppyimage-ben, szóval képbe kell kerülnöm, hogy EZ a szoftver mit tud, és tovább nehezíti a kérdést az is, hogy mint írtam, nincs külső optikai meghajtóm, amiről bootolni tudnék a netbookon

    Win7 eleve az USB-s vinyóra - igen, csak nehezebben mászik fel, és ha már alignálok, akkor inkább manuálisan, diskpar-ral fogom tenni, meg ráadásul nem úgy van, hogy csak SSD esetén figyel a jó alignálásra a Win7 is? és mint írtam, a rendszer felé PATA vinyónak látszik az SSD :)

  • c41r0^

    őstag

    válasz Moki2 #15345 üzenetére

    köszi hogy vetted a fáradságot, bár én is le tudtam volna szedni :)

    DV - ez rendben van, de itt nem arról van szó, hogy a déli hidat tudom állítani, hogy AHCI vagy legacy IDE módban menjen a merevlemez kezelése, mert a netbook BIOS-ában ez nem állítható, hanem arról, hogy nagyon úgy néz ki, hogy a háttérben ez a mini PCI-E csatlakozó fizikailag az ICH7 déli híd IDE portjával van "összekötve", tehát emiatt mint IDE csatornán lógó PATA merevlemez látszik, hisz mikor Win7-et tettem rá a telepítővel formázva az újonnan létrehozott partíciót sem volt jó az alignálás

  • c41r0^

    őstag

    válasz cszn #15360 üzenetére

    jól érted, csakhogy bonyolítja a helyzetet, hogy kizárólag egy elfekvő USB-s vinyóról tudom indítani az XP telepítést, ugyanarra az USB-s vinyóra telepítve...

    úgy csinálom, hogy a vinyó 3 részre lett partícionálva, 3 elsődlegesre, a legelől lévőt letöröltem, maradt partícionálatlan (kb. 8 GB) hogy majd erre megy az XP, a második lett 1 GB, FAT32 fájlrendszerrel, a harmadik a maradék, erre a harmadikra ment az XP telepítőCD másolata és a Norton Ghost image-ek az SSD-n működő rendszerről, ez is FAT32 fájlrendszer

    bootolok kislemezről (van USB-s kislemez meghajtóm) win98 image-el, betöltöm utána a smartdrv.exe-t (DOS alatti WinXP telepítéshez kell, különben iszonyat lassan másolja a fájlokat, ez a smartdrv.exe cache-eléshez kell), az USB vinyó 3. partíciójáról elindítom a telepítést (i386/winnt.exe-vel), ez azt mondja, hogy ki kell ~580MB-ot bontani a merevlemezre, na erre jó a második 1 GB-s FAT32 partíció, ide másolja a temp fájlokat... tehát nem úgy működik, mint CD-ről telepítésnél

    mikor ez kész, akkor el is indul a WinXP telepítése, a vinyó elején lévő partícionálatlan 8GB-re elindítom a telepítést, leformáztatom ezt a partíciót NTFS-re, az első része (kék hátteres fájlmásolásos rész) elkészül, újraindul a gép és mikor az első grafikus felületű rész jönne (telepítés 2. szakasza), akkor kékhalállal kifagy a Win a boot során (az XP bootkép már megjelenik), szóval megint 1 plussz akadály... USB-ről nem tudja a telepítést folytatni, mert mikor az USB drivert felhúzza, akkor a drive-ot meg eldobja, mivel az meg USB-s, valami ilyesmi az oka... de találtam EZT, most megpróbálom ez alapján megcsinálni

    pedig muszáj egy rendszert feltolni az USB-s vinyóra mert különben nem tudom alignálni az SSD-t, és erre a rendszerre szintén fel kell tennem a Norton Ghostot is, hogy vissza tudjam tenni az adatokat az SSD-re

    szívás köbgyökön :(((

  • c41r0^

    őstag

    válasz Moki2 #15375 üzenetére

    azért, mert csak a folyamat legvégén szeretném legyalulni az SSD-t, és hogy arra új partíciót csináljak, a jelenlegit törölni kéne

    egyébként jó az ötlet, de már pont most próbálkozok az USB-re telepíthetős módosított telepítőkészlettel, meglátjuk mi sül ki belőle (remélem nem az elektronika :DDD )

  • c41r0^

    őstag

    válasz Moki2 #15378 üzenetére

    Ok, de már felesleges, nem kékhalálozott, továbbment a telepítés ezekkel a módosított inf-ekkel! kislemez nem kell úgysem többet.

    partition magic-kel és társaival nem akarok szórakozni, de azért köszi a jóindulatodat, de úgy néz ki, sikerül megoldani, már csak arra kell majd rájönnöm Ghostban, hogy a lementett image-ből hogy tudom csak az adatokat visszamásolni a partíciós tábla nélkül (nemtom, hogy megy-e az, hogy explore image, aztán copy * és kész csak fájlszinten, vagy van olyan opció, hogy partíciós tábla nélkül csak adatmásolás, majd kiderül)

    a ghostolás már megvolt, az image megvan

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz Moki2 #15381 üzenetére

    tegnap csináltam az SSD-n lévő aktuális rendszerről az általad küldött Ghosttal az image-et, nem más verzióval, ezzel kezdtem az egész folyamatot

    most mászik fel az USB-s vinyóra a Win, ha kész, akkor teszem rá erre a Win-re a Ghostot, SSD gyalu, align, ghost vissza SSD-re, volumeid átírása SSD-n, partíció aktívvá és elvileg kész is

    köszi a leírást a recoveryről, még ott nem tartok, de jól jön, nem kell keresgélnem és próbálkoznom :R

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz Moki2 #15399 üzenetére

    majd holnap kiderül, hogy mi a helyzet, melóidőben nem tudtam annyit haladni vele, mint akartam, de az align már megvan és csak recover-ghostolni kell (el is indítottam, de el kellett jönnöm, ezért cancel-eltem ), meg a volumeID-t átírni

    Most jut eszembe, az MBR-t biztos nem kell módosítani, mert a bootszektor távolabb kerül az alignálás miatt?

  • c41r0^

    őstag

    válasz Moki2 #15401 üzenetére

    persze, a #15387-ban írt módon is kezdtem el... csak a könyvtárakat és fájlokat akarom átmásolni (rejtettekkel együtt) az image-képből

  • c41r0^

    őstag

    válasz Moki2 #15403 üzenetére

    nos, örömmel jelentem, hogy sikerült a procedúra!

    mielőtt visszaghostoltam volna az SSD-re a rendszert, az USB-s vinyóról futtatott XP alól ATTO-val teszteltem az SSD-t, alignált partícióval és alignált nélkülivel, mind2 esetben elsődleges partíciót hoztam létre, NTFS-re formáztam 4096 byte clusterrel

    Az alignált partíció esetében a 4K-s writeok IOPS tekintetében az 1.8-szorosára nőttek, a 4K olvasások IOPS-a pedig kb. 20%-kal nőtt! A többi érték egyforma volt, mérési hibahatáron belül. Tehát sikeresnek könyveltem el a műveletet, ott volt a teszteredmény, ami egyértelműen mutatta, hogy nagy a differencia.

    Tehát Ghosttal visszamásoltam az imageből az alignált partícióra az összes fájlt és könyvtárat (kivéve a hiberfile.sys-t és a pagefile-t) az image explorerrel, aktívvá tettem a partíciót és bootol gyönyörűen SSD-ről a régi rendszer. VolumeID-t újatt kapot a formázással az alignált partíció (megnéztem, hogy vajon így működik-e a boot VolumeID átírás nélkül), és így is simán megy, tehát a VolumeID visszaírása nem szükséges lépés, sőt úgy tűnik felesleges is.

    A tapasztalat: sokkal jobb a válaszideje a rendszernek! Már nem laggol annyit, mint align nélküli partícióval. Persze nem egy villám eleve ez az SSD, de most sokkal jobb a felhasználói élmény. Megérte vele szenvedni.

    [ Szerkesztve ]

Aktív témák