Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Soká

    senior tag

    Sziasztok!
    Talán elfér itt a kérdésem.
    Adott egy pár Wharfedale Diamond 9.5 névre keresztelt 10 éves álló doboz.
    A hangszórók gumiperemei kicsit érthetetlen módon elértek. (annyiban érthetetlen, hogy dupla annyi idős Mission dobozaim még működnek és Apám Heybrook dobozait is csak 20 év után kellett peremeztetnem.)
    Az nem is jó kifejezés, hogy elért a gumi, egyszerűen az egyik hajlítás mentén nagyon szabályosan elnyíródtak. Lásd fotó.
    Két kérdésem van:
    1. Kit ajánlotok, kihez vigyem? (Budapesten lehetőleg)
    2. Lehet-e kapni kereskedelemben ilyen gumiperemet? (miután tárgyak készítésével foglalkozom, nem feltétlenül okoz gondot a manualitás, de természetesen híján vagyok a célirányos know-how-nak.)

    Köszönöm az útmutatást!

  • Soká

    senior tag

    válasz shalafi66 #27750 üzenetére

    Köszönöm a membránszéllel kapcsolatos megállapításokat.
    Az, hogy ilyet nem lehet kapni, az feltételezem, hogy a hazai kereskedelemre vonatkozik. A keresőbe beírva, hogy:
    Wharfedale Diamond 9.5 Speaker 6.5" Woofer Rubber Edge Repair Kit
    elég sok találatot kap az ember, eltérő árakon, eltérő kiszerelésben. Akadnak videók is a javítás menetéről. És bőven találtam az enyémhez kísértetiesen hasonlító fotókat, mindegyiken ugyanúgy és ugyanott, a rilni tövénél (ha így hívják) geometriai pontossággal szakadt el a gumi. Szerintem ez egyfajta gyártási hibának is tekinthető, mert a gumi egyébként nem látszik elöregedettnek.
    Közben utánakerestem a levelezésemben, éppen 10 éve javíttattam Apám és egy barátom Heybrook HB1-es hangszóróit a sonido.hu-nál, de ő már nem foglalkozik ilyesmivel.

    Kicsit bosszantó, hogy nekem ugyebár négy membránszél ment tönkre, mert ott vannak a passzív membránok is, aminek egyébként fogalmam sincs az érdemi szerepéről, túl azon, hogy "jobban néz ki"...

    A méreteket jól írtam! Ezzel együtt a kisebb átmérő (110mm) kiterített állapotban lehet kicsit más, illetve ennél a gyártmánynál meglepően széles az a felület, ahol tapad a membránhoz.
    Az egyik honlapon kicsit más értékekkel találkoztam:

    6.5" Wharfedale Speaker Rubber Edge Repair New-Edge-It ® Kit

    6.5" BLACK RUBBER, ANGLE CONE EDGE ATTACH RSK-6.5
    Outer diameter:
    6-1/8" (156mm) (nálam ez 158mm)
    Roll outer diameter:
    5-5/8" (143mm)
    Cone diameter:
    4-3/4" (120mm)
    Inner diameter:
    4-3/8" (111mm) (nálam ez 110mm)
    Foam roll width:
    1/2" (13mm)
    Variances up to 1/8" (3mm) from your speaker measurements are OK.
    (forrás)

    No, meglátjuk, a javítás nem sürgős, elővettem a régi dobozaimat.
    (Közben kiderítettem, hogy a "gyári" szervizelést Basa úrék látják el, félő, hogy árajánlatot sem éri meg kérni tőlük, legalábbis 20 évvel ezelőtti tapasztalataim szerint...)

  • Soká

    senior tag

    válasz shalafi66 #27774 üzenetére

    Köszi!
    Megmértem újra, az eredmény ugyanaz, de kiegészítettem a kért adatokkal. Itt van nagyban.
    Hozzá kell tennem, hogy egy mitutoyo tolómérővel elég pontosan lehet mérni és nem azért nem szerepelnek ott tizedek vagy akár századok, mert ne tudnék azt mérni, hanem mert feltűnően metrikus egész számokban végződnek az értékek annak ellenére, hogy elvileg angol cuccról van szó.
    A teljes átmérőnél a 158mm a fészek helyére vonatkozik, mert annak a peremébe könnyebb beakasztani a tolómérőt, de a gumi sem sokkal kisebb, igen szépen, pontosan illeszkedik bele a gyári. (azt csak a vicc kedvéért említem meg, hogy a fészek átmérője vízszintesen 158mm függőlegesen 158,8mm...)

    Az, hogy a kínai "utángyártottak" mennyire jók vagy mennyire nem, csak azért nem foglalnék állást mert valószínűleg típusa válogatja. El tudom képzelni, hogy egyes darabok valóban illeszkednek a nevezett darabhoz, máskor elintézik egy legyintéssel, hogy jó lesz az a kicsit más méretűre is. Ha soha egyik sem lenne jó, valószínűleg már kaptak volna annyi negatív visszajelzést, hogy az kiderüljön az érdeklődők számára. De majd megkérem a fiamat, hogy olvasgasson ezügyben külföldi tapasztalatokat. Kínaiaktól én már vettem tökéletesen passzoló dolgot (fotós kiegészítők), meg totál nem megfelelőt (telefontok, üvegfólia...) nem tudnék általánosítani. Egyszer, régen csináltam egy dobozkát a konyhába kínai SAL alkatrészekből, kb. 15 éves és nem szakadt úgy szét a membránszél mint a Wharfedale, mai napig az szól...

    Hogy a Sonido hogyan javított... nekem nem voltak negatív tapasztalataim, egyébként pedig nem szerencsés ha szakmabeliek egymást áztatják :)

    A totel - mint kiderült ma - a horn distribution szerződött szervize, nekem még a bt-s korszakukból volt egy riasztó árajánlatom velük, de az "természetes", hogy a gyári szervizek a legutolsó mentsvár. Ezzel együtt megkérdezhetem, hogy csak cserélnek vagy javítanak is?

  • Soká

    senior tag

    válasz Hasaggymeg #29656 üzenetére

    Sziasztok!
    Nem nekem szólt a kérdés, ráadásul élőben nem láttam és így nem is hallhattam, de a dizájn oldaláról nézve nagyon tipikus tárgynak látom ezt a "prémium kategóriás" hangdobozt. Tudom, hogy a hifi az egy különleges terepe a tárgytervezésnek, de azt is látom, hogy sok műszaki guru nem látja, ezért nem hiszi el, hogy egy tárgy megtervezéséhez (most a formára gondolok, nem a beltartalomra) nem csak az ő szaktudása kell (a hangzás oldaláról), hanem egy (jó) formatervezőé sem ártana. No, ez az, amire sokaknak már nincs pénzük, pontosabban az a szomorú valóság, hogy ez nem is pénz kérdése, inkább igényé. Amikor valaki nem érzékeli (ahogyan a hifi hangzásra sem érzékeny mindenki) a megjelenésbeli különbségek finom részleteit, akkor nem is érzi szükségét, hogy erre figyeljen, áldozzon. Azt fogja gondolni, hogy ezt én is ki tudom találni, minek vonjak be a dologba egy újabb (költség)tényezőt? És abban az értelemben nincs is baj ezzel, hogy a vásárlók egy része sem érzékeli ezt, tehát zsák megtalálja a foltját, mindenki boldog lehet.
    Ezzel együtt, az látszik a tárgyon, hogy mit tervezett maga a hifista (vállvetve az asztalossal), mit egy formatervező és mit mondjuk egy (belső)építész.
    Taylorék - én úgy látom - az asztalosdizájn vonalat erősítik, aminek a tervezői mondandója kb. kimerül abban, hogy miként tudjuk a kockatárgyat úgy megbuggyantani, hogy ne látszódjon annyira kockának.
    Van akinek feltűnnek ezek a kissé erőltetett "prémiumgesztusok", van akinek meg még teszik is...

  • Soká

    senior tag

    Bocsánat az előbbi félig off szösszenetért, valójában azért néztem be ide, mert azt szeretném megkérdezni a guruktól, van-e olyan oldal (oldalak), ahol árak szerinti lebontásban (a legolcsóbbtól a drágáig) ajánlanának kipróbált kiteket DIY jellegű megoldásokhoz? Tehát hangszórók+hangváltók (esetleg +dobozterv) mondjuk a belépőkategóriás 50-100dollártól 1000 dollárig x kategóriában. Van ilyen? (nyilván bonyolítja a dolgot, hogy most zárt dobozról, szélessávúról, sokutasról, TL, stb. van-e szó, de ezt most tekintsük mellékesnek) A kérdésemben részben benne van az is, hogy (ebben nincs ismeretem) a kínaiak milyen eredményességgel tudnak tarolni az ár/minőség versenyben a klasszikus hangszórógyártókkal szemben? Nem szeretnék vitát generálni (!!!) arról, hogy mi jó, meg mi nem jó, csupán arra lennék kíváncsi, hogy van-e olyan oldal, ahol elég jól össze vannak szedve a lehetséges DIY megoldások árkategória szerint?
    Köszönöm a linkeket!

  • Soká

    senior tag

    válasz shalafi66 #29659 üzenetére

    Nagyon köszönöm a linket!

    "Célratörő fórumozó. "

    :) Ó, ennek egyszerű oka van: nem szeretnék vitát generálni azzal, hogy mondjuk miből érdemes építeni egy dobozt vagy miből nem? Erről rosszízű vitákat olvasni bőven. Ha egy linket kérek, arról majd vagy el tudom dönteni magamnak, hogy "hiszek-e benne" vagy sem.
    Miután az egyetlen használható mérőeszköz a pénz (kéretik nem vitatkozni ennek a közgazdasági értelmével) arra gondoltam, hogy biztosan létezik olyan oldal, hogy adott felhasználási célra (zenehallgatás, diszkózás, erősítés, stb.) adott árkategóriában mi számít ajánlott vételnek. Best buy-nak mondott darabok mindig vannak.
    Én, ha építenék valamit magamnak (időnként elfog a vágy, ha már van hozzá egy kis műhelyem...) akkor olyan alkatrészekből indulnék ki, amivel mások is értek el eredményeket.

    "Klasszikus hangszórógyártók..."

    A kérdésem arra vonatkozott, hogy vannak klasszikus régi márkák (teljesen adhoc módon, ami eszembe jut: Focal, Monacor, Scanpeak, Seas, Vifa, stb.) és szinte biztos vagyok benne, hogy erre a piacra is betették a lábukat a kínai gyártók, szemérmetlen koppintásokkal vagy akár saját fejlesztéssel. Azt látom, hogy mondjuk a szerszámiparban képesek jó dolgokat előállítani (egyre inkább képesek) miután a hifit nem követem, így csak feltételezem, hogy a kiskínaiak felismerik a DIY szegmensben rejtőző üzleti lehetőséget és gyártanak/árulnak használható olcsó hangszórókat.
    Csak egy példa, hogy érthető legyek, itt van egy "profi" kis könnyű fotós állvány, ami kb. 30.000Ft. Nyáron rendeltem a kínaiaktól egy nevében is koppintás-ízű darabot féláron, és "bosszantóan" szépen és jól van megcsinálva. Ha mégis az előbbi mellett döntök, akkor annak döntő részben a sznobizmus lenne az oka, nem a minőségbeli különbség.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz szazbolha #29661 üzenetére

    "Nekem nem megy az asztalos munka.."
    Valószínűleg azért nem megy mert nincsenek hozzá megfelelő gépeid. Anélkül valóban nem egyszerű, azzal viszont sokkal könnyebb. Nyilván ha egy kézi fűrésszel próbálsz elvágni egyenesen egy rétegelt lemezt, akkor az nem fog menni. De egy kézi körfűrésszel sem könnyű egyenesen vágni, hacsaknem veszel egy sínes merülőfűrész nevű alkalmatosságot, de az annyiba kerül, mintha vennél egy asztali körfűrészt. És folytathatnám a sort a többi szerszámmal.
    Perpillanat én költőzőfélben vagyok és pont azért érdekel a téma, mert ha végre sikerülne túl lennem a dolgon, akkor tavasztól jöhetne a "lakberendezés". De egyelőre még a kinézett ház is elúszófélben van :(

  • Soká

    senior tag

    válasz shalafi66 #29663 üzenetére

    "Közgazdasági hangsugárzó."

    Nem tudom pontosan, hogy mire is gondolsz, de én azért emlegetem az árat mint "motiváló" tényezőt, mert a hifit a kelleténél jobban belengi az a misztérium, amitől aztán az árak irreálisan elszállnak. De ha ezt részletezem, akkor ezzel könnyen vitát gerjeszthetek, az meg nem célom.
    Az a helyzet, hogy én a praktikum oldaláról igyekszem közelíteni a dolgokat, így a hifit is. Azt látom, hogy technológiák vannak, amik elég jól belőhetőek gyártás szempontjából (kosarak öntése, mágnesgyártás, membránok előállítása, stb.), illetve van egy bizonyos know-how, ami a jó hangzást jelenti és ami már kevésbé forintosítható. De ez is csak azért mert nagy a ködösítési hajlam. Ugyanakkor az internet világában a diy alapon működő közösségek mégiscsak tudnak egyfajta önzetlenséggel információt megosztani, olyat, amit korábban a gyártók igyekeztek hadititokként kezelni. Én tulajdonképpen az utóbbira építve szeretném hasznosítani a közkincsé tett tapasztalatokat. Ha az ember szétnéz különféle ezermester topikokban (de mondhatnám a számtech, mobilos fórumokat is) akkor hamar kiderül, hogy mikor mi az éppen aktuális jó vétel, melyik márkától melyik darabot érdemes megvenni, stb.

    Én például a hangdobozokhoz úgy közelítek, hogy nincs a környezetünkben még egy olyan konzervatív iparág mint a hangdobozgyártásé. Arra gondolok, hogy tegyünk egymás mellé egy harmincéves dslr fényképezőgépet(ha lenne olyan), meg egy mait, egy harmincéves mobiltelefont meg egy mait, egy harmincéves számítógépet meg egy mait, egy harmincéves dízelautót meg egy mai önvezetős elektromosat. Kézzelfogható a fejlődés. Ugyanez nem nagyon mondható el a hifiről. Ha összehasonlítom mondjuk az első Highend Show hangminőségi felhozatalát egy maiéval, akkor (udvarias leszek) nincs visszafejlődés. Ma annyi a különbség, hogy a CD-t sem kell cserélgetni mert a telefonról lehet mindent vezérelni. De ennek a hangminőséghez nincs köze.
    ezzel oda akarok kilyukadni, hogy nekem egy oldschool prémium hangszóró is megteszi, csak érezzem azt, hogy a letett másfél kilós ipari tárgy ára köszönőviszonyban van a benne rejlő műszaki tartalommal. Ezt sokszor nem érzem és a dolog ahhoz hasonlatos mint a műtárgypiac, ahol egyes szobrászok, festők munkáinak ára teljesen elszakad a realitástól.
    És én most a kínaiakat azért pedzegettem, mert ők még képesek a ráfordított idő és technológia függvényében képezni az árakat. Megint csak off példával élve, egyre jobb minőségű mechanikus órákat képesek előállítani, amivel a svájci óragyártóknak okoznak némi kellemetlenséget.

  • Soká

    senior tag

    válasz shalafi66 #29668 üzenetére

    "Aktuális jó vétel nem létezik, neked megfelelő igen."

    Értelek, persze aktuális jó vétel azért létezik. :)
    Én próbálok a hangzáshoz zenehallgatói szemmel közelíteni és nem hifistaként. Ez bizonyos önvédelem részemről, hogy ne vigyem be magamat az erdőbe, ahol a hangzástól nem "látni" a zenét. Ha az ember a zenét akarja hallani és nem cineket, bummokat, mérési eredményeket, akkor nincs akkora jelentősége annak, hogy hány utas, hogy TL vagy... stb.
    Nyilván, aki építeni akar, az szembesül azzal, hogy választania kell a lehetséges utak közül.
    Ilyen értelemben, amit én preferálnék az egy jó kétutas rendszer, olyan kitétellel, hogy a mélyközép ne legyen 180mm-nél kisebb. (ezt csak azért írom, mert minden dobozomban 160mm alatti mélyközepek voltak/vannak) Ugyanakkor bőven meggyőzhető vagyok az ellenkezőjéről is, csak ne érezzem úgy, hogy feleslegesen adtam ki pénzt mert semmivel sem szól jobban mintha megveszek egy gyári használtat.
    Itt jegyzem meg, magammal szemben baromi elnéző tudok lenni :) , tehát ha van egy kit, ami x dobozban kiválóan szól, akkor nem fogok méltatlankodni ha a saját dobozomban szarabbul szól, mert legalább (nekem) szép lesz. :) Amit más készít, azzal biztosan kritikusabb lennék.

    "Ebből szempontból nincs minek/hová fejlődni. Nincsenek titkok."

    Ezt is értem, de az árképzésben én érzek "titkokat". :) Legalábbis nem nagyon értem...
    De ha már titok... Én nem ismerem a gyártót, nem ismerem a dobozait, az árait, de számomra élvezet volt látni ezt a videót. Egyszerűen azért, hogy egy svájci családi vállalkozás képes így dolgozni és még meg is tudnak élni belőle. Számomra ez vonzó. Te nyilván azt is látod, hogy van-e olyan "műhelytitok", amit ügyesen elhallgattak:
    https://youtu.be/FH3mmRLjKxU

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz shalafi66 #29674 üzenetére

    "Ami elérhető az interneten, azt el lehet adni."

    Nem egészen. Ami elérhető az interneten, azt meg lehet venni. (jó esetben) Ez nagy különbség. És még olyan is van, ami nem érhető el a neten mégis megvehető. De nem akarok a szavakon lovagolni.
    Viszont, akkor legyünk konkrétabbak. Te, mint aki jól ismeri ezt az iparágat, javasolj olyan széria hangszórókat és keresztváltót, amiből - asztalosipari gyakorlat birtokában - kedvező ár/érték arányú hangdobozokat lehet előállítani. Tudom, hogy vissza fogsz kérdezni, de én a Te józan javaslatodra lennék kíváncsi, ami egy kb. 20nm-es szobában, akusztikus (klasszikus zenei) műfaj megszólaltatására alkalmas lehet CD-ről, integrált erősítővel.
    Jó lenne ha ajánlanál olyat, ami úgymond "európai" márka terméke, és jó lenne ha ajánlanál egy kínai alternatívát is, ami kedvező áron rendelhető. (mondjuk, ahogy példaként hivatkoztam korábban a Rollei és Zomei fényképezőgép állványokra)
    Régen volt, hogy én HES-re jártam vagy hasonló helyekre. Őrzök néhány szép emléket drága dobozokról. Ami nem teljesen eszement kategóriájú doboz, például a Tannoy D500 a kilencvenes évek közepéről.
    Itt a legnagyobb darab, ha jól sejtem. Én ezt hallottam többször is, Hifi Barlangban, kiállításon és azt állapítottam meg, hogy úgy tud "nagyot szólni", hogy közben jó komolyzenére is. (azt sem tudom, hogyan hívják az ilyen hangszórókat)

    Vagy kisebb, de ahhoz képest igen drága darab, amivel jó élményeim voltak (a földön lévő):
    PointSource PS5


    Csak azért nem szívesen mutogatok ilyeneket, mert azzal semmit nem tudok kezdeni, ha esetleg megpróbálod bebizonyítani nekem, hogy ezek nem is tudnak jól szólni. Ennek csak azért nem lenne értelme, mert akkor eszembe sem jutna hallgatni az ajánlatodra. :)

    De ha mondjuk a külcsín oldaláról közelítenék, akkor mondjuk valami hasonlót szívesen építenék:

  • Soká

    senior tag

    válasz szazbolha #29677 üzenetére

    Köszönöm, hogy nekem szántad, de érdemben nem nagyon tudok reagálni rá. A paraméterekhez nem értek, ránézésre pedig legfeljebb olyasmit tudok megállapítani, hogy ha lapszabászaton méretre vágattad a darabokat, akkor nem lehetetlen feladat ezt összecsavarozni, összeragasztani. A borítása már inkább kihívás, főleg ha netán furnérozni szeretnéd. Arról magamat is lebeszélném... Az ilyesmit legjobb elvinni egy festő üzembe és ők képesek szépen lefújni. Otthon kihívás... (az MDF élé mindenképpen kezelni kell, különben minden festéket elnyel. De az nagyon fontos lenne, hogy az él és a lap találkozása tökéletesen egyben legyen. Ha már csiszolgatni kell, akkor az hibaforrás lehet. Szerintem úgy érdemes csinálni, (persze, ezt már későn mondom) hogy a frontlapon ne jelenjen meg illesztés. Az kerüljön inkább az oldalára és hátulra. Hátul meg eleve lehet úgy tervezni, hogy keletkezzen egy perem, miután nullára pontosan illeszteni (pontosabban vágni) nehéz az alapanyagot. Kétségeim vannak, hogy a lapszabászaton is képesek-e úgy levágni neked az anyagot, hogy ha mindent összeillesztesz, akkor a végén minden passzentos legyen. Bizonyos tekintetben a bútorlap sokkal kényesebb megoldást kíván, mert a fánál jobban lehet "csalni".
    Ránézésre nekem erről a dobozról az jut eszembe, hogy én szeretem azt ha a magassugárzó fejmagasságban van. Azt megérzi az ember ha alacsonyról szól egy énekhang például és talán nem segíti a hangkép nyitottságát. De nem állítom, hogy igazam van.

    Én nmem vagyok szakértő, de egy ideig hallgatnám így a dobozt, ahogy van. Hogy szokd. és ha már nagyon a füledben van a hangzás, akkor lehet változtatgatni. De nekem az a tapasztalatom, hogy pszichésen befolyásolhatóbb az ember mint valós hangzásban.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz szazbolha #29683 üzenetére

    A hangszórók bejáratásáról a legkülönfélébb adatokat mondják. Talán még az igazán profi gyártók is, amit én kívülállóként - megtehetem - a marketing részének tartok. Bejáratni azt kell, ami nincs rendesen megcsinálva. Ha be kell járatni, akkor az azt jelenti, hogy a gyártás nincs befejezve. Viszont a bejáratódással ügyesen lehet leszerelni az esetleg elégedetlen vevőt, mert az emberi fül olyan, hogy képes idomulni. Ezt mindig kihagyják a hifiből. Meg lehet szokni hangzásokat, érzéketlenné lehet válni hibákra. Az emberi szem eleve fejjel-lefelé képet vetít a retinára, két hét mire átszokik az agy, de ezt úgy teszi, hogy fel sem merül az emberben a gondolat, hogy egyébként fordítva látunk...
    A "majd bejáratódik" szöveggel le lehet szerelni a a vevőt, aki esetleg nincs meggyőződve arról, hogy jó dobozt vett. A gyakorlatban nekem vannak kétségeim azzal kapcsolatban, hogy a bejáratódástól miért pont jobb lesz a hangzás? Miért nem rosszabb? Persze, lehet azt mondani, hogy a terv az, hogy a bejáratódás idejére érje el a kütyü az optimális képességeit. És mi van, ha a megvett doboz az elején jól szól? Akkor a "bejáratódástól" majd lehangolódik? Persze, ezen a hifivel foglalkozók nagyon jókat tudnak vitatkozni.
    Ezzel együtt persze elhiszem, hogy úgy érzékeled, kezdetben nagyon vacak volt a hangja. Én, mint szkeptikus, hasonló helyzetben egy mikrofonnal tennék kísérletet, hogy ugyanolyan körülmények között bejáratás előtt és után is készítenék hangfelvételt, aztán lássuk, van-e érzékelhető különbség a két hang között? Ha van, akkor azt úgy gondolom, egy jó mikrofonnak ki kell mutatnia. Számomra százszor egzaktabb mint a saját fülem. A fül ugyanúgy becsapható ahogy a szem, csak nehezebb tetten érni.
    Az illesztési pontatlanságaid abból adódhatnak, hogy nem egyszerű pontosan élbe fúrni. Ha nincs pontos sablonod, szorítóid hanem kézből, a levegőben fúrsz, akkor ott lehetnek pontatlanságok. Számomra nem tiszta, hogy a lapokat tompán összeragasztottad vagy van benne tipli is? Az ilyen pontos geometriájú dolgoknál nagyon meglátszik a legkisebb pontatlanság is. Az van, hogy a derékszög a gyakorlatban nem létezik, a kérdés csak az, hogy hány tizedesjel pontosságú a mérésünk :) Az MDF dagad a nedvességtől, tehát nem szabad nagyon "áztatni" a ragasztóval. Kevés ragasztóval, pontosan és gyorsan kell illeszteni. Pontos meg akkor lesz az ember, ha pontos sablonokat használ. Egy hangdoboz összeállításánál még arra is rájön az ember, hogy nem evidens otthon egy valóban sík felület, amit bázisnak tekinthet az ember. Boldog ember az, akinek a padlója valóban sík. :)

  • Soká

    senior tag

    válasz shalafi66 #29678 üzenetére

    "Nem tudok ebben segíteni, nem értem, hogy mit szeretnél."
    Pedig az elején elég lényegretörőnek neveztél... :) És a linkedet köszönettel el is mentettem.
    Zárójelben mondom, próbáltam úgy megfogalmazni a kérésemet, hogy azzal kizárjam azt az esetleges verziót, hogy neked (vagy másnak) éppen van egy eladó kitje, ami pont jó lenne nekem és magamra vessek ha nem azt veszem meg.
    Nekem most kicsit ez az érzésem, de tudom, hogy tévedek :)
    Viszont semmi gond. Majd visszaolvasok a topikban, hogy jobban lássam, ez olyan hely, ahol a topikcímben érintett hobbisták vannak jelen, vagy elsősorban az ebből élők terepére tévedtem? - akik egyébként - ha többen vannak - "jól" nem szoktak egyetérteni...

  • Soká

    senior tag

    válasz szazbolha #29689 üzenetére

    Gondold el, ha a kameraiparban is azzal jönne a Canon vagy a Nikon, hogy x ezer expo után fog a redőnyzár rendesen lefutni...

    De ezzel csak arra próbálok barátilag rávilágítani, hogy a psziché százszor nagyobb csalafintaságokra képes mint pl. a kábel maga. Annak idején a Hifi Magazinban Darvas azt fejtegette, hogy nem mindegy, milyen színű ruhában hallgatja a zenét. És én ezt el is hiszem, csak nem a kütyüt befolyásolja a ruhája, hanem magát az embert. Azt nem érem igazán, hogy a hifivel foglalkozók ezt miért nem fogadják el és miért inkább a fizikának ellentmondó spiritizmusban dagonyáznak szívesen? Pedig tiszta a képlet, hogy nem a sarokban elhelyezett arany kockacukor fogja megváltoztatni a a hangzást, hanem a tudatomat fogja megváltoztatni az, hogy tudom, odatettek a sarokba egy valamit, ami állítólag befolyásolja a hangzást.

    A lapostiplimaró egy jó szerszám, de nem feltétlenül beszélnélek rá, mert akkor nincs megállás, több tucat egyéb dologba is be kellene ruháznod. A használata itt látható németes módon:
    https://youtu.be/Zy67fJrQwo4
    De ha megtanulja használni az ember a tiplijelölőt, azzal is lehet pontosan dolgozni. De minden ilyen odafigyelést kíván. A lapostiplimaró elsősorban gyorsítja a gyártás, de nem jobb mint a hagyományos tipli.
    A szorítókra is szükség lenne ahhoz, hogy a ragasztó kifejtse a hatását. Egyébként pedig be kell tartani amit shalafi vagy a többiek ajánlanak műszaki szempontból. Én olyan doboz gyártásába fognék csak bele, amiről vannak használható gyakorlati tapasztalatok, mérések. Amiben vagánykodni mernék, hogy kívülről hogyan "öltöztetem" fel a dobozt. Persze, a guruk szerint ez is befolyásoló tényező, de nem szabad összetéveszteni, hogy mi az igazán karakteres hangformáló elem és mi az, ami hajszálakkal befolyásol. Néha azt érzem, hogy az érvek sorában egy lapon említődik a napfény meg a szentjánosbogár fénye.

    Természetesen a magánvéleményem hangzott el és elfogadom ha valaki másként gondolja.

  • Soká

    senior tag

    válasz szazbolha #29695 üzenetére

    Azért mert én szkeptikus vagyok, nem jelenti azt, hogy tagadom például ennek a bejáratásnak az esetleges létezését. Inkább tényleg csak annak a fontosságát hangsúlyoznám, hogy az emberi psziché, azaz az érzékelés mennyire ingoványos terület. Pontosan olyan mint a placebo. Ha azt mondják, hogy a hangszóró bejáratódik és változni fog a hangja, akkor az emberek döntő többsége hallani véli majd a változást, akkor is ha esetleg egy bejáratott hangszórót kap, éppen csak nem tud róla. Az szintén a "mágia" része, hogy meg kell dolgoznom azért, hogy jobb hangot tudjak kicsiholni az eszközből. Amikor az ember felöltözik szépen és úgy megy el egy koncertre, azaz ráhangolódik az eseményre, mást fog hallani. Ahogyan a koncertjegy ára is befolyásolja a fülünket, minél többet fizettünk érte, annál inkább szeretnénk érezni azt, hogy a koncert jó volt és nem hiába költöttünk rá egy csomó pénzt. :)
    Ha ezek a dolgok nem lennének, akkor sokkal kisebb viták lennének hifis berkekben ugyanarról az eszközről. De ki ilyen, ki olyan indíttatással közelít a dologhoz, ezért (is) hallhatunk egymásnak teljesen ellentmondó véleményeket.
    Én az utóbbi időkben már úgy mentem el hifi show-kra, hogy leszegett fejjel mentem be a szobába, nem akartam tudni, hogy mi szól, hogy mennyibe kerül, egyszerűen csak szóljon, aztán majd én eldöntöm, hogy szerintem "hány forintos" hangot hallok.
    Ha valaki "hisz" abban, hogy a vezetéknek iránya van, akkor talán nem tagadja azt, hogy az általam említett pszichés tényezőknek is szerepük van a hallásban.

    Bizonyos babonáim nekem is vannak, ha új lemezt veszek, azt elsőre soha nem hallgatom félszívvel. Vagyis besötétítek, nyugit teremtek és csak akkor nyomom meg a play gombot, ha minden optimális. Nagyon fontos az első "találkozás". :)

  • Soká

    senior tag

    válasz szazbolha #29699 üzenetére

    "Te mit javasolnál centernek, ha van 58x16 cm helyem, mélység max 40 cm, de akkor már a falig ér. Van több féle hangszóróm, új és bontott, de elfogadok ajánlást is bármire."

    Megtisztelő, hogy kinézed belőlem, hogy tudjak ilyesmire válaszolni, de az a helyzet, hogy én csak a sztereo fogalmát ismerem, (majdnem) fogalmam sincs, hogy a "center" mire való. De az házimozi ügy, ugye? :)
    A többiek biztosan okosabbak.
    Zenéről, zenehallgatásról, asztalos ügyekről esetleg tudok mondani valamit, a kütyükhöz nem értek.

    Azt viszont egészen komolyan mondom, hogy ami a tuningot illeti, abban roppant fontos tud lenni az emberi tényező. Tudom, hogy hülyén hangzik, "felkészíteni magadat a zenehallgatásra" de valójában erről van szó, amikor Saint-Exupery a róka szájába adja, hogy:
    – „Jobb lett volna, ha ugyanabban az időben jössz – mondta a róka. – Ha például délután négykor érkezel majd, én már háromkor elkezdek örülni. Minél előrébb halad az idő, annál boldogabb leszek. Négykor már tele leszek izgalommal és aggodalommal; fölfedezem, milyen drága kincs a boldogság. De ha csak úgy, akármikor jössz, sosem fogom tudni, hány órára öltöztessem díszbe a szívemet…”
    Ha bemész egy sötét helyiségbe, el kell telnie 1-2 percnek, hogy a szemed hozzászokjon a sötéthez. Ugyanez van zenehallgatásnál, ha képes vagy a hangdobozok előtt egy percig csöndben maradni és megvárni, hogy meghalld a környezet csendjét (ami különféle neszek-zajok összessége) akkor jobban fogod hallani a zenét (meg a hangzást)
    A Hifi show mindig ott vérzik el, hogy ott nincs nyugi. Ha egy percre csönd lenne, akkor mindenki rájönne, hogy egyszerre legalább két másik demó hangja szűrődik be, fészkelődnek az emberek, és pont azt a tartományt fedi le a zaj, amiben a finomságok bújnak meg. Például a hangzás térélménye.

  • Soká

    senior tag

    válasz szazbolha #29708 üzenetére

    Én tényleg nem értek ehhez, csak a parasztinak gondolt logikámat használnám, ami azt mondatja velem, hogy mások által kipróbált, bevett konstrukciókat érdemes építgetni. Aztán kívülről lehet turbózni a dolgot. De az olyan találomra dolgok, hogy akkor most ilyet próbálok bele, olyat próbálok bele, ez a vak tyúk is talál szemet alapján működik, vagyis kicsi az esély, hogy jó legyen.
    A dologban az a szomorú, hogy ezek szerint még az alkalmazott hangszóró sem üti meg azt a szintet, amit jogosan(?) elvártál tőle... Persze, biztosan lesz, aki azt mondja, hogy nem a hangszóróval van a hiba, hanem a dobozzal...
    (Én ehhez nem értek, csak azt tudom, hogy az emberi fogalmaink nagyon relatívek. Az, hogy mi számít _jó_ szélessávúnak, az csak adott ember értékítéletében értelmezhető. Van aki azt fogja mondani, hogy ez meg ez jó, más meg azt mondja, hogy eleve bohóckodás a dolog a sávhatároltsága miatt. Amit nyer az ember a vámon, elveszti a réven - vagy hogy szól a mondás...)
    Vagy 10 éve divat volt a pepperhorn b3s akármicsoda. Nyilván feldobott, hogy kis pénzből csinálhatok magamnak valami jót, aztán meghallgattam és pont ingerküszöb alatt volt. Azóta persze megint foglalkoztat olyan értelemben, hogy a számítógéphez a legkommerszebb/vacak kis mini Genius dobozok helyett talán jó lenne egy ilyen? ha másért nem, mert én készítettem. És akkor az elvárás eleve nincs a fellegekben.

  • Soká

    senior tag

    válasz shalafi66 #29711 üzenetére

    "Építeni akkor érdemes, ha megvan az elméleti háttér.
    Mások konstrukciói is akkor reprodukálhatók jól, ha képes vagy ellenőrizni."

    Alapvetően természetesen igazad van, de azt érzem, hogy a mondandódban mindig van egy olyan fokú szögletesség, amivel nehéz mi kezdenie egy magamfajta laikusnak. Azt érzékelem, hogy Te akkor vagy nyugodt, ha amit csináltál, a nem tudom milyen műszer kijelzője szerint rendben van. Talán zenét sem kell rajta hallgatni, de a nem tudom milyen frekvenciamenet olyan legyen, amit Te elképzeltél. Kicsit ahhoz próbálnám hasonlítani a dolgot, hogy addig ne kezdjen valaki fával foglalkozni, amíg nem vesz egy k.drága nedvességmérőt és csak akkor dolgozzon a fával, ha pont 9% a nedvességtartalma.
    De ez - legalábbis a példám - nem életszerű, az asztalosok is legfeljebb a fatelepen méregetnek, de már ők is gyanúsak, hogy nem értnek a fához...

    Mondom, igazad van, de ha én veszek egy ugyanolyan kitet és beépítem egy ugyanolyan dobozba, akkor az szóljon már nagyjából ugyanúgy. Az, hogy Te ki tudsz mérni pár százalék eltérést, az oké, annak a legkisebb az esélye, hogy két tárgy ugyanolyan legyen, de azért úgy gondolom, hogy - főleg egy jobb márka esetében - két ugyanolyan hangszóró szóljon már egyformán.
    Az emberek sokszor vitatkoznak a különbségekről. Én a különbségek érzékelését két osztályba szoktam sorolni. Az egyik különbségfokozat az, amelyikben egymáshoz képest érzékelhető különbség. Tehát meghallgatok két hangdobozt úgy, hogy mindkettő egyszerre be van kötve és csak egy gombbal oda-vissza váltok. Itt érzéklhetőek a legkisebb különbségek.
    A másik - igazán jelentős - különbségérzékelés, amikor AB teszt nélkül, csak az egyiket hallgatva is képes megállapítani az ember, hogy mikor melyik doboz szól. Szerintem ez utóbbi az a különbség, amivel egy felhasználónak, egy laikusnak foglalkoznia érdemes.
    (a különbségnek van még egy harmadik fokozata, amit Te képviselhetsz, amikor ugyan fülel AB tesztben sem nagyon hallható különbség, de Te műszerrel mégiscsak ki tudod mutatni.)

    Amikor évekkel ezelőtt fejhallgatót kellett vennem, akkor hosszasan hezitáltam, hogy a Sennheiser HD580-at vegyem meg vagy a HD600-at, amit akkor nagyon favorizáltak. A kettő közötti érdemi különbség csak annyi, hogy a HD600-ba úgymond válogatott alkatrészeket tettek, az 580-ba meg ment a "reszli". A gyakorlatban én nem érzékeltem a különbséget és azt mondtam, hogy sznobság lenne részemről a drágábbat venni, ha nem is hallom a különbséget. De műszerrel biztosan lehetett volna mérni. És?

    "Ahhoz meg kellene mérned. A doboz alapvetően a fordulók, reflexiók, visszaverődések miatt nem jó."

    Komolyan kérdezem, elhiszed azt, hogy bármi használható támpontot adtál ezzel a megállapítással? Mert szerintem nem. És nem tudom eldönteni, hogy nem akarsz vagy nem tudsz segíteni?

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz shalafi66 #29713 üzenetére

    Jön a Karácsony, ne vitatkozzunk, szeressük egymást, :) így tényleg csak félve mondom, mert lehet, hogy nem veszed észre: a párnapos itteni tapasztalatom alapján azt érzékelem, hogy előszeretettel olyasmit mondasz, ami egyfelől igaz, mert minden közhely igaz, másfelől nem érzem benne azt, hogy segítség lenne.
    Játsszuk azt, hogy én vagyok itt most az asztalos. Valaki jön és megkérdezi, hogyan kell fűrészelni, hogy egyenes legyen? és én válaszolok, hogy: szakszerűen. pontosan kell mérni. be kell tartani a munkavédelmi szabályokat. tisztán kell tartani a munkaterületet. meg kell élezni a szerszámot. ismerni kell a faanyag tulajdonságait.

    Szerinted ebből bárki megtanulhat fűrészelni?
    Nekem nagyon az az érzésem, hogy ilyenek a válaszaid.

    Hidd el, nem személyeskedni akarok, csak nem tudom eldönteni, hogy most valójában nem akarsz segíteni vagy nem tudsz? (és mindegyikhez jogod van! Harmadik lehetőség, hogy nem érzékeled, hogy amit tudsz, azt hogyan lehetne jól átadni.
    De ez tényleg zárójeles megjegyzés volt a részemről, csak azt szerettem volna megértetni veled, hogy nem éreztem segítségnek azt, amit - jó esetben - segítségnek szántál. Tehát most nem azt várnám el, hogy bebizonyítsd az ellenkezőjét, hanem, hogy értsd miért elégedetlen szazbolha vagy én a válaszoddal. :R

  • Soká

    senior tag

    válasz szazbolha #29721 üzenetére

    Ezt a szélessávút 2003-ban hallgattam. Mondjuk egy ilyet szívesen építenék magamnak. Úgy, hogy persze ez is messze volt a tökéletestől. A hangereje igen mérsékelt, nagyzenekarnál azért érezhetővé váltak a hiányosságai, de kisebb kamaramuzsikához jó volt. Persze itt is azzal kezdődött a történet, hogy eleve tetszett a következetesen végigvitt minimalizmus.
    Ugyanakkor ennek az árban is illett volna mutatkoznia...

  • Soká

    senior tag

    válasz shalafi66 #29725 üzenetére

    "Ezek nem jó hangszórók, ..."

    A többesszám talán felesleges is, hiszen egy hangszóróról beszélünk. :) Azon már nem lepődöm meg, hogy szerinted nem jó, viszont örülök, mert ezek szerint ismered, különben nem mondanád, hogy nem jó. Mi a pontos típusa, hogy keressem?

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz shalafi66 #29739 üzenetére

    Nagyon köszönöm a linket, így már könnyű rákeresni!!! (majd karácsony után...) Az a helyzet, hogy nekem anno tetszett a hangja, főleg amíg nem szólalt meg egy zenekari tutti. De tulajdonképpen azért is tetszett mert szeretem az ilyen tiszta dizájnt. Valami ilyesmit szívesen építenék, és ami kecsegtet bizonyos siker lehetőségével. Régi dobozokhoz meg azért van bizodalmam, mert az idő kirostálja, hogy mi az, ami maradandó. Ha valami pár év alatt lecseng, az mindent elárul, ha viszont valamit 10-20 év után is gyártanak, az talán nem véletlen.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #29764 üzenetére

    Örülök, hogy valakinek ismerős ez a PointSource.
    Azt el tudnád mondani nekem, hogy pontosan milyenek is ezek a hangszórók, amik a PS-ban vannak? Persze, ahogy én tapasztalom, a hangdoboz-készítő cégek - legalább szóban - bizonyos módosításokat eszközölnek a gyári hangszórón, aminek - ha más oka nincsen - arra jó, hogy elvegye a kedvét annak, aki esetleg a koppintáson töri a fejét, mondván, ki tudja, mit módosítottak a hangszórón?
    Szóval, érdekelne az, amit megosztasz erről a dobozról.
    Én egyszer, régen csináltam egy dobozkát, aminek úgymond ihletője volt a PointSource, de persze a leghalványabb köze sem volt egymásnak a két dobozhoz, azon túl, hogy jókora rádiusszal én is körbemartam a dobozomat, lekerekítve az éleket.

  • Soká

    senior tag

    A múltkor már méltatlankodtam kicsit, hogy a topikot olvasva olyan nyögvenyelősnek tűnik a diskurzus, most az jutott eszembe, hogy érdemes lenne onnan megközelíteni a dolgot, hogy miután Házi hangfal építés a topik címe, hány hangfal épül az itteni beszélgetések hatására? Szerintem ez a legpontosabb bizonyítéka annak, hogy konstruktív beszélgetés folyik-e itt vagy csupán szakértelem-bizonygatás.
    Oké én csak pár hete olvasom (újra) a topikot, de nem nagyon találkozom épített dobozokkal, legfeljebb rágódásokat látok.
    Én is abba a csoportba tartozom, aki szívesen építene, de ehhez nem nagyon kap kedvet, inspirációt az ember. Vajon miért?
    Én azon már túl vagyok, hogy a dobozkészítés nehézségeivel megküzdjek, vagy 15 éve készítettem egyet magamnak, amibe a lehető legolcsóbb kütyük kerültek, és a konyhában azóta is vidáman teljesít, de nyilván olyan doboz lenne a cél, ami megfelel annak, amiről AMDFan korábban azt írta, hogy 2-300e-ből fel lehet venni a versenyt a félmillió feletti gyári dobozokkal. ha látnék erre némi esélyt, olyan szívesen "dobozolnék" mint Tóték. :)

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #29899 üzenetére

    Kedves kammerer, ne haragudj, hogy a múltkori válaszodra nem reagáltam még, de mostanság egy költözés előkészítésében vagyok és igazság szerint minden előrevalóbb mint a régi hobbiim.
    De nagyon köszönöm a felajánlásodat és ha kicsit nagyobb nyugi lesz körülöttem, akkor biztosan kérek segítséget.
    Legutóbbi szösszenetem elsősorban shalafi66-nak szólt és végre sikerült is annyiban tisztázni a dolgokat, hogy számára a terep részben kuncsaftgyűjtésről is szól (a tájékozottság megcsillantása mellett). Ami - ha ő ebből él - érthető is. Ugyanakkor arról kevéssé vagyok meggyőződve, hogy hatásos vagy hatékony a tevékenysége.
    És ezzel nem bántani akarom, inkább segíteni, hogy ne történjen az, ami az én esetemben is, hogy bár nem értek a hangszórók lelkivilágához, mégis tudok olvasni a sorok között és többé-kevésbé érzékelem, hogy mi a valós segítség, mi a csaliként bedobott információ és mi az amikor valaki legyintéssel elintéz komplett hangszórógyártó cégeket.
    Persze, valószínűleg nem én fogom meggyőzni, hogy jobban is lehetne ezt csinálni.
    Ami az igényeimet, elképzeléseimet illeti, azt hiszem, elég nyitott vagyok. Amit fontosnak érzek, hogy szazbolhaval ellentétben kevésbé ad hoc jelleggel készüljön az a doboz. Részben mert meg kell gondolnom, hogy mire költöm a pénzem, részben mert igényes famunkát fektetnék a tárgyba, tehát az is számít.
    Az egyik fontos szempont, hogy ha már tárgyak tervezésével foglalkozok, akkor számít a külcsín. Például valaki linkelt mostanság egy háromutas dobozt egy DIY oldalról, ahol a hangszórók és a reflexnyílás is ahány darab, annyi tengellyel rendelkezett. Nos, én nem mondanám azt, hogy ez a doboz nem szól jól, de, hogy esztétikai szempontból nagyon barátságtalan, az biztos.
    Az ilyen utat biztosan elkerülném, akár olyan áron is, hogy a doboz mérete növekszik.
    Miután a projekt maga nem sürgős, így az is szempont, hogy mi van a piacon, aminek éppen kedvező az ára. Vagy mert a gyártó kedvezőbb árakkal van a piacon vagy mert valami kifutó darab és ezért adják olcsóbban. Szerszámos példákat tudnék mondani, de nem szükséges. Használt hangszórókészletet nem szívesen használnék, nincs annyi ismeretem, hogy ezt meg merjem lépni, illetve az ismételhetőség sem utolsó szempont.
    Ugyanakkor az sem cél, hogy valamit csak azért vegyek meg mert éppen olcsón adják.
    A valamihez való tervezés meg azért kevéssé szempont mert mióta megvettem az öregecske Denon pma 360 erősítőmet, Mission hangfalaimat, azóta most költözök harmadszor. (NAD3020-at, HeybrookHB1-et nem is emlegetve :) )A tér tehát változik és nekem a HES-n szerzett tapasztalatom az volt, hogy még egy szállodai szobában is tud jól szólni egy jó rendszer, tehát azt mondjuk elfogadom, hogy egy kis szobában bőven elég egy polcsugárzó, azt viszont némi fenntartással fogadom, hogy az álló doboz rosszabbul szólna. Legfeljebb nem futja ki magát.
    Ráadásul én már nem akarok nagyon vájtfülűt játszani mert az elmúlt években sokat romlott a hallásom. Szóval az is lehet, hogy a nagyobbik fiamat akarom szórakoztatni ezzel a projektek, aki zenél is, meg a füle is kitűnő.
    Százbolha,
    Majd neked is válaszolok még.
    Bocs az esetleges elütésekért, vonaton pötyögtem.

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #29921 üzenetére

    Sok dolgot érintettél, én meg hosszú leszek...
    Természetesen az egyik út - amit már egyszer elkezdtem, aztán elszállt a fejemből - hogy előveszem a 20 éve megvásárolt Klinger-féle Hangdobozépítést és végignyálazom, aztán választok egy valamilyen típusú hangdobozt. Persze így is egyfajta intuitív alapon fogok dönteni mert nem nagyon látom át az elektroakusztika rejtelmeit.
    A másik, hogy hagyatkozom mások tapasztalataira, főleg olyasvalakiére, aki azt mondja, hogy a te zenéidhez (reneszánsztól Bartókig), a te eszközeidhez (CD-játszó, integrált erősítő) és a 15-20nm-es szobádhoz, az asztalos ismereteid függvényében talán ez és ez a legadekvátabb út.
    Azt már talán említettem, hogy én nem akarok elsőre sosem járt utat találni magamnak. Legszívesebben bevált konstrukciók "újracsomagolására" vállalkoznék. Feltételezem, hogy a DIY társadalomnak vannak kiérlelt darabjai, olyanok, amit, ha az ember betart bizonyos előírásokat, akkor csak nem tud elrontani nagyon.
    Tegnap linkeltem a kb. 15 éve készített kis dobozomat. Vettem olcsó SAL elemeket, amihez, becsületükre szóljon, kis füzetben mellékeltek dobozépítési rajzot. Ebből én a belső méreteket igyekeztem betartani, egyébként pedig vastagabb anyagból dolgoztam, másféle sarokmegoldásokkal és született valami, amiről persze fogalmam sincs, hogy szól-e úgy mintha a rajz szerint dobozoltam volna, de miután eleve annyit vártam tőle, hogy a konyhában egy onkyo receiverrel rádiót hallgassak rajta, arra a célra teljesen megfelelt. Egyébként a Mission 761i jelű dobozomnál persze gyengébben szólt, de nem is annyival, hogy el kellett volna keserednem. Sőt, azt állapítottam meg, hogy ha egy sokat szidott filléres cucc tud ennyit, akkor egy drágábbal is érdemes lenne megpróbálkozni.

    Szóval én most járhatóbbnak látom azt az utat, hogy nem én találok ki valamit és ahhoz próbálom a dolgokat mindenáron igazítani, hanem ha azt mondod, hogy neked ezzel és ezzel a hangszórókészlettel van tapasztalatod és az ilyen és ilyen dobozokkal, akkor szemügyre veszem és meglátom, hogy érzek-e affinitást hozzá?
    Ezt említettem legutóbb, hogy például ez a doboz lehet, hogy jól szól, de nehezen barátkoznék meg vele, ami az esztétikáját illeti. A rétegelt lemezt nem zárom ki eleve, de egészen biztos, hogy az élekre élkeményfa kerülne és megpróbálnám kimozdítani ebből a lapszabászati feelingből.

    Nem véletlenül említettem a PointSource darabot, ami megjelenésében is barátságosabb számomra. Azt például szívesen próbálnám olyan módon megépíteni, hogy állódoboz kerekedjen belőle. Hozzáteszem, azt a tervezői azért csinálták polcsugárzónak mert tömörfából van és minél nagyobb egy tömörfa "bútor", annál nagyobb az esélye, hogy a páratartalom-változásból eredő mozgások miatt elcsattanjon. Ha magának épít valamit az ember, akkor vállalja a rizikókat, ha tucatszámra kellene gyártanom másnak és garanciát vállalni rá, akkor százszor meggondolnám.


    A kérdéseidből egy biztos: magamnak szeretném elkészíteni a dobozokat. Ez az, amire úgymond képes lehetek, meg mondjuk arra, hogy jó esetben az legyen a többségi vélemény, hogy nem csúnya a doboz. :)
    A hangszórókra költendő pénzt pedig nincs értelme nekem megmondanom, sokkal inkább számít az, hogy mi az az árkategória, ami alá egyszerűen nem érdemes menni. A pénz egyáltalán nem vet fel, tehát az a pszichés hozzáállás nem játszik, hogy ha jól megterhelem a pénztárcámat, akkor a kielégülés egy része már adott, hiszen ha ennyi pénzt elvertem, akkor azzal már megvásároltam a mennyországba jutást. :)
    Százbolha érteni fogja: van sok fotós ember, akik például - az én véleményem szerint - be vannak oltva vizuális látásmód ellen. Többek között ők azok, akik megveszik a legdrágább fotós felszereléseket, műszakilag mindent beletesznek a projektbe, a képeik mégis legfeljebb vonalélesség szempontjából értékelhetőek. A példa persze rossz, mert a fényképezőgép csak egy eszköz a komponáláshoz, a hangsugárzó viszont a kész mű.

    A hangszórókat meg hiába nézem, nekem a paraméterek elég keveset mondanak.
    Első dolgom az volt, amikor megnéztem ennek a Troels Gravesennek az oldalát, hogy melyik az ő referencia darabja. És kiderült, hogy abban például ilyen hangszórók vannak:

    No, ha én erre ránézek, akkor annyit látok, hogy a mágnes rész (nem tudom mi a neve) nagyon meg van "buggyantva". Ennek az előállítása legalább nyolcszorosa egy forgástestének. Hogy ez a kialakítás feltétlenül szükséges-e ahhoz, hogy jól szóljon, azt nem tudom megmondani (mondjuk kétlem...) de jó ok arra, hogy nagyon drágán lehessen árulni, jó szolgálatot tesz marketing szempontból, mert messziről láthatja mindenki, hogy ez egy prémiumtermék. Legalábbis addig, amíg nem jön a kiskínai, aki gyárt valami hasonlót negyedáron.
    Magyarul: fogalmam sincs, hogy erre nekem feltétlenül szükségem lenne-e?
    De ha ránézek erre a kínai valamire, akkor azt mondom, hogy külcsín alapján ez is rendben van:

    Az az Accuton (a név nekem semmit nem mondott...) egy igen szép marketingmárka. Ezt nem leszólásból mondom, feltételezem, hogy jól szól, de nagy valószínűséggel a jóságának a döntő részét a design és a körítés teszi ki. És én ezt értékelem, még úgyis, ha nincs pénzem megfizetni.

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #29931 üzenetére

    Nekem tiszta sor (logikáját tekintve) amit mondasz, azt meg helyén kezelem, hogy ha "ránézésre" tudni véled, hogy mitől mit lehet várni. Az nekem szimpatikus, ha egy gyártótól származik a készlet, mert feltételezhetően a mérnökeik (meg a marketingesek) is abból indulnak ki, hogy egymással köszönőviszonyban vannak a termékeik. Ez nem zárja ki, hogy lehetnek szerencsés öszvérmegoldások is márkák között, de ez tényleg azoknak a terepe, akik tudnak megfelelően mérni, válogatni. Ahogyan azt is el tudom képzelni, hogy aki mondjuk hangszóróboltban dolgozik, az megteheti, hogy mondjuk húsz darabból összeválogatja mérés alapján a neki két legmegfelelőbbet ha már ilyen jelentős a szórás a termékek között. Itt jegyzem meg, hogy általános tapasztalat alapján én túlzónak gondolom azt a gyártási szórást, amiről szó esett. Megfelelően technologizált gyártósoron nem illik 3-5százaléknál nagyobb eltérést produkálni. Úgy is mondhatnám, hogy az eltérésnek illik küszöbérték alattinak lennie, vagyis olyannak, ami füllel nem annyira, inkább műszerrel kimutatható. Jó esetben. Persze, megint olyan kijelentést tettem, amit majd valamelyik kolléga két szóval cáfolni fogja. :)
    És persze nekem is vannak rossz tapasztalataim, szazbolha kedvéért mondom, tavaly nyáron vettem két 70-200-as f4 Canon telét és végül mindkettőt visszavittem (nagy szívfájdalommal) mert mindkettő egyértelműen vacakabb volt mint a 15 éves darabom, amit végül inkább megjavíttattam (jó drágán...)
    Azt viszont elvárnám, hogy egy 40.000-es kategóriájú hangszórónál a gyártási szórást az elfogadható szintre szorítsák.
    Itt jegyzem meg, hogy míg a hifiben kézenfekvő egy kis ezotéria, én jobb szeretem a templomban és családi körben gyakorolni a hitéletet, a gyártásban pedig kellően materialista vagyok. Egy adott méretű, tömegű technológiájú műszaki tárgy gyártási költsége elég pontosan belőhető. Egy hangszóróé is. Szerintem a funkciója okán sok a homály ezen a téren. Nagyobb mint mondjuk egy akármilyen ipari elektromotor esetén, amikor tiszta sor, hogy mi miből és hogyan készül s mennyi lesz az ára. Szerintem a hangszórók túlárazottak és ennek a túlárazásnak csak azért nem érzem a létjogosultságát mert éppen a múltkor állapítottuk meg (nem én), hogy az elektroakusztika (mondjuk a számítástechnikához képest) egy eléggé kiforrott iparág, amiben kevés az igazán komoly előrelépés. Vagyis arra hivatkozni, hogy a knowhow-t kell megfizetni, kissé túldimenzionált.
    Általam jobban ismert technológiánál maradva, egy fürdőszobai lefolyórács elkészítése (öntödei szempontból) pontosan ugyanolyan meló és ugyanannyi anyag, mint egy bronz plakett leöntése. Mégsem ugyanazon az áron fogják elkészíteni mert tudják, hogy az utóbbi presztizsértéke egészen más.

    Ami a használt, kéz alatti vásárlást illeti, ebben nyilván semmi tapasztalatom. Persze, ha mondod, hogy mit keressek, akkor figyelhetem az ebay-en vagy ahol ajánlod.
    Nekem az lenne a legjobb, ha ajánlanál 2-3 lehetséges kombinációt én meg kicsit utánaolvasok, mérlegelek, barátkozom és eljátszok a gondolattal, hogy miként is lehetne "becsomagolni" vagy milyen anyagokat használnék szívesen, stb. Akár itt, akár privátban.
    Az a legkevésbé sem zavar, ha shalafi mester előre boritékolja, hogy nem lesz jó. A helyében én is ezt tenném, de nem vagyok a helyében, így az esélytelenek nyugalmával indulhatok. :)

  • Soká

    senior tag

    válasz szazbolha #29928 üzenetére

    "Kis kitérő, mert megemlítetted a fotózást,"
    A fotózást pontosan a kedvedért említettem. :)
    És teljesen igazad van, a fényképezőgéppel (jó esetben) alkot az ember, a hifivel max. befogad. A hasonlóság annyiban áll, hogy a fotónál is van az alkotói út meg van a pixelvadászat és a hifiben is van a zenei élmény befogadása meg van a cinn és brumm vadászat.

    "(egy idő után a lyukat is vettem, mert a kínai jobb volt mint az enyém)"
    Ezen jót nevettem :)

    "a te esetedben lehetne alkotásnak tekinteni egy esztétikailag kiemelkedő egyedi hangfal dizájnt. (értendő a megjelenésre, látványra), de ez inkább bútorasztalos teljesítmény. "

    Ha ott tartanék, akkor figyelnék arra (nem is tudnék nem figyelni), hogy a dolog több legyen mint faipari ügyeskedés. Nem tudok olyat csinálni, ami ignorálná az úgymond esztétikai elképzeléseimet. Ez olyan mintha shalafi úgy csinálna egy dobozt, hogy nem figyel a mérésekre csak szobrászkodik a dobozzal. :) nem elképzelhető.

  • Soká

    senior tag

    válasz shalafi66 #29927 üzenetére

    "Ez nem egy jó ötlet, a legtöbb dolog benne mára túlhaladott"

    Éppen te mondtad (dec. közepén), amikor azt ecseteltem, hogy a hangzásban nem nagyon érzékelek javulást, hogy az elektroakusztika ki van találva.
    "A műszaki akusztikában, elektrodinamikus hangszórókkal kapcsolatban, nagyjából már mindent kitaláltak. Ebből szempontból nincs minek/hová fejlődni. Nincsenek titkok."

    Most akkor a Klinger könyv vagy eleve szar volt vagy mégiscsak van hová fejlődni? Eldönthetnéd. :)
    Biztos voltam benne, hogy ebbe a Klinger könyvbe is "belekötsz", amit csak azért sajnálok, mert nem a könyvet fogod hitelteleníteni, sokkal inkább magadat. És ezt vagy észreveszed, vagy nem. Én tök barátsággal próbálom mondani, hogy érdemes jobban odafigyelni az arányokra. Elhiszem neked, hogy az a könyv megjelenésében, megközelítésében egy kicsit ósdi és lehet benne akár még nyomdai elírás is ott a képletek tengerében, de teljesen felesleges beleállni a fikázásába. Mondd inkább azt, hogy van ennél a könyvnél már jobb, vagy könnyebben érthető vagy aktuálisabb hangszórókra való hivatkozású, stb.

    " Egy jó hangsugárzó, műfajtól függetlenül jól teljesít"
    Képzeld el, hogy egyetértek veled, de ha most ezt a mondatot én írtam volna le, akkor az lett volna a válaszod, hogy a zenei műfajoknak megvannak a maguk specifikus kívánalmai és nem mindegy, hogy milyen jellegű zenét szeretnél hallgatni rajta. És ezzel is egyetértenék.
    Régebben például én soha nem hallottam olyan JBL dobozt, ami tetszett volna. És valószínűleg azért, mert a "kikevert" hangzást - nagy valószínűség szerint - rockzenét kedvelő mérnökök alakították ki. És elfogadom, hogy a hangszórókat nem lehet teljesen steril, a valóságot mindenben lekövető valaminek előállítani, így a hangzásnak lesz valamiféle stílusa. És azt a stílust lehet szeretni meg lehet nem szeretni.
    "Az előlap miatt inkább arra van esély, hogy nem annyira jól. :) "
    Tudod, ha odaírnád, hogy ezt miért is mondod, akkor oké. Így viszont nem több rosszmájú vélekedésnél. Az emberben azt az érzetet kelted, hogy örülsz annak, ha a másiknak nem sikerül valami. Amivel csak egy baj van, így nem lehet kuncsaftot fogni. Ha nem szeretnek, nem fognak tőled munkát kérni. Érted? Remélem, ez így kerekebb, mintha annyit írnék, hogy: rossz az üzletpolitikád.

  • Soká

    senior tag

    válasz shalafi66 #29949 üzenetére

    Két kérdésem van:
    1. elküldted a gyártónak a mérésedet? Mit szóltak hozzá?
    2. mi a garancia arra, hogy a Te mérésed a hiteles?

    Egyébként elhiszem amit írsz. És itt most a hiszemen van a hangsúly, mert mást nem is tehetnék. A névleges és a valóságos között matematikai törvényszerűség, hogy különbség legyen.

    Leszakadt a lánc a bringámról. Tegnapelőtt elvittem egy szerelőhöz, aki azt mondta, hogy nem akar munkadíjat felszámolni, így csak a láncot kell megvennem tőle 6500Ft-ért és ingyen felrakja. A lánc egyébként 4000Ft körül van... Igaza volt? Tulajdonképpen igen. :)

    "Évek óta telített a várólista, több, mint egy hónappal előre le van kötve minden időm."
    Engedelmeddel, ezt nem hiszem el. Akkor nem itt fórumozgatnál...

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #29954 üzenetére

    "Tehát, ha majd odajutsz, hogy el akarod indítani a projektet adott pénzkeretet megcélozva rá,"

    Azt hiszem életszerűbb ha é először gondolkodom a lehetőségeken és em arra várok, hogy "odajussak". Perpillanat nagyban dobozolok, de nem hangfalat, hanem mondjuk ezer könyvet és egy fél élet lomjait. Hogy aztán nekikezdjek gelletlni, szobát festeni, lépcsőt felújítani, tudomisénmi... és addig vagy jegelem a témát vagy legalább esténként gondolkodom rajta.

    Jelen esetben nem tudom határozottan eldönteni, hogy mi a kabát és mi a gomb. Mint jeleztem, például a PointSource-féle megoldás szimpatikus, de csak azért mert az a hangdoboz 199x-ben határozottan tetszett. De nem az elv, hanem konkrétan az a doboz.
    De a (#29676) ban más dobozokat is említettem.

    Próbáljuk a dolgot onnan megközelíteni, hogy elmegyek a divatszalonba és egy tanácstalan nőci vagyok, akinek ajánlanak dolgokat, amiket lehet ajánlani jó szívvel. És akkor arra tudok válaszolni, mert ha meghallgatható dobozról van szó, akkor megpróbálom meghallgatni, ha látom a konstrukciót, akkor elmondom, hogy tetszik-e?
    Ez így nagyon nem tetsző megközelítés?
    Ebben benne van az a lehetőség is, hogy esetleg olyasmi valósuljon meg, ami a te fantáziádat is mozgatja. Persze, nem akarok teljesen kísérleti egér lenni :) :)
    Ha most a hasamra csapnék, hogy kétutas doboz kell nekem, az semmivel nem lenne hitelesebb vagy átgondoltabb mintha háromutast mondanék. Utóbbi nyilván drágább(?) lenne és a hangváltója a problémásabb. Kb. ennyit tudok. :)
    Számomra a gombot jelentő hangszóró az érdekesebb, abban az értelemben, hogy a dobozt képes vagyok befolyásolni, a belevalót meg nem. Ékszeres példával élve, a kőhöz készül a gyűrű, de van olyan is, amikor a meglévő gyűrűbe csiszol követ a kőcsiszoló.

  • Soká

    senior tag

    válasz shalafi66 #29955 üzenetére

    "Elképesztően vicces, amikor valaki, aki nem tudja, hogyan működik, méréseket kritizál."


    Nem, én nem a mérésedet kritizálom, én a kommunikációdat kritizálom következetesen :)
    Ha a mérésedet kritizálnám, akkor a mérés részleteire kérdeznék rá, de eszem ágában sincs.
    Csak jelezni szerettem volna, hogy amit leírsz, azt vagy elhiszi az ember vagy nem. vagy úgy írsz, hogy az ember bizalmat érez a mondandód iránt vagy nem érez bizalmat.
    Azt próbáld megérteni, egy ilyen fórumos diskurzusban - jó esetben - nem szájkarate zajlik, hanem empátián alapuló beszélgetés, amelyben az is a cél, hogy a mondandódat úgy tolmácsold, hogy az befogadható legyen. Ha csak magasról kioktatsz, azt vagy elengedik a fülük mellett az emberek vagy vitatkoznak vele.
    Annak idején volt szerencsém zenét hallgatni egy Viletel Pista nevű mérnökembernél. Soha nem érzékeltette, hogy ő tudja a tutit és azért kommunikált mert segíteni akart és nem azt bebizonyítani, hogy ő tudja jobban. Sajnos meghalt jó pár éve...

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #29962 üzenetére

    Úgy érzem most kicsit elakadtunk a rossz hasonlatomnál.
    De tegnap is linkeltem a (#29676) hozzászólásomat, amit tekinthetnénk kiindulópontnak, de azért tekintek el ettől, mert - ha már tőled kérek ötletet - akkor figyelembe venném amit írtál, vagyis, hogy bizonyos hangszórókkal, bizonyos típusokkal vannak tapasztalataid, másokkal meg nincsenek. Akkor meg nem akarok olyat írni, amit passzolnál tapasztalat híján.
    Tehát leírtam, hogy mekkora helyiségben, milyen zenével, milyen lánc végére illesztve képzelnék el hangsugárzót, és azt is leírtam, hogy mely dobozokkal voltak kedvező tapasztalataim (persze ennél írhatnék jóval többet is, de nem hiszem, hogy segítene)
    Ami pedig az árat illeti: az kb. megfelel annak, amit te is említettél. Persze, nagyon nem bánnám, ha inkább 30ezer környékén lenne egy komponens 50 helyett.
    Az előbb elkezdtem nézegetni a troelsgravesen.dk oldalt, de én legfeljebb annyit látok, hogy melyik doboz szimpatikus formájú és és melyik nemkívánatos dromedár. Ráadásul a fotó alapján végképp nem tudok az árra következtetni. Néztem egy három hangszórót tartalmazó dobozt, aztán azt láttam, hogy inkább 150Euro körüli árakon futnak a hangszórói. na, mondom, akkor választok egy nagyon egyszerűnek tűnő klasszikus kétutast, erre kiderült, hogy 400Euro a magassugárzó darabja. És ezek még csak az árak, fogalmam sincs a bennük rejlő tartalomról.
    Nem egyszerűbb ha azt mondod, hogy a magad tapasztalata alapján ebből és ebből a készletből érdemes ehhez és ehhez hasonlatos dobozt konstruálni?
    Én - csupán érzelmi okokból - egy álló dobozt szeretnék, de ha azt mondod, hogy igazából elég egy polcsugárzó a jó hanghoz, akkor engedek, kevesebb munkám lenne vele, kevesebb anyagot emésztene fel, stb.
    De ha még mindig nem elég az információ, amit megadtam, akkor tegyük a dolgot didaktikusabbá: egyszerre egy kérdést kérek és megpróbálok rá válaszolni.

  • Soká

    senior tag

    Még egyszer nekifutok, hátha érthetőbb lesz miért érzem kicsit túlzónak a szempontok sokaságát.
    A múltkor linkeltem ezt a videót. Azért mutattam, mert nekem nagyon tetszett, hogy van egy svájci családi vállalkozás, akik leszarva az éppen aktuális trendet és marketing rizsát, divatot és ködösítést, megmutatják, kellő részletességgel, hogy hogyan készül náluk egy hangsugárzó. Az egésznek olyan az üzenete, hogy én hiszek nekik. Elhiszem, hogy a doboz valószínűleg jól szól, legalábbis nem hiszem, hogy egy ilyen vállalkozás ( ilyen termékárak mellett) életben maradhatna ha nem lenne rendben hangügyileg. (shalafi, hálás lennék, ha ezt most nem kommentálnád, bár kétségtelen, ez számodra felhívás keringőre... de azért köszönöm!)
    Ráadásul, ha megnézi az ember a honlapjukat, akkor kiderül, hogy gyakorlatilag egyféle hangdobozt árulnak 2-3 féle kiszerelésben. Nincs hülyemarketing bronze, silver, gold kategória, azon belül is kicsi, nagyobb, mégnagyobb, hanem árulnak egy dobozt nem okoskodnak azon, hogy ilyen térbe, olyan térbe, mégis az az egy jó esetben kielégíti a vásárlók többségét. Nekem tetszik ez a tiszta, józan hozzáállás.
    Ami nem tetszik, az valószínűleg a horribilis ára, de tudomásul veszem, hogy ez svájci pénztárcáknak készült és nem nekem.
    Ezen kívül még a tárgy maga, ami nem a kedvem szerint való, tipikus 50-60 éves megjelenés, ugyanakkor elfogadom, hogy akusztikai szempontból bejáratott, jó forma.
    Aki hozzájuk megy vásárolni, attól nem azt fogják kérdezni, hogy mekkora térben akarja használni, milyen zenét szeret, hány utas legyen a rendszer, hanem leültetik és megkérik, hogy hallgasson zenét. Aztán a produkció vagy tetszik vagy nem tetszik.
    Ez nagyon tiszta hozzáállás.

  • Soká

    senior tag

    válasz xxlongikaxx #29976 üzenetére

    "Engem pont nem fogott meg ez a video. Itt azert joval tobb melot latok belefektetve: B&W"

    Persze, mert nem ugyanazzal a szemmel nézzük a két videót. És nem is lehet összehasonlítani a kettőt. Nekem a svájci azért tetszett, mert gyakorlatilag egyetlen ember (illetve egy család) állít elő egy - nagy valószínűség szerint hallgatható - hangsugárzót míg a másik videóban egy gyárat látunk működés közben többszáz ember munkájával. És míg a svájcinál a munka arról szól, hogy miként lehet a zenehallgatás funkcióját beteljesíteni "emberi" eszközökkel, addig a B&W a dizájn és a marketing szerelemgyermek létére példa. Amit persze én értékelek tervezőként, éppen csak az nem tetszik benne, hogy a sorozatgyártás értelme vész el, hiszen ez a termék végtelenül túlárazott. Csak abba gondoljatok bele, hogy egy pár ilyen hangfal 5.000.000Ft körül van. 150kg és ötmillió. Ennyi pénzért az autóiparban egy másféltonnás gépet kapsz, amiben kaszni van, négy kerék, meghajtás, motor 5 "szék" és talán még hifi is. És ne próbálja valaki megmagyarázni, hogy egy ilyen hangfalban több know-how van mint egy autóban.
    Tegnap már írtam, persze semmi reakció nem érkezett rá, hogy a hangfalgyártók mesterségesen felduzzasztják a kínálatukat, amibe beletartozik az is, hogy ha létrehoznak egy 803 D3 típusú terméket, akkor ezt végletesen felárazzák és alá betolnak egy rakás olcsóbb darabot, ami szintén túl lesz árazva, de a legjobb termékük imázsával "könnyen" eladhatóvá válik. És az emberek elhiszik, hogy valóságos ez a kínálat.

    Úgy egyébként, míg a svájci doboznál azt írtam, hogy formailag kellően nem tetszik, a B&W kimondottan szép jószág. Szobrászi szándékkal készült és látszik, hogy formatervezők keze van a dologban és nem csak konstruktőröké. És tudnám is szeretni, ha a sorozatgyártásban az az elv valósulna meg ami ennek a gyártásnak a lényege lenne: a költséghatékony megvalósítás.

    (#29977) shalafi66
    "És akkor náluk kell vásárolni. :DDD Nem itt a fórumon bizonytalankodni hetekig a semmin."

    Bocsáss meg, én nem bizonytalankodom. Kértem, hogy ajánljatok nekem konkrét hangszórókat de szerintem ezidáig senki nem adott konkrét tippet. Pedig a legelső hozzászólásodban éppen azt írtad nekem, hogy milyen célratörő vagyok. És ajánlottad a troelsgravesen oldalt, ami nagyon szép, de tekintettel arra. hogy ránézés alapján ebből csak szimpátia alapján tudnék választani, így nem léptem előrébb. Aztán linkeltem egy egyutast, amivel kedvező tapasztalatom volt egy hifi vagy highend show-n, arra legyintettél. Az meg nem bizonytalankodás részemről, ha elfogadom, hogy azt érzitek, kellően tisztázatlanok a szempontjaim ahhoz, hogy biztonsággal ajánlhassatok valamit.
    Valószínűleg naiv voltam, azt hittem van olyan közkedvelt diy kit, amiből többen is gyakorta építkeznek és lehet ajánlani. Eddig - főleg részedről - inkább csak az hangzott el, hogy mi nem jó. Ami szép-szép de nem visz előrébb.
    Nyilván nem emlékszel már rá, de amiről idáig azt írtam, hogy nekem tetszett a meghallgatás során, azt te mind rendre lefikáztad. Ezért nem tudlak sajnos komolyan venni, pedig nekem az lenne a legkényelmesebb, ha hallgathatnék rád.

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #29986 üzenetére

    A gimnáziumi osztályomnak Karinthy volt a névadója. És láss csodát, amikor előadtuk a Tanár úr kéremet, akkor én voltam a jótanuló! :)) Úgyhogy...

    Természetesen válaszolok a kérdésekre, csak győzd olvasni!
    De előtte: Általánosságban mondom: azért értetlenkedek kicsit, mert ha valaki betéved az asztalos topikba és mondjuk szeretne magának építeni egy felsőmaróasztalt, akkor - ha nincs is azonnal tisztázva az anyagi keret - mindenki elmondja, hogy szerinte miből, hogyan érdemes megcsinálni, megmutatják az emberek, hogy nekik milyen van. Persze lehetne onnan is indítani, hogy döntse el az illető először, hogy fából akarja azt az asztalt vagy rétegelt lemezből vagy forgácslapból vagy mdf-ből vagy hajlandó szürkeöntvényből öntetni és döntse el előbb, hogy gyári betétet vesz bele, vagy azt is magának csinálja, ahogyan azt is döntse el, hogy 8-as szárú motort tesz bele vagy 12-est. És döntse el, hogy miből legyen a vezetősin, mert csak akkor tudunk segíteni, ha ezeket már tisztázta. Az a helyzet, ha ezekre a kérdésekre mind tudnám a választ, akkor kérdeznem sem kellene valószínűleg mert tudnám, hogy mi jó nekem. Kicsit így vagyok a hangszórókkal is. Természetesen megtehetem, hogy a szóba jöhető gyártók teljes termékpalettáját végignyálazom, megtanulom a paramétereiket, az áraikat, a grafikonjaikat, de ettől semmivel sem kerülök közelebb a hangjukhoz. Nincs a hangszórók mellett egy play gomb, amivel meghallgathatnám őket. Ezért hagyatkoznék azoknak a tudására, akik jó érzékkel szűkítik a kört, amire érdemes figyelni. Emlékeim szerint a metabo csak sarokcsiszolóból forgalmaz kb. 60 félét. Nincs is bolt, ahol mindet árulnák mert gyakorlatilag van kisebb meg nagyobb, lassabb meg gyorsabb fordulatszámú, a többi pedig részletkérdés.
    "1. Kérdés: "
    Nagyon egyszerű a válaszom: mert meg tudom csinálni a dobozt.
    Hosszabban: Szeretem magamnak megcsinálni azt, ami megoldható házilag. (itt most végül töröltem 20 sort)
    Van 2-3 gyári dobozom. Negyediket nem akarok. Illetve nem tudom megfizetni. Azt látom, hogy a benne lévő alkatrészek előállítási ára nincs igazán arányban a bolti árával. Használtakra vadászhatnék, de míg egy szerszámnál, bringánál ezt szemrebbenés nélkül megteszem, egy hangfalnál kevésbé. De még ez esetben is kielégítetlen marad a "csinálási vágy".

    1. Feladat:
    Hidd el, nem lustaságból nem akarok Jantzen kondikkal foglalkozni, hanem azért, mert akkor előbb el kellene olvasnom a Mi az a kondenzátor? c. opuszt. De engem hidegen hagy ez a téma mert a zene érdekel meg az, hogy miként néz ki egy jó hangsugárzó. Ha valaki leírná, hogy ez és ez a kondi lenne neked a legjobb, akkor természetesen keresgélném, megnézném, ismerkednék vele és hajtanám. De nekem a Jan-zen akár egy kínai dinasztia neve is lehetne. Nem fogok hasraesni tőle, legfeljebb az árától. :)
    Most nézegettem egy óráig a SEAS kínálatát és semmivel nem lettem okosabb. Azt láttam, hogy van 4-5 kategória és legfeljebb az árak mondanak valamit ez drágább, az olcsóbb. Kb. mintha kínai nyelvű regényeket nézegetnék, hogy melyik lehet jobb.

    Vagy 10-12 éve próbálkoztam azzal, hogy egy Proac klónt építsek, de csak azért azt, mert mintha népszerű lett volna. Már fogalmam sincs, hogy abba milyen hangszórók kerültek volna, de tudom, hogy elakadtam, mert nem találtam olyan helyet vagy embert, akinél egy ilyet meghallgathattam volna. Hagytam a fenébe.

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #30003 üzenetére

    Köszönöm a válaszod!
    Szeretnék konstruktívan hozzáállni a dologhoz ugyanakkor annyi sok a bizonytalansági tényező (eleve körülöttem) és annyi a személyes infó, ha a kérdéseidre pontos, értékelhető választ akarok adni, hogy az túlmutat a fórum keretein és inkább privátban tenném meg.
    Tehát pontos válasz majd úgy érkezik.
    Most "csak" annyit, hogy természetesen az egyik fő motiváló erő az, hogy olyan gyári hangdobozra, amit szívesen a magaménak tudnék, arra egyszerűen nincs pénzem. Ami van, azt meg inkább hanghordozókra költöttem az elmúlt 25 évben, mert igyekeztem magam kordában tartani, hogy a zene szerepeljen első helyen és ne a hifi. Noha kétségtelen, hogy nekem a hangzás minősége sokat segített élvezni a zenét. Ami nem feltétlenül van így, sőt, a zenészeknél sokszor nincs így: régebben jártam például Földes Imre zenetörténész prof előadásaira és emlékszem még arra, amikor szalagos magnóval szaladgált szegény (de nem Revoxszal) később meg egy CD-s kis mikrohifivel, de a hangzás (hiánya) cseppet sem gátolta az élvezetekben.
    A másik fő motiváló tényező, hogy fával, fémmel meg ki tudja mivel (is) dolgozom, tehát kézenfekvő, hogy magamnak megcsináljam. A hangdobozkészítésben számomra két főbb alternatíva létezett (de nem zárom ki, hogy tévesen): az egyik, hogy van egy késznek mondható terv (amit ingyen vagy x dollárért le lehet tölteni valahonnan) és akkor a recept alapján megépítem az adott klónt és - jó esetben - örülök neki.
    A másik esetben a dobozhoz hozzányúlok valamelyest, azzal a hiú reménnyel, hogy ha vastagabb anyagból dolgozom mint az előírt forgácslap vagy mdf és kívülről "csicsázok" rajta valamit (tessék jól érteni) azzal csak nem rontom el a hangzást. Ez utóbbi verzió volt az a kis doboz, amit konyhai használatra készítettem.
    A harmadik lehetséges út az lett volna, de ez sosem jött össze, hogy ne csupán a magam szórakoztatására csináljak valamit, hanem úgymond társuljak valakivel, aki esetleg szükségét érzi, hogy az ő belbeccsel kapcsolatos szakértelmét érdemes lenne megtámogatni (általam) a külcsín javításával.

    Ami arra vonatkozik, hogy merek-e a színpadról a közönség közé ugrani :) miért ne? Amilyen akkurátusan közelítesz a témához az biztonságot ad.

  • Soká

    senior tag

    válasz szazbolha #30004 üzenetére

    Lehet, hogy a "tervező" szó félreértésre ad okot, én művészeti egyetemen végeztem nem műszakin. Műszaki szaki nem vagyok a szó mérnöki értelmében, csupán van némi faipari ismeretem, meg fémes.

    Biztosan igazad van, hogy mérés nélkül nem megy a dolog. De előtte akkor tájékozódnom kell, hogy ezt meg tudom-e oldani magamnak vagy ez mindenképpen külsős ügy?

  • Soká

    senior tag

    válasz xxlongikaxx #30005 üzenetére

    "jobb ha kivalasztasx Troels oldalarol egy neked anyagilag is szimpatikus tervet"

    Hát, ez, az, hogy én legfeljebb "anyagilag szimpatikus" alapon tudom kiválasztani. De arra gondoltam, hogy aki ebben benne van, az könnyebben tud szűkíteni mint én. Ahhoz tudnám hasonlítani a dolgot mintha valakinek a lemezboltban árcédula és borítókép alapján kellene eldöntenie, hogy melyik Vivaldi Négy évszakot vegye meg. Meghallgatási lehetőség meg nincs.
    "Van ott valasztek boven."
    Hát, ez a,z a választék nem segít csak nehezíti a dolgomat. :)
    De ezzel együtt, tessék ezt "kiválasztottam": egyszerű dobozforma, kétutas, klasszikusnak nevezhető megjelenés. Az árát még nem néztem.

    Ha ezt kiválasztanám, akkor rögtön tudnék kérdezni azzal kapcsolatban, hogy adott dobozon mi miért van úgy ahogy. Hol lehet, hol érdemes hozzányúlni, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz shalafi66 #30012 üzenetére

    Köszi az észrevételeket.
    Látod, ezért gondolom azt, hogy linkelgethetném találomra a Troels különféle dobozait, de az lenne az egyszerűbb ha valaki azt mondaná, hogy ez és ez és ez és ez... azok a dobozok, amikhez a belevaló is kapható, Troels sem volt már kezdő, és leginkább ajánlhatók. stb.
    Jó eséllyel a következő kiszemeltemre is mondhatnád a nem jó tulajdonságait. :) De ismerve a kényes és kritikus ízlésedet, ezen olyan nagyon nem is csodálkozom. :)

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #30014 üzenetére

    Hát, itt válaszolok inkább.
    Az már kiderülhetett a privátból, meg korábban is említettem, hogy per pillanat a cuccaimat dobozolom és nem hangszórókat, de ettől függetlenül, két észrevételem van az ajánlott hangszórókkal:
    1. ezeket 5 napja hirdeti valaki, ha nagyon jó vétel, akkor már elvitték.( Szerszámokban járatosabb vagyok, egy jó vétel nem öt napig de 5 óráig sem él.)
    2. csekély bizalmam van egy olyan tárgy irányában, ami ugyan kedvező árú, mégis kézről-kézre jár és az, aki árulja, legalább harmadik tulajdonosa. És ki tudja, hogy a 2016-os tulaj is honnan jutott hozzá és mikor... Lehet, hogy rendben van, lehet, hogy csak a véletlen műve, hogy mindenki szabadul tőle, de látod, ebbe én nem mernék beleugrani.
    Főleg úgy nem, hogy nincs tapasztalatom, nincs eszközöm amivel esetleg ellenőrizhetném az állapotát.
    Ha egy bolt árulná az elfekvő készletét, no, azt hamarabb meg merném venni. Ugyanakkor egy ilyen vétellel máris felrúgnám azt a koncepciót, hogy először kijelölünk néhány járható utat, én barátkozom, ismerkedem a lehetőségekkel, rákeresek a tapasztalatokra, elképzelem, hogy miféle dobozt tudnék hozzá készíteni. ha most magában megveszem ezt a két csipogót mert éppen jó vétel, akkor máris a gomb és a kabát esete forog fenn, vettem valamit anélkül, hogy tudnám mivel és hogyan párosítom.

    De köszönöm!!! - ez már egy konkrét ajánlat volt! :)

  • Soká

    senior tag

    válasz Soká #30016 üzenetére

    Ez kellően off, de ha már szóba jött ez a vétel, az illető, aki árulja ezeket a hangszórókat, tavaly feltett egy kütyüt ezzel a szöveggel:
    "Eladó egy bontatlan csomagolású AK70 Mk2 lejátszó.
    Ár: 150eFt
    Megrendeltem, de mire ideért vettem egy másikat így erre nincs szükségem."

    Hát, az ilyen szeleburdi emberekkel kapcsolatban vannak fenntartásaim... Jó esetben csak egy elkényeztett kölyök, aki megteheti, hogy feleslegesen rendel magának egy százezres holmit.
    Aztán ugyanennek a kütyünek a következő hirdetésében már kiderül, hogy:

    "Hibátlan műszaki állapotban, eredeti dobozában, usb kábelével, gyári bőrtokkal.
    A hátoldalán van egy repedés, ami a használatot nem befolyásolja, de azért ott van."

    Aztán a következő hirdetésben:
    "kipróbáltam a 2.5mm kimenetet és úgy tűnik kontaktos, forgatni kell benne a fejhallgató csatlakozót, hogy mindkét oldalon szóljon a hang. Az árat 95.000 Ft-ra csökkentem emiatt, ha lesz időm foglakozni vele, lehet megjavíttatom, ez esetben az ára is visszaáll."

    Őszinte leszek, ilyen embertől nem vásárolnék, legfeljebb készpénzt.

  • Soká

    senior tag

    válasz shalafi66 #30020 üzenetére

    "Vagy lehet úgy, ahogy mi kezdtük régen (-15 év). Nem akartuk a tökéleteset megépíteni elsőre."

    (az a "régen" nekem nem is annyira régen :) , a korábban linkelt dobozkámat akkor készítettem. )
    Teljesen logikus a felvetésed, amennyiben engem a bütykölgetés, a hangolgatás maga érdekelne. Ha az lenne a célom, hogy beletanuljak ebbe a világba. De az már kiderült, hogy nekem nem ez a célom. És nem azért mert lusta vagyok, hanem mert kellően tiszteletben tartom, hogy ez egy szakma és én csupán az asztalos lennék ebben a "játékban" feltéve ha azt látom, hogy létezik olyan "nyílt forráskódú" projekt, amely leutánozható. És remélem, nem érted félre, nem ingyenélőségről van szó, az internet korában nagyon megváltozott a közösségi információáramlás módja. Ma ha valaki szeretné kicsempézni a fürdőszobáját, akkor azt megtanulhatja yotube videók alapján. Nem lesz belőle all-round burkolómester, de a célját elérheti.

    Most beszéltem egy öreg barátommal, hátha tud arról nyilatkozni, hogy mit is jelent az általad említett impedanciamérés, aztán amikor meghallotta, hogy mit akarok, megint lelkesen lebeszélt. (volna) És persze a maga módján igaza van, vegyek inkább százezer alatt egy HECO Victa Prime 702 álló dobozt és azzal lehet zenét hallgatni. Ahelyett, hogy a dupláját elkölteném alkatrészekre és ki tudja... (tessék ezt a szegény HECO-t nem agyagba döngölni, ár/érték arányban valószínűleg nem olyan rossz)

    Egyébként nagyon köszönöm a konstruktív gondolataidat!

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #30024 üzenetére

    3/a:
    Ha fából készíteném, akkor nem én vágnám ki a fát, nem én szárítanám, nem én gatterolnám. :) Magyarul megveszem a pallót, onnantól kezdve nagyjából a magam ura vagyok. De ha MDF vagy rétegelt lemez, akkor is meg kell vennem a táblát. Nem szívesen furnéroznék nagyobb méretben, jobb tömörfával dolgozni, de ez már részletkérdés. Van kompresszorom, tudok lakkozni, bár lehet, hogy olajoznék, viaszolnék. Én - ha arról van szó - elszánt ürge vagyok, a kis Mission dobozaimhoz készítettem állványt, ami természetesen nélkülözött mindenféle akusztikai megalapozottságú népmesét, de megküzdöttem vele, belenyomtam 48db rozsdamentes csavart és onnan kezdve nagyon jól "szólt". :)
    De a maróasztalomat is megcsináltam magamnak, persze nem én öntöttem mert nem tudnék 100kg vasat megolvasztani, de azért volt vele munka még azután is, hogy készre forgácsolták.

    3/b ha tudnám, hogy milyen mérőeszközökre van szükség, akkor tudnék válaszolni. :) Magyarul nincsenek. Van két öreg akai kondenzátormikrofonom, meg van egy Zoom H2 nevű felvevő kütyüm, de sejtem, hogy nem ilyen mikrofon szükségeltetne. Bár olykor egészen elfogadható minőséget tudtam produkálni vele. De mindezt csak azért, hogy néhány CD borítót gyárthassak az alkalmi felvételeimhez. :)
    Ma már nem csillogtatom tovább mérhetetlen sokoldalúságomat. :)

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #30030 üzenetére

    " írj le néhány hangrendszert, hangdobozt..."

    Legfeljebb dobozokat tudok, mert az erősítőket meg sem jegyzem.
    Miután 90%-ban klasszikus zenét hallgatok (mondjuk az utóbbi ezer év zenéjét Hildegard von Bingentől Bartókig és Ligetiig) a valós térérzet a legfontosabb. Legyen tere a muzsikának. Miután persze már süketülök, ennek eleve lőttek kicsit, de azért a finomságok fontosabbak mint az, hogy a keresztülmenjen rajtam az úthenger. Jó a mély, de lehetőleg nem az amelyik egyfajta brummogás ha kell, ha nem kell.
    Ha konkrét dobozokat kell mondanom, akkor abban az értelemben bajban vagyok, hogy ami emlékezetes, azok mind milliós vagy sokmilliós tételek inkább.
    De már említettem a neked is tetsző PointSource dobozt, ami talán célbavehető.
    Említettem egy régi Tannoy D500-at, ami szerintem nem is 500 volt, hanem 700? Az 15-20 éve volt 1millió körüli. Az azért tetszett, mert öröm volt rajta Verdit is hallgatni, szóló barokkot is, és ezen hallottam talán először Dead Can Dance-t :)
    Általában szerettem az Etalon dobozait, de velük eleve elfogult vagyok, mert Sallay úrnak van érzéke zenéhez és a dizájnhoz is.
    Valamiért a csöves cuccok nekem nem jöttek be, de ennek inkább praktikus okai vannak és a nagyon sercegő LP-ket sem kedvelem. A Csontos István-féle vonalat - már csak sznobizmusból is :) - szerettem volna megérteni, de nem nagyon sikerült. Engem szinte sosem nyűgöztek le az Audio Note dobozok. (persze nem tudok eltekinteni attól, hogy már ránézésre sem tetszettek...)
    Szintén nem jöttek be valamiért a tölcséresek. Sosem éreztem másutt annyira, hogy ha kimozdulok a tengelyből, akkor szétesik a sztereokép, noha én akkurátusan pozicionálom a zenehallgató fotelemet.
    Itt jegyzem meg, hogy életem egyik legnagyobb élménye egy B&W800-as(vagy ha olyan nincs akkor 801, vagyis a legnagyobb) volt, nem kaptam helyet csak a szoba szélén, mégis olyan volt a színpadkép, hogy nem akartam hinni a fülemnek.
    Hallgattam egyszer a Nautilust is az Atrium Hyatt egyik különtermében, hát az csoda volt. De ott akkor több tízmillós értékű "vas" volt felhalmozva. Nem szólt semmi demó lemez csak értékes, jó hangfelvételek, egy bizonyos Koltai Tamástól.
    Ami nagy élmény volt, a sztatikusok. Azt hiszem egy Martin Logan volt az első és azt is tudom mit hallgattunk mert utána elmentem és megvettem a CD-t :) Éteri volt. Otthon persze nem úgy szólt, de egye fene. :)

    (#30032) xxlongikaxx
    Mondjuk 200e körül. De már jeleztem, hogy nekem most egy költözés közepette ez csak ábránd, fél évig nem hiszem, hogy lesz energiám dobozépítéssel foglalkozni, szóval nem érdemes bekészíteni a pattogatott kukoricát. :)

    (#30029) shalafi66
    Köszönöm, elmentem a linkeket. Valamelyest megnyugtató, hogy a linkelt mikrofon nem egy nagymembrános stúdiómikrofon. :) No, egyébiránt egy ilyesmit hamarabb lenne merszem használtan megvenni. Ez meg biztosan nem elég jó ;)
    Köszönöm a felajánlásodat, de neked is csak azt tudom mondani, hogy februárban költözés, utána felújítások, előbb a műhelykémet szeretném lakhatóvá tenni, utána bútorokat készíteni és ha ez mind megvan, akkor jöhet a szórakozás. Luca hangdoboza lesz ez.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #30098 üzenetére

    Köszönöm, hogy nem sietted el a következő házi feladatot! :) Minden este benéztem, de csak lefekvés előtt jutok géphez.
    És köszönöm az ajánlataidat! Az a helyzet, hogy én legfeljebb ránézésre és külcsín tekintetében tudok bármit is mondani ezekről a hangszórókról első körben.
    Azt pedig végképp nem, hogy az olcsóbb és a drágább közötti különbség vajon hangzásban mit is jelent. Amikor felfelé tornázzuk az árat, akkor az tény szokott lenni, hogy nem annyival szól jobban a cucc, amennyivel többe kerül. Ugyanezen elv szerint az olcsóbb sem annyival rosszabb. :)
    Ígérem, elkezdem majd keresgélni, hogy mit is lehet tudni ezekről a hangszórókról (ami nem matematika és fizika) vagyis amit én is megérthetek. De ehhez nekem idő kell és per pillanat ebből van a legkevesebb.
    Miután a használtaktól továbbra is ódzkodom, maradjunk első körben a legdrágább kombónál. Arra lennék kíváncsi - majd én is rákeresek - hogy vannak-e ilyen hangszórókészlettel rendelkező dobozok? Akár gyári, akár diy... Gyári azért lenne jó, hogy van-e esély kritikát olvasni róla, netán egy boltban meghallgatni. Már ugyan letettem róla, de eredeti feltételeim egyike az volt, hogy olyan készletből építkeznék, amit van módom előtte meghallgatni dobozként. Persze, úgy sejtem, hogy pont ilyen hangszórókkal nem fogok találkozni gyári dobozban, mert akik sorozatban állítanak elő ilyesmit, azok nem ennyiért és nem pont ilyet építenek be. Legalábbis, ha én márkát építenék, akkor kérnék a gyártótól valamilyen kis módosítást, még ha annak hangzás szempontjából semmiféle jelentősége sincs.

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #30132 üzenetére

    Semmi gond, mert én, mint jeleztem, leragadtam ott, hogy az első körben javasolt Scan-Speak hangszórókkal "ismerkedjek".
    Első körben annyi lenne a kérdésem, hogy az ajánlott Scan-Speak Classic 18W/4545-03 miért nem szerepel a cég kínálatában? Kifutott széria? (de lehet, hogy csak vak vagyok...) Minden esetre nekem tetszik, hogy a súlya (ez az egy paraméter, amit jószerivel értelmezni tudok...) kétszer akkora, mint a kímélőbb büdzsés Scan-Speak Discovery 18W/8424G00 Az, hogy az egyik 1,1kg, a másik meg 2,4kg az számomra nagyon jelentős különbség. Hogy hangban ez mit jelent, azt persze nem tudom, de az egyéb paramétereknél is nagy különbségeket látok.
    Azt tisztázzuk még, hogy most ezekhez a hangszórókhoz jellemzően polcsugárzó méret "illik" vagy álló doboz? Én az álló dobozhoz tulajdonképpen csak formai okokból "ragaszkodtam" előzetesen, illetve abból a tényből kiindulva, hogy ha külön kellene állványt készítenem hozzá, akkor árban, munkában ugyanott vagyok mint egy állóval. Ugyanakkor, ha abból indulok ki, hogy van nekem egy állványom, ráadásul abban egyszerűen nem hiszek (de nem akarok vitatkozni senkivel, aki az ellenkezőjéről van meggyőződve), hogy egy masszívan elkészített állvány igazán jelentősen tudna beleszólni a hangzásba, így változott a véleményem, nem ragaszkodom feltétlenül az álló dobozhoz. Vagy ha igen, akkor egyedül azért, mert az egy elég súlyos darab tud lenni és valahogy az az érzésem, hogy minél nehezebb, merevebb a doboz, annál jobban segíti a hangzást.
    Még lenne egy kérésem. Keresgéltem vagy egy órát, de a megadott hangszóró típusokkal szerelt dobozt én nem találtam. A magashoz még igen, de a 18W/4545-03-hoz egyszerűen dobozt sem találtam.
    Tudsz mutatni egyet? (meglepődtem, hogy az aliexpressen mennyi dobozt árulnak... komoly árakon)
    (#30102) shalafi66
    Ha benneteket nem zavar, akkor engem végkép nem, hogy kammerer mond valamit Te meg nemes egyszerűséggel "lesületlenezed". Annak viszont örülök, hogy legalább az egyik hangszóróval kapcsolatban jó véleményed volt:
    "18W/8424G00
    Rendben van."
    No, ez már valami, de segítsetek értelmezni nekem a dolgot. Adott a:
    18W/8424G00 ára: 55euro
    18W/8424G00 ára: 170euro
    Az 55 eurósra azt mondod, hogy "rendben van", a 170 eurós meg "Elavult megoldás, bizonytalan a gyártás, nagy eltérésekkel. A középtartomány nem szép."
    Miután nekem nincs velük tapasztalatom, kénytelen vagyok az árképzésnek hinni, azt egyszerűen nem hiszem el, hogy háromszoros áron rosszabb hangminőségű terméket tudnának piacon tartani. Mi lenne ennek az értelme? Azt persze készségesen elhiszem, hogy a háromszor annyiba kerülő nem szól sokkal jobban, sőt, azt is elhiszem, ha nagyon kell, hogy tulajdonképpen csak műszeresen mérve vannak jobb eredményei és mondjuk az árkülönbséget elsősorban az adja, hogy a drágább mondjuk szebb. Mondjuk, mert az a "gyűrött" membrán éppen nagy divat. (de amivel kezdtem: a 1,1kg kontra 2,4kg számomra jelentős különbség.

    szazbolha,
    örülök, hogy tettél fel fotót, így legalább egy fokkal szemléletesebb a dolog. Sajnos (szerencsére :) ) nem tudok hozzászólni.

  • Soká

    senior tag

    válasz shalafi66 #30138 üzenetére

    Pedig óvodázhatunk. :) Legfeljebb nem veled. Nézd meg a hangfalak árát és súlyát, hasonló összefüggést fogsz találni. A jó hangfalakban - többnyire - van "anyag".
    A mechanikában általában igaz, hogy a több anyagból jobb, erősebb, ellenállóbb, tartósabb dolgokat lehet készíteni.
    Megint kénytelen vagyok "személyeskedni", lépten-nyomon azt érzem, hogy vagy nem akarod jól érteni a másik gondolatait vagy le akarod nyomni a másikat. Hidd el, sem én, sem mások nem azért vannak itt, hogy veled szakmai kérdésekben azért vitatkozzanak, hogy ki tudja jobban a dolgokat. Én végképp nem, mert az elektroakusztikához kb. annyit értek, amennyit Johann Sebastian Bach. :) (a hasonlat persze szemtelen részemről, mert Bach legalább a zenéhez és az akusztikához nagyon értett)
    De azt érzékelem, hogy mindenben kifogást próbálsz találni és miután az érveléstechnikád abból áll, hogy valamire nemet mondasz, de nem oldod fel a problémát egy javaslattal, így a dolog megáll a levegőben és értelmetlen marad. Tehát, ha úgy gondolod, hogy "van más helyette", akkor írd le azt a mást. Ha meg nem akarod leírni, mert úgy gondolod, hogy azt jobb ha csak te tudod, akkor bölcsebb csöndben maradni.
    Tegnap azon értetlenkedtem egy sort, hogy miért kell a "testes" szón lovagolni egy sort. Szerintem mindenki értette miről van szó, és te is nagyon jól érted, hogy mit akar a másik mondani. Egyébiránt még a boros hasonlatot is nagyon találónak érzem, mert ami a ízlelésünknek a bor (a kaja), az a fülünknek a zene. Van egy műszakilag (kémiailag) úgy ahogy leírható tartalom, amit az ember "kénytelen" lefordítani a nyelv sajátos fordulataira. Tökéletesen érthető, ha egy hang vaskos, testes, vékony, erőtlen, stb. Többet elmond mint az, hogy szar, vacak, fos, gyenge, nulla, stb.
    Szoktál Te zenei kritikákat olvasni? Jó tudom, szerinted azokat is szarul fogalmazzák meg.


    Most még ránéztem a SEAS hangszóróira és mintha ott is azt tapasztalnám, hogy az áruk és a súlyuk hasonló arányosságot mutat... De kérlek, ne erőltesd magad azzal, hogy keress egy drága és jó alukosaras hangszórót, meg mondjuk egy régi rosszat, ami viszont öntöttvas és a súlya is annak megfelelően nagy, mert biztosan van olyan.

  • Soká

    senior tag

    válasz fero02 #30140 üzenetére

    "Ez a régmúlt hiedelme."

    Szerintem meg a te mondatod a marketing "áldásos" tevékenységének ékes bizonyítéka.
    Természetesen én általánosságban beszéltem és lehet a kivételeket sorolni, hiszen a repülőgépek, drónok esetében értelemszerűen a súlycsökkentés létkérdés. És nyilván a hangszórók membránja is ellenpélda, de ha nem akarjátok észrevenni, hogy a mai ipar egyik alapvető rákfenéje, hogy a tervezés fő szempontja nem a tartósság hanem a tervezhető elavulás, aminek egyik lényeges eleme éppen az anyag lehetséges legnagyobb kisprórolása a termékből, akkor csak hajrá. És egyfelől lehet azt mondani, hogy ez a spórolós anyaghasználat kedvez a környezetnek, de a valóságban a sok eldobható szemét, amit gyártunk csak ront a környezetükön. Ezeregy példát mondhatnék, de nem akarok offolni. Viszont, el lehetne dönteni az állításom igazát vagy hamisságát, meg kell nézni a hangszórók adatlapját. Ha valakinek van kedve, esetleg vegye szemügyre, hogy egyes mélyközép gyártók termékpalettáján a drágább hangszóróik ára és súlya milyen összefüggéseket mutat. Ha nem igaz általánosságban az, hogy a premium (drágább) kategória nehezebb mint a belépő szintű, akkor szívesen kérek elnézést az állításomért. Csak annyit kérek, hogy alapos legyen az összehasonlítás és ne ragadjatok ki egyetlen drága és könnyű mélyközepet, ami esetleg éppen azért lett drága, mert olyan helyre tervezték, ahol a kis súly volt a döntő elvárás és teszem azt titánból vagy karbonból gyártották. (lásd bringák, fényképezőgépállványok)

    Szerk: közben most olvasom:

    "A jó hangszóró állórésze robusztus. Minél robusztusabb, annál jobb - és drágább, önmagában az anyagszükséglet miatt is. "

    Azért úgy látom, hogy aki akarja, érti mire gondoltam.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák