Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Ijk #929 üzenetére

    de nem tudom elképzelni hogy hangzásban akkora legyen a különbség, hogy megérje.

    Egy komoly erősítő és egy komoly hangfal szintjén megéri. A komoly szó itt több száz ezer forintos cuccokat takar...

    Többek között azt sem értem, hogy spdif kábelnek miért kell olyan márkás, amikor csak szimpla digitális jel megy rajta, tehát veszteség esetén nem a frekvenciatartomány szűkülne be (a hangkép romlana), hanem egyszerűen szaggatna a hang.

    Optikai kábel (TOSLINK) esetén tényleg nem éri meg bedőlni az aranyozott, cizellázott hi-fi magazin díjas kábeleket.:)

    Másrészt pedig a cd-lemez-lejátszó minőséget sem értem annyira. Cd-n is digitális jel van, szóval nem tökmindegy mire írom ki és milyen olvasón hallgatom?

    Nos ez azért összetettebb dolog. A hi-fisták általában egy sztereo erősítőre kötik rá a CD-lejátszót, mégpedig analóg módon. Itt pedig azért már nem mindegy, hogy a CD-lejátszóban is milyen belső elektronika, kábelezés és csatlakozók találhatóak. A másik dolog pedig, hogy optikai kimeneten is lehet 44.1, 48, 96 és 192Khz-es mintavételezéssel PCM hangot kiküldeni. Ez megint nem elhanyagolható minőség szempontjából...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • dabadab

    titán

    válasz Ijk #929 üzenetére

    "Cd-n is digitális jel van, szóval nem tökmindegy mire írom ki és milyen olvasón hallgatom?"

    Kb ket problema van az audio CD lejatszasaval:

    Egyreszt az egeszet ugy terveztek, hogy a lezer egyszer probalja meg leolvasni a jelet - ha ez nem sikerul (ezen a ponton szamit a lejatszo minosege), akkor interpolal egy joizut.

    Masreszt meg egy csomo lejatszo ugy mukodik, hogy a 44.1 kHz-et a CD pitjeibol veszi. Nem viccelek. Nem egy masfel filleres kvarcbol, hanem CD pitekbol: ami - foleg irhato CD-knel - mar onmagaban nem feltetlenul halal pontos plusz a CD forgasa sem feltetlenul abszolut egyenletes - aztan az elcseszodott orajel tovabbmegy a belso DAC-ra, sot, a kulsore is, mivel az SPDIF kabelen az orajel is atmegy. Az egyetlen szerencse az, hogy a hazimozierositoknek mind van sajat orajelgeneratoruk, es az hajtaja meg a DAC-ot, nem az SPDIF-en erkezo orajel.

    Szoval, persze, digitalis, de - legalabbis mai, szamitogepes szemmel nezve - amator implementacios problemakkal ezt is el lehet szurni.

    DRM is theft

  • WN31RD

    addikt

    válasz Ijk #929 üzenetére

    "Sosem hallgattam még olyan rendszert amelyiken mondjuk 50 ezres kábel van, de nem tudom elképzelni hogy hangzásban akkora legyen a különbség, hogy megérje."
    Cifu, #930: "Egy komoly erősítő és egy komoly hangfal szintjén megéri. A komoly szó itt több száz ezer forintos cuccokat takar..."
    Én hallottam már igen drága kábeleket igen drága (nem csupán néhány 100e Ft-os kategória...) cuccokon. Illetve pontosabban nem hallottam, mármint különbséget köztük. Soha, egyszer sem. :)

    "Többek között azt sem értem, hogy spdif kábelnek miért kell olyan márkás, amikor csak szimpla digitális jel megy rajta, tehát veszteség esetén nem a frekvenciatartomány szűkülne be (a hangkép romlana), hanem egyszerűen szaggatna a hang."
    Ez pontosan így van. (Hogy a hang kimaradásán kívül esetleg más hibát, recsegést, stb. okozhat-e a digitális kábel hibája, azt nem tudom, de hogy a frekvenciatartományt nem írja át, az biztos.)

    "Cd-n is digitális jel van, szóval nem tökmindegy mire írom ki és milyen olvasón hallgatom? A hangminőség úgyis a DAC-on múlik, a lemezt a lejátszó pedig vagy beolvassa, vagy nem."
    Ez nem feltétlenül van így a dabadab által a #932-ben már részletezett okokból. Ezek a problémák egyébként tökéletesen kiküszöbölhetőek pl. számítógépen történő (szakszerű) grabbeléssel, és a zenének a számítógépről közvetlenül a DAC-ba továbbításával.

    "Én személy szerint számítógépre felnyomtam a cd-ket wav-ba és optikai kábelen az erősítőm DAC-ját használom."
    Volt alkalmam összehasonlítani ilyen megoldást 10m (nem elírás) Ft fölötti kategóriájú sztereo rendszeren komoly asztali CD lejátszóval. Én abszolút semmi különbséget nem hallottam. Lehetséges persze, hogy csak az én hallásom nem elég jó pont ilyesmire, ugyanakkor furcsa, hogy más szempontból igen érzékeny, pl. nem találkoztam még olyan (sztereo) rendszerrel kb. 1m Ft alatt, amelyen a kedvenc Pink Floyd tesztszámaim az én fülemnek igazán jól szóltak volna.

    Pont nemrég néztem utána egyébként ennek a témának, és érdekes dolgokat találtam. Több helyről is azt hallani, hogy szakszerűen elvégzett duplavak tesztek egyöntetűen azt az eredményt hozták, hogy senki nem képes audio kábelek, (nem hibás) CD lejátszók, (nem hibás, és megfelelően nagy teljesítményű) félvezetős erősítők, stb. között különbséget hallani, hogy pl. a tápkábeleket már ne is említsem. Egyetlen olyan beszámolóval nem találkoztam, amely ennek ellent mondott volna. Persze nem vak tesztben sokan sok mindent hallani vélnek, nem tudható ugyanakkor, hogy ebből mennyi placebo (gyanítható, hogy sok).
    Ha érdekel a téma, ajánlom figyelmedbe a következőket:
    The Audio Critic
    Matrix-Hifi
    A Hydrogenaudio fórumai

    Számomra azért különösen érdekes ez az egész, mert a témáról a hifista/audiofil körökben elterjedt nézeteknek ellentmondó tudományos igényű vizsgálatok eredménye jelentős részben egybeesik azzal, amit én magam hallok, illetve hallani vélek. Elgondolkodtató az is, hogy pl. a profik nagyon komoly hangcuccok mellett is megelégednek viszonylag olcsó kábelekkel (példa).

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

Aktív témák