Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz FP #9610 üzenetére

    Első számú problémád szerintem eldönteni azt, hogy mennyire fontos a biztonságos működése a kültéri fogyasztóknak. Ha fontos, akkor felejtsd el a (félig)használt elemek használatát.

    Második a tél. Az alacsony hőmérséklet eleve hátrányos az elemek/akkuk kapacitására nézve. (Lásd autók hidegindítását nagy fagyban.) Fokzottan érvényes részben lemerült elemekre.

    Apróbbak:
    - elemeket soha párhuzamosan nem kötünk. Bármilyen kicsi feszültségkülönbség 2 elem között azt eredményezi, hogy a nagyobb a kissebbet táplálja (fűti) és arra megy el a még megmaradt energiája,
    - sorbakötni lehet, de itt a feszültségek összeadódnak, amit mérlegelned kell. Soros kapcsolásnál is a legrosszabb elem diktálja a max. áramot, mert az rendelkezik a legnagyobb belső ellenállással,
    - az elemtartók használata kényelmes, de inkább azt tanácsolom, hogy használj ilyennel kapásból AA elemeket a kültérinél, ritkábban kell majd cserélni,
    - a [link] klassz kicsi cucc, de az is akkor hasznos, ha "rendesen" van tápláva. És ne felejtsd van neki saját (plusz) fogyasztása is.

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz FP #9612 üzenetére

    "A [link] -en szereplő cucc arra hivatott, hogy ha jól látom egy poti segítségével 9V-ból akár 3V csinál, némi energiafelhasználásért cserébe?"
    Ez az alkatrész is pont azt csinálja, csak épp töredékáron: LD1117V33. Mondjuk ez egész pontosan 3,3V-ot ad le (max. bemenő szint 15V), és legfeljebb 0,8A-rel terhelhető.
    Mod: az a 'némi energiafelhasználás' egy ilyen lineáris stabilizátornál annyit jelent, hogy ha 9V-ot adsz a bemenetére, és a kimenetéről 3V-ot veszel le, akkor az áramkört terhelve az jó közelítéssel (mivel a stabilizátoroknak van egy minimális sajátfogyasztásuk) 33%-os hatásfokú lesz. Vagyis P teljesítmény kivételéhez a teljes kör a bemenetén 3*P teljesítményt fogyaszt, amiből 2*P-t egyszerűen elfűt.
    "Egy ilyen linken szereplő multiméterrel [link] betudom kalibrálni ezt a [link] feszültségszabályozót?"
    Igen, de ez bármilyen multiméterrel lehetséges.
    "Végül az utolsó láma kérdés, egy multiméter alkalmas arra, hogy egy 1,5V elem használtságát mérjem, azaz, mennyi feszültség maradt benne?"
    A mérhető (főleg a terheletlen) feszültségszintből csak nagyon durván következtethetsz az elem aktuális állapotára. Mondjuk ha >1,5V-ot mérsz, biztos lehetsz benne, hogy az elem szinte új, ha meg <1,1..1,2V-ot, akkor merült. Az elemek kapocsfeszültsége a merüléssel nem lineárisan csökken, ezen felül a belső ellenállásuk is megnő, egy nagyimpedanciás feszültségmérő önmagában ezt nem mutatja ki, csak ha mérés közben terheled is az elemet valamekkora árammal.

    [ Szerkesztve ]

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz FP #9612 üzenetére

    Az elemtartókat gondolom gyárilag úgy készítik már, hogy sorban legyenek az elemek. Jól gondolom?

    Igen, tudtommal sorba vannak gyárilag kötve.

    A [link] -en szereplő cucc arra hivatott, hogy ha jól látom egy poti segítségével 9V-ból akár 3V csinál, némi energiafelhasználásért cserébe?

    Nem éppen.... :) Az egy DC-DC konverter (lehet). Azt jelenti, hogy az egyenfeszt váltóba konvertálja, (fel)transzformálja majd egyenfeszt csinál belőle ismét. Az nem csak cserebere ügy. Itt minden elvégzett dolognak van egy hatásfoka, és az mind veszteséget jelent. Ha lineáris a cucc (ahogy @And írja) akkor az ő százaléka az érvényes.

    ...betudom kalibrálni ezt a [link] feszültségszabályozót?....egy multiméter alkalmas arra, hogy egy 1,5V elem használtságát mérjem, azaz, mennyi feszültség maradt benne?

    Körülbelül megsaccolható. Sokszori méréssel elég jó tapasztalat szerezhető. Hétfőig típust nem tudok mondani, de láttam olyan kütyüt, ami mutatja elem/akku állapotát. igaz csak talán 25-50-75-100%/os lépcsőkben. Hétfőn talán típus is lesz.

    [ Szerkesztve ]

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz FP #9612 üzenetére

    Igen, @And, megelőztél. Persze.

    Még picit visszatérek: tényleg a Conrad gyártmányú cucc LM317-tel készült, hatásfoka, - ahogy @And írta - függvénye a bemenő fesz.-nek. A LD1117V33 nem ígényel semmi szabályozást, hozza a szükséges kimeneti feszt. Mindenképp rá kell számítani egy min. 2V-os feszültségesést az IC soros elemén. Végül itt is soros szabályozás van, tehát a Vin-3,3-2V feszültség csak melegít, ha jól gondolom.

    [ Szerkesztve ]

  • Jester01

    veterán

    válasz FP #9610 üzenetére

    Miért is nem veszel egy pár újratölthető AA(A) akkumulátort inkább :F

    Jester

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz FP #9623 üzenetére

    Illetve szeretném megkérdezni, akkor ez most egy DC-DC konverter (Conrad cucc) vagy fesz. szabályzó?

    Egyszerű stabilizátor (fesz. szabályozó).

    Ami a LD1117V33 [link] illeti, remek ötlet, csak van egy olyan gondom, (tudom ez most nevetséges ) 3 lába van, és fogalmam sincs, mit hova forrasszak. Hirtelen azt sem tudom, elég 1 db, vagy 2 kell belőle.

    Az adatlapból a kapható toktípus függvényében megtalálhatóak a bekötések. Az IN-re jön az elemek plusz pólusa, az OUT megy a fogyasztód plusz kötésére, a GND pedig az elemek és a fogyasztó közös mínusza. Csak 1 darab kell belőle. (Ez az @And válasza kellett volna legyen :R )
    Az akkuk tényleg ideálisak lennének, télen gyengén szuperálnak és soha nem bírják (sajnos) annyi ideig, mint az alkáli elemek. De ha összevetnénk már féligmeddig leszopott elemekkel már nem tudom mit mondjak... :(

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák