Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Declare

    őstag

    Sziasztok!

    Adott egy Panasonic Aquarea T-CAP H 3 fázisú hőszivattyú. A Kültéri gység a ház falától kb 3 m távolságba van, majd a ház falán lép be a lakásba és halad egyenesen a 7-8 m-re lévő beltéri egységig + HMV tartályig (300 literes) + fűtési melegvíz tartályig (150 liter). Fűtés és melegvíz előállítás megy róla, gáz nincs.

    Kérdésem az, hogy mennyire eretnek ötlet a két tartályt a kültéri egység mellé kitenni az udvarra? :B Arra gondoltam, hogy az egészet el lehetne rejteni egy kis kültéri műanyag tárolóban (ilyen 1,8x1,5 m es kis készen kapható "házikóra gondolnék, szigeteléssel megturbózni, a kültéri levegőjét persze kivezetni). Jelentősen nőne így a hőveszteség, ha az ember nagy gondot fordít a csövek szigetelésére?

    Másik opció a pincébe levinni, de akkor ott is helyet venne el és ennek minimalizálásán gondolkozom...persze ésszerű határokon belül.

    Köszi előre is :B

  • Declare

    őstag

    válasz Borisz76 #110559 üzenetére

    Sziasztok!

    Köszi a válaszokat!
    csemberlen; Borisz76 . Használt, de nem felújítás, hanem kis átalakítgatás, modernizálás. Az udvarra kitenni, valami kis zárt kerti tárolóba. Ez azért tetszene, mert a lakásban nem foglalna helyet :B
    Logikusabb az a pince szinti tároló lenne, csak akkor meg ott vesz el helyet....persze inkább az legyen kisebb, mint a gardrób :D .

    Ha az ember akárhova is áttelepíti ezt a rendszert, akkor gondolom ott valami gázt, ami a kültériből megy a beltéribe, azt cserélni kell, más nagyon nem gáz ezzel kapcsolatban nem?

  • Declare

    őstag

    Sziasztok!

    Hőszivattyú kérdés 2.0 :))

    Adott egy 9 kw os hőszivattyú rendszer (Panasonic WH-UX09HE8 /3 fázisú/ kültéri + WH-SXC09H3E8 /3 fázisú/ beltéri), 300 l es HMV tartály + 50 literes fűtési puffer.

    Jelenleg ez szolgáltatja kizárólag a melegvizet + fűtést télen. Mivel egy kisebb felújítás van tervben, így azon gondolkoztam, hogy lehetne gipszkarton mennyezettel, mennyezet hűtést / fűtést is a szobákba kialakítani? Tök laikusan, ezt úgy képzelném el, hogy a fűtési puffer tartály nyáron hűtési puffer tartályként működne. A nyári mennyezet hűtés idején a radiátorokat külön körön kizárni a rendszerből és csak a mennyezet kapná a hideg vizet. Télen mehet a mennyezetbe is + radiátorba is.

    Ez ugye azt jelentené, hogy amikor a hőszivattyú nem a HMV tartályt fűti, akkor hűti nyáron a másik puffertartály vizét (ami most ugye csak fűtési puffer). Tehát váltakozva működik, ami elvileg működőképesen hangzik.

    Szerintetek ez hülyeség vagy lehet egy ilyen hibrid rendszert kiépíteni?

  • Declare

    őstag

    válasz csemberlen #110715 üzenetére

    köszi :B pedig ezt csak így néhány napos hőszivattyú tanulmányozás után találtam ki :B

    Akkor ehhez már csak egy szakit kell szerezni, aki kiszámolja, hogy mennyi vizet, meg hogy lehet keringetni a rendszerben gondolom. Jelenleg mondom, csak a radiátorokat fűti a rendszer. Ha ezt a kört kibővítem mennyezeti rendszerrel, az azért nem kis többlet víz ha jól sejtem.

    #110716A Zéé: köszi! Akkor most rámegyek a mennyezeti dolgokra :D . Jelenleg normál 2,70m es belmagasság van. A felújítás során amúgy is tervben van, hogy gipszkartonból kis mennyezeti álmennyezet részeket építünk, hangulat világítás + szpot lámpák miatt. Akkor ezt kellene úgy össze-tervezni, hogy mennyezeti fűtésre is jó legyen a helyzet.
    Azt is olvastam, hogy azért ezt meg kell terveztetni, hogy milyen hőmérsékleten, hol keringjen a víz, mert könnyen párakicsapódás és penészesedés lehet a dolog vége.

    Azt amúgy hogy kezeli a rendszer nyáron, hogy mikor kell fűtenie a HMV-t és mikor kell hűtenie a plafont mondjuk? Mi dönti el, hogy mikor minek van prioritása? Meg ez úgy működik, hogy fűti mondjuk a kültériből beáramló forró gáz a hőcserélőn át a HMV-t, majd kattan egyet a rendszer és a következő pillanatban meg hideg gáz áramlik már be és hűti a hűtő puffer tarályát?

  • Declare

    őstag

    válasz csemberlen #110720 üzenetére

    Köszi :)

    Tudsz segíteni, abban, hogy tovább gondolhassam a kis projektemet? (azaz a meglévő hőszivattyús rendszert mennyezet hőtő-fűtő rendszerré bővíteni, egyes helyiségekbe) :)

    - Van egy elképzelésem arról, hogy melyik helyiségekbe szeretnék mennyezet hűtés-fűtés opciót.
    - Ehhez kellene gondolom számolni egyet, hogy a meglévő szivattyú, puffertartály stb. megfelelő e.
    -Meg kellene nézni, hogy lehet úgy szabályozni, hogy ne legyen pára lecsapódás (milyen víz keringjen nyáron a rndszerben), milyen vezérlő stb. bővítés kellene hozzá, illetve, mi lenne a legjobb módja a mennyzet becsövezésének.
    - Ha ez megvan kellene látnom egy szummát, hogy ebbe bele tudok e vágni vagy sem :)

    Ha bárki tud ajánlani ebben a témakörben hozzáértő szakit, azt megköszönném (mind a gépészeti tervezés, mind a későbbi esetleges kivitelezéshez).

    :R

    #110721macilaci78: olvasram, hogy a szigetelést nagyon precízen kell megcsinálni. :K

  • Declare

    őstag

    válasz fogtunder #110768 üzenetére

    Mennyezet fűtése az másodlagos, a hűtése az érdekesebb számomra. Ha viszont kiépítem a mennyezetbe a csőhálózatot, akkor télen értelemszerűen azt is fűteném. A meleg levegő persze felfelé száll, de ha ezt nézzük, akkor a radiátoros fűtés teljesen rossz :) és megse. Szóval nálunk maradnának a radiátorok, de megtámogatnám mennyezetfűtéssel, ami komfortérzetben is pluszt ad és szerintem ez így jól működne is.

    A hűtés az izgalmasabb. Én utálom a klímáknak a befújt hideg levegőjét, ezért szeretném a szobákba és akkor már a nappaliba, esetleg étkezőbe is kiépíteni a hűtést.

    A lakást most vásároljuk meg, az előző tulaj építette ezt így ki, én csak egy kicsit bővíteném a rendszert. Szeretném én is beleásni magam a témába, nem csak az előző tulaj+szakija véleményét látni :)

Új hozzászólás Aktív témák