Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz Vigneau #61677 üzenetére

    Nagyon szép munka! A ház tetején az SSD-t milyen rekeszbe szerelted be?

    Nálam is ilyen ház van, jelenleg így néz ki:

    Legalul 10GbE hálókártya, felette eSata kimenet (USB dokkolóknál 100x megbízhatóbb).
    Közepén a nagy üresség a videokártyának lesz majd, de a kártyámnak nem az oldalán hanem az elején van a táp foglalata, ezért annak is kellett rendelni egy 180 fokos toldót, illetve az alaplapi SATA portnak is rendeltem, reméljük azzal jobban elfér.

    Pont egy-egy centi híján nem fér el benne semmi sem rendesen, ha mind a hat oldalán csak egy-egy centivel hosszabb lenne, még akkor is törpe házikó lenne de sokkal könnyebb lenne szerelni. Alján pl. a PCIE slot blokkolja az alsó venti portot, alaplap oldalán a 90 fokos SATA port csak spéci rövid kábellel használható és azzal is feszül az előlapnak, stb.

    A hűtéssel nem vagyok megelégedve, a hőmérsékletek nem vészesek (kb. 5 fokkal több mint egy Fractal Define Mini C házban hyper 212 hűtővel), a gond az hogy így tűz forró levegőt fúj ki a gép. Ez most még nem gond de nyáron brutális lesz.

    SFX táppal lenne az igazi mert úgy több hely marad a légáramlásnak is. De egy minőségi SFX táp többször annyiba kerül mint ez a kaszni.

    Olvastam neten hogy ha 12 centis ventis SFX tápot használsz, akkor azt fel lehet fogatni a venti tartóra. Úgy pedig elfér benne egyes torony hűtő is (kb. 155mm magasságig)!! Majd ha lesz pénzem új tápra akkor megpróbálkozom vele.

  • TurboK0

    csendes tag

    Táp kategóriában már szétnéztem, a ~25 ezres kategóriában vagy nem minőségi cuccok, vagy hangos bennük a venti (ez nagyon fontos szempont). Olyat keresek aminél csak adott terhelésnél pörög fel a ventilátor. Csend a lelke mindennek, ahogy mondani szokás.

    A héten is hallottam itthon egy ketyegő hangot, pánik indul, mi ez, megint darazsak költöztek a redőnybe, vagy geiger muller számlálót tesztelnek a szomszédban... ja nem, csak bedugtam a régi vinyókat a biztonsági mentés miatt...

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz viperabácsi #61761 üzenetére

    Nálam 5600G + B550M + RX480 4GB + X550-T2 mind együtt, furmark+intelburntest alatt olyan 330 watt körül szívott a falnál mérve. Ez játéknál bőven 300W alatt lenne, (egyébként ha lekapcsolod a PBO-t akkor -20W és -20C a procin). Szerintem ehhez bőven elég egy 450 vagy 550 wattos táp, mivel minden (normális) táp úgy van specifikálva hogy gyakorlatban a ráírt maximumnál 30-40%-al többet tud, pont azért hogy bírják a teljesítmény kilengéseket. pl. amikor a nemtom melyik Geforce átlag 300 wattot használt csúcsra járva, de azt úgy hogy pár ms erejéig 500 wattig felugrott a szkóp. Ez bele van kalkulálva. Azon a 25 ezres Chieftec 550W tápon is valami 750W csúcsot mértek, afölött lekapcsolt.

    A nagyon régi Enermaxok voltak olyanok hogy állatira túlspecifikáltak mindent, a klasszikus platimax 500W (vagy 550W, már nem emlékszem) magasabb csúcsot bírt mint a seasonic beles Corsair 650W. Csak azért nem választottam a Platimaxot mert a Corsair volt raktáron, és épp akkor vesztett 30%-ot a forint árfolyam, így bár mindkettő euróban ugyanannyi volt, a platimaxot sokkal többe került volna beszerezni. Utólag kicsit bánom, de lehet jobban jártam mert a Corsair egy rail-en teljesít a platimaxon meg három rail volt osztott terheléssel....

    Akinek meg van manapság pénze 300+ wattos videokártyára és ITX alaplapra (ITX alaplap 50% felár minimum), annak gondolom nem jelent akkora érvágást hogy mellé szerezzen egy 7-800 wattos minőségi tápot (félreértés elkerülése végett: 300+ wattos gpu alatt nem a használtan 30e-ért talált túlfeszelt Vegára gondolok...).

  • TurboK0

    csendes tag

    Ha már szóba jött a tuning, CPU Turbo sebességet simán le lehet kapcsolni Windowsból is buherálás nélkül. Vezérlőpult -> Energiagazdálkodás -> aktív séma módosítása -> Processzor energiagazdálkodás alatt a maximumot leveszed 100%-ról 99%-ra.
    Ez persze magával is hoz egy kis teljesítmény kiesést, de pl. egy 5600G esetén ez valami -10% teljesítmény, cserébe 80 helyett 60 fokon megy a proci.

    Meg nem tuningolja fel magát 1.45V feszültségre ha csak annyit csinálsz hogy mozgatsz egy ablakot a desktopon.

    Manapság minden procit és gpu-t túlfeszelnek, a szilícium nem mindig ugyanolyan minőségű és így tudják garantálni hogy a kiírt sebességet tartani tudja a leggyengébb chip is (de az is lehet hogy csak azért, hogy hamarabb elhaljon, mint a villanyégők). Így jött be az alulfeszelés, mint tuning. Nálam anno a Vega 56 kártyát sikerült úgy "felhúzni", hogy levettem a feszből, így annyival esett a fogyasztás hogy a "turbo" órajelet nonstop tudta tartani 20%-al alacsonyabb fogyasztás mellett.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz sb #61784 üzenetére

    Hogy a tápra is visszatérjek, ilyenformán én tápból mindig azt éltem át, hogy kerestem a minél kisebbet, 300W körülit, aztán nagyítóval se találtam sokszor.

    Ez velem is mindig előfordult. Már manapság 6-700W alatt nem is gyártanak tápot. A gond az hogy hiába kap a táp platinum meg titanium minősítést. Egy alacsony fogyasztású gépnél, ahol pl. nincs dGPU, ott 35W átlag fogyasztás van és 100W csúcsérték. Ez meg egy 700W tápnál annyira a teljesítmény görbe legalja (5%) hogy ott még 60% hatékonyságot is alig érnek el, mert a tápok csak a kiírt teljesítmény 20-80%-a között érik el azt a maximális hatékonyságot.

    Az oké hogy pl. ~15 watt kiesésről beszélünk csak, de akinek pl. napi 24/7 megy egy NAS (meg mellette egy desktop), vagy ha irodában megy 8 gép egyszerre, ott az már kezd látszani a villanyszámlán. Főleg amióta az energiaárak meg lettek baszva.

    A Be Quiet-nek van egy "Straight power 11" 450W Gold tápja, én ezt használom NAS-ban, elég sokat lehúzott a teljesítmény felvételből. Csak az sajnos nem SFX. Van egy TFX 300W Gold tápjuk is, de szerintem annál már túl hangos a venti. Mindenesetre egyszer kipróbálnám hogy vajon jobb-e.
    De, hmmm, ha belegondolok a legtöbb SFX táp is 80mm ventivel jön, akkor meg lehet ez jobban megérné, videokártyát úgysem használok...

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz phulee #61790 üzenetére

    Van több teszt is, sőt, a táp hivatalos weboldalán is be vannak linkelve (alul a Reviews alatt):
    https://www.chieftec.eu/products-detail/183/COMPACT_SERIES/255/CSN-550C

  • TurboK0

    csendes tag

    A gond az hogy egyik teszten azt írják hogy nem mindig megy le 0 rpm-re, másikban meg azt hogy bekapcsolásnál 100%, és aztán pár másodperccel lemegy 0 rpm-re. De lehet hogy másik típus tesztjével keverem, elég sokat olvasgattam mostanában.

    van azért olyan SFX táp ami 10-12ms hold-up time-ot is tud egyébként, illetve "rövid" áramkimaradásnál (kb villanásnyi) pont ez segít átvészelni azt, hogy ne induljon újra a gép. Engem nem győzött meg az a teszt.

  • TurboK0

    csendes tag

    PSU Tier listán is "B" kategóriában van, ami tiszteletre méltó eredmény. Habár hozzá kell tenni hogy a tápjaiknak 80%-a meg a "E" (veszélyes hulladék) kategóriás. Biztos ennél jobb OEM-et találtak.

    Azért árához képest ez valóban szép teljesítmény, lehet sikerült rábeszélni.

    [ Szerkesztve ]

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz phulee #61827 üzenetére

    Én Noctuára esküszöm. Ezek bírják a legtovább. Régebben próbáltam sokmindent a legcsendesebb konfighoz, köztük az (akkor) etalonnak számító Yate Loon-t is, de két év után mindegyik elkezdett tompán kattogni ahogy elhasználódott bennük a csapágy. Noctuánál ugyanez 7-8 év után jött elő. A legöregebb Noctua NF-P12 ventim 14 éve megy.

    Egyébként ha normálisan beszabályozod a sebességet akkor manapság akármelyik venti hangtalan (lásd https://getfancontrol.com/). Csak ha elhasználódik a csapágy, akkor elkezd tompán kattogni olyan sebességen is ahol a lapátok surranása még hangtalan lenne.

    Ja, meg ez a legdrágább márka, de a Redux ventik fele annyiba kerülnek és úgy már nem is annyira rossz. Én az NF-P12 Redux 1300 ventit ajánlom, az A12 jobb de süvítősebb hangja van és sokkal drágább, az S12 sorozat meg egyszerűen nem jó (hangos és gyenge, hűtőbordán P12-re cserélve jelentősen javultak az eredmények).

    Noctuán kívül egyébként a Be Quiet-ről hallottam sok jót, ha egyszer a gépemben tönkremennek a ventik, akkor arra váltanék próbaképpen.

    Venti mérettel vigyázz, a 140-es ventik több levegőt mozgatnak kisebb fordulatszámon, de sokkal alacsonyabb légnyomáson. Ha hűtőbordára/radiátorra teszel ventit, vagy túl sok az akadály a gépházban, akkor a légnyomás fontosabb. A Jonsbo C6 pedig elég zsúfolt. Pár helyen pl. írták hogy a kaszniban a lukak az oldalán túl aprók, blokkolják a levegő mozgást, ezért a magas légnyomású venti fontosabb. Volt egy teszt ahol a ház tetejét levéve 5 fokkal jobb eredményt értek el, ez nálam csak ~2 fok körül van Noctua NF-P12 1300 ventikkel (ATX táppal; a hűtőborda és a táp között kb 1mm hely van).

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz phulee #61838 üzenetére

    Mindegyik Noctua ventiből van 4-10 fajta (három tűs, négy tűs, 5V-os, alacsony/magas fordulatszámú, ipari verzió, ezek permutációi, stb), noctua.at oldalon nézz szét. Ami nekem van az PWM csatis (négy tűs) és 1300rpm-es. 1300rpm-re normalizálva a P12 valóban hangosabb mint az A12, és hűtőbordán teljesítményre is gyengébb, de cserébe a P12 Redux fele annyiba kerül.
    Amúgy a Noctua A12 kb. a Rolls Royce modellje a ventiknek, annyiba is kerül, és olyan support is van hozzá. Asszem talán csak az Arctic P12 az egyetlen ami teljesítményben vetekszik vele, és az is leginkább azért mert baromi olcsó és ezért kivételesen jó az ár-érték arány (de kíváncsi vagyok hogy abban meddig bírja a csapágy, hivatalos oldalon nem írják az MTBF-et).

    A Phantek T30 a Jonsbo C6-ban felül csak akkor fér el ha SFX tápot használsz, és az alaplapon nincsenek nagy VRM bordák a tetején, de lehet a proci hűtőborda már akkor is blokkolná. Nálam ATX táppal a felső venti gyakorlatilag negyed milliméterre van a táp oldalától (ezért és szeretnék bele SFX tápot), csak a CPU hűtő által "lefelé" fújt levegőt tudja kiszívni, de a legfelső VRM bordák azt is blokkolják. Lehet kicserélem a fenti VRM bordákat valami GPU öntapadós rézbordára, hátha jobb úgy.

    A Noctua ventik pontosan annyira zajosak mint akármelyik másik venti: amennyire állítod őket. Lásd https://getfancontrol.com/
    Nálam a P12-vel 400 rpm körül aludni lehet mellette, 550 rpm körül csak hajnali kettőkor lehet hallani a susogását, 800 rpm körül már hangos de még nem kellemetlen, feljebb meg nem megy mert lekapcsoltam a procin a turbo órajelet és úgy még 60 fokra sem kúszik fel.

    A C6-ban valóban számít minden milliméter, nekem aliexpresszről kell rendelnem alacsony profilos SATA kábelt mert alaplapon oldalra mutat a SATA aljzat és a legrövidebb kábelem is már ütközik az előlappal...

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz phulee #61836 üzenetére

    140mm-es venti több levegőt mozgat alacsony fordulatszámon, de hűtőbordán a légnyomása gyengébb, kivéve ha feltekered ugyanolyan magas fordulatszámra. De akkor meg nem halkabb.

    Jonsbo C6-ba csak alulra és felülre lehet 140mm ventit tenni, és ha alulra teszel akármilyen ventit az blokkolja a legalsó PCIE slotot.

    Én úgy vettem észre hogy a hűtése sokkal jobb ha az elejére teszel ventit. Próbáltam 2 elülső ventivel is (kábelkötegelővel kifeszítve), de nem látom hogy ez sok különbséget tenni. Egyszerűen nincs hely elvezetni a forró levegőt felül, mert ATX táppal használom és az alaplapon a felső VRM bordák útban vannak. SFX táp ezen biztosan segít.
    Ha az elejére teszel ventit, akkor viszont adattárolót nem lehet sehová sem tenni, csak sufni megoldással. Én találtam 120mm -> 3.5"/2.5" átalakítót és az aljára szereltem az SSD-t, itt a fórumon egy másik kolléga a szerkezet tetejére kábelkötegelővel rögzített egy SSD tartó kasznit két lemezzel.

    Láttam olyan megoldást is hogy SFX ventit rögzítettek a ház elején valahogy, és kétoldalú ragasztóval a táp oldalára ment az SSD. Lehet barkácsolni sokféle módon, de rengeteg a megkötés.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz sb #61847 üzenetére

    Nálam is hasonló a felállás, és én is gondolkodom a 8600G és dVGA között. De egy 5600G -> 8600G kb. 200e és VGA teljesítményben egy 20e Ft-os RX 580 üti. Helyette akkor lehetne egy RX 7600 ami csak 110e de az 5600G-nél 10x gyorsabb, és abból találni olyat ami Jonsbo C6-ba befér (úgy emlékszem 240mm a max, ha front ventit nem teszel elé és a táp konnektor oldalra mutat). Vagy HA-n 60e körül van RX 6600 is ami még mindig 7x gyorsabb mint a 5600G.

    Ami szempontból megérné az AM5 az a több m2 foglalat (úgy láttam az a tendencia dominál hogy egyre inkább elengedik a SATA portokat a több m2 irányába), de összesen kerek EGY darab AM5 mATX lapot találtam, aminél több mint két m2 foglalat van (Asrock B650m Pro RS). Lehet várni kell vele egy évet, a ryzen 9000 startolásával jönnek új alaplapok. A chipset sajnos csak annyiban változnak hogy tesznek bele USB4-et, de talán a perifériákat megvariálják a gyártók és legalább lesz választék. Vagy a mostani B650 alaplapok olcsóbbak lesznek. De ha sok m.2 kell, akkor már mehetne úgy is hogy feláldozom a dVGA slotot egy 4x m.2 kártyára.

    Szóval 5600G -> 8600G egyszerűen nem éri meg. Talán csak akkor ha feltétlen kell a PCIE 4.0 support.

    Gépházból a Silverstone-t tudom ajánlani, nem túl olcsók de MINDEN elrendezésben van valami opciójuk. Nekem a Milo 11 tetszett legjobban, az a Jonsbo C6-nak pont fele, cserébe TFX tápos és alacsony profilú kártyákat fogad el csak, cserébe lehet bele tenni normál alaplapot és nem kell a mini PC-k elcseszett laptop hűtése miatt sírni. Antec-nek is van pár "nem gamer" kasznija amik között vannak egész minimális megoldások. Szóba jöhet még a Raijintek Styx ami elég régi de még lehet kapni, 36cm mély, és a belsejében optimális a helykihasználás dVGA-hoz (viszont jobb oldalt kell nyitni, tehát 180 fokkal el van benne forgatva minden és a hátsó panel van legalul).
    Sajnos a legtöbb kaszni manapság mind üveges ledes lukacsos aluminium szar, egyre rosszabb a választék.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz AxBattler #61843 üzenetére

    Aliexpress.
    https://www.aliexpress.com/item/1005006061925387.html
    https://www.aliexpress.com/item/1005004295628389.html

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz sb #61858 üzenetére

    Ha van más szempont ami abszolút prioritást élvez, és a büdzséből kitelik, akkor hajrá. Nálam sajnos nem így van.

    downclock az alapból túl erős/sokat fogyasztó hw-re

    Persze, nálam is vannak más szempontok, de a dGPU jön ki legjobban. C6-ba belefér, a táp bírja, amihez a 5600G nem elég ahhoz meg a 8600G/RX480 sem erős. Üresjáratban meg egy RX6600 vagy 7600 meg csak 4-5 watt állítólag, így a számlán nem látszik meg. Van egy régi Scythe Setsugen 2 bordám ami egy 120mm ventivel sokkal hatékonyabb mint az három csöves fos amit manapság minden egyes gpu-ra tesznek, és csendesebb is.

    Ha nálam is pico PSU-ról menne az 5600G akkor persze más szempontok lennének, de jelenleg (még) rendes táp van benne.

    De beültetted a bogarat a fülembe, lehet én is inkább teszek egy pico psu-t a mostani gépembe...

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz Pista0001 #61859 üzenetére

    Nem tudom nála hogyan alakult, de mivel elég hasonló felállásban van nálam is a hardver park, ezért megosztom: régen dGPU-val ment minden, és sokáig nem tudtam új kártyát szerezni. Aztán beugrott egy nagy frissítés (Vega 56), ami hatalmas élmény volt. Egészen addig amíg fel nem tűnt hogy marhára nem játszok semmivel sem ami igényelné. Akkor meg minek.

    Épp akkor volt a bányász őrület ezért a Vegát 2.5x áron el tudtam adni, így utólag jó befektetés volt. Mivel Ryzen 3600 volt a procim, ezért kellett egy tartalék VGA, ez lett egy olcsó RX 480. Utána lett a proci cserélve 5600G-re több szempont miatt is, többek között mert le kellett szednem a fogyasztást minimumra mert akkor vezették be a kvóta rendszert (bizonyos limit fölött többszörösen kell fizetni az áramért).

    Kis tesztelés után előjött hogy a 5600G visz mindent amihez használom, így az RX480 azóta is a polcon figyel tartalékként. De szerintem megy fel apróra az is mert nincs kihasználva és csak veszít az értékéből.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz HUN_Sector #61865 üzenetére

    3400G->5600G esetén az alaplap/memória ugyanaz maradt, illetve a korai Zen procik kiforratlanok voltak, az 5600-al értek el oda hogy már nem volt gyenge pontja. 5600G->8600G esetén sokkal kisebb az előrelépés de cserébe kell új alaplap + memória. Szerintem túl sokba kerül és túl keveset ad cserébe. Ha korábbi platformról váltanál akkor érné meg jobban.

    A Strix Point érdekesebb lesz. Zen5, RDNA3+ és 16 CU (8600G-ben asszem 12 CU RDNA3 van).
    A Strix Halo még érdekesebb (40 CU RDNA3+), de az valószínű hogy csak laptopba kerül majd. Ez ha nincs limitálva a memória sávszélességben akkor x700/x070 szintig kiütne minden VGAt. De ezeknek még kell egy év. Addigra talán lesz AM5 alaplapokból is jobb választék.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz trog #61866 üzenetére

    Én ezzel úgy vagyok hogy a monitort nézem nem a gép belsejét, és főleg nem a hátlapját. A kaszni meg legyen funkcionális és stabil, és a Silverstone cuccokat úgy emlékszem úgy rakják össze mint a tankot. Nem az lesz hogy kibontod és 50/50 esélye van hogy ripityára törött az ablaküveg az oldalán.

    Antec-nél van pár hasonló elrendezésű kaszni, de azok is retro kockák, pl.:
    https://www.antec.com/product/case/vsk10 (405 x 205 x 400 mm)
    https://www.antec.com/product/case/vsk2000-u3 (356 x 338 x 102 mm)

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz sb #61871 üzenetére

    Mindent aszerint érdemes belőni, hogy mik a prioritások, pl. nálam az RX470 azért rádobott 10W-ot legalább, meg a chipletes cpu, jól megküldött IF/ram frekikkel is rádob még 15-20W-ot az APU-hoz képest. Persze ez sem egy nagy tétel a végén forintban, de ha abszolút nem kell játék - nekem nem kellett - akkor felesleges, fogyasztásban, hőben, méretben, mindenben...

    A fogyasztást és a chiplet memória bénázását pontosan ugyanígy megtapasztaltam én is, amikor ment a váltás a 3600 + rx480-ról 5600G-re. Meg az 5600G-nek jobb volt a hűtése. Amivel rendszeresen játszom ahhoz épp elég a 5600G, egyedül az élsimítást kell letekerni (régi játékok, remake-ek, indie cuccok, ilyesmi).

    Annyi előnye volt a rx480-nak, hogy az a Displayportot "mindig bekapcsolva" tartotta, nem szinkronizálta újra a kimeneteket amikor pl. HDMI-n ment az erősítő a monitort meg kikapcsoltam (5600G viszont ezt teszi és ezért mindig elmegy a zene pár másodpercig). De most ezért nem szerelek át mindent, főleg mert ki kéne cserélnem a hűtőjét és ahhoz most nincs türelmem. Jó lenne valami driveres javítást találni hozzá, de az APU iGPU-nak van messze a legrosszabb eszköztámogatása.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz sb #61874 üzenetére

    Félreértesz, nem azt mondom hogy az 5600G ne lett volna drága újonnan. Azt mondom hogy ha már van egy 5600G géped, akkor a 8600G-re frissítés ár/teljesítmény arányban rossz választás. És ne csak a proci árát mérd hanem a teljes platformot, úgy már nem 90e hanem 160e.

    És akkor még vannak a Zen 4 más gyermekbetegségei pl. a memóriavezérlő egy nagy k.k., gyorsabb memóriánál rendre lehal, vagy 3 percig bootol, ilyesmi).

    Szerintem a Zen 5-nél fog beérni a platform. Pláne ha a Strix Point és Strix Halo annyit teljesít mint papíron.

    NPU-val kapcsolatban releváns benchmarkot nem találtam, de egy AM5 platform árába kerülő *akármelyik* RTX kártya szerintem úgy zúzná le mint Tyson a kis Mórickát. Oké, nem 20 watton...

  • TurboK0

    csendes tag

    Update a Jonsbo C6 kasznihoz.

    Legnagyobb probléma ugye az volt, hogy felül tűzforró levegőt fúj ki. Próbáltam úgy hogy elől 2 venti van kábelkötözővel, de ez *semmit* nem segített. Talán a PCIE slotok kaptak csak jobb hűtést, tehát ha használsz GPU-t ebben a kaszniban akkor lehet ez segít. Nálam max a 10GbE vezérlőt hűtené jobban.

    A forróság első számú forrása az alaplapon lévő hatalmas fém kockák a feszültség regulátorokon (VRM). Bordának hívni túlzás lenne őket, két fém kocka az egész, minimális bevágással. A szóban forgó alaplap egyébként Asrock B550M Steel Legend.
    Szóval ezeket a kockákat lecsavaroztam, a hővezető lapot óvatosan lekapartam róluk és visszatettem regulátorokra, és hővezető lapra tettem pár alumínium bordát ami egy régi GPU hűtő szett része volt. A hővezető lap jó ragacsos és odafogja a modulokat. Persze nem annyira mint valamilyen termál ragasztó, és nem is olyan hatékony mint pl. arctic mx-4, de a lényeg az hogy ne essen le és valami hőt átadjon. 5600G mellett nincsenek nagy terhelés alatt egyébként sem.

    Szóval így összeszerelve a felső venti közvetlen ki tudja fújni a levegőt, nem blokkolja a VRM borda a légáramlást. Sajnos a CPU hűtés így nem hatékonyabb semmivel (CPU-Z stresszteszt alatt 74 fok, PBO-t kikapcsolva 53-54 fok, üresjáratban 38-40 fok, kb pont ugyanaz mint előtte. A hűtő egy ID-Cooling IS-55 + Noctua A12x25. Az alaplapon a VRM-re szerelt bordák szintén alig langyosak.

    A nagy különbség viszont az hogy így nem tűzforró levegőt okád a gép magából hanem alig langyosat. Mivel közeleg a nyár, ezért ez elég fontos szempont, és a tervezett célt elértem vele. Jobb hűtéshez sajnos mindenképp kell egy nagyobb borda, ahhoz meg kell vagy egy SFX vagy egy paneltáp.

    Még annyit módosítottam rajta hogy kiszedtem a Power gombot az alján, és a hátára tettem fekete ragasztószalagot. Így nem olyan rohadt vakító a fénye.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz trog #61880 üzenetére

    @trog:
    A cél itt nem az volt hogy ne világítson, hanem az hogy ne világítsa be az egész szobát. Lehet keresek hozzá valami piros vagy zöld ledet és átforrasztom, hogy szebb legyen mint ez a nagy fehér semmi.
    Egyébként ismerem a trükköt, a power led ki is van szedve és HDD led foglalatra van rádugva a pin headerben. Annak van értelme, ha világít.

    @HUN_Sector:
    Vízhűtés felesleges 65W-os CPUn (plusz sokkal több karbantartást igényel), a hűtéssel pedig meg vagyok elégedve. Egyetlen probléma az volt hogy üresjáratban forró levegőt hányt a szobába, az meg a VRM bordák miatt történt. Reméltem hogy a jobb légáramlat a procin is segít, de az csak egy mellékes bónusz lett volna.
    Kézzel megfogva egyébként a CPU borda elég hideg, a VRM bordák sokkal forróbbak. Szerintem inkább arra kéne valami réz cucc. De az épp nem volt a polcon.

    Folyékonyfémet rézzel és alumíniummal sem szabad használni!!! Reakcióba lép vele és megeszi, a rezet csak épp lassabban. Nikkel bevonatos rézzel lehet használni, mert a nikkel bevonat megvédi.
    Ház aljára nem tudok tenni ventit, útban van a 10GbE kártya az alsó PCIE slotban, illetve az alsó venti helyére van rögzítve az SSD.

    @Crabface:
    Nem játék közben, hanem üresjáratban is forróságot fújt ki. Nyáron igenis gond lett volna. Nem a gépnek, hanem nekem. Illetve így már nem akkora gond.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz PROTRON #61883 üzenetére

    Igen, ezeket a heatsink-et azért kezdték el tenni a lapokra mert egyrészt megnőtt a procik energiaigénye (nézd meg az AMD Bulldozer lapok revízióit, van olyan ahol ugyanannak a lapnak 2-3 revíziója van, sorrendben úgy hogy nincs VRM hűtő - van VRM hűtő - böhöm nagy VRM hűtő), másrészt mindenki áttért a torony hűtőre. Régebbi hűtők mind lefelé fújták a levegőt és így kaptak belőle a lapon lévő komponensek is. Torony hűtő meg oldalirányban kivezeti a processzor hőjét, az alaplap szinte semmit nem kap a légáramlatból. A vízhűtésről nem is beszélve. Szóval ez egy szükséges rossz, hogy tesznek ilyet rá.

    Illetve régen még volt Northbridge meg Southbridge, amit egyébként is le kellett bordázni. Komolyabb lapokon nem csak rézborda de még heatpipe is volt rajtuk! Azt igazán visszahozhatnák.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz HUN_Sector #61890 üzenetére

    Nem mind olyan, az ID Cooling pl. épp hogy nem nikkelezett, lásd a képeket picit fentebb. De nem is kell annak lennie, mert büdzsé kategóriás. Nálam az IS-55 modelljük van, aminek a talpa ugyanolyan mint a fenti képeken, így a folyékonyfém ugrott, pedig épp volt is a polcon (anno 3570k-t deliddeltem, ott rengeteget segített).

    Helyette szóba jöhetne a grafén termál lap (Thermal Grizzly Kryosheet), de most akkor vegyek a 14 ezres bordára egy 10 ezres termál lapot? Na, ne.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz Rowon #61962 üzenetére

    Már nem emlékszem hol olvastam, de valahol írták hogy az N100-ba teszel egy ASM1166 alapú m.2->sata konvertert, az ad 6 SATA portot, plusz kettő az alaplapon az már összesen 8db. Azért ASM1166 mert az több energiatakarékos módot kezel és így a proci jobban le tud pörögni. Így ~10W körül megy az egész, ami tekintélyes figyelembe véve hogy egy teljes x86 lapról van szó.
    És még mindig ott van a PCIE slot.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz Rowon #61987 üzenetére

    Nem egészen értem, ha alaplapon lenne 6 SATA port akkor tápot mivel adnál a meghajtóknak? Mi a különbség?

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz Rowon #61989 üzenetére

    Elosztóval?
    https://www.amazon.com/StarTech-com-Power-Splitter-Adapter-PYO4SATA/dp/B0086OGN9E

    vagy ha nagyon faszagyerek akarsz lenni akkor lehet venni csipeszelhetőt is, amivel helytakarékosabban meg lehet oldani:
    https://www.aliexpress.com/item/1005002438990601.html
    https://www.aliexpress.com/item/32970442137.html Apa hozzá

    Kérdés hogy az alaplapon az a kis pöcök bír-e ennyit anélkül hogy leolvadjon. De én elsőként amiatt aggódnék hogy a mellékelt 19VDC táp bír-e 6db vinyót. Nálam a NAS 6db vinyóval bootoláskor 130W-ig felment.

    Amúgy van abból a lapból olyan ami szabvány táp csatit használ, ott ez már nem probléma. pl. Asrocknál konkrétan N100M ami mATX és ráadásul 2x pcie van rajta.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz viperabácsi #61991 üzenetére

    Igen igen, asszem pont ez az a videó ami alapján én is felírtam magamnak az N100 alaplapot és az ASMedia sata kontrollert.

    De ebben az esetben én az mATX N100M lapot használnám + jonsbo n4 házikó, amibe konkrétan pont 6db hdd + 2db ssd-t lehet pakolni, tehát mintha ehhez találták volna ki.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz Francia91 #61994 üzenetére

    Nekem b650m-ből az ASRock B650M Pro RS jött be a legjobban, 3db nvme m.2 + 1 wifi m.2 van rajta, 2db pcie x16 slot (x16 és x4), és a hátán 7+1 usb. Talán ez volt az egyetlen alaplap amin volt 3db nvme és pcie x16 + pcie x4 is egyszerre.

    Viszont ezen "csak" 2 monitor kimenet van, az lehet fontosabb.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz Francia91 #62000 üzenetére

    A RX580 egy keményen túlhajtott gpu volt rengeteg komponenssel, RAM modullal, stb. Illetve ha multi monitor módban használod akkor a memória teljes sebességgel pörög rajta (kivéve ha összes monitor tökéletesen ugyanazt a felbontást / frissítést / színmódot használja, és ha pl. erősítőre kötöd akkor ez bekavarhat). Nálam az RX480 kivétele után kb 15W-al lett kevesebb az üresjárati fogyasztás, és ott figyeltem hogy mindegyik kimeneten ugyanazt a képernyő méretet használja.
    De olyan kártyák amin kevesebb RAM modul van, azok eleve kevesebbet fogyasztanak üresjáratban, kevesebb alkatrészt kell fűteni. Ahogy fentebb írták, egy RX6600 kategóriás kártya csak 4-5W üresjáratban.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz Wohme #62011 üzenetére

    https://www.arukereso.hu/tapegyseg-c3158/be-quiet/tfx-power-3-300w-gold-bn323-p663331920/
    vagy
    https://www.arukereso.hu/tapegyseg-c3158/be-quiet/pure-power-11-400w-gold-bn292-p435614658/

    A TFX-es táp papíron hatékonyabb (30W felvételnél 82.7%), viszont drágább és nem jár hozzá atx -> tfx átalakító. Nálam szerverben a 400W Gold van, még nem volt vele baj, de az egy full B450M lapos ryzent futtat 6 vinyóval.

    Pár éve szétnéztem a piacon és ezek voltak a leghatékonyabbak az árukhoz képest. Van hatékonyabb, de az 5%-al jobb cserébe ötször olyan drága. Hasznos lista (sajnos már nem frissítik):
    https://nl.hardware.info/grafiek/21?products%5B%5D=496945&specId=11901&tcId=200

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz phulee #62014 üzenetére

    Nagyon szép lett!

    Ha vékony vagy fűzött a tápkábel, akkor hajszál híján elfér a kábel az alaplap mögött. Az alaplap legelső részén van pár luk amin át lehet tolni, de csak beszerelése előtt, mert egyébként a csatlakozóval együtt már nem lehet áttolni. Igazából sokat nem rejtesz el a kábelekből, csak kb. 10 centit, de a légáramlást lehet segíti.

    Had kérdezzem meg, hogy az a Chieftec táp mennyire forró? Érintésre meleg/langyos? Odafenn a gép forró levegőt fúj ki vagy inkább hideget?

    Úgy vettem észre hogy nálam teljes ATX táppal most maga a táp az ami a legtöbb hőt adja le. 0-rpm venti van benne persze, de az a chieftec elvileg mindig pörög.

    [ Szerkesztve ]

  • TurboK0

    csendes tag

    Ryzennél a fogyasztás legnagyobb részét a turbo órajel adja. Asszem ott úgy hívják hogy Precision Boost. Ez egy gyári automata, "intelligens" overclocking. Ha azt látja a proci hogy terhelés alatt van, akkor adott maximum hőmérséklet és áramfelvétel határokon belül csúcsra tolja az órajelet, és ezzel együtt a feszültséget is. Ezért van az hogy megmozdítasz egy ablakot és ~70 fokra felugrik a hőmérséklet és 30-40 wattal ugrik a fogyasztás, mert azonnal feltolja a proci feszültséget 1.45V-ra.
    Ez sajnos úgy van bekonfigurálva hogy a leggyengébb szilíciummal is működjön, ezért extrém módon túl van tolva a feszültség határ. Amikor Ryzen 3600 alatt teszteltem, a Precision Boost mindig ilyen ~1.45V-ra tolt mindent, de ha lekapcsoltam és fix 1.35V + 4.2GHz-re tettem, úgy ment stabilan összes magon (sajnos akkor nem volt automata downclock), a turbo nélküli 3.6GHz-ot meg bírta 1.1V-on is.
    Anno a Vegával GPU-val játszották el teljesen ugyanezt (a Vega 56-ból másfélszeres teljesítményt ki lehetett hozni), de úgy hallottam hogy az "undervolting" már Nvidia kártyákon is népszokás.

    A monolit APU pedig két nagyon fontos dologban különbözik. Egyik az hogy a chipletek összeköttetései rengeteg extra áramot fogyasztanak és a chipletek apróbb mérete miatt nehezebb is őket hűteni. A másik az hogy ezek a modellek mindig egy évvel jönnek ki, és modernebb bennük a memóriavezérlő, alacsonyabb feszültségen gyorsabb RAM-ot hajtanak meg. Ha összehasonlítasz egy 5600G-t egy 3600-al, a 3600-ban kétszer annyi áramot használ csak a memóriavezérlő (5600G - 4-5W, 3600 - 9-10W). Megjegyzem a 3600-as proci nálam 50-60C között ment üresjáratban, az 5600G meg 35-45C között. A chip fogyasztás pedig ilyen 8W körül van üresjáratban az 5600G-nél, 3600-nál 20W körül volt. Erre még rájön az alaplap (minél több komponens, VRM, stb van a lapon, annál többet eszik), egyéb bővítőkártyák, memóriák, ventik, és a táp AC/DC konvertálás hatékonysága.

    Több monitoros használatnál ajánlom úgy állítsátok be hogy mindkét monitor azonos felbontással + képfrissítéssel dolgozzon. Akkor nem fog felmenni a memória órajel a csúcsra. Ha más a felbontás vagy a frissítés, akkor szegény nem tudja kiszámolni a különböző pixel órajelek legkisebb közös többszörösét, és kénytelen csúcson hajtani magát. Nvidiánál ki tudja számolni, csak néha hibásan és bericeg egyik vagy másik monitor...

    ON: Megfordítottam a ventit a proci hűtőn (SI-55 + A12x25), hogy ne a bordát fújja, hanem a tőle 2-3 milliméterre lévő tápegységet, mivel a legnagyobb hőforrás a gépben a tápegység. Így talán kicsivel kevésbé forró a felül kifújt levegő, de lehet azért mert még csak 1 órája megy a gép. A CPU hőmérséklete érdekes módon változatlan.
    Következő lépés az lesz hogy fúrok egy lukat a táp kasznin és kihúzom rajta a venti csatlakozóját, ami szerencsére 3 pines, rákötöm az alaplapra, és beszabályozom hogy üresjáratban is forogjon. Legyen benne egy minimális légáramlás, úgy talán nem annyira langyos; hatalmas 140mm-es venti, biztos halk.

    [ Szerkesztve ]

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz phulee #62033 üzenetére

    Én megpróbálnám egy nagyobb kerülővel a felső venti mögé begyúrni a kábelt, de lehet hogy a hossza miatt ez nem megoldható.

    Az hogy a táp venti este már hallható, az nálam pont gondot okoz sajnos :(
    Illetve a mostani táp épp langyos, az szintén az amit el akarok kerülni. De úgy látszik ez velejárója a dolognak, ebben a formában nem lehet többet kihozni belőle.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz Rowon #62066 üzenetére

    Lehet hogy a kislányának/kishúgának/feleségének/kutyájának a gépe.

    ON: megbuheráltam a tápot hogy szabályozható legyen a ventije. Nem akartam szétfúrni, ezért a már létező Corsair Link csatlakozóról leforrasztottam minden komponenst, és összekötöttem a táp ventivel. Így 100% vezérelhető, de ha nem vezérled, be sem indul soha. Nálam mondjuk egyébként sem indult be sose. Sajnos már 10 éves és csapágyas, picit kattogós, cserélni kéne, de nonstandard 135mm venti amit nincs mire cserélni. Lehet 3d nyomtatóval készíteni hozzá 120mm felfogatást (akkor csavarozható), vagy kötegelővel rögzíteni a lukakon bármi más típust. Viszont csak 3-pines a csati, így nincs PWM szabályzás, csak feszültség alapú. Nem tudom megér-e további buherálást. Már így se lehetne eladni ha cserélném egy másikra. Sajnos nem nagyon segített semmin, a táp érintésre sokkal hidegebb, de a gép még mindig enyhén langyos levegőt fúj ki ami nyáron gond lesz.
    A proci hőmérséklet változatlan, viszont ha kiveszem a tápot és "külsőleg" használom, akkor 3-5 fokkal jobb hőmérsékleten fut, tehát inkább az a gond hogy a táp útban van (az ház kinyitása nem számít neki).

    Rendeltem alaplap VRM-re réz bordákat, ami remélem nem sugárzik akkora forróságot.

    @phulee: örülök hogy bevált a tipp.
    A Fan Control első indításra valóban rettenetesen komplex, de cserébe jó sok opciót ad. Az alap felállás az hogy felső sorban látod a talált ventilátor "kártyákat" (Controls), alul meg a sebesség görbéket (Curves). Ha a görbék alatt semmi nincs, akkor a jobb alsó sarokban a kerek plusz (+) gombra nyomva lehet felvenni új görbét. Ez lehet fix sebesség, lineáris növekedés (megadsz egy minimum/maximum sebességet és hőmérsékletet aztán ezek között állítja magát), grafikonos görbét (itt megadhatsz több pontot amik között lineárisan állítja a sebességet, régen a Speedfan így működött, manapság az alaplapok is tudnak ilyet), meg még sok mást ami nekem már bonyolult (0-rpm-es lineáris mód, több görbe átlagolása/min-max-olása/szummázása, mittudomén még mi). Ha létrehozol egy görbét, akkor a görbe "kártyának" a bal felső ikonjára nyomva a program kiír egy segítő szöveget.

    Elképzelhető hogy van olyan ventilátor amit nem talál meg magától, pl. ha a venti 0rpm-en van vagy nincs is egyáltalán érzékelője pinje, akkor be kell kapcsolni a rejtett vezérlőket (menüben show hidden cards), aztán tesztelgetni.

    A fontos dolog az az, hogy utána össze kell párosítani a szenzorokat és görbéket. Egyrészt megadni a a görbének hogy minek a hőmérsékletét figyelje (pl. a ház venti akkor pörögjön fel ha a GPU kezd dolgozni, vagy akkor ha a CPU kezd dolgozni, vagy ha mondjuk felforrásodnak a vinyók a gépben akkor pörögjön magasabbra a venti). Másrészt, és itt a lényeg, megadni a ventilátornak, hogy melyik görbét használja. Ezzel be tudod programozni, hogy X ventilátor, Y hőmérséklet szenzor adataihoz képest, milyen sebesség görbével fusson.

    Az hogy pontosan milyen sebességet kell beállítanod az már teljesen szubjektív, függ a ventilátortól, attól hogy milyen hőmérsékletet akarsz elérni, és hogy mennyire zavar a zaj. Ezt végig kell próbálgatni amíg meg nem van a neked legjobb eredmény. Nálam pl. 1/3 sebességen van minden (ott hangtalannak találom a ventiket), aztán 35-80 fok között felmegy 30%-ról 80%-ra. De lehet van olyan venti ami 30%-on fel sem pörög, szóval lehet 40%-ról kell indítanod. stb stb. Próbálgatni kell.

    [ Szerkesztve ]

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz phulee #62072 üzenetére

    Szerintem kezdetnek használd vagy a fix értéket (Flat fan curve) vagy a lineárist (Linear fan curve), legalább amíg megtanulod. Azok az alapok, illetve a gráf (Graph fan curve) még az ami más programokban népszerű és ránézésre elég egyértelmű.
    Ha létrehozol egy görbét és rányomsz egy ikonjára, akkor ír egy angol leírást mindegyikről. Azt nem tudom van-e magyarítva, én értek hülye angolul (angol hülyéül viszont még én sem).

    Úgy látom hogy lehet felvenni hozzá egyéni szenzort is, ezek közül neked a Mix Sensor lesz a jó. Ennél fel lehet venni bármennyi hőmérséklet szenzort, aztán megadni hogy a hőmérsékletek közül a legkisebb (hidegebb), legnagyobb (forróbb), átlag, szumma, vagy kivont értéket írja ki. Pl. ha a cpu 40C, gpu 60C, akkor a minimum 40C, maximum 60C, average: (40+60)/2 = 50C, sum: (40+60) = 100C, subtract: (40-60) = -20C lesz.
    Tehát létrehozol egy Mix Sensor-t, megadod neki a "Max" függvényt, felveszed a CPU és a GPU-t, és így van egy "virtuális" szenzorod ami mindig azt a hőfokot írja ki ami a kettő közül a forróbb. Aztán létrehozol egy linear vagy graph vagy akármilyen más görbét ami állítja a ventiket ezen érték alapján, legvégül pedig a görbét megadod a CPU-nak és a GPU-nak. uff.
    Nem is tudtam hogy ilyet is tud. Hasznos.

    Szenzorok közül az alaplapot felejtsd el (ha ott valami túl forró lesz, addigra vagy elfüstölt valami fontosabb, vagy meghalt a lap), NVME-t csak akkor kell hűteni ha valami PCIE5.0 csodát használsz félkilós bordával, CPU-nál meg Ryzen esetén vannak a chipletek (CCX néven, asszem), a SoC (memóriavezérlő és egyebek, minden ami nem cpu mag), meg a rajta lévő GPU ha van. Meg talán egy "csomagolás" (package) amire már nem emlékszem micsoda, talán a socket, nem kell vele törődni.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz .Ishi. #62114 üzenetére

    Computexen akarják bemutatni ha jól értesültem, az június eleje valamikor, de hogy boltba mikor kerül az jó kérdés.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz KaqXar19 #62144 üzenetére

    N100-ból tudtommal nincs 2.5GbE alaplap, kivéve a kínai csoda "nas motherboard"-okat.
    Olyat viszont lehet, hogy Asrock N100M lapon az extra PCIE foglalatba teszel egy 2.5GbE kártyát, habár az megdobja a fogyasztást pár wattal.

    Illetve itt még írtak egy ilyet:
    https://forums.unraid.net/topic/98070-reduce-power-consumption-with-powertop/page/25/
    - Intel i3-13100
    - ASUSTeK COMPUTER INC. Pro B760M-C
    I am able to achieve approx. 15-17 W in Idle with HDD spinned down.
    With spinned up HDD consumption is around 20-22 W.

    ... de ezen is csak 1gigabites háló van. Viszont ebből kiindulva talán lehet nézni valami más B760M lapot ami 2.5GbE-vel jön, és nincs rajta annyi periféria ami felnyomná a fogyasztást.

    Azt vedd figyelembe hogy a mostani 2.5GbE vezérlők nem annyira kiforrottak, a Realtek és az Intel vezérlőre is hallottam panaszt. Aquantia vezérlőt meg nem nagyon tesznek alaplapra (külső kártyán viszont elérhető).

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz HUN_Sector #62194 üzenetére

    Úgy érted ATX->TFX átalakítóval?

    Én gondoltam rá mert a Be Quiet-nek van egy 300W Gold tápja ami jó hatásfokon tolna VGA nélküli gépeket. Végül azért vetettem el, mert mélyebb mint egy atx táp, jobban rálógna a cpu hűtőre, és így a kábel vezetés is még nehezebb lenne mivel a kábelek nagyon közel lennének az előlapi ventihez.

    Úgy lenne esetleg értelme, hogy az előlapi venti felfogatásra szereled fel, de ahhoz trükközni kellene (nem mértem le, de lehet hogy a TFX táp olyan "magas" lenne, hogy a kaszni elején lévő legalsó csavar tartó sín nincs elég alacsony helyen).

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz Pista0001 #62201 üzenetére

    Direkt ezért tettem félre a Scythe Setsugen 2-t. Érdekes hogy még pl. RX480-al is tökéletesen kompatibilis volt (2x olyan jól hűtötte mint a gyári borda, és csendesebben), egyedül a VRM borda az ami nem nagyon megy már rá semmire, de van hozzá sok RAM borda amivel lehet játszani. És az csak 2.5 slot magas ha 25mm ventivel használod.

    Vegára sajnos már nem ment rá, orr nagyobb volt a tokozás.

    PCB fotókat összehasonlítva egyébként lehet hogy a mai modern középkategóriás radeonokra is rámenne. Szóval jó lesz az még a jövőben is.

    apropó ram borda, rendeltem réz bordát az alaplap VRM-re, reméljük ez nem forrósodik fel annyira.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz HUN_Sector #62209 üzenetére

    Lian Li sfx tápra a Techpowerup teszten azt írták hogy a ventije nagyon hangos, és minimális terhelésen is bekapcsol (!). Anandtech szerint nagyon hangos, és ráadásul nem is hűt rendesen (60 fokos levegőt fúj ki). Redditen egykét ember azt említette hogy magától felpörög a venti 0 terhelés alatt. Szerintem ha csendre vágysz akkor nem jó választás.

    Úgy találtam hogy zaj szempontjából a jobbik típusok: Seasonic Focus SGX, Fractal Design ION SFX Gold, Be Quiet SFX-L Power, SilverStone SX, de ezek sajnos mind elég drágák. Úgy látom hogy 2 eres Globe venti van mindben, ezen felül a venti profil az amiben különböznek márka és teljesítménytől függően.
    A szent grál a Corsair SF Platinum, ami nemcsak sokkal nyugodtabb venti profilt használ, de 4 eres, PWM szabályzós ventivel van felszerelve! Ráadásként ez az egyik leghatékonyabb modell AC->DC átalakítás szempontjából. De már nem kapható!!! Miért???
    Aprón néha látni Corsair SF Gold-ot, ezt jobb kerülni, 2 eres ipari venti van benne ami csúcsjáraton 3900rpm-en süvít. :Y (más kérdés hogy ki lehet cserélni egy sokkal csendesebb megoldásra, de akkor szét kell szerelni, +új venti ára, +nincs hozzá atx keret... úgy már +15e minimum...).

    Ha végtelen pénzem lenne, vagy a Seasonicot venném (majdnem olyan hatékony mint a Corsair SF Platinum, 150w alatt állítólag be sem kapcsol a venti, persze lehet úgy meg csak melegítené a kasznit), vagy vadásznék egy használt Corsair platinumot. Mindkettőhöz jön gyárilag sfx-atx átalakító egyébként, sok más típushoz nem, tehát a más "olcsóbb" típus valójában lehet hogy +10e az átalakító miatt.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz Francia91 #62214 üzenetére

    Cooler Mastereket pont nem néztem. De jó hogy ugyanazon a néven fut a sima és az sfx modell, aztán teszteken összekeverem mindet.

    @AxBattler: sf600 Gold valóban van aprón (pár hete még SF450 Gold is volt), csak annak a ventije ilyen:
    https://smallformfactor.net/wp-content/uploads/Corsair-SF600-fan-voltage-rpm-curve.png
    1100rpm-en indul, 3900rpm-ig felmegy. A táp meg nem figyeli csak a belső hőmérsékletet, aszerint indítja/szabályozza a ventit.

    [ Szerkesztve ]

  • TurboK0

    csendes tag

    Úgy látom hogy a Cooler Master V650 SFX még kapható, csak horror áron.

    Illetve itt volt egy snafu, hogy gyártás közben cseréltek a ventilátor vezérlés logikáján, mert volt olyan akinél csúcsra pörgött a semmiből, van akinél meg nem:
    https://www.youtube.com/watch?v=uspZTfOCsqo

    AxBattler: Úgy látom a piacon minden sfx táp olyan hogy üresjáraton leáll, adott hőmérséklet / terhelés elérése után felmegy kb. 1000-es fordulatig, ahol viszont már van hangja is. Persze más-más embernél ez mást jelent. Engem már a 10 decibeles venti már zavar (főleg éjszaka gépezek), van aki meg sem hallja.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz phulee #62217 üzenetére

    Állítólag azért nincs Corsair SF Platinum, mert modell váltás lesz. Ami fura, mert új verzióról sincs hír.

    Talán majd júniusban, a Computexen mutatnak valamit.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz Vigneau #62266 üzenetére

    A C6 első verzióját kb 1 évig tartott mire itthoni boltból rendelni lehetett (anno havonta néztem rá). Jelenleg még aliexpressen sincs fenn. Szóval türelem.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz phulee #62276 üzenetére

    Milyen bordát nem akarsz kiflexelni? Kép van róla?
    Ha csak az alaplap VRM borda, azt le lehet csavarozni. Legalábbis nálam le lehetett. Úgy egyébként a "lapos" cpu bordák is jobban elférhetnek.

    [ Szerkesztve ]

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz phulee #62279 üzenetére

    opp, igazad van, erre nem gondoltam. Ahogy írták, erre legfeljebb a felcsatolható "csatorna" lehet megoldás, egyébként a ventinek esik a légnyomása a rések miatt. Vagy mivel úgy is van neki luk a kábelnek, megoldhatod úgy hogy kívülre függeszted fel a ventit. Nálam régen vízhűtés úgy volt felszerelve a 120mm venti slotra. Nagyobb probléma viszont hogy lehet nem tudod hová csavarozni a ventit, és helyette valami ziplock kábellel kell helyére tenned. Akkor viszont tényleg kell valami csatorna szerűség.

    Egyébként, én még nem próbáltam, de a C6 sarok elemei sima Torx csavarokkal vannak összerakva. Nem lehetséges azokat leszerelni, és egy az egyben kicserélni a paneleket az újra?

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz phulee #62285 üzenetére

    Nemtom te hol láttad 14e-ért azt a kasznit, én a merlinen vettem, ott 21e volt, és az ITX verzió lehet drágább lesz (több benne az alapanyag, második "jobb" verzió, stb). Ha egy upgrade kit fele annyi lenne, nekem megérné. Meg szeretek bütykölni ilyesmit. Anno az antec p183-ban a szerszámos táskára vágtam sata port nyílást mert egy SSD pont elfért benne.

    Tápot hogyan tervezed elhelyezni hogy pont befelé fújja a levegőt? Azoknál a venti alulról fúj be, tápkábel felé fúj ki. Ha a kaszni elejére függeszted fel (hogy a táp elölről szívja a levegőt), akkor pont felfelé fogja kifújni. A rés miatt egy kevés levegő vissza áramlik, de azt a felső kifújó venti szerintem elintézné. Vagy megint félreértettem valamit?
    Ilyen felállásban szerintem úgy lenne értelme, hogy a hátsó (táp helyén lévő) venti befelé fúj, a torony venti felfelé van forgatva, a felső venti meg felfelé/kifelé fúj. Csak Ryzenre nem nagyon van olyan torony hűtő ami felfelé is forgatható.

    Vagy a ventik a gép elejéről hátrafelé fújnak egyenes vonalban, de azt csak paneltáppal lehetne.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz phulee #62292 üzenetére

    Bocsánat, elfelejtettem hogy több verziója van ennek a kaszninak, én a Handle verziót vettem, az drágább volt.

  • TurboK0

    csendes tag

    válasz HUN_Sector #62298 üzenetére

    Egyet értek, szerintem sincs nagy gond a hűtéssel. Habár én eleve nagyobb légnyomású ventivel használom. Annyi nagy bibi van csak hogy ATX táp rengeteg helyet elfoglal és blokkolja a légáramlást, illetve ha a táp venti nem pörög akkora táp váza felmelegszik és befűti a gépház belsejét. De ez a zsúfoltsággal jön magától. Ha csak pár centivel nagyobb lenne a kaszni minden irányban, akkor ez sokkal kevésbé lenne gond, másrészt kábeleknek is temérdek helye lenne, harmadrészt kényelmesen belemenne 2 venti minden oldalán, és ugyanúgy kompakt apró lenne a kaszni. No mindegy, cserébe legalább olcsó.

    Kicsit tovább piszkáltam a C6 gépet. Korábban tettem rézbordát az alaplap VRM-re (https://merlinhardver.hu/termek-reszletek/alphacool-gpu-ram-copper-heatsinks-10x10mm-10-db-17426-37988). Közben eszembe jutott, hogy mivel már nincs ott a nagy batár vasdarab gyári VRM hűtő, ezért a CPU bordát (IS-55) esetleg meg lehetne fordítani, mert már semmi sincs az útjában.
    Így a venti széle nem a RAM fölött van hanem a VRM-ek, pontosabban a choke-ok fölött (ezt hogy hívják magyarul?), de a lényeg hogy a VRM-et sokkal jobban éri a levegő.

    Az eredmény az lett hogy a proci pár fokkal melegebb, de cserébe mindig éri levegő az alaplap forróbb komponenseit. Így a gépházból nem forróság ömlik hanem hideg levegő. A célt elértük, nem fogja nyáron fűteni a szobát a gép. (a Denon AVR viszont igen, lehet legközelebb abba szerelek ventit).

    Közben rendeltem egy 160W paneltápot, találtam postával 7200ft-ért, Inter-Tech verzió. Gondoltam hogy van egy laptop tápom ami 90W-t tud max, az 5600G meg kb. ~96W-ot eszik a falból IntelBurnTest alatt (turbo órajel nélkül! turbo órajellel viszont 120W-ot mértem). Tehát a laptop töltő elvileg elég neki. Csak sajnos a laptop töltő 18.5V a paneltáp meg 12V... ennyit erről az ötletről... majd később kerítünk neki valamit ami meghajtja.

Új hozzászólás Aktív témák