Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • hdsentinel

    őstag

    válasz djyuri #508 üzenetére

    Nem semmi, hogy egyik meghajtó sem százas. Ezek szerint mégsem olyan gáz a program, mert felismerte a hibákat. Érdekes gép és/vagy környezet lehet.

    Az, hogy kézzel bejelöltél 12 kbyte hibás szektort, az nem feltétlen jelenti, hogy pont annyi valóban hibás is. Az is lehet (biztos), hogy egész más területet jelöltél be, mint amit a meghajtó valóban hibásnak észlelt (biztos, mert a HDD által hibásnak jelölt terület már nincs használatban, Te esetleg a tartalék területet zártad ki a további műveletek alól).

    Egyébiránt nem értem, mi a gond a jelzett 95 és 87% kondícióval. Attól, hogy egy HDD régebbi még nem feltétlen kell, hogy rosszabb legyen az állapota, mint egy fiatalabb és egész más típusú HDD-nek.

    A 87%-ra kérlek írd, meg hogy hol láttad a programban, hogy cserére szorul? Ez egy jelzés, hogy tudj róla, hogy történtek problémák a HDD-vel, nem "lehúzás" céljából jelez a program. Még mindig bőven zöld színnel és kiváló jellemzéssel rendelkeznek a lemezek.

    Mindegy, eszemben sincs vitatkozni Veled, inkább a többi felhasználónak adok support-ot.

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • hdsentinel

    őstag

    válasz djyuri #514 üzenetére

    Szia !

    Látom, tudunk azért tárgyalni :)

    Pontosan tudom, miről beszélsz, mikor milyen "trükkök" kellettek régen ahhoz, hogy egyáltalán használható legyen egy HDD (ld. 510-es hsz, de ez persze csak a jéghegy csúcsa).

    Elméletileg pont azért lett kitalálva a SMART, hogy ilyesmire ne legyen szükség, a HDD házon belül mindent intézzen. Persze ez azoknak akik értenének hozzá és máshogy csinálnák nem feltétlen jó és nem feltétlen működik úgy, ahogy kellene.

    Pl. Nálad ezeket a szektorokat már "illett" volna kiiktatnia a későbbi használatból. Amiket írtál, azok alapján ez megkezdődött (3 szektorral ez már megtörtént, EZT jelezte a Sentinel). Teljes felülírás és/vagy HDD hardveres önteszt lehetséges, hogy a továbbiakat is kizárta volna a használatból.

    Alapvetően van egy kis (?) félreértés. Azokat a hibás szektorokat, melyek olvasás-teszt során kijönnek, a Sentinel nem jelzi, mivel a Sentinel a HDD SMART táblájából azt olvassa ki, mely problémákkal a HDD szembesült és adott esetben megjavított (pl. hibás szektorokat átallokálta és a tartalék területet használja helyettük).

    Ennek következtében pl. ha Te hibát találsz (nem olvasható szektor) de a HDD még nem próbálta meg javítani, akkor ez nem jelentkezik a Sentinelben. Viszont amint a HDD felülvizsgálta azt és áthelyezte, megjelenik a Sentinelben - ekkor viszont már lehet, hogy Te nem érzékeled a hibát, mivel az eredeti hibás szektor már nincs is használatban.

    Ezért léteznek a tesztek (pl. a hardveres öntesztek vagy egy alaposabb ÍRÁS teszt), melyek fényt deríthetnek a még lappangó problémákra és rákényszerítik a HDD-t, hogy az ilyen területeket ellenőrizze, javítsa.

    Az alapvető (ezt sűrűn hangoztatom), hogy a felhasználóknak TUDNIUK kellene a problémákról, melyek előfordulnak és a merevlemezek SMART funkciója jótékonyan elrejti előlük. A SMART-nak az a lényege, hogy időben szóljon meghibásodás előtt, de sajnos ez nem mindig következik be. EZÉRT lehet, hogy a SMART nem jelez hibát (ahogy kellene, a "szokásos" módon), de a HDD már rég meghalt. Ezért készült a program, hogy minden apró légyszellentést is kiolvasson és jelezzen. Pl. úgy, hogy a kondíció nem 100% hanem csak 87%.
    És ez a másik, amit szintén hangsúlyozok: a % értéknél sokkal lényegesebb, hogy (főként hosszú távon) hogyan változik az érték. Csökken-e, ha igen, milyen mértékben és mennyi idő alatt. Ez adhat esélyt az adatvesztés elkerülésére.

    Én mindenkit arra bátorítok, hogy bármily csekély % csökkenésnél (azaz új probléma esetén) azonnal mentsen, teljesen függetlenül az éppen aktuális % értéktől.
    Adott esetben a % irányadó (pl. érdemes-e a HDD-vel foglalkozni vagy sem) és egy jó kiinduló pont.

    De ezekről és az időbeli észlelésről már sokat írtam itt: [link]

    Namost az nem törvényszerű, hogy 1-2 éves gépeknél még 100% az állapot és esetleg kis mértékben csökken, és egy régi gépnél pedig már nagyon alacsony.
    Ez HDD minőség és valamilyen szinten szerencse kérdése is, hogy adott típus mennyire tolerálja a tápfesz. ingadozást, a hm... fizikai behatásokat :)) mennyire dobálták szállítás közben és éppen hogyan sikerült (pl. a lemez felülete valóban tökéletesen karc és pormentes-e).
    Ami az idővel változik, az a belső számláló, mely méri, mennyit ment a HDD. Ez képes szólni, ha az élettartam végéhez közeledik a lemez (elfárad a csapágy, motor, szervó). Ez olvasható le a becsült hátralévő élettartam sorában, szintén esélyt adhat a cserére, ha fontos adatokról van szó.

    Amit majd' elfelejtettem: a programban található HDD értékelő módszerek folyamatosan finomodnak, ahogy az egyes típusokról kapok újabb és újabb riportokat. Ezeket átvizsgálom, hogy mely (főleg a nem szabványos) értékek milyen mértékben játszhatnak közre a problémák és a helyzet értékelésében és a program valamilyen mértékben módosul (nem alapvetően azért).
    Így simán elképzelhető, hogy a régi verzió valamennyivel másabb % értéket mutatott, mint a legfrissebb (akár pozitív, akár negatív irányban).

    Én is végzek rendszergazdai munkálatokat is, nagyjából látom, hogy mennek a dolgok mind a gépekkel, mind pedig a netes szolgáltatókkal kapcsolatban maximálisan megértem, amit írtál!

    Az Everest-es összeakadásról nem hallottam még, személy szerint nem tapasztaltam és más sem jelzett hasonlót, de örülök, ha már nem aktuális a probléma :)

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • hdsentinel

    őstag

    válasz djyuri #516 üzenetére

    Szia !

    A program az egészségi állapot meghatározásakor a merevlemez belső S.M.A.R.T. táblázatát használja. Nem olvassa ki az MFT-t és a FAT táblát, mivel ott lehetnek logikai sérülések és/vagy manuális bejegyzések (amiről beszéltünk).

    Pontosan emiatt tud teljesen elvonatkoztatni az aktuális op.rendszertől, file-rendszertől. Emiatt képes kiolvasni az adatokat Windows, DOS, Linux alatt, még akkor is, ha a HDD nem tartalmaz partíciókat és/vagy azok nem kezelhetőek az aktuális op.rendszer alatt (pl. Linux partíciók Win alatt).

    Így van: az a fontos, hogy az állapot stabil maradjon. A 87%-ot a program a szöveges értékelésben kifejti, hogy miért annyi, milyen jellegű problémákat észlelt a merevlemez korábbi működése során. Ezek a mostani használatban már nem jelentenek problémát, csak tudj róla, hogy mi történt korábban. Erről bővebben itt található infó: [link]

    Maga a % érték csak egy jelzés. Ha egészen biztosan meg vagy győződve, hogy minden, korábban jelzett problémát elhárítottál (pl. tápot, kábelt cseréltél, hűtést applikáltál, megfelelő tesztekkel meggyőződtél, hogy a lemez állapota stabil hosszabb távon (legalább néhány hét intenzív használat során), akkor lehetséges ezeket a korábbi hibákat "nullázni" a programban. Ilyenkor ezeket már nem veszi figyelembe a program (a kondíció visszaáll 100%-ra) és csak a valóban előforduló új hibák kerülnek kiértékelésre.

    Nem minden HDD-nél, de némely típusok külön-külön jegyzik, hogy milyen behatások történtek és azokat a program is máshogy értékeli és jeleníti meg. A magasabb tápfesz más bejegyzést kreál, mint a fizikai sokk - ezek leolvhastóak a programban, ha a HDD ezt támogajta (nem mindegyikben vannak azonos szenzorok).
    Továbbá pl. a WDC meghajtóknál van egy külön teszt (szállítási önteszt, a programból indítható), amivel kideríthető, hogy történt-e probléma mikor a lemez nem volt aktív.

    Természetesen megértem amit írtál, én is pontosan az ilyen jellegű ("meghalt a gép") meghibásodások ellen küzdök, hogy legyen lehetőség észelni és időben lépni ezek ellen.

    Rendszergazdai oldalról nézve PONT emiatt készült a program. Nagyon sokszor fordult már elő, hogy "a gép kicsit akadozik, lassan indul" és kiderült, hogy a HDD csak 10-15% állapotú. Ez már bőven elegendő volt arra, hogy azonnal teljes tükrözést csináljak egy másik HDD-re (ami ebben a helyzetben még általában sikerül) és a régi HDD mehet a levesbe. Ilyenkor ha van még lehetőségem tesztelni, kicsit komolyabb stressz alatt ez a 10-15% is pillanatok alatt leolvad és használhatatlanná válik, de ilyenkor az ügyfél már nyugodt, mert az adatait már egy másik HDD őrzi.

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • hdsentinel

    őstag

    válasz djyuri #518 üzenetére

    Érdekes amit írsz ...

    Egész biztosan nem a "teljesítmény" érték változott, hanem a "kondíció"?
    A kondíciónak nem szabadna változnia, mivel ugyanazt az állapotot olvassa ki a program, csatolótól és átalakítótól függetlenül.

    A teljesítmény viszont azt mutatja meg, hogy a HDD maximális elméleti sebességéhez képest mennyivel működik lassabban (ha egyáltalán). Ennek pontosan az az eredménye, amit írtál: IDE csatlakozóra kötve (átalakítóval) lassabban működik a HDD, mivel az elméleti maximális 300 Mbyte/sec helyett csak 100 vagy 133 MByte/sec-el működhet (vezérlőtől függően). Ahogy saccolom, ez nagyjából azt a mértékű változást eredményezi, amit írtál (100 helyett 87).

    Hasonlóan pl. a 40 eres IDE kábel is korlátozza a HDD sebességét 33 Mbyte/sec-re, ez is csökkenti a jelzett "teljesítmény" értéket.

    Kérlek küldj már 1-2 riportot, hogy ellenőrizni tudjam, mi a helyzet, most már nagyon kíváncsi vagyok :))

    Én is osztom a mentéses véleményed :) Ezért képes a Sentinel PRO változata automatikus (időzített) adatmentésre és opcionálisan menteni azonnal, ha bármi probléma adódik (pl. csökkenő kondíció).

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • hdsentinel

    őstag

    válasz djyuri #520 üzenetére

    Szia !

    Egy riport jött, ebben valóban a kondíció a 87%.
    Ezt lenne jó megnézni most átalakítóval, lesz-e különbség. Nem kellene, szinte kizártnak tartom (az átalakítótól a bejegyzett problémák nem tűnnek el).

    Mi a gond a 90% teljesítménnyel? Pont azért írja a program, mert az USB "behúzza" a féket a HDD-n, csak UDMA mód 4 (66 MByte/sec) van kiválasztva a lehetséges maximális helyett. Ha alacsonyabb lenne, gondolom, az lenne a baj, ha magasabb akkor meg az?

    A "megállt az XP" jellegű hibák jelentős része a adat- vagy tápkábel és/vagy tápegység hibából ered, amit Te magad ismertél el a beszélgetésünk elején. Ezután jöhet az overclock, majd a RAM, ezek mind lényegesen többször okoznak gondot, mint a HDD (ha csak kizárólag a hardverre koncentrálunk, a szoftverre/felhasználóra nem).

    Azt ugye nem kéred, hogy a warez-olt, crack-elt programhoz adjak full support-ot?
    Talán még nyomozzam, hogy miért nem tetszik a Kaspersky-nek egy crack-elt, agyonmódosított (esetleg valóban spyware-el fertőzött) változat?
    Azért ne haragudj, nem semmi vagy :W

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • djyuri

    őstag

    válasz djyuri #522 üzenetére

    Jelentem nincs. (csak az értékekre értem ezalatt)
    Mielőtt support letörés lenne, A program rengeteg funkciót ad megvásárlás esetén. Tehát mindenképp jobban megéri megvenni,mint demo-t használni.

    És mint support, Láthatja mindenki,hogy működik,amit sok más programról nem mondható el!

    Csak szerettem volna tisztázni a mondatom és ezügyben csak is elismerésemet kifejezni a hdsentinel Kollégával szemben.

    És egyedi esetem ne befolyásolja az itt olvasó fórumtársakat.

  • hdsentinel

    őstag

    válasz djyuri #522 üzenetére

    Akkor a kondíció mégsem változott :))
    Ez a lényeg, hogy (elvileg) mindegy, hogy milyen csatlakozó, átalakító, vezérlő van a gépben, ahol használja az ember, azonos értékeket kell, hogy szolgáltasson.
    Némely attrib értéke változhat pozitív és negatív irányban is egyébként (pl. a gyenge szektorok száma), ez okozhat ingadozást a kondícióban (forrás: Súgó).

    A 90% teljesítmény azért látható, mert a lemez maximum 100 Mbyte/sec-el lenne képes működni, ehhez képest 66 Mbyte/sec üzemmódban van (ami sebességben a legközelebb áll, de felette van az USB elméleti maximumának, a 480 Mbit/sec-nek).
    Történetesen ha ez pl. Maxtor HDD lenne (vagy egyéb típus de lényeg, hogy 133 Mbyte/sec elméleti maximummal), akkor alacsonyabb lenne a teljesítmény % érték.
    Nyilván nem csak ebből áll a teljesítmény érték, egyéb tényezők is befolyásolják (erről a súgóban van infó), ezért "csak" 90%-ot mutat.

    Látod a lényeget: hogy észre kell venni, hogy nem tökéletes a lemez. Nem ritkán az apróbb problémák összessége vezet korai elhalálozáshoz, ezért fontos összességében értékelni az állapotot. Erről is sok szó esett már a program weblapján, a SMART pont alatt (különösen a cikk vége, az esettanulmány érdekes) és a súgóban a kondíció számítási elv leírásánál. Ilyet sokat lehetne még feltenni, idővel remélem lesz rá alkalmam (most is mással vagyok épp elfoglalva és természetesen a szoftvernek is fejlődnie kell ;] )

    A crack-el (azon túl, hogy feleslegesen dolgozom) a legnagyobb bajom, hogy nem lehet garantálni, hogy pontosan működik a program, mivel nem ritkán a védelmek kiiktatásakor más kódrészek is áldozatul esnek (erről megint lehetne regényeket írni).

    Sok crack-elt változattal készült riportot kapok (szerencsére nem csak ilyet azért) és látom, hogy a kapott adatok alapján a sima ingyenes verzió is máshogy értékelné a lemezt, mint a crack-elt, így a tört/warez-olt nem megbízható.

    Szívesen segítek azoknak, akik nem regisztrált verziót használnak, ezt szerintem sokan meg tudják erősíteni, de sajnos időm, energiám már nincs, hogy a crack-elt verziókkal is foglalkozzam, kibogarásszam, hogy a crack-et készítő "team" milyen problémákat generált áldásos tevékenysége folytán.

    A vírusirtó felé kérlek jelezd a problémát HA a "sima" verzió is vakriasztást generál. Gondolom, a "szokásos" problémájuk van, a VISTA*.ICD fájlokkal, amik kódot nem, csak ikonokat tartalmaznak. Ezt már korábban jeleztem feléjük, akkor megoldódott, nem tudom, most hol tart a dolog (2 másik vírusirtót használok, de független szoftver-adatbázisok is folyamatosan ellenőrzik a programot, hogy tiszta, ezek eredményei (clean award, safe to install, stb...) megtalálhatóak a lapon.

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • hdsentinel

    őstag

    válasz djyuri #523 üzenetére

    A crack-elt változatokkal kapcsolatban írtam, mi a legnagyobb gond: nem garantált, hogy jól működnek.

    Nem is kellene ezzel a kérdéssel foglalkozni, ha teljesen ingyenes lenne minden változat. Rajtam ez nem múlik, ha valaki elintézi, hogy ne kelljen többet adót, hitelt, rezsit fizetnem a vállalkozás és persze a család fenntartása céljából.

    Szerintem egyedi eseted nagyon tanulságos és egyáltalán nem biztos, hogy egyedi, sőt! Talán másoknak is hasznára vált az elmúlt néhány hozzászólás.

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • hdsentinel

    őstag

    válasz djyuri #4056 üzenetére

    [csak a válasz fele ment el, elküldve ismét az egészet]

    [ Szerkesztve ]

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • hdsentinel

    őstag

    válasz djyuri #4056 üzenetére

    Szia !

    Riport menü -> Teszt riport küldése a fejlesztőnek mindig hasznos, különösen nem tökéletes állapot esetén ;)

    Ahogy a program a szöveges értékelésben mutatja, a merevlemezen hibás szektorok találhatóak. Önmagukban ezek már nem okoznak problémát, mivel ezeket a merevlemez már nem használja (helyettük egy kijelölt tartalék területet ír és olvas).

    A gond akkor jelentkezik, ha viszonylag nagyobb mennyiségű ilyen hibáról van szó és azok nem egy jól behatárolt területet érintenek (a szöveges értékelés ilyenkor általában azt jelzi, hogy "A szektorok javításának számából ítélve a lemez állapota több lépcsőben romlott.").

    Érdemes lenne alapos átvizsgálást indítani, hogy az esetleges további, még lappangó problémák kiderüljenek - vagy megbizonyosudjunk arról, hogy ilyen nincs és a merevlemez állapota stabil és gond nélkül használható.

    Erre a legalkalmasabbak a programban a Lemez menü alatt található tesztek (rövid, részletes önteszt, felület teszt). Ezek (különösen az utolsó) a lehető legpontosabb elemzést végzi és segítségével kideríthető (adott esetben javítható is) a merevlemez hiba.

    Ha a tesztek után hiba nem jelentkezik és a kondíció is marad ezen a szinten, akkor a merevlemez még használható.
    Számítógépes felhasználás esetén mindenképp azt javasolnám, hogy csak fokozott figyelemmel és folyamatos ellenőrzés mellett (és bármilyen változás esetén azonnali mentés javasolt) - de persze ez set top box-ban nem lehetséges, így az alapos tesztelés, átvizsgálás (akár időszakosan) kiemelten fontos.

    Bővebb információk:
    - a szöveges értékelés melletti "?"-re kattintva
    - Nem tökéletes a merevlemezem, mit lehet tenni?
    - Hibás szektorok találhatóak a lemezen. Lehetséges-e garanciális csere?

    [ Szerkesztve ]

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • M107

    addikt

    válasz djyuri #4060 üzenetére

    :R

    Kis Samu M2-es portable HDD-nál is elég sok az ind/leáll.
    4 éves 3 hónapos.
    Bár nem tudom hogy számol ennyit mindenesetre érdekes.
    Állapota kiváló amint látszik is.

    A fórumon, bármit leírhatsz, én csak az igazat írom le. :) Utálom ha hülyének néznek ! - Addikt - vissza az őstag címet :) )

Új hozzászólás Aktív témák