Hirdetés

Acélos netbook a Nokiától

Hőmérséklet, zaj, akkumulátor

Hátra van még a Nokia Booklet 3G egyik nagy trükkjének, a hűtésének a vizsgálata. Trükk, mert nincs benne se hűtőrács, se ventilátor. Teljesen passzív, a ház fémjére támaszkodik hőleadóként! Az Atom platform kis fogyasztását ismerve ez nem tűnik – annyira – elvetemült ötletnek, viszont eddig nem láttunk még hasonló megoldást. Csodálkoztunk is, amikor 24 Celsius-fokos, halk tesztkörnyezetünkben csupán a merevlemez finom percegését hallottuk, ráadásul közben a hardver sem sült meg, a gépecske felületén 27-34 °C-ot mértünk.

Odapörkölve a kis processzornak a teljesítmény, és a hang mellett a fedélzeti hőmérséklet sem lódult meg. Az Atom magja a nyugalmi 37-ről 43 fokra melegedett. Az ötvenet valamikor a második percben érte el, majd az 55 a nyolcadikban lett meg. A hatvanat már nem sikerült elérni fél óra alatt sem, ami több mint dicséretes. Arra tippelünk, hogy nyári kánikulában is 80 °C alatt maradhat a CPU, emellett a merevlemez sem melegedne vészes szintre. Nagyjából 33 °C-ról indult és félórás terhelés alatt 42 °C-ig jutott. Hasonló környezetben a zajongó ventilátoros netbookok sem szoktak jobbak lenni. Külön öröm, hogy a gépház is csak néhány helyen melegedett 40 °C-ig. Itt viszont már lehetnek gondok kánikulában, ugyanis nagyjából a külsővel arányosan mászik felfelő a belső hőfok. Gatyarohasztó negyvenesnél már nem szívesen vennénk ölbe a Bookletet (és más notebookot sem).

Mi a helyzet az üzemidővel? Az tudtuk, hogy az akkumulátor nagy, a fogyasztás meg kicsi, de amikor a Windows 7 betippelte a 12 órás időt, akkor azért meglepődtünk kicsit. Végül nyugalmi állapotban (kikapcsolt vezeték nélküli hálózati eszközökkel, csak egy szöveges állományt mozgatva) majdnem sikerült is ezt a félnapos időt elérni! Videózással, ami a merevlemez lassúsága miatt csak 720p HD felbontású, még mindig nyolc óránál tartottunk, szóval egy interkontinentális repülőút izgalmai is elüthetők a géppel. Teljes terheléssel végül sikerült lenyomni öt és fél órára az üzemidőt, igaz, ekkor is csak a Wi-Fi ment, a GPS és a 3G modem nem. Azokkal talán még egy órányit lehetne rövidíteni, de még akkor is durva marad az egy töltéssel bírható idő.

Ha egy netbook lemerül, rendszerint hosszú órákig, akár négy-ötig is a töltőhöz kell láncolni, hogy újra száz százalékra jussunk. A Booklet fura alakú, netbookos viszonylatban egészen nagy töltőjével ez a mutatvány „csupán” három órát vett igénybe, és a gép minimális fogyasztása miatt egy óra alatt 2-4 órányi üzemidőt táplálhatunk bele. Fura volt a töltő formája és az is, hogy a konnektorhoz alig kétarasznyi vezeték kötötte.

Végezzünk még egy gyors (fej)számolást fogyasztás kapcsán!. A majd' tizenkét órából és 57 Wh-s akkuból az jön ki, hogy a Booklet 3G nyugalomban beéri 4,8 wattal! Videózás közben ez az érték már 7 wattra emelkedik, ami majdnem eléri az Intel CULV platform nyugalmi fogyasztását. Terhelve a Nokiácska éppen átlendült a tíz wattos határon. Szerintünk ezekben az alacsony értékekben közrejátszott az is, hogy nem volt ventilátora a gépnek, ugyanis egy 5 volton akár csak 0,2 ampert igénylő mikrorotor is 1 wattal – tehát nyugalomban 20%-kal – emeli a fogyasztást, azaz tizenkét óra alatt 12 Wh-t emészt fel.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés