A Raphael fogyasztása: Ryzen 9 7900X a ROG Crosshair X670E Hero lapban

Az ASUS csúcskategóriás alaplapjának segítségével vizsgáltuk meg az új AMD processzor energiaigényét.

ROG Crosshair X670E Hero

Tesztrendszerünkben az újdonságot elsősorban az alaplap képviseli, így érdemes ezt külön is megvizsgálni. A márkanév ismeretében biztos senkinek sem jelent újdonságot, hogy ez egy csúcskategóriás modell, melynek megvásárlásakor igencsak mélyen a zsebünkbe kell nyúlni. Amit viszont fontosnak tartunk megjegyezni, hogy minden extrája ellenére egy teljes egészében ATX szabványnak megfelelő modellel van dolgunk, tehát olyan házakba is beszerelhető, amelyek EATX lapok fogadására nem képesek.


[+]

Felülről, vagyis a foglalat irányából kezdve az ismerkedést, először nézzük a tápellátásért felelős részeket! Ahogy azt a Raphael tesztjében is láttuk, az új AMD processzorok étvágya meglehetősen magas, tehát egy gyengébb VRM egységgel biztos, hogy nem képesek tudásuk maximumát nyújtani. Az ASUS a ROG Crosshair X670E Hero számára egy húsz fázisú rendszert tervezett (18 a CPU-nak, plusz 2 a többi egységnek), mely fizikailag 9+1 csatornás.


[+]

Csatornánként két SiC850A MOSFET-et kapunk (ezek 110 amperig terhelhetők), az egész rendszerért pedig egy Infineon ASP2205 PWM vezérlő felel. Hogy a melegedéssel nagy terhelésen se legyen gond, a komponensekre masszív hűtőborda került – ahogy a fotókon is látszik, ez a kialakításra is érthető, hiszen vékony bordázat helyett inkább nagy, vaskos lamellákat kapunk –, nem is volt probléma tesztjeink alatt a melegedéssel. Ugyan a képek alapján úgy tűnhet, mintha a foglalatot három oldalról ölelné körbe a VRM hűtése, valójában az alsó rész a CPU-hoz legközelebbi M.2 foglalathoz tartozó borda, melyet direkt úgy terveztek, hogy optikailag passzoljon a dizájnba.

Ahogy az manapság egy csúcskategóriás alaplapnál elvárt, a Crosshair X670E Hero sincs híján a kijelzőnek: ez a hátsó csatlakozósor felett elhelyezkedő „lemezben” lapul. Ne számítsunk azonban különleges dologra, itt csak a Hero és ROG szavakat láthatjuk majd a szivárvány különböző színeiben pulzálni. Mindez természetesen összehangolható az alaplapon szétszórt ARGB csatlakozókkal, melyek összesen négyen vannak: három címezhető, második generációs kivezetés és egy AURA Sync képében.


[+]

Maradva még egy pillanatra a tápellátás területén, a tápegység felül négy csatlakozón keresztül látja el árammal az alaplapot. Ezt a kvartettet felül két 8+8 tűs, oldalt pedig egy 24 tűs ATX konnektor alkotja, kiegészítve az utóbbi mellé került hat tűs PCIe kiosztású csatlakozóval.

A memóriafoglalatok szokott helyükre kerültek, és az ASUS volt olyan előzékeny, hogy kis táblázattal segít az építkezőknek a DIMM modulok telepítési sorrendjét meghatározni. Memóriák tekintetében az EXPO támogatása természetesen adott, de nem kötelező – az alaplap saját specifikációi szerint a DDR5-6400+ sebességet is támogatja. A hivatalosan is használható modulok listája itt található.


[+]

Ami a hátsó csatlakozósort illeti, ennek kínálata rendkívül gazdag. A védőlemez természetesen integrált, nem külön kell a házba bepattintani. A konnektorok között két gombot is találunk, az egyik a BIOS alaphelyzetbe állítására, másik pedig elrontott frissítés utáni visszatöltésre szolgál. Ezek mellett egy HDMI csatlakozót láthatunk, amivel kihasználhatjuk a Raphaelben található, alapszinten teljesen megfelelő tudású, RDNA 2 alapú IGP-t.

A továbbiak tekintetében itt rögtön négy darab Type-C konnektor hívja fel magára a figyelmet, melyek közül kettő 40 Gbps-os sávszélességet kínál. Ezek az Intel JHL8540 USB4 vezérlőjére támaszkodnak. A harmadik port USB 3.2 Gen2, a negyedik pedig USB 3.2 Gen 2x2 interfészt rejt, és kettő (ahogy az ikonok is jelzik) DisplayPortként is bevethető.

A Type-C felhozatal mellett nyolc darab Type-A is rendelkezésre áll, melyek USB 3.2 Gen2 sebességűek. Kapunk még optikai digitális és analóg többcsatornás hangot, antennacsatlakozást az integrált Wi-Fi 6E vezérlőhöz (ezt egy Intel AX210 biztosítja, mely így egyben a Bluetooth 5.3-ról is gondoskodik), valamint egy vezetékes Ethernet aljzatot is. Ez utóbbi „csak” 2.5GbE sebességet kínál, pedig ebben a szegmensben talán már elférne az 5, de még inkább a 10GbE is (ami a TB4-gyel együtt az Extreme változat sajátja), már csak azért is, mert az ASUS maga is rendelkezik ehhez passzítható ROG routerekkel. A hangrészleg egyébként a ROG SupremeFX 7.1 megoldásra épül, ESS ES9218 DAC-kal, ALC4082 kodekkel, 32 bit/384 kHz támogatással és 120 dB-es kimeneti jel/zaj aránnyal.

Ha a felsorolt csatlakozók nem lennének elegendők, akkor az alaplap még összesen 11 további USB portot tud biztosítani – ezek közül az egyik egy USB 3.2 Gen 2x2 kivezetés, mely USB-PD és QC 4.0 kompatibilis, és amennyiben a fentebb már említett extra PCIe tápkonnektort is bevetjük, egészen 60 wattig terhelhető.


[+]

A perifériák, kártyák számára az alaplap két PCIe x16-os és egy x1-es sínt kínál. Mivel X670E lapkakészletről van szó, az x16-os egységes PCIe 5.0 szabványúak és x16-os bekötésűek is, de a második a szintén a CPU-hoz csatlakozó PCIe 5.0 M.2 foglalattal osztozik, így ez az utóbbi használatakor csak x8-as sávszélességet tud kínálni. Az M.2 foglalatok közül egyébként összesen kettő az, ami PCIe 5.0 x4-et kínál, a másik kettőnél be kell érni a PCIe 4.0 x4-gyel. Találunk viszont az alaplap dobozában egy kiegészítő kártyát, amivel egy ötödik, PCIe 5.0 x4 sebességű adattárolót is rendszerbe állíthatunk, így tárkapacitásban egészen biztos, hogy nem lesz hiány – már csak azért sem, mert a felsoroltakon túl még hat darab SATA port is rendelkezésre áll.

[+]

Az M.2 foglalatok egyébként valamennyien kaptak hőelosztó lemezt (illetve a CPU-hoz legközelebbinél egy méretes bordát), a meghajtók rögzítése pedig csavarmentesen, a kis műanyag gyűrűk elfordításával történik. És ha már szerelést megkönnyítő megoldások: a felső PCIe slot lezárója egy vékony acélsodrony közbeiktatásával gomb segítségével oldható fel, így a vaskosabb videokártyák kiszerelése sem problémás.


[+]

Végezetül pár szó az UEFI-ről, ami ismerős lehet a korábbi ROG-os lapokból is, és nem hordoz magában egyetlen igazán különleges újdonságot sem. Ahogy az a Crosshair Hero lapoktól megszokott, rengeteg és igen mélyre menő beállítási lehetőséggel rendelkezik a tuning területén, amiben segíthet a folyamatot jórészt automatizáló AI Tuner is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés