Negyedszerre is Zen: itt a Ryzen 9 7900X és Ryzen 5 7600X

Az új generáció új magokat, új platformot és új technológiát is hoz – lássuk, mit érzünk ezekből a monitor előtt ülve!

IGP és EXPO, azaz ami eddig nem volt

A CPU chiplet után érdemes egy kicsit elidőzni az IO lapkán, amiről két oldallal korábban már volt szó, de van pár olyan újdonsága, amiről érdemes szót ejteni. Nyilván az alapvető funkcionalitás megmaradt, hiszen a chip részben a déli vezérlőhíd szerepét is ellátja, és ahogy már említettük, 28 darab, szabadon felhasználható PCI Express 5.0-s sáv, illetve DDR5-öt támogató memóriavezérlő várja a felhasználókat.


[+]

Az igazán nagy újdonság az IGP, vagyis az integrált grafikus vezérlő. Ebből mindegyik Ryzen 7000-es CPU ugyanazt a kialakítást kapja, ami konkrétan 2 CU-t jelent, és ez az RDNA 2 felépítése alapján megfelel egy darab WGP-nek. Ez a WGP egy shader motoron belül terpeszkedik, míg a ROP blokkok száma egy. Utóbbi részegység két pixelmotort tartalmaz, és egy pixelmotor 4 blending, illetve 8 Z mintavételező egységből áll. Ez a teljes IGP-re levetítve összesen 8 blending és 16 Z mintavételezőt jelent. Infinity Cache a fejlesztésben nem lesz jelen, és az L2 gyorsítótár kapacitása is erősen visszafogott. Gyakorlatilag az RDNA 2 minimum konfigurációjáról van szó, ennél kisebbre nem lehet építeni a szóban forgó architektúrát.

Kiderült az is, hogy a dizájnban négy ACE dolgozik, amelyek egy HWS (Hardware Scheduler) fennhatósága alá tartoznak. Ezzel a rendszer összességében 32 compute parancslistát kezel egy grafikai parancslista mellett. Természetesen megmaradt a finomszemcsés preempció és a QoS (Quality of Service) támogatása. Előbbi felel azért, hogy a kritikus fontosságú feladatok előnyt élvezzenek, míg utóbbi a többfelhasználós környezet hatékony kezelését teszi lehetővé, ráadásul továbbra is virtualizálható a teljes lapkára, mindezt teljesen automatikus hardveres ütemezés mellett. Természetesen továbbra is a rendszer része a 64 kB-os globális adatmegosztás, vagy más néven Global Data Share (GDS), és a priority tunneling szintén elérhető.


[+]

A multimédiás blokk a Rembrandt SoC APU-ban alkalmazott megoldás másolata, vagyis támogatja az AV1-es formátumú videók dekódolásának gyorsítását, a kijelzőmotor pedig a DisplayPort 2.0 mellett a HDMI 2.1-et is kezeli.

Az AMD az IGP-t elsődlegesen azért építette be, mert a beágyazott rendszerek piacára szánt fejlesztéseket bővíteni szeretnék, és ott alapvetően előny, ha nem kell külön VGA-t venni a rendszerbe. A céltól függetlenül az integrált grafikus vezérlőt nem kapcsolják ki az asztali piacra szánt sorozatnál sem, mivel itt is jól jöhet irodai használatra. Az egész egység alig fogyaszt, tehát nem érinti negatívan a processzormagok tempóját, de ha valaki nem szeretné működtetni, akkor a BIOS-ban kikapcsolhatja. Ezt azonban nem feltétlenül érdemes megtenni, ha Radeon VGA kerül a rendszerbe, ugyanis az AMD visszahozta a hibrid grafikát, így a két Radeon egymás mellett is nagyon jól tud működni, és ezzel energiát lehet spórolni.

Érdemes még szót ejteni az EXPO technoglóiáról, amely az EXtended Profiles for Overclocking szabvány rövidítése. Ennek a rendszernek az a célja, hogy a JEDEC szabványon túl kínáljon előre programozott, szimplán lekérhető profilokat a memóriákba. A lényege ugyanaz, mint az Intel XMP technológiájának, és az EXPO lehetővé teszi a 6400 MHz-es DDR5-ös tuningmodulok kezelését az új Ryzenekhez, ráadásul nagyon alacsony késleltetéssel.


[+]

Amit fontos figyelembe venni az új képesség kapcsán, az az optimális órajelek kapcsolata. A korábbi dizájnok során az Infinity Fabric órajele részben meghatározta a teljes rendszer teljesítményét, és érdemes volt 3,6 GHz-es effektív órajelű modulokat vásárolni, mert az igazodott az optimális 1,8 GHz-es Infinity Fabric frekvenciához. Az új Ryzen 7000 sorozat esetében ez megváltozik. Mostantól az Infinity Fabric órajele mindig igazodik a memóriához, tehát állandóan igyekszik a rendszer érvényesíteni a teljesen szinkronizált működést, ráadásul a beállítás automatikusan történik, tehát a felhasználónak semmi dolga ezzel. Ugyanakkor most is van egy olyan effektív órajel, ami az optimális szintet képviseli, ez pedig effektív 6 GHz. Bár nem kötelező betartani, de az új Ryzenekhez érdemes 6 GHz-es órajelű, EXPO profilt biztosító DDR5 memóriákat venni, ilyenkor érhetők el ugyanis a legjobb késleltetési értékek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés