Hirdetés

ASUS A7M266-D - DDR, Duál, Athlon, MP!

Tesztek és a meglepetés

Előre bocsátjuk, hogy az "átlagos" cikkekhez képest a tesztek valószínűleg csalódást fognak nyújtani, ennek több oka is van. Linuxon ugyanis nincsenek olyan általánosan elterjedt teljesítménymérő programok, mint Windowson, éppen ezért más stratégiát kellett követnünk (Quake 3-mal mondjuk tudtam volna tesztelni, de ez a Matrox videokártya miatt kiesett :)). A lapot alapvetően folyamatos, 100 százalékos terheltség mellett "stressz-tesztek" gyilkos sorozatával kínáltuk, kajánul lesve, hogy elhasal-e. Ezen tesztek közül is a leggyilkosabb a hírhedt Linux kernelfordítás, az Intel első szériás P3 1.13 GHz-es processzorai is itt hasaltak el!

A következő teszteket futtattuk a gépen:

  • Linux 2.4.18 kernelfordítás (ehhez mellékeljük a .config file-t), 2.95.2-es GCC-vel
  • nbench
  • hdbench
  • POVray
  • hdparm

A fordításnál használt kernel config innét letölthető. Kíváncsiak számára van még egy dmesg kimenet, valamint egy lspci kimenet is. Természetesen a kernelfordítást úgy teszteltük, hogy először azzal bootoltunk és aztán mértük az időket.

Először is, mint izzasztó-teszt, a kernelfordításnak láttunk neki. Ez az a pont, ahol elválik, ki legény a gáton és ki kerül a futottak még kategóriába. A C fordító ugyanis rendkívül megdolgoztatja a processzor, North Bridge és memória "szenthármasságát", így stabilitástesztre is kiválóan használható.


"Talán ilyen hűtő kellett volna?"

Sajnos a lapban rövid úton csalódtunk. A kernelfordítás részeredményei itt találhatóak. A kernelfordítással eltöltött időt standard unixos segédprogrammal mértük, 4, 2 és 1 jobbal futtatva a make-et. Bizonyára feltűnik mindenkinek, hogy az 1 jobos menetből csak három van.

A magyarázat igen egyszerű: az ASUS lapja 1 jobos (tehát a tesztek közül a legkevésbé megterhelő!) kernelfordításnál sig11-gyel elhasalt. Ez több, mint szomorú. Aki nincs otthon Linuxban, annak röviden erről annyit, hogy a 11-es signal Linuxon a segmentation fault kódja. Ilyet a C fordító "csak úgy" nem szokott adni, ez minden esetben hardware-problémát jelez. :(

A processzor hőmérsékletét természetesen ellenőriztük közben, a túlmelegedés biztosan nem lehetett probléma. Ami esetleg szóba jöhet hibaként, azok a memóriamoduljaink voltak. No nem azért, mert "gagyi" RAM-okkal nyomtuk volna a teszteket! Korábbi tesztjeinkben használt übertuning DDR-moduljaink szálltak ringbe, melyek más alaplapban már eszement órajeleken bizonyították, hogy van bennük még tuninghoz is bőséges tartalék. A probléma talán az lehetett, hogy a csak egy/kettő modul ellenére sem voltak regiszteres memóriák. Regiszteres DDR RAM-hoz sajnos nem sikerült időben hozzájutni, így ezt a "hiba"-lehetőséget nem tudtuk kizárni.

Ezen a ponton viszont úgy döntöttünk, hogy nem folytatjuk a tesztelést. Egyrészt, mert kellett volna minimum egy másik ilyen ASUS lap, hogy lássuk, hogy egyedi hibás-e, ami nálunk volt. Másrészt, mert kellett volna még minimum 2-3 gyártó hasonló megoldása, hogy lássuk, hogy egyedi hibás-e, ami nálunk volt. Azt hiszem értitek... A lap mindenesetre piszok gyors volt, már ami a szubjektív eredményeket illeti, de sajnos ilyen környezetben a "kvázi stabil" hozzáállás nem kifizetődő. Az Athlon MP alapú kétprocesszoros szerverek abszolút teljesítményben is versenyképesek az Intel Xeonjaival, árban pedig annyival kedvezőbbek, hogy össze sem hasonlíthatóak. Az egyetlen dolog, amiben nem lehet különbség ilyen rendszereknél, az a TELJES STABILITÁS. Itt volt. Sajnos.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés