Hirdetés

ASUS Vivobook Slate OLED: a képernyő mindent visz?

Vajon képes-e az OLED panel és a gazdag felszereltség feledtetni a Pentium Silver teljesítményét?

Bevezető, dizájn

Hűen a tavaly gőzerőre kapcsolt „OLED-et mindenkinek” stratégiához, az ASUS belépőszintre pozicionált 2 az 1-ben táblagépe, a Vivobook 13 Slate is ilyen panellel büszkélkedhet, dobozában pedig megtalálunk minden kiegészítőt, ami csak szóba jöhet: felpattintható billentyűzetet, háttámaszt, tollat és még hordtáskát is. Már csak az kérdés, hogy mindez elég lesz-e arra, hogy kompenzálja a Pentium Silver N6000 processzor által kínált, nem túl acélos teljesítményt?

Külső

Kivitelét tekintve biztos, hogy nem tűnik belépőszintűnek a Vivobook 13 Slate: a táblagép maga egy igényesen összerakott, a képernyő oldalán Gorilla Glass-szal, hátoldalán alumíniummal borított eszköz, 310 x 190 x 8 mm-es mérettel, és 790 grammos tömeggel.


[+]

Egy táblagépénél a formáról nem érdemes sokat beszélni, hiszen a tervezők keze meg van kötve, a burkolati díszítés kapcsán csak egy műanyag betétre tudjuk felhívni a figyelmet, mely fent található (és az antennákat segíti a „kilátásban”). Ez a sötétszürke alapszínhez képest valamivel világosabb, zöld feliratokkal, és tőle jobbra, hátul a 13 megapixeles főkamerát találjuk, melyet az előlapon, a felső keret közepén egy 5 megapixeles másik webkamera egészít ki.


[+]

Végighaladva a tablet keretén, a jobb oldalon van a hangerőállító billentyűpáros, a bal oldalra pedig két darab Type-C konnektor került. Ezek használhatók töltésre (a mellékelt hálózati adapter egy 65 wattos USB-PD szabványú egység), ezen kívül pedig USB 3.2 Gen2 interfészt kínálnak DisplayPorttal. Ugyanitt helyett kapott egy microSD kártyaolvasó és egy kombinált hangcsatlakozó, míg az alsó élen észrevehető még a billentyűzethez tartozó 8 tűs pogo pin csatlakozósor is. Az ujjlenyomat-olvasóval kombinált bekapcsológomb a felső él jobb szélére került.


[+]

A kiegészítők közül a legfontosabb alighanem a billentyűzet, mely mágnesen rögzül és „vezetékes” csatlakozású, tehát nem tartalmaz Bluetooth adaptert, csak a Vivobook Slate-hez kötve működik. Ezen egység tömege 340 gramm. A háttámla egyedi megoldásként szintén mágnesek segítségével kötődik a táblagéphez, ami abból a szempontból mindenképp ötletes, hogy csökkenti a központi egység tömegét és vastagságát, de nyilván szilárdsága is elmarad a megszokott, fix támlákétól. Maga a támasz 269 gramm, így notebookként használva a Slate-et összesen 1399 grammos tömeget kapunk, ami egy 13,3”-es noteszgéptől már egyáltalán nem kiemelkedő, és az így előálló 17 mm-es vastagság sem különleges.

[+]

Belső, teljesítmény

A Vivobook 13 Slate OLED hardvere egyértelműen a belépőszintet képviseli – a potenciális konfigurációs lehetőségek között még 4 GB RAM-mal és 128 GB eMMC-vel szerelt példány is található. Szerencsére a nálunk járt egység ennél combosabb, hiszen 8 GB LPDDR4x memória és egy 256 GB-os SSD található benne, ami azért segít a négymagos Pentium Silver N6000 processzornak feladatai ellátásában.

Specifikációk
Termék megnevezése ASUS Vivobook 13 Slate OLED T3300
Processzor Intel Pentium Silver N6000 – 1,1/3,3 GHz, 6 watt TDP
Memória 2 x 4 GB (SK Hynix) LPDDR4x-4266
Kijelző 13,3"-es, 1920x1080 pixeles Samsung SDC4169 OLED panel
Grafika Intel UHD Graphics (32 EU, 350-850 MHz)
Adattároló 256 GB WDC SN530 SSD, PCIe 3.0 x4
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció - Intel AX201 Wi-Fi 6
- Bluetooth 5.2
Interfészek - 2 db USB 3.2 Gen2 Type-C
- 1 db kombinált 3,5 mm-es hangcsatlakozó
Extrák ujjlenyomat-olvasó a bekapcsológombban, microSD olvasó, 13 MP-es webkamera hátul, 2 az 1-ben kivitel, érintőceruza, hordtok
Akkumulátor 50 Wh
Méret 310 x 190 x 8 mm (csak tablet), 310 x 190 x 17 mm (notebookként)
Tömeg 790 gramm (tabletként) 1,4 kg (notebookként)
Operációs rendszer Windows 11 Home
Gyártó honlapja www.asus.hu
Termék honlapja ASUS Vivobook 13 Slate OLED
Fogyasztói ár 250 000 forint
Garancia 3 év

Teljesítmény

A 256 GB-os, Western Digital által gyártott SSD PCIe 3.0 x4 interfészen keresztül csatlakozik, sebessége, ha nem is kiemelkedő, de bőven az elfogadható határ felett mozog, egész biztosak lehetünk benne, hogy nem fogja vissza a rendszert, kapacitása pedig a felhasználók nagy részének valószínűleg elég is lesz.


[+]

A tavalyi CES-en bemutatott, Jasper Lake családba tartozó Pentium N6000-ben négy Tremont processzormag dolgozik, 1,1 GHz-es alap- és 3,3 GHz-es max turbo órajellel. A TDP keret 6 wattos, ezt az ASUS teljes mértékben ki is használja.

Ami örömhír, hogy a 10 nm-es gyártástechnológiával és új magokkal érkező N6000 jelentős gyorsulást mutat az előző generációs Pentium Silver N5030-hoz képest. A rossz hír viszont az, hogy a teljesítmény még így is messze van a „rendes” Core iX és Ryzen processzorok tudásától. Az általános teljesítményt vizsgálva az alábbi számokat láthatjuk:

Mérés Eredmény
7-Zip Single / Multi 3351 / 11 017 MIPS
Cinebench R15 OpenGL / CPU 36,79 fps / 322 cb
Cinebench R20 CPU Single / CPU Multi 264 / 763 cb
Cinebench R23 CPU Single / CPU Multi 698 / 1999 cb
Veracrypt64 SHA 256 / SHA 512 145 / 222 MB/s
PCMark 10 Extended 2121
PCMark 10 Essentials / Productivity 6146 / 3840
PCMark 10 Digital Content Creation / Gaming 2278 / 1019
SpecWPC 7-Zip Compress* 716,2 s
SpecWPC Blender BMW 1M* 409,8 s
SpecWPC Handbrake Normal / HQ 20,56 / 6,18 fps
SpecWPC Maya Shaded Wire 16,9 fps
SpecWPC Python SciPy* 150,33 s

* a kisebb érték a jobb

A Jasper Lake bemutatásakor már jeleztük, hogy a CPU-magok újak, az IGP viszont maradt a régi, ezért az érezhető 3D teljesítményt igénylő játékoknak ez a Vivobook bizony nem lesz a barátja.

Az általános használat során szerzett tapasztalatok egybecsengenek a Pentium Silver N5030-cal szerelt Acer Swift 1-nél szerzettekkel, tehát visszafogott irodai munkákhoz, böngészéshez (mondjuk legfeljebb 10 megnyitott oldallal), YouTube-hoz, képnézegetéshez és filmezéshez elegendő a Vivobook 13 Slate OLED teljesítménye, de ha ennél többet szeretnénk, pillanatok alatt érezhetően lassúvá válik a rendszer, akadozni kezdenek a programok.

Tapasztalatok

Kijelző

Az ASUS gépének minden szempontból a legfontosabb alkatrésze a kijelző, mely 13,3 hüvelykes, Full HD felbontású és méréseink szerint 392 cd/m² maximális fénysűrűségre képes. Kontrasztaránya a technológiából adódóan praktikusan végtelennek tekinthető, ezek a paraméterek pedig lehetővé teszik, hogy napfényben is nagyjából olvasható maradjon, még tükröződő felülete ellenére is.

[+]

A Samsung panellel kapcsolatban igazából nem lehet spórolással vádolni az ASUS-t, 100%-os sRGB lefedettséget és Pantone tanúsítvánnyal is igazolt, kiváló színhűséget kapunk vele, uniformitása pedig gyakorlatilag tökéletes. Aki fotókat szerkesztene, és ezért még nagyobb (mondjuk 100%-os DCI-P3-at lefedő) színtérre lenne szüksége, az a gyenge hardver miatt amúgy sem fogja a Vivobook 13 Slate OLED-et választani.

[+]

Használat közben

Az alacsony fogyasztású CPU-nak köszönhetően az ASUS a táblagépen nyugodtan használhatott passzív hűtést, melyben fontos szerep jut a hátsó alumíniumburkolatnak, ez oszlatja ugyanis szét a felesleges hőt. Méréseink alapján ez a felület hosszabb távú terhelés során sem melegszik 30 °C fölé, nincs tehát akadálya annak, hogy akár fekve, combunknak támasztva használjuk a gépet.

A processzor viselkedését nézve a passzív hűtés nem jár hátránnyal, a terhelést bekapcsolva rögtön 8 wattra ugrik a Pentium N6000 fogyasztása, és igazából változás nélkül ott is marad, nincs szükség később sem lassításra, throttlingra. A processzormagok hőmérséklete is elfogadható szinten, 70 °C-on stabilizálódik, az órajel pedig (mind a négy magot igénybe vevő terhelés során) 2,7 GHz-es szintre áll be.

Beviteli eszközök, hang, üzemidő, értékelés

Beviteli eszközként a Vivobook Slate 13 billentyűzetet, tapipadot és tollal (is) kompatibilis érintőképernyőt is kínál. A billentyűzet (mely tesztpéldányunkban US kiosztású) gombjai 1,4 mm-es úttal rendelkeznek, és határozott, kellemes ellenállást fejtenek ki, a gépelés – ha eltekintünk a rövid úttól – kifejezetten kényelmesnek mondható a kategóriához képest.


[+]

A kiosztást vizsgálva látható, hogy a kurzormozgató gombokat azért alaposan összezsúfolták, az Enter pedig megkapta a Vivobookokra mostanában jellemző sávos mintázatot. Az Fn gombsor a többinél keskenyebb és világosabb alapszínű. Háttérvilágítás sajnos nincs a klaviatúrán, a sötétben végzett munkához meg kell tanulni vakon gépelni.

Az integrált gombokkal rendelkező tapipad kifejezetten széles, mérete 128 x 64 mm. Felülete kellemes tapintású, ujjaink könnyen mozognak rajta, precizitásával sincs semmi gond. A másik érintésérzékeny felület, tehát a képernyő szintén jól használható, extraként pedig egy 4096 nyomásszint megkülönböztetésére képes tollat is mellékelnek, összesen négy heggyel (2H-tól B szimulált keménységig) és három gombbal. Az ASUS Pen 2.0 tollat Type-C porton keresztül tudjuk tölteni, meglepő, hogy az ASUS a csomagban viszont csak egy Type-A–Type-C töltőkábelt mellékelt, amivel pont a tabletről nem lehetséges tölteni a tollat (ha pedig a hálózati töltő kábelét használjuk erre, akkor a tabletet nem tudjuk tölteni közben).

Hangszórók és üzemidő

A Vivobook 13 Slate OLED Dolby Atmos kompatibilis, tehát többféle profil segítségével is módosíthatjuk az oldalra néző, apró sugárzó hangját, de nyilván a hiányzó mély- és mélyközép tartományt így sem tudjuk pótolni, a minőségi zenehallgatáshoz, filmnézéshez fejhallgatót kell használnunk.

Vékony és kisméretű készülékről lévén szó, a beépített áramforrás is csak közepes kapacitású tud lenni, igazából impozánsnak tekinthető, hogy a mérnököknek sikerült egy 50 Wh-s példányt bezsúfolni a gépházba. Ez az alacsony fogyasztású hardverrel egész barátságos üzemidőt biztosít – kiválónak azonban nem mondanánk semmiképpen sem. Arra képes a Slate, hogy egy könnyedebb jegyzetelős napot töltő nélkül is átvészeljen, extrém hosszú kitartást azonban ne várjunk tőle, a kijelzőért nemcsak forintban, de fogyasztásban is meg kell fizetni.

Értékelés

Legyünk őszinték: a Slate elsősorban a kijelzőről szól, és olyan felhasználóknak készül, akiknek az OLED kontrasztja és telített, precíz színei fontosabbak a nagy teljesítménynél vagy akár a kiváló ár/érték aránynál. Ha így nézzük, akkor ez a táblagép ezen az áron egyáltalán nem rossz ajánlat, tökéletesen megfelel olyan jellegű tartalomfogyasztásra, ahol nagy a hangsúly a képeken és videókon.


[+]

Az eszköz rendelkezik azonban gyenge pontokkal is, melyek közül az első rögtön a teljesítmény, jobban mondva annak hiánya. Mint az előző oldalon már említettük, egyszerűbb feladatokra a Pentium N6000 és a 8 GB RAM elegendő erővel rendelkezik, de a hardver nagyon gyorsan eléri korlátait, ekkor pedig jóval látványosabban lassul le, mint egy „normális” processzorral szerelt noteszgép szokott.

Nem maradhat kritika nélkül a szűkös csatlakozókínálat sem, a külön felpattintható háttámla pedig ugyan ötletes, de inkább csak feleslegesen növeli a komplexitást, és egy plusz elhagyható komponensként jelenik majd meg az utazás során. A hordozhatóság egyébként sem a legjobb, hiszen notebookként már 1,4 kg-os tömegről és ehhez mérten csak közepes üzemidőről beszélhetünk.

Mindezeket a remek kivitel, illetve a széleskörű tartozékkínálat hivatott kompenzálni. Ne feledjük, hogy a Vivobook 13 Slate OLED esetében az aktív toll, a hordtáska és a billentyűzet is ott van a dobozban, nem kell külön, utólag megvásárolni őket, ez pedig segít abban, hogy 250 000 forintért jó vételnek tűnjön a 2 az 1-ben táblagépek között.


ASUS Vivobook 13 Slate OLED

Wombath

Az ASUS Vivobook Slate OLED notebookot az ASUS hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés