ASUS Zenbook 14 OLED: mindennapi munkára?

Leírva nem tűnik óriásinak a notebookba került 14 hüvelykes panel, de felbontásával multimédiás feladatokra is bevethető.

Bevezető, dizájn

Az ASUS termékportfóliójában a Zenbookok a felső kategóriás, elegáns ultrabookokat képviselik – ezt tudva a Zenbook 14 OLED-et egy kényelmesen használható, de azért jól hordozható munkagépnek gondolhatnánk. Ez így is van – a tesztelt modellt azonban érdekessé teszi 2880x1800 pixel felbontású, 90 Hz-es frissítéssel rendelkező képernyője, mely például fotószerkesztéshez és más multimédiás alkalmazásokhoz is bevethető. Processzorként ugyanakkor a Core i7-1260P-t kapjuk – ezt lassúnak persze nem neveznénk, de teljesítménye messze van a H szériás változatokétól. Nézzük hát, mire képes ez az összeállítás, hol vehetjük leginkább hasznát?

Külső

Az ASUS nem ma kezdte a notebookgyártást, így ha valamit a prémium kategóriába szánnak, akkor nem okoz nekik nehézséget ennek megfelelő külsőt produkálni. A hivatalos nevén UX3402 névre hallgató gép a Zenbookoknál jelenleg alkalmazott, selyemfényű, kissé szögletes dizájnú házba került, mely masszív, billentyűzete alatt csak minimális hajlékonysággal. Kétféle színben érhető el, ezek a "világos hidegzöld" és a "merengő kék" nevekre hallgatnak – az általunk tesztelt példány az utóbbi, amit mi egy sötét, acélos kék színnek neveznénk.

A monitor hátoldalán a vékony sávokból az aktuális ASUS logó áll össze (kicsit megvágva), de ezen felül nem nagyon találunk díszítéseket. A márkajelzés nagyon diszkréten jelenik meg a fedlapon, illetve felbukkan a képernyő keretének alsó részén is. A kijelzőt tartó zsanérok súlyozását jól eltalálták, két szélén egy-egy ezüstszínű korong vonja magára a szemet. A képernyő egyébként 180 fokban nyitható, normál „állásban” pedig kicsit megemeli a gép hátoldalát, hogy a klaviatúra kényelmesebb szögben álljon, a szellőzés pedig több friss levegőhöz jusson. Ez az ASUS által ErgoLiftnek nevezett, több éves múltra visszatekintő megoldás.


[+]

A gépház mérete a vékony keretnek köszönhetően megfelel a korábbi 13,3”-es kategóriának, ami 314 x 221 x 17 mm-es méretet jelent, a notebook tömege pedig 1,4 kg, hordozhatósága tehát egész jónak mondható. Fontos, hogy a képernyő 16:10 képarányú, tehát szélességéhez képest kicsit „magasabb” a régen használatosnál, aki tehát egy régi 13,3”-es notebookhoz szabott tokban akarná hordozni, az csalódni fog (egyébként a Zenbook 14 OLED-hez jár tok). A kijelző felülete matt, a csuklótámasz és a billentyűzet körüli rész a burkolat többi részével azonos színű. Ujjlenyomatok gyűjtésére közepesen hajlamos, akit ez zavar, az sokat fogja törölgetni.


[+]

Ami az alsó részt illeti, itt nem sok látnivaló akad – és nem is sokat érdemes itt időzni, a bővíthetőség ugyanis azért is minimális, mert a legtöbb komponenst az alaplapra forrasztották, és azért is, mert a burkolatot tartó csavarok közül kettőt a gumilábak alá rejtettek, melyeket így csak a ragasztott lábak lefeszegetése után tudunk kitekerni.


[+]

A csatlakozókínálatra a kategóriát figyelembe véve igazából nem lehet panasz: a jobb oldalon egy USB 3.2 Gen2 sebességű Type-A konnektort találunk, a bal oldalon pedig egy HDMI 2.0b, két Thunderbolt 4, egy 3,5 mm-es kombó jack és egy microSD kártyaolvasó sorakozik. A két TB4 port képernyőkimenetként és töltőcsatlakozóként is bevethető természetesen.

Belső, teljesítmény

A számítógép az Alder Lake P széria egyik felsőkategóriás példányára, a Core i7-1260P-re építkezik, mely a 28 wattos kategóriába tartozik – a 45 wattos H szériás erőgépek és a 15 wattos U szériás, alacsony fogyasztásra optimalizált modellek között helyezkedik tehát el. A 28 watt persze nincs kőbe vésve, valójában a gyártók ennél feljebb is mehetnek, a PL2 hivatalos értéke eléri a 64 wattot. Ebben a CPU-ban négy P és nyolc E mag dolgozik, az integrált grafikus processzor pedig az Iris Xe széria 96 számolóegységgel rendelkező tagja. A processzor mellett 16 GB DDR5 memóriát és egy 1 TB-os Samsung SSD-t találunk, az utóbbit PCIe 4.0 x4 interfésszel.

Specifikációk
Termék megnevezése ASUS Zenbook 14 OLED UX3402ZA
Processzor Intel Core i7-1260P – 4P+8E mag, 2,1-4,7/1,5-3,4 GHz, 28-64 W TDP
Memória 16 GB SK Hynix LPDDR5-4800
Kijelző 14"-es, 2880x1800 pixeles Samsung SDC4171 OLED panel, Pantone tanúsítvánnyal
Grafika Intel Iris Xe Graphics
Adattároló 1 TB Samsung PM9A1 SSD, PCIe 4.0 x4
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció - Intel Wi-Fi 6E AX211
- Bluetooth 5.2
Interfészek - 2 db Thunderbolt 4 Type-C, töltésre is
- USB 3.2 Gen2 Type-A
- HDMI 2.0b
- 3,5 mm-es kombinált hangcsatlakozó
Extrák microSD kártyaolvasó, billentyűzetvilágítás, ujjlenyomat-olvasó
Akkumulátor 75 Wh
Méret 314 x 221 x 17 mm
Tömeg 1,4 kg
Operációs rendszer Windows 11 Home
Gyártó honlapja www.asus.com/hu
Termék honlapja ASUS Zenbook 14 OLED
Fogyasztói ár kb. 550 000 forint
Garancia 3 év

Teljesítmény

Sebességmérésünk első lépése a beépített háttértár ellenőrzése – a CrystalDiskMarkban kapott eredmények alapján a Samsungtól származó meghajtó nem igazán futja ki magát, ennél nagyobb számokat is láttunk már a PCIe 4.0 x4 interfészre csatlakozó SSD-k esetében. Annyira azonban nem gyenge az eredmény, hogy aggódnunk kéne, a meghajtó a rendszert nem fogja majd vissza.


[+]

Áttérve ezek után az általános tesztekre, és kihasználva az előre telepített MyASUS program kínálta Balanced, illetve Performance profilt, az alábbi számokat kaptuk:

Mérés (Balanced beállítással) Eredmény
7-Zip Single / Multi 5402 / 38 604 MIPS
Veracrypt64 SHA 256 / SHA 512 384 / 545 MB/s
SpecWPC 7-Zip Compress* 277,8 s
SpecWPC Blender BMW 1M* 108,1 s
SpecWPC Handbrake Normal / HQ 68,19 / 27,04 fps
SpecWPC Maya Shaded Wire 34,17 fps
SpecWPC Python SciPy* 90,0 s
* a kisebb érték a jobb

Összevetve az eredményeket például egy H szériás Alder Lake-kel, nem meglepő, hogy jóval alacsonyabb értékeket láthatunk. Sokkal relevánsabb viszont azt megnézni, hogy hogyan teljesített a Zenbook 14 OLED például a Lenovo ThinkPad X1 Yogával szemben, melyben egy Core i7-1270P dolgozott. Itt már kisebbek a különbségek, de még mindig nagyobbak annál, amit a hivatalos órajelekben található pár gigahertzes eltérés indokolna. Ennek okára a következő oldalon még visszatérünk.

A 3D-s teljesítménynél pontosan azt látjuk, amire számíthattunk: a Zenbook 14 OLED nem lesz egy gamer notebook, az Iris Xe-vel 720p felbontás mellett, közepes minőségi beállításokkal kockáztathatjuk csak meg modernebb programok futtatását.

Tapasztalatok

Kijelző

Már szinte unalmas azzal kezdeni, hogy a Zenbookok OLED panelje minden igényt kielégítő képességekkel rendelkezik, de hát ez a helyzet: az ASUS pár éve felismerte, hogy mennyire fontos a megfelelő minőségű kijelző, és ehhez nagyon helyesen ragaszkodik azóta is, ezért nincsenek náluk olcsó, a raktár hátsó feléről előkapart, 80% alatti sRGB színtérrel rendelkező IPS panelek.

A tesztelt gépben ráadásul egy kifejezetten érdekes példányt kapunk, egy Samsung által gyártott, HDR megjelenítést is támogató, SDC4171 névre hallgató egységet, mely 14”-es méretéhez képest kifejezetten magas, 2880x1800 pixeles felbontást kínál. Ennek megfelelően a kép tűéles, az ikonok, ablakok és egyéb elemek pedig a Windows által alapból felajánlott 200%-os skálázás mellett sem túl nagyok, bőven elfér minden a kijelzőn. A maximális fénysűrűséget 398 cd/m²-nek mértük, a kontrasztarány pedig a paneltechnológiából adódóan gyakorlatilag végtelen.

[+]

Ahogy azt a Zenbookoknál is megszokhattuk már, a Pantone tanúsítvány és a gyári kalibráció adott, tehát a dobozból kivéve a notebookot már 2 alatti maximum és 1 alatt átlagos delta E értékeket kapunk. A színtér természetesen óriási, az sRGB 171,8%-a, és képes lefedni a standard Adobe RGB színtér 96%-át. A „háttérvilágítás” egyenletessége, ahogy az várható volt, tökéletes. Mindezek alapján tehát nyugodtan kijelenthetjük, hogy a képernyő egy professzionális, grafikusoknak, videósoknak szánt notebookban is megállná a helyét, a 90 Hz-es frissítés, az alacsony kékfény-sugárzás és a MyASUS-ban elérhető, villódzásmentes fényerőállítás pedig a használati komfortot növeli.

[+]

Működés közben

Az előző oldalon a hardver kapcsán már említettük, hogy a Core i7-1260P egy 28 wattos TDP-vel, 64 wattos PL2-vel rendelkező egység. Ezek a fogyasztási adatok azonban nincsenek kőbe vésve, és az ASUS ennél a notebooknál kifejezetten konzervatívnak tűnő utat is választott, aminek eredménye az, hogy a sebesség kicsit visszafogottabb lett. A Balanced névre hallgató „alapállapotban”, az AIDA64 stressztesztjét bekapcsolva a CPU egy rövid ideig ugrik csak fel a 28 wattos TDP limit felé, de innen pillanatok alatt visszavesz, és 25-26 wattos fogyasztás körül stabilizálja működését. Ezalatt a ventilátorok az első időszakban szinte teljesen némák, és hangjuk később is kellemesen alacsony marad, ezzel együtt az elért hőmérséklet egyáltalán nem magas, 90 °C körül tetőzik.

Átkapcsolva a Performance profilra elég jelentős változásra számíthatunk, a terhelés aktiválásakor rövid időre 40 watt feletti fogyasztásokat is láttunk, majd a PL1 érték (mely a tartós fogyasztási limitet jelenti) 30 wattnál stabilizálódott. A processzor hőmérséklete 95 °C-ig emelkedett, úgy is, hogy itt már érezhetően hangosabb a ventilátor. De még ezzel a profillal is együtt lehet élni, nem muszáj fülhallgatóban ülni a gép mellett, és a munkatársakat sem fogjuk idegesíteni.

Ami a burkolati hőfokokat illeti, ezek elviselhetőek, bár a billentyűzet jobb oldali középső része, tehát például a K-L gombok környéke, 40 °C körüli hőmérsékleteket is elérhet (ez természetesen nem a kupakok tetejére, hanem a gombok közötti területre vonatkozik).

[+]

Bevitel, hang, üzemidő, értékelés

A legfontosabb beviteli eszköz a megszokott, ErgoSense fantázianévre hallgató billentyűzet, mely egy numerikus rész nélküli egység, így a 14”-es méretű házban egész kényelmesen elfér. A normál gombok, az Enter és jobb oldali Shift is kellően nagy, a bal oldali Shift viszont a hosszú „í” miatt elég aprócska, és sajnos a kurzormozgatókat is összenyomták, hogy egy sorban elférjenek, ami bizony negatív hatással van a le/fel nyilakra. Érdekes, viszont megszokást igénylő ötlet, hogy az ujjlenyomat-olvasóval kombinált bekapcsológombot eggyel beljebb, a Del billentyű bal oldalára hozták át.


[+]

A tapipad egész nagy méretű, 119 x 74 mm-es, integrált gombokkal, és ami fontos, NumberPad szolgáltatással, mely a jobb felső sarkot „nyomva” tartva aktiválható.

A hangsugárzóval kapcsolatban az ASUS „okos erősítőt”, 350%-kal nagyobb torzításmentes hangerőt és persze Dolby Atmost emleget – a ZenBook 14 OLED nem szól rosszul, köszönhetően többek között annak, hogy az alul elhelyezkedő hangsugárzók nem teljesen lefelé, hanem kicsit oldalra néznek, így több hang indul el a felhasználó irányába. Csodákra azért ne számítsunk: bár dinamikus, kellemes és YouTube-hoz, videóhívásokhoz teljesen megfelelő hangot kapunk, azonban minőségi zenehallgatáshoz, filmnézéshez már érdemes valamilyen más hangeszközt igénybe venni.

Üzemidő

A Zenbook 14 OLED-be, ahogy illik, viszonylag nagy kapacitású akkumulátor került, az ebben tárolt 75 Wh-nyi energia pedig bőven elég egy munkanapra, még akkor is, ha nem csak a Wordöt használjuk. Persze a kijelzőn sokat lehet spórolni, főleg sötét színű témát használva, alacsonyabb fényerővel bírja igazán sokáig a notebook.

A mellékelt töltő egy közvetlenül a konnektorba dugható, 65 wattos USB-PD modell, de a notebook igazából minden hasonló képességű USB-PD egységgel tölthető, ahogy az manapság már megszokott.

Értékelés

Van értelme egy 14”-es notebooknak? Van helye ennek a kategóriának a 13,3”-es és a 15,6”-es megoldások között? A Zenbook 14 OLED alapján igenis van, mégpedig azért, mert ergonómia tekintetében sokkal nagyobb az előrelépés a 13,3”-es kijelzőről a 14”-es képernyőre, mint amekkora a visszalépés a hordozhatóság területén. Az általunk tesztelt notebookon már tényleg meglepően kényelmes a munka, elég nagyok a betűk, az ikonok, elég sok tartalom fér el a kijelzőn ahhoz, hogy ne csak kompromisszumként tekintsünk erre a gépre. Tény, hogy a 13,3”-es kategória jobban hordozható, de azzal önmagában nem igazán szeretnénk heti öt napon át dolgozni – ennél a méretnél viszont már ez is szóba jöhet.


[+]

Ami konkrétan a tesztelt Zenbookot illeti, itt még tovább javítja a helyzetet a kijelző, melynél nem egyszerűen a 14”-es méret és a filmnézést leszámítva tulajdonképpen minden szituációban előnyt jelentő 16:10-es képarány fontos, hanem az általános képminőség is. A szokatlanul magas felbontás, a pontos színek és a nagy színtér ideálissá teszi például multimédiás feladatokhoz, de természetesen egyéb tevékenységek során is jó partner. A teljesítmény is rendben van, bár ez nem kiemelkedő – itt már sokkal inkább egy enyhe kompromisszumról van szó azért, hogy a hordozhatóság, a hűtés és a melegedés elfogadható maradjon a vékony gépház dacára is. Persze a Core i7-1260P nem egy lassú processzor, de az ASUS nem hagyja teljesen kinyújtózni még Performance üzemmódban sem.

Összegezve tehát a látottakat, a hordozhatóság, az ergonómia, a kivitel elsőosztályú, a kijelző remek, és a teljesítmény is jó, a kategóriát tekintve pedig az 550 000 forint körüli ár sem tűnik a valóságtól elrugaszkodottnak, így megérdemli az ajánlott díjat.


ASUS Zenbook 14 OLED UX3402 notebook

Wombath

Az ASUS Zenbook 14 OLED UX3402 notebookot az ASUS hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés