Hirdetés

ASUS Zenbook 14 OLED: mindennapi munkára?

Leírva nem tűnik óriásinak a notebookba került 14 hüvelykes panel, de felbontásával multimédiás feladatokra is bevethető.

Bevezető, dizájn

Az ASUS termékportfóliójában a Zenbookok a felső kategóriás, elegáns ultrabookokat képviselik – ezt tudva a Zenbook 14 OLED-et egy kényelmesen használható, de azért jól hordozható munkagépnek gondolhatnánk. Ez így is van – a tesztelt modellt azonban érdekessé teszi 2880x1800 pixel felbontású, 90 Hz-es frissítéssel rendelkező képernyője, mely például fotószerkesztéshez és más multimédiás alkalmazásokhoz is bevethető. Processzorként ugyanakkor a Core i7-1260P-t kapjuk – ezt lassúnak persze nem neveznénk, de teljesítménye messze van a H szériás változatokétól. Nézzük hát, mire képes ez az összeállítás, hol vehetjük leginkább hasznát?

Külső

Az ASUS nem ma kezdte a notebookgyártást, így ha valamit a prémium kategóriába szánnak, akkor nem okoz nekik nehézséget ennek megfelelő külsőt produkálni. A hivatalos nevén UX3402 névre hallgató gép a Zenbookoknál jelenleg alkalmazott, selyemfényű, kissé szögletes dizájnú házba került, mely masszív, billentyűzete alatt csak minimális hajlékonysággal. Kétféle színben érhető el, ezek a "világos hidegzöld" és a "merengő kék" nevekre hallgatnak – az általunk tesztelt példány az utóbbi, amit mi egy sötét, acélos kék színnek neveznénk.

A monitor hátoldalán a vékony sávokból az aktuális ASUS logó áll össze (kicsit megvágva), de ezen felül nem nagyon találunk díszítéseket. A márkajelzés nagyon diszkréten jelenik meg a fedlapon, illetve felbukkan a képernyő keretének alsó részén is. A kijelzőt tartó zsanérok súlyozását jól eltalálták, két szélén egy-egy ezüstszínű korong vonja magára a szemet. A képernyő egyébként 180 fokban nyitható, normál „állásban” pedig kicsit megemeli a gép hátoldalát, hogy a klaviatúra kényelmesebb szögben álljon, a szellőzés pedig több friss levegőhöz jusson. Ez az ASUS által ErgoLiftnek nevezett, több éves múltra visszatekintő megoldás.


[+]

A gépház mérete a vékony keretnek köszönhetően megfelel a korábbi 13,3”-es kategóriának, ami 314 x 221 x 17 mm-es méretet jelent, a notebook tömege pedig 1,4 kg, hordozhatósága tehát egész jónak mondható. Fontos, hogy a képernyő 16:10 képarányú, tehát szélességéhez képest kicsit „magasabb” a régen használatosnál, aki tehát egy régi 13,3”-es notebookhoz szabott tokban akarná hordozni, az csalódni fog (egyébként a Zenbook 14 OLED-hez jár tok). A kijelző felülete matt, a csuklótámasz és a billentyűzet körüli rész a burkolat többi részével azonos színű. Ujjlenyomatok gyűjtésére közepesen hajlamos, akit ez zavar, az sokat fogja törölgetni.


[+]

Ami az alsó részt illeti, itt nem sok látnivaló akad – és nem is sokat érdemes itt időzni, a bővíthetőség ugyanis azért is minimális, mert a legtöbb komponenst az alaplapra forrasztották, és azért is, mert a burkolatot tartó csavarok közül kettőt a gumilábak alá rejtettek, melyeket így csak a ragasztott lábak lefeszegetése után tudunk kitekerni.


[+]

A csatlakozókínálatra a kategóriát figyelembe véve igazából nem lehet panasz: a jobb oldalon egy USB 3.2 Gen2 sebességű Type-A konnektort találunk, a bal oldalon pedig egy HDMI 2.0b, két Thunderbolt 4, egy 3,5 mm-es kombó jack és egy microSD kártyaolvasó sorakozik. A két TB4 port képernyőkimenetként és töltőcsatlakozóként is bevethető természetesen.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés