Az Intel megint dobbantott: Gulftown, a hatmagos asztali processzor

Következtetés

Két évvel ezelőtt bemutattuk az Intel Skulltrail fantázianévre keresztelt platformját, mely két darab négymagos Core 2 Quad köré épült, így összesen nyolc szálon számolva páratlan teljesítményt volt képes leadni azokban az alkalmazásokban, melyek akkoriban támogatták a párhuzamos feldolgozást. A nyolc maggal operáló platform valódi kuriózumnak számított, de az asztali felhasználás szempontjából vizsgálva a kérdést kénytelenek voltunk úgymond „lehúzni". Elmondható, hogy egyre több az olyan alkalmazás, amivel kihasználható egy efféle rendszer, de ezek továbbra is azok a programok, amelyekkel valamilyen munkát valósítunk meg.

Most két évvel később jóval olcsóbban megkaphatnánk majdhogynem ugyanezt a teljesítményt, hiszen immár egy processzorban hat mag található, sőt ez a processzor a Hyper-Threading révén 12 szálat kezel, ennek ellenére még mindig nem jött el az az idő, amikor fejvesztve rohannánk egy ilyen gépért.

Ha a Core i7-980X teljesítményét összességében vizsgáljuk, akkor kiderül, hogy valóban egy igen jól sikerült szerkezetről van szó, gyakorlatilag a leggyorsabb asztali processzor a világon (ezzel leváltva a négymagos i7-et). A Turbo Boostnak köszönhetően még az egy vagy kétszálon terhelő alkalmazásokban is veszettül gyors, hiszen ezekben az esetekben egy 3,6 GHz-en járó, 12 MB harmadszintű gyorsítótárral gazdálkodó Core i3-as működik a gépben (kicsit fura hasonlat, de kb. ez a helyzet). Az új CPU-kat tesztelő rendszerünkben a korábbinál jóval több olyan program található, amellyekkel kihasználható egy ehhez hasonló processzor minden képessége, de összességében még mindig azt kell hogy mondjuk, az átlagfelhasználót ezt nem hatja meg. Persze az i7-980X nem is az átlagfelhasználóknak készült. Ez a processzor munkára készült, a munkák közül is a renderelés és a videóvágás fekszik neki a legjobban. Ezért aztán inkább az a kérdés, hogy az i7-980X árából milyen kétutas munkaállomást lehet kiépíteni, mert előfordulhat, hogy akár a 980X-nél gyorsabbat is (figyelembe kell venni az ehhez szükséges alaplapot és Xeonnál az FB-DIMM memóriákat is).

A processzor teljesítmény per fogyasztás mutatója is igen jó, az i7-870-et nem éri utol, viszont az összes csúcsprocesszorénál magasabb, ami azt jelenti, hogy azonos teljesítmény leadásához kevesebb energiára van szüksége avagy azonos energiafelvétel mellett magasabb a teljesítménye. Ettől függetlenül az üresjárati értékekkel szerintünk van valami bibi, ennek még utána fogunk járni.

A Core i7-980X EE legnagyobb baja az ára. 999 USD-t kérnek el érte (majd ha kapható lesz), ahogy ez az összes presztízsprocira jellemző a megjelenését követően. Az a helyzet, hogy az i7-980X esetében ez valamilyen szinten még meg is magyarázható azzal, hogy hatmagos, hiszen nem létezik másik hatmagos PC-s processzor, csak ez az egy, szóval aki annyira akarja, az nyúljon mélyen a zsebébe. Ebben a szegmensben az Intelnek nincs konkurenciája, tehát az árak csökkenésére valószínűleg feleslegesen várnánk. Külföldön a Core i7-975 EE még mindig 999 USD, pedig már több mint fél éve trónol.

Ha a processzorba belefeccölt technológiát nézzük, akkor a szánk tátva marad, a Gulftown pestiesen szólva nagyon komoly lett...


Core i7-980X Extreme Edition

fLeSs

Az Intel hatmagosát az Intel bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés