Hirdetés

Csúcsra járatva: tuning a negyediken

Tuningolni jó

Az órajel a PC munkaüteme és megahertzben (MHz) mérik. Egy hertz az a frekvencia, amely 1 másodperc alatt egy rezgést végez. A 8 MHz tehát azt jelenti, hogy a kvarckristály (vezérlőkvarc - órajeladó) másodpercenként 8 milliószor rezeg. Ez a rezgés határozza meg az utasítások végrehajtásának gyorsaságát. Általában véve kijelenthető, hogy minél magasabb az órajel, annál gyorsabban tud a számítógép dolgozni. Ha a rendszeróra frekvenciáját növeljük, akkor a processzor gyorsabban fogja végrehajtani az utasításokat.

MIPS (Million Instruction Per Second), 1MIPS=1000000 utasítás/másodperc

A processzor sebességét határozza meg, mennyi utasítást képes a processzor elvégezni másodpercenként.

Olvasóink egy része még biztosan emlékszik azokra az időkre, amikor a processzort az alaplapon található kis kvarcoszcillátor gyorsabbra cserélésével lehetett tuningolni. Minél nagyobb volt az oszcillátor órajele, annál gyorsabban üzemelt processzorunk is. Később megjelentek azok az alaplapok, amelyeken jumperekkel állíthattuk át a rendszerünk egyes jellemzőit, mint például az FSB-t vagy a szorzót. Napjainkban már nincs szükség jumperekre sem: minden, a tuninghoz kötődő beállítás már megtalálható az alaplap BIOS-ában.

Miért is jó tuningolni, miért tuningolunk? Egyszerű teljesítményhajhászásról vagy esetleg hobbiról van szó? Felhasználónként változik a hozzáállás és az elérni kívánt cél, de a végeredmény mindig ugyanaz: a boltban megvett X teljesítményre képes processzorunkból X+Y teljesítményt kicsiholni. A tuningról a felhasználóknak csak nagyon kis rétege hallott, ennél még kevesebb érdeklődik iránta, és csak kevesen értenek is hozzá. Talán a felsorolt érvek miatt is kevés és egyre kevesebb a tuningteszt.

Jelen tesztünkben nem a tuning hogyanjával foglalkozunk, inkább a végkimenetel érdekelt minket. Fórumunkon és más oldalak fórumain rengetegszer hangzik el a kérdés: AMD vagy Intel? Athlon XP vagy Athlon 64? Athlon 64 vagy Pentium 4? Márpedig ezek a kérdések is fontosak, hiszen minél több ember számára szeretnénk tippet adni a vásárlást illetően, ugyanis nem mindegy, mire adunk ki több soktízezer forintot.

Tesztünkben négy processzort vizsgáltunk meg tuningolhatóság szempontjából, és mértünk le a szokásos tesztprogramjainkkal. A tesztprogramokkal ellentétben a processzorok nem nevezhetőek szokásosnak...

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés