Dell Latitude ST tablet: az x86-os tollforgató

Kijelző, kamera és értékelés

Kijelző

Nincsenek könnyű helyzetben a tabletgyártók, pláne ha üzleti modellről van szó, hiszen az adott készülék kijelzőjének ellenállónak, ugyanakkor jól láthatónak is kell lennie. Az ellenálló felület megvan, hiszen a 10,1"-es Latitude ST a Coring-féle Gorilla Glasst kapta, a láthatóság végett pedig egy nagy betekintési szögű, 1280x800 képpontos IPS panelt használtak, amin megpróbálták a fényerőt minél jobban felcsavarni egészen 350 cd/m²-ig.

Az eredmény végeredményben nem rossz, ha nem direkt tűző napfényben akarjuk használni, ekkor ugyanis természetesen kevés lesz a fényereje. Indirekt megvilágításnál már egészen más a helyzet, ilyenkor a fényes felület miatt kell megküzdeni a tükröződésekkel, de hála a széles látószögnek ez könnyen megoldható némi forgatással. Megemlítendő, hogy a fényes felület jól gyűjti az ujjlenyomatokat, de ha a stylust használjuk rendszeresen az ujjaink helyett, akkor ezzel nem lesz annyi problémánk.

Külső kijelző csatlakoztatása is lehetséges a HDMI kimeneten keresztül, ami szintén tovább erősíti a tablet munkaállomás-képességeit. Azt azért nem árt fejben tartani, hogy a processzor és a GMA 600 IGP számítási kapacitása erősen limitált, így ha nem szükséges, kerüljük a nagy (mondjuk a beépített kijelzőnél sokkal nagyobb) felbontásokat.

Kamera

Két beépített kamerával is megörvendeztettek bennünket a mérnökök. Az előlapon a "szokásos" HD felbontású variánst kapjuk, míg a hátoldalon egy fix fókuszos, 5 megapixeles darab figyel, LED segédfénnyel kiegészítve. Utóbbival készítettünk néhány képet a referencia kedvéért.


A webkamerák teljeskörű kezelését a Dell Webcam Centralból oldották meg, aminek egyetlen hátránya, hogy nem valami gyors. A felbontás váltása jó pár másodpercet felemészt, valamint nagy felbontásban a képfrissítés gyakorisága is hagy némi kívánnivalót maga után.

Értékelés

Külsőre igen tetszetős és kellemes MID-et dobott össze a Dell, még akkor is, ha nem szuperkönnyű és szupervékony, és nem is ez az első ilyen próbálkozás a szegmensben. Az üzleti tableteknél a strapabírás nagyobb jelentőséggel bír, így méretei és tömege elfogadható. A felszereltségére nem lehet panasz, és akkor még nem is említettük, hogy dokkoló is létezik hozzá, amivel vezetékes hálózati csatlakozót is kapunk. Ezen felül pedig IEEE 802.11a/b/g/n kétsávos Wi-Fi, Bluetooth 4.0, valamint A-GPS-szel kiegészített HSPA mini kártya is a repertoár része. A dokkolón felül további kiegészítők is vásárolhatók a Latitude ST-hez: a listán megtalálható a Kensington védőtok kijelzővédővel, Targus bőrtok, HDMI–DVI adapter és a 3M Privacy fólia egyaránt.

Az x86 platform izgalmas egy ilyen méretű készüléken, és ha bizonyos üzleti szempontokat vizsgálunk, akkor haszna megkérdőjelezhetetlen. Az ST könnyen kiválthat egy notebookot is, ha nincs szükség nagy mennyiségű szöveg bevitelére és kiugróan nagy számítási teljesítményre, valamint adatainkat is biztonságban képes eltárolni hála a titkosításnak és a TPM-nek. Sajnos a visszafogott teljesítmény (ami sokkal inkább driver, mint hardverprobléma) nem teszi alkalmassá szórakozásra vagy olyan feladatokra, amit az otthoni, átlagos végfelhasználók egy androidos vagy iOS táblagépben megtalálhatnak.

Az operációs rendszer (esetünkben a Windows 7 Professional) nem optimális tábla-használatra, de ezt az érintőkijelzős All-in-one PC-k megjelenése óta tudjuk már. Várhatóan a Windows 8-cal sokkal jobb lesz a helyzet ezen a téren, és akkor a Latitude ST jóval bővebb felhasználói kör számára lehet érdekes, mint jelenlegi formájában. Ehhez persze az is kéne, hogy a horribilis, 280 000 forintos árat lejjebb szorítsák, mert üzleti modell ide, minőség oda, ezért az árért bizony sokkal erősebb, és nem utolsósorban kiváló tableteket lehet kapni – igaz, nem x86 platformon.

Daywalker

A Dell Latitude ST táblaszámítógépet az Dell magyar képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Dell

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés