DFI LanParty 875 Pro - a gamerek alaplapja?

Teszteredmények, konklúzió

Ablakos operációs rendszerünk telepítése után a legfrissebb meghajtó programokat (drivereket) levadásztuk a netről, majd zökkenőmentesen telepítettük őket - mást nem is vártunk. Az alaplap teljesítményét az AIDA 3.50 és a SiSoft Sandra 2003 programokkal vizsgáltuk. Fő célunk a RAM adatátviteli sebességének mérese volt. Íme, az alapbeállítások (200 (800 QDR) MHz-es FSB, 400 MHz-es RAM):


aida memória olvasás


aida memória írás


Sandra duál csatornás üzemben 200/400

Mivel egy tuningosoknak (is) szóló lapról van szó, ezért végigpróbáltunk egy pár magasabb értékű beállítást is. Érdekes megfigyelni az FSB/RAM beállítások szerinti sebességváltozásokat:


Sandra 200/266


Sandra 200/320


Sandra 200/400


Sandra 255/266


Sandra 255/320

A rendszer a 255 MHz-es FSB mellett már nem bírta a 400-as (nem MHz!) RAM beállításokat; már a BIOS tábla sem jött be. Boldogok lennénk egyébként, ha a gyártók világosan és konzekvensen adnák meg az egyes beállításokat a BIOS-ban, ugyanis nehéz megállapítani mondjuk egy "320" nevű opcióról, hogy az most valamiféle fix szorzót jelent a RAM/FSB arányra nézve (tehát százalékos eltérést), avagy egy MHz-re fix beállítást, avagy...

Mindennek persze nincs jelentősége, amíg nem tuningolunk: 200 / 400 (FSB / RAM) egyértelműen azt jelenti, hogy 200 MHz-es FSB (800 "MHz" QDR) mellett 200 (400 "MHz" DDR) MHz-en használjuk a RAM-okat. A kérdés az, hogy mi történik, amikor az FSB-t húzni kezdjük, de a RAM beállítást változatlanul hagyjuk. Vajon fixen 400 MHz-en ketyegnek a RAM-ok (kevésbé valószínű, de nem lehetetlen, így teljesen külön órajelezést igényel), vagy az FSB növelésének arányával nő a RAM is?

A kérdésre válaszolni leginkább úgy lehet, ha jó sokat méregetünk és mindent tudunk függetlenül állítani. Esetünkben ez azt eredményezte, hogy a standard FSB (200 MHz) melletti "400-as" RAM beállítást alapul véve a "320-as" opció 7, míg a "266-os" opció 15 százalékkal teljesített rosszabbul memória tesztjeinkben. Tuning plafonnak ezek után a 255 MHz-es FSB és a "320-as" RAM állt be, számításaink szerint ez DDR474-es memóriát eredményezett. Mindezt hardcore (2-3-3-7) időzítések mellett. Nos, ilyet más lapban még nem láttunk, a DFI rögtön mennybe ment (az alaplapra épített reset és power kapcsoló után ez már csak a hab volt a tortán... jelentjük, ideális teszt-lap a LanParty 875 Pro, szeretjük, ajánljuk).

Konklúzió

A DFI egy funkciókkal, extra-fícsörökkel megspékelt alaplapot dobott piacra mind azoknak, akik a funkcionalitás mellé megfelelő dizájnt és figyelemfelkeltő effektust óhajtanak. Ez sikerült is, hiszen az alaplap már az UV-fény hatására világító csatlakozói nélkül is impozáns látványt nyújt. A tuningosok is részben elégedettek lesznek a BIOS adta lehetőségekkel - a memória időzítéseknél lehetett volna még egy pár extrát bedobni. A LanParty 875 Pro stabilan működött az extrém órajeleken is - ennek ellenére persze csak a huzamosabb használat közben derül majd fény a valódi megbízhatóságra.

Ami tetszett:

  • gyors: mindent verő memóriaátviteli eredmények

  • gigabit ethernet

  • 6 csatornás audió

  • dizájn

  • raid

  • fagyás esetén az INSERT gomb segítségével beléphetünk a BIOS-ba (lásd fentebb)

Ami nem tetszett:

  • mérete korlátozza a felhasználható házak számát

  • már-már eltúlzott dizájn-elemek (UV fényre világító csatik)

Eredmény: 8/10 - nagyon jó

MLaca

A DFI LanParty 875 Pro alaplapot a DFI-tól kaptuk, amit nagyon köszönünk. A DFI hazai forgalmazója az Expert Computer Kft.

  • Kapcsolódó cégek:
  • DFI

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés