Hirdetés

EIZO FlexScan EV2736W-FS WQHD-s monitor

Külső, megjelenés

A WQHD-s, azaz 2560x1440 pixel megjelenítésére képes monitorok még a tavalyi év őszén debütáltak a piacon, de az eltelt idő nem volt elég arra, hogy számottevő áresésnek legyünk tanúi – ehhez persze hozzájárul a valutaárfolyam mozgása és egyéb tényezők (szállítás drágulása stb.) is. Igaz ez a felsőkategóriás termékeiről ismert EIZO-ra is, mely gyártónak mindig vastagon fogott a ceruzája, így a professzionális (de nem abszolút felsőkategóriás) FlexScan családba tartozó 27"-os, IPS paneles EV2736W típusnál sem átallottak 200 000 forint feletti árat vésni az árcédulára, ami ebben a szegmensben már soknak számít. Lássuk, mit kapunk a pénzünkért cserébe!

Az biztos, hogy a gyártónál nem bíznak semmit a véletlenre, ha anyagminőségről vagy tartósságról van szó, cserébe termékeik külsejének megalkotásához nem alkalmaznak világhírű dizájnereket, jól láthatóan főként a ceruza, szögmérő és körző hármasa dominál a tervezők eszköztárában. Hiába, a cél a használhatóság és a jó minőség, nem pedig a megjelenés. Ennek ellenére ez a modell nem sikerült rosszul külsőre sem, a vékonynak tekinthető, 20,5 milliméteres káva kifejezetten tetszetős.

A talp meglehetősen egyszerű és az állványzat mechanikája sem tűnik bonyolultnak, mégsem hiányzik semmi, ami akadályozná a kényelmes használatot. A kijelző dönthető, forgatható, magassága állítható és portré mód is van, mindez stabil alapokon.

Az állvány hátulján egy nyitható műanyagajtó található, ami lényegében egy pofonegyszerű kábelkötegelési megoldás. Ötletes megvalósítás ez a gyártó részéről, ami mindig kéznél van, könnyű kezelni és nem lehet elveszteni. Maximum a letörés veszélye fenyegeti a felhasználót, de ha egyszer beállítottuk, utána valószínűleg nemigen lesz már vele dolgunk.

Ez a kábelmenedzsment egyébként nem akadályozza a forgatást vagy a magasságállítást, viszont a pivot mód használatához érdemes a kábeleket egy oldalon kihúzni, és az állvány és a kijelző között elvezetni. Tehát nem úgy, ahogy az a lenti képen látható, ami csak azt szemlélteti, hogy a rendszer használata teljesen eltünteti a "madzagokat" szemünk elől.

Csatlakozók terén sajnos nem túl nagy a választék. A dual-link DVI-on kívül csak egy DisplayPort adott képbemeneti célokra, emellett be kell érnünk egy jack audiobemenettel, egy fülhallgató-kimenettel és a kétportos USB hubbal az ehhez való USB uplink csatlakozással. Sajnos utóbbi csak a 2.0-s szabványt ismeri. Nincs HDMI, Daisy Chain funkciót sem kapunk. Ezzel kapcsolatban meg kell még említeni, hogy 24 Hz-es képfrissítési frekvencia sem támogatott – ha ez valakinek bármilyen okból fontos lenne.

Belső, kalibrálás

Főbb paraméterek
Monitor típusa EIZO FlexScan EV2736W-FS
Technológia IPS
Háttérvilágítás típusa W-LED (edge-lit)
Kijelző mérete 27 hüvelyk (68 cm), szélesvásznú (16:9)
Felbontás 2560x1440
Válaszidő 6 ms (g2g)
Kontrasztarány 1000:1
Fényerő 300 cd/m2
Betekintési szögek 178°/178°
Megjelenített színek száma 16,77 millió
Színtérlefedettség ~sRGB
Csatlakozók 1 db DisplayPort 1.2, 1 db DVI-D, 3,5 mm-es jack audio ki és bemenet, 2 db USB 2.0
Extrák magasságállítás, portré mód, VESA falikonzol támogatása (100 x 100 mm), beépített hangszóró, környezetifény-érzékelő
Teljesítményfelvétel

24 W (tipikus); 67 W (maximum)

Gyártó honlapja www.eizo.com
Termék honlapja EIZO FlexScan EV2736W-FS
Fogyasztói ár 240 000 Ft
Garancia 5 év

Végignézve a specifikációs táblázatot, más IPS paneles WQHD monitorokhoz képest nem láthatunk igazán nagy különbséget, de a lényeg a részletekben rejlik, amiket a brosúrában nem tüntetnek fel. Érdekes pontja a tesztalanynak, hogy a LED-es háttérvilágítás vezérlését egyfajta hibrid módszerrel valósították meg. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy 20-100%-os fényerősség-tartományban nem használ PWM-et, így a legtöbb ember által használt üzemmódban nincs semmiféle zavaró villogás. Ezzel szemben aki 20%, azaz mintegy 75 cd/m2 alá megy, annak számolnia kell a sokak által nem kedvelt jelenséggel. A frekvencia egyébként 0-20%-os tartományban nagyjából a mostanság általánosan használt 200 Hz körül alakul. Ez nem feltétlenül jó hír azok számára, akik szeretik ilyen alacsony beállítás mellett járatni kijelzőjüket, bár erre legfeljebb vaksötét körülmények között lehet szüksége a rendkívül érzékeny szeműeknek.


50%-os beállítás mellett még nincs PWM

Mérések gyári beállításokkal

Ami a gyári beállításokat illeti, az EIZO-nál nem fárasztották magukat gyári kalibrálással és ehhez kapcsolódóan mindenféle tanúsítvány kiállításával. Bár ez némi hátrányt is jelenthetne egyes drága kategóriatársaihoz mérten, de akinek ez számít és valóban professzionális célokra kívánja használni a kijelzőt, az úgysem elégszik meg az ilyen módszerekkel, ergo felesleges ezzel bajlódni.

Dobozból kivéve, gyári beállításokkal
Dobozból kivéve, gyári beállításokkal

A dobozból kivett eredményhez egyáltalán nem módosítottunk a beállításokon, így például bekapcsolva maradt az energiatakarékossági funkció is. Mindenesetre alapbeállítások mellett sokkal rosszabb eredményt is kaphattunk volna, a színhelyességet leszámítva a többi paraméter egy úgymond "egészen használható" tartományba esik – azok szemszögéből vizsgálva, akiknek nincs lehetőségük kalibrálni. Még egy adat az érdekesség kedvéért: ezen beállítással 990:1 kontrasztarányt mértünk.

Az alapbeállításon túl előre beállított képüzemmódokat is kapunk, mint a mozizáshoz szánt "movie" vagy az olvasásra optimalizált "paper", valamit az sRGB. Jól látható, hogy papír módban a fényerőt visszaveszi a kijelző és a színhőmérsékletet is eltolja úgy, hogy az olvasást könnyebbé tegye. Az persze egyéni preferencia, hogy kinek tetszik ez az üzemmód és ki az, aki inkább marad a kalibrált beállításoknál, mindenesetre a kontrasztarány itt alaposan lecsökken, 220:1 értékre. Még az sRGB-vel kapcsolatosan jegyeznénk meg, hogy ez a beállítás nincs hatással a színtérre, a monitor a natív színterével dolgozik.

Kalibrálás

A szokásos célérzékekkel dolgoztunk jelenlegi tesztünk esetében: továbbra is a 6500 K színhőmérséklet (D65), 2,2 gamma, 120 cd/m² fényerő és a legjobb fekete, valamint legnagyobb kontrasztarány a cél.

A kalibrálás eredményeként nagyon jó eredményeket kaptunk, az átlagos eltérés (delta E) mindössze 0,2, de a maximális eltérés sem haladja meg a 0,9-es értéket. Hasonló, vagyis picit jobb értékekre csak a szintén WQHD felbontású Dell volt képes, noha ott nem sikerült teljesen pontosan belőni az előirányzott értékeket, itt ezzel nem volt probléma. Amivel kevésbé voltunk elégedettek, bár nem rossz érték, az a 800:1 kontrasztarány, melyet többször, több programmal, többféle beállítással és más képüzemmódokkal (sRGB) is próbáltunk kalibrált állapotban nagyjából 950:1 környékére feltornázni, de nem jártunk sikerrel.

120 cd/m² – 6500 K – 2,2 gamma fényerő kontraszt vörös zöld kék ICM profil
EIZO EV2736W-FS 43 57 100 100 100 >katt<

További mérések I.

Fényerő-stabililtás

A menüben elvégezhető, fényerősségre vonatkozó beállításokat lineárisan követi a háttérvilágítás. Jól megfigyelhető ugyanakkor, hogy a hibrid háttérvilágítás-vezérléssel (20% és alatta) a skála meredekebben esik, és akár egészen 2 cd/m2 értékig levihetjük a fényerősséget.

Színhőmérséklet

A mérnökök nem bízták a véletlenre, összesen 13 lépésben állítható a színhőmérséklet 10 000 és 4000 Kelvin között. A menüben feltüntetett beállítások persze most sem pontos értékeket jelölnek, de az eltérés többé-kevésbé konstans; a magasabb régiókban nagyjából 500 K, míg 6500 alatt már csak 100-200 K a jellemző eltérés.

Beállított színhőmérséklet Mért színhőmérséklet

10 000 K

10 575 K
9500 K 10 155 K
9300K 9871 K
9000 K 9508 K
8500K 9065 K
8000 K 8405 K
7500 K 7923 K
7000 K 7389 K
6500 K 6739 K
6000 K 6203 K
5500 K 5672 K
4500 K 4651 K
4000 K 4135 K

Gamma

Kalibrálatlanul sajnos a gamma értékek esetében már nem olyan rózsás a helyzet, a sokak által preferált 2,2 beállítás például csak 1,9-nek felel meg.

Beállított gamma Mért érték
1,8 1,6
2,0 1,8
2,2 1,9

Háttérvilágítás beszűrődése

Ismét egy olyan pont, ahol az Eizo megvillanthatja tudását: rövidebb és kicsivel hosszabb záridővel is lefotóztuk a kijelzőt teljesen sötétben, de beszűrődésnek nyomát sem láttuk.

Homogenitás

Sajnos ez a modell nem rendelkezik homogenitás-korrekciós beállításokkal, így várható volt, hogy akár komolyabb eltéréseket is mérünk majd ekkora képátló mellett.

Arra viszont nem számítottunk, hogy a jobb alsó sarokban és a jobb szélen ilyen nagy mértékű lesz ez az eltérés a középső szegmenshez képest. Mentségére legyen mondva, az átlagos eltérés nem olyan vészes, és ezeket nem fogjuk szabad szemmel érzékelni normál képtartalom mellett.

További mérések II.

Válaszidő és input lag

Válaszidő terén a gyártó 6 ezredmásodperces értékkel kecsegtet, amit természetesen gyorsítással ér el, ami a menüből ki- és bekapcsolható, sőt több lépésben szabályozható.

A kikapcsolt opció gyors játékokhoz nem ajánlott, viszont a legagresszívabb beállítás sem feltétlenül jó választás, ugyanis a túllövés itt már masszívan jelentkezik. Ajánlott a köztes opciók közül válogatni. Ami az input lagot illeti, egyszerű fényképezőgépes tesztünk szerint az input lag mértéke 20-30 ms között van.

Betekintési szög

IPS panel esetében már megszokhattuk, hogy szinte tökéletes betekintési szögeket kapunk mind papíron, mind a valóságban.

Most sincs ez másképp: nem pontosan szemből nézve némi fényerő- és kontrasztveszteséget leszámítva minden irányból kiváló a kép. Itt ragadnánk meg a pillanatot, hogy egy szót ejtsünk az IPS paneles monitoroknál jellemző IPS glow effektről: bár a gyártó nem tesz említést olyan réteg használatáról, ami ezt a jelenséget csökkentené, de az EV2736 esetében mégis csak minimális mértékben jelentkezett némi derengés oldalról nézve, így akit ez a jelenség eddig zavart, ennél a monitornál biztos nem lesz oka panaszra.

Menü

A kijelző menüjének kezelhetősége példás, ahogy az egy komoly gyártótól el is várható. Nincs flancos érintős felület, hanem hagyományos, jól feliratozott, egyes funkciók közvetlen elérését is támogató gombokat találunk a monitoron, amelyek mérete egy leheletnyivel lehetne nagyobb, de ha nem akarjuk minden nap nyomkodni, akkor elégedettek leszünk.

A menü nincs túldizájnolva, minden egyszerű és logikus. Az alapmenün felül, ahol a megszokott paramétereket állíthatjuk, előcsalhatunk még egy energiatakarékossággal kapcsolatos beállítási felületet (előlapon a levelet formázó gombbal), ahol többek között a környezetifény-érzékelőt aktiválhatjuk a fényerősség automata szabályozásához.

Végszó, értékelés

Nagyon vegyesek az érzelmeink az EIZO EV2736W monitor kapcsán. Az összeszerelés minősége kifogástalan, megjelenése visszafogott, de elegáns, van rajta külső szenzor (ha valakinek ez számít) és kapunk 5 év garanciát. Képminősége is rendben van, kalibráltan nagyon pontos színeket ad, játékra is alkalmas (ezalatt nem extrém játékot értünk), kiválóak a betekintési szögek, nincs zavaró bevilágítás, és fő fegyvereként az eszméletlenül alacsony IPS glow említhető.

Mégis van némi hiányérzetünk: az USB portok csak 2.0-s szabványúak, nincs HDMI bemenet, se homogenitás-korrekció, és pontos sRGB beállításra sem adnak módot – bár ez utóbbi nem vészes. Márpedig ezért a vételárért ezek ma már elvárhatóak lennének. A konkurensek kínálatában ugyanekkora képátlójú, széles színteret kínáló kijelzőt is találunk ennél jóval kevesebbért, amelyek ugyan néhány ponton lehet, hogy gyengébbek (kevesebb garancia, IPS glow), de máshol meg legalább ugyanennyit adnak (például hardveres kalibrálás). Bármennyire is tetszett a tesztben szereplő monitor, az ára miatt meggondolandó, hogy más gyártók portáján is alaposan körülnézzünk és a számunkra szükséges funkciók megléte vagy meg nem léte alapján válasszunk.


EIZO EV2736W-FS WQHD felbontású monitor

Daywalker

Az EIZO FlexScan EV2736W-FS monitort az Oázis Computer bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • EIZO

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés