Genesis Thor 100 RGB: fél kiosztás lett, maradhat?

A Genesis formabontó, mechanikus billentyűzete nem megszokott módon csak egy kiegészítő gombsor játékokhoz.

Bevezetés, külső

Sok olyan billentyűzet létezik, melynek büszkén hirdeti a doboza és persze a gyártó is, hogy elsősorban játékosok számára készült, a mechanikus billentyűzetek esetében pedig még olyan kapcsolókkal is találkozhatunk, amik elsősorban a játékosok számára kényelmesek. Ennek ellenére természetesen ezek az eszközök le sem tagadhatnák, hogy főleg szövegbevitelre lettek kitalálva, hiszen az adott nyelvhez tartozó összes betű megtalálható rajtuk.

Léteznek azonban olyan klaviatúrák is, melyeknek nem a szövegbevitel az elsődleges feladatuk; ide tartoznak például a számológéphez hasonlítható különálló numerikus padok és az olyan kiegészítő billentyűzetek, melyek rengeteg egyedileg testreszabható gombbal rendelkeznek és leginkább játék közben lehetnek hasznosak. Utóbbi kategóriába sorolható tesztünk alanya, a Genesis Thor 100 RGB programozható, mechanikus modell is, amellyel kapcsolatban főleg arra voltunk kíváncsiak, hogy mennyivel egyszerűsíti le a játékok kezelését, valamint hogy helyettesíthet-e egy teljes méretű billentyűzetet.

Külső

A termék fotóját magán viselő kartondobozt kibontva nem kell félnünk, hogy kiszóródik a rengeteg tartozék, ugyanis a billentyűzetet leszámítva mindössze egy műanyagból készült gombkiszedő szerszámot találunk. A Thor 100 kiemelésekor szintén nem lesz nehéz dolgunk, hiszen a szinte teljes egészében műanyagból készült ház nem nyom többet a mérlegen, mint 320 gramm. A kis súly ellenére a 231 x 130 x 37 milliméteres billentyűzet nem csúszkál használat közben, amiért az asztal felőli oldalra felapplikált hat darab gumitalpnak mondhatunk köszönetet.


[+]

A felső oldalon összesen 39 gomb sorakozik, közülük négy a bal oldalon egymás alatt, feladatuk tetszés szerint állítható szoftveresen, míg a maradék 35 olyan elrendezést kapott, mintha egyszerűen levágták volna egy teljes méretű billentyűzet jobb oldalát, még az F1-F5 és a space is helyet kapott a sorban – bár utóbbinak csak az átlagos méret fele jutott. A gombkupakok mártásos technikával lettek feketére festve, míg a karakterek gravírozással kerültek a tetejükre.


[+]

Kiosztásról természetesen felesleges beszélnünk, hiszen valószínűleg úgysem ezzel fogunk regényeket gépelni, az alapot azonban valószínűleg az angol kiosztás adta, hiszen a Shift és a „Z” között nincs ott az „Í” betűnek fenntartott extra gomb. Apró figyelmetlenség a gyártó részéről, hogy a betűk nem a megszokott sorrendben kerültek behelyezésre, mi is csak a fotók szerkesztése közben vettük észre, hogy például a WASD négyes alsó három tagja nincs a helyén. Persze ezt nem rójuk fel negatívumként, a mellékelt szerszámmal ugyanis gyorsan a helyükre pakolhatjuk a kupakokat.


[+]

A mai trendekkel ellentétben a billentyűzet nem lebegő, hanem süllyesztett kialakítást kapott, vagyis az Outemu Red switchek egy műanyag keretben kaptak helyet. Ennek köszönhetően a kapcsolók alatt elhelyezett RGB LED-ek fénye egyik irányból sem szűrődik ki, a beállított színt csak a karaktereken látjuk viszont. Fontos megjegyezni, hogy az oldalsó funkciógombok nem kaptak világítást, így kénytelenek vagyunk az emlékezetünkbe vésni ezek pozícióját.


[+]

A ház alsó részére beépített csuklótámasz is került, mely bár párnázást nem kapott, mindenképp kényelmesebb, mintha egyáltalán nem lenne ott semmi. Felül a kizárólag piros fényben tündökölni képes Genesis logót találjuk, az ezt magán viselő kitüremkedésbe fut be a nem leválasztható, 1,8 méter hosszú szövetborítású, USB 2.0 csatlakozóban végződő vezeték.

Használat közben, szoftver

A Genesis Thor 100 RGB használata közben persze nem beszélhetünk gépelési élményről, hiszen akinek egy kétéves gyerekénél gazdagabb a szókincse, az nem nagyon fogja tudni magát kifejezni a rendelkezésre álló betűkből, de tesztalanyunk nem is erre való. Na de akkor pontosan mire is? Mikor először csatlakoztattuk az eszközt, még a mi fejünk körül is repkedtek a kérdőjelek, így kezdésképp letöltöttük a gyártó weboldaláról a THOR100 névre hallgató szoftvert, és megnéztük, mik a lehetőségek.


[+]

A program főoldalán két felület között tudunk váltani a fent elhelyezett PCMODE és SETTINGS kapcsolók lenyomásával. A két felület elszeparálásának értelmét a tesztidőszak alatt nem sikerült megfejteni, ugyanis míg előbbit használva csak a világítás testreszabására és a legfeljebb 5 profil bizonyos programhoz való hozzárendelésére van lehetőség, addig utóbbi alatt érhető el a makrórögzítés és a gombok egyedi beállítása, a PCMODE funkcióival együtt.


[+]

Miután megállapítottuk, hogy érdemesebb csak a SETTINGS fület használni, mert itt minden opció elérhető, mélyebben is beleástuk magunkat az elérhető beállításokba. Egy gomb feladatának megadását annak kijelölésével kezdhetjük meg, ezt követően több választási lehetőségünk is van. Rögzíthetünk makrókat, kiválaszthatunk egy programot, amit az adott gombbal el szeretnénk indítani, kiválaszthatjuk a háttérvilágítás színét és a hozzá tartozó effektet, visszaállíthatjuk az alapértelmezett feladatra, valamint deaktiválhatjuk azt.


[+]

A negatívumok listájához írnánk, hogy bár Fn módosítóbillentyűvel elérhető a hangerőállítás, a multimédia-vezérlés és a fényerőszabályzás az adott ikonnal jelölt gombokkal, ezeket a feladatokat nem tudjuk hozzárendelni egy másik gombhoz, így mindenképp az Fn kapcsolót kell használnunk.


[+]

A kupakok alatt dolgozó Outemu Red kapcsolók minőségével viszont elégedettek voltunk. Specifikációit tekintve nagyon hasonlít Cherry MX megfelelőjéhez (4 milliméteres teljes út, 2 milliméteren lévő, nem hallható kapcsolási pont), ez pedig leütéskor is érzékelhető, játék közben nem tapasztaltunk pontatlanságot, ráadásul társaink sem jelezték, hogy hangosak lennének a gombnyomások, ami a hétköznapokban használt narancssárga Razer switchek esetében elő szokott fordulni. Természetesen az NKRO képesség és az anti-ghosting technológia is adott.

Értékelés

A hardvert tekintve elégedettek voltunk a Genesis Thor 100 RGB-vel, és őszintén szólva kicsit hiányozni is fog, hogy nélkülöznünk kell ezt a plusz 39 gombot játék közben, hiszen bár a szoftveren lenne még mit csiszolni, hogy átláthatóbb és logikusabb legyen, ezen könnyedén túltehetjük magunkat, főleg ha játékon belül konfiguráljuk a billentyűzetet.


[+]

Még az sem szegheti kedvünket, hogy mélyen a zsebünkbe kell nyúlni fizetésnél, ugyanis 12-13 000 forint körüli ára még barátságosnak is mondható, ha figyelembe vesszük, hogy ennyi pénzért nem csak otthon nyomkodhatjuk az egyébként kellemes érzetű Outemu mechanikus kapcsolókat, hanem apró méretének köszönhetően akár magunkkal is vihetjük például notebookunk mellé, ha esetleg máshol kívánunk huzamosabb ideig játszani, és a laptop beépített billentyűzeténél komfortosabb megoldást keresünk. Az eddigiekből talán már sejthető, hogy nekünk néhány apróságot leszámítva

tetszett

a Genesis Thor 100 RGB, a nem egész nap otthon ülő gamereknek érdemes lehet vetni rá egy pillantást.


Genesis Thor 100 RGB kiegészítő billentyűzet

SidCorky

A Genesis Thor 100 RGB billentyűzetet a Mobil Digital Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés