Hirdetés

Halk konfigurációk a porondon

Konklúzió

A tesztelés végeztével érdekes képet kaptunk a jövőről. A Pentium M segítségével láthattuk, mit tudnak a mai mobil processzorok és a köréjük építhető rendszerek. Ne feledjük, hogy a hasonló teljesítményű gépeket hordozható formában is megvásárolhatjuk, hiszen már vannak nyolc és több futószalagos grafikus kártyát magukban foglaló notebookok is. Az ilyen gépek könnyűszerrel felválthatják nehézkes asztali rendszereinket.

A friss, Venice magos Athlon 64 fogyasztásban nem sokkal maradt le a mobil Pentium mögött, ára jelentősen alacsonyabb, teljesítményben nagyon közel állnak egymáshoz. A 64 bites Sempronok megjelenésével ez a nagyszerű processzor gyorsan az alsó középkategóriában, vagy még lejjebb találhatja magát, mindenki számára elérhető áron.

Láthattuk, hogy tesztünkben a csúcshűtő szinte ventilátor nélkül is elbírta a processzort, és a ma már gyakran megmosolygott, csak 350 W-os tápok teljesítményük harmadát kellett, hogy mozgósítsák. Mindeközben játszható sebességgel és képminőséggel futott modern játékunk, és rendszerünk szinte hangtalan maradt.

Hűtés szempontjából nem is a központi processzor, hanem a videokártya halkan és hidegen tartása tűnik nagyobb feladatnak, ezen a téren még van hova fejlődni. Még az idén megjelennek a 90 nanométeren készülő grafikus lapkák, a processzorok pedig már 65 nanométer felé kacsingatnak.

De ne kalandozzunk el, ma halk rendszereket építettünk, értékeljük őket! A Pentium M platform nagyon jól teljesít, de egyedisége miatt nagyon drága egy mobil processzor köré épülő rendszer, inkább notebookban érvényesül.

A nem túl drága, halk és jó teljesítményű rendszerre vágyóknak ajánlott a Venice magos Athlon 64 platformunk. A ma fellelhető rendszerek közül ez tűnik a legjobb megoldásnak. Áramfelvétele alacsony, modern technológiájának köszönhetően nem melegszik, a rá épülő alaplapok a későbbiekben fogadják majd a kétmagos processzorokat és PCI Express-es videokártyákat, a legkisebb 3000+-os modellben ráadásul jelentős tuningpotenciál rejtőzik.

A Sharkoon Silvation ház kialakítása nagyon érdekes, talán itt-ott még lehetne rajta javítani. A processzor szellőztetése nagyszerű, a ház többi része inkább érdekes, a merevlemezek közelébe lerülhetett volna egy ventilátorhely. A Silvation elsősorban processzortuningosoknak ajánlott.

A Codegen BrizA kivitelezése még hagy maga után kívánnivalót, de alacsony árával és szellős kialakításával kispénzű tuningosoknak ajánlott. A szellőzése jó, egy lemezvágóval és ügyes ragasztással nagyobb ventilátorok fogadására is átalakítható.

Hangtalansága miatt tetszett az Antec Phantom 350 és a Coolink CoolAP350FL. A tesztkonfigurációkban elfogadható szintre melegedtek, kár, hogy ilyen drágák.

Meg voltunk elégedve a GlacialTech hűtési megoldásaival. A NorthPole 1000 ismét bebizonyította, hogy érdemes a különösen ajánlott címre. Kiegészítő ventilátorkártyájával még szélcsendes helyeken is megfelelő hűtési teljesítményt biztosít szinte hangtalanul. A jó teljesítményhez kedvező ár társul.

Tetszett a GlacialTech IceCrown 1000, jól – és halkan – hűtötte merevlemezünket. A gumírozott csavaroknak köszönhetően az adattároló vibrálása sem terjedt tovább. Hátránya, hogy ventilátorral együtt magasabb, mint az ötnegyedes meghajtók, így két helyet foglalt házunkban.

GlacialTech NorthPole 1000 Venice magos Athlon 64 platform
Sharkoon Silvation
Codegen BrizA 6097

Antec Phantom
Coolink CoolAP350FL
GlacialTech IceCrown 1000

rudi

Az AMD Athlon 64 3000+ processzort és Abit AN8 Ultra alaplapot az Expert Computer Kft., az AOpen i915GMm-HFS alaplapot és Codegen BrizA 6097 házat a Sowah Kft., az Antec Phantom 350 tápot és a GlacialTech termékeket a Senerit Hungary, a Gigabyte videokártyát a Co-Run Kft., a Coolink termékeket a Kelly-Tech Kft., a Sharkoon Silvation házat pedig a Cédrus Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Előzmények

Hirdetés