Himedia Q10 Pro: végre egy életerős androidos box

Kipróbáltuk a 4K HDR és Dolby Atmos támogatással kecsegtető médialejátszót.

Bekapcsolva

Kezelés

A modell saját grafikus kezelőfelülettel rendelkezik, amelyet nagy, látványos ikonok uralnak. Természetesen elérhető a hagyományos androidos menürendszer, de annak használata itt nem annyira kényelmes érintőképernyő hiányában. Azt fontos megjegyezni, hogy a készülék nem kommunikál magyarul, de aki egy minimális angol nyelvtudással bír, annak ez nem okozhat problémát.

Himedia Q10 Pro Himedia Q10 Pro
Himedia Q10 Pro [+]

A mellé járó távirányító korrekt darab, fogása kényelmes, és a funkciógombok sem hiányoznak róla. A mozgásérzékelős szenzorok és a tapipad viszont igen, úgyhogy a légi és hagyományos egérfunkciókat itt le lehet felejteni, még akkor is, ha egy gombnyomással előcsalható a kurzor, de ennek irányítása a négy nyíllal rendkívül körülményes. Használható vezérlésre mobil eszköz is, a HiControl nevű appnak köszönhetően. A program használata nagyon kényelmes, hiszen ilyenkor a telefon, tablet kijelzőjén azt látjuk, amit a tévén, viszont sajnos nem elég stabil, előfordult, hogy leállt, lefagyott, vagy egyszerűen megszakította a kapcsolatot, és némi késleltetéssel is számolni kell.

Himedia Q10 Pro
Himedia Q10 Pro [+]

Alkalmazások, böngésző

Az Android által biztosított óriási alkalmazáskínálat előnyeit nem kell ecsetelni, azt viszont fontos kiemelni, hogy érintésérzékeny kijelző hiányában ezek használata nem annyira komfortos. Ilyenkor jön jól a telefonos alkalmazás, de a fent említett hibák miatt ez sem működik minden esetben tökéletesen. A hardver teljesítménye a felhasználói alkalmazások és az egyszerűbb grafikájú játékok futtatásához tökéletesen elég, de a komplexebb, 3D-s programoknál már felfedezhetőek hiányosságok. Magyarul például az Angry Birds tökéletesen megy, de az Asphalt 8-nál már tapasztalható olykor enyhe akadozás. Ettől függetlenül még ez utóbbi is játszható maradt, tehát ilyen téren jobban teljesít, mint az összes eddig nálunk járt Android TV-s televízió vagy smart box, de a tökéletest még ez sem éri el. A netes szörfözés hibátlan, gyors, ezen a téren gyakorlatilag olyan élményt nyújt, mint egy számítógép.

Himedia Q10 Pro Himedia Q10 Pro
Himedia Q10 Pro Himedia Q10 Pro
Himedia Q10 Pro [+]

Jöjjenek a 4K, HDR filmek!

A Q10 Pro rendelkezik az előre telepített Kodi médialejátszó alkalmazással, ez azonban egyelőre még nem működik. A hazai forgalmazótól kapott információk értelében a Kodi az adott hardvert csak akkor tudja majd teljesen kihasználni, ha fejlesztői már integrálták az ahhoz szükséges kódot, ami gyakran hónapokat is igénybe vehet. A Q10 Pro új processzora, és főleg az Imprex 2.0 PQ engine még nem támogatott a hivatalos Kodi verzióban (2016 nyarán), ezeket egyelőre csak a szintén gyárilag telepített Media Center alkalmazás kezeli teljeskörűen. A HiMedia Kodi Wapper nevű alkalmazásának használatával megoldható, hogy a Kodi kezelőfelületét, szolgáltatásait használjuk, azonban amikor elindul a lejátszás, akkor a szoftver a Media Centernek adja át az állományokat. A Q10 Pro az UpNP, Samba, NFS és DLNA támogatásnak köszönhetően egyébként hálózati médialejátszóként is bevethető.

Himedia Q10 Pro
Himedia Q10 Pro [+]

A cég az előzetes termékkommunikációban páratlan formátumtámogatást ígért, és a jelentősen kibővített médialejátszós tesztcsomagunk végigpörgetése után azt tapasztaltuk, hogy ezen a téren tényleg jól teljesít. Egyedül a Beauty nevű 120 fps 4K fájl volt az, amelyik el sem indult, és a 10 bites Suzumiya pixelesedett be egyszer nagyon csúnyán, illetve a szintén 10 bites Sword Artnál tapasztaltunk olykor látványos zajosodást. A többi videót gond nélkül vitte, kipróbáltuk HDR demó anyagokkal is, és azokkal sem volt semmi gondja, illetve a külső feliratok kezelése is megoldott. A surround állományok közül egyedül a Dolby True HD (Moo) okozott neki problémát, ez meg sem szólalt.

Himedia Q10 Pro Himedia Q10 Pro
Himedia Q10 Pro Himedia Q10 Pro
Himedia Q10 Pro [+]

Az alapszoftver a képekkel is jól boldogul, a JPG, TIF, PNG, BMP és GIF típusú fájlok megjelenítése biztosított. A diavetítés funkció sem hiányzik, de például lejátszási lista összeállítására nincs lehetőség, és az EXIF adatokat is el lehet felejteni. Mindenesetre akinek ezekre szüksége lenne, az a Play-en biztos talál valamilyen, igényeinek megfelelő alkalmazást. A zenelejátszó szekció szintén az alapfunkciók ellátását biztosítja, de akinek elég az MP3, WMA és FLAC támogatás, annak ez tökéletesen megfelel.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés