Játékos konfigurációk

Memória, HDD-tartók



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg.

Rövidesen eljön az, amire mindenki számított, de senki sem várta. Nagykereskedelmi visszajelzés alapján úgy tűnik, pár héten belül áremelkedés várható a memóriamoduloknál, sőt egyes termékek ára már most emelkedni kezdett. A barátságos áruk miatt közkedvelt Kingmax moduloknál a héten még nem láttunk emelkedést, sőt az 1 GB-os DDR2-1066-os példányért már csak 11 000 forintot kell fizetni, szóval tessék gyorsan a boltokba rohanni. Az 1 GB-os DDR2-800-as modul valamivel 8000 Ft fölött, a DDR2-667-es valamivel 8000 Ft alatt kapható, de már nem sokáig. Egyelőre a Corsairnél és a Kingstonnál sem láttunk változást, de könnyen lehet, hogy az új szállítmányokkal érkező termékek árcéduláján már sokkal – akár 20%-kal – nagyobb szám lesz.

A Major Plus Kft., az A-Data termékek hazai forgalmazója pendrive-akcióba kezdett, a PD14-es modell 1 és 2 gigabájtos változatának árát csökkentette. Az előbbi 2700 forintért, az utóbbi 4800 forintért vihető. A többi méret ára a következőképpen alakult: 512 MB-os 2000 Ft, 4 GB-os 9100 Ft és 8 GB-os 18 500 Ft. Az A-Data leggyorsabb pendrive-ja, a PD7 a gyártó szerint 30 MB/s-mal olvasható és 20 MB/s-mal írható. Az 1, 2, 4 és 8 GB-os modellek ára rendre 4100 Ft, 6100 Ft, 11 300 Ft, illetve 22 2000 Ft.

Új külső merevlemezházakkal rukkolt elő a Chieftec. A Black Box sorozat CEB-25I nevű tagja SATA csatolófelületű 2,5 colos meghajtókat fogad. A számítógéppel USB-n keresztül tartja a kapcsolatot, nem igényel további tápellátást. Extrája, hogy egygombos adatmentést is tud. A CEB-25S különlegessége az eSATA csatlakozó, melynek köszönhetően a benne tárolt 2,5 colos merevlemez olyan sebességgel érhető el, mintha egy belső SATA konnektor végén lógna. A két kis Chieftec vételára 3700, illetve 6400 Ft. Nagyobb, 3,5 hüvelykes Black Boxok is vannak. A CEB-35I USB-s, ára 6800 Ft, a CEB-35S pedig eSATA-s, ára 9700 Ft. A nagyobb tárolók is passzív hűtésűek, borításuk pedig fémből van.

Aki házon belül akarja tartani 3,5 colos merevlemezeit, az kevesebb pénzből is kijöhet. A ViPower USB csatlakozós, IDE egységeket fogadó, egyventilátoros modellje 5600 forintba kerül. Mikor jó egy USB-s belső HDD-keret? Például akkor, amikor két IDE-s HDD-t és egy IDE-s optikai meghajtót tartalmazó gépünket egy modern, legfeljebb két IDE egységet kezelő alaplappal frissítjük. Intel-oldalon szinte kivétel nélkül ilyeneket találunk csak. Jelentősen olcsóbban, 2800 forint körül kapható a kétventilátoros, SATA csatolós ViPower rack. Ha esetleg több merevlemezt szeretnénk cserélgetni benne, a további fiókokat 2000 forint körüli áron mérik.

Notebookok és kiegészítőik

Szépen lassan érkeznek a Santa Rosa platformos notebookok. Az Asus után az MSI kínálatában is feltűnt az első fecske. Az új nevezéktanban az EX600 kód alatt bújik meg. Az új platform alapja az Intel 965 chipkészlet, ami már 800 MHz-es FSB-t kezel, és a jövőre érkező, 45 nm-es gyártási technológiával készülő processzorokkal is kompatibilis lesz. A grafikáért vagy a beépített GMA X3100 IGP felelős, vagy kisebb GeForce 8-akat iktatnak be, melyeknek a nagy felbontású videók lejátszása sem okoz gondot. Az MSI EX600 első modellje 1,8 GHz-es Core 2 Duo T7100 processzorral, 1 GB DDR2-667 memóriával érkezik. A csupán 8 skalár számolóegységes GeForce 8400M G játékra biztosan kevés lesz, de a 1280x800 pixeles, 15,4 hüvelykes, széles kijelzőn szépen lejátssza majd a videókat. A 160 GB-os merevlemez bőséges tárhelyet kínál, adatainkat pedig DVD-íróval archiválhatjuk. Egyre gyakoribb notebookos kiegészítő az 1,3 megapixeles webkamera és a Bluetooth adapter. Az MSI EX600 fenti konfigurációja 6 cellás akkumulátorral, FreeDOS operációs rendszerrel és 2 év garanciával 295 000 forintba kerül.

Az Asusnál egy új processzor, a Celeron M520 tűnt fel, mely az első 64 bites a Celeron M-ek között. Egy új, költséghatékony gépben, az X51R-ben debütált, de később több helyen is felváltja majd a 400-as Celeron M-eket. Persze az X51R is kapható nagyobb processzorokkal, olyan újdonságokkal is, mint a Pentium T2080 névre keresztelt kétmagos mobil processzor. Az Asus modell érdekessége, hogy nem Intel, hanem AMD Radeon Xpress 1100 chipkészlet dolgozik benne. Az 1,6 GHz-es Celeron M520 processzorral, 512 MB memóriával, 15,4 colos kijelzővel, integrált GPU-val, 80 GB-os merevlemezzel, DVD-íróval felszerelt modell vételára megközelítőleg 150 000 Ft.

Manapság notebookos vonalon is nő az igény az egyedi megjelenésű modellek iránt. Valószínűleg nem volt véletlen, hogy az Expert Computer Kft. partnernapján az MSI képviselője a mobiltelefonokhoz hasonlította a notebookokat, melyek ugyanúgy munkaeszközből hétköznapi használati tárgyakká váltak. Tulajdonosaik a funkció mellett a formára is igényesek. A Sony VAIO gépei főként a tehetősebb emberek hétköznapjaiba lopóztak be. A 13,3 colos, széles kijelző köré épített termékvonalról szemezgettünk egy kicsit. A VAIO C szériás VGN-C291W/P egy rózsaszín Barbie gép, valószínűleg body-builder Barbie. Processzora 1,66 GHz-es Core 2 Duo T5500, amely 2 GB memória, 160 GB-os merevlemez és DVD-író fölött rendelkezik, és Windows Vista Businesst futtat. Az alig több, mint két kilós gép vételára félmillió forint fölött van.

Nagyjából 10%-kal drágább a 2 GHz-es Core 2 Duo T7200 processzorral felszerelt változat, amely egyebek mellett vörös márványt vagy rózsaszín virágokat mintázó felső borítással is kapható. Az abszolút csúcsot a több mint 700 000 forintos, szénszálas műanyag borítású modell jelenti, melynek tömege alig haladja meg a másfél kilogrammot.

Az MK Computers Kft. tovább szélesítette kínálatát, ezúttal a különböző notebookos és asztali számítógépekhez való kiegészítőket gyártó DeLock termékeivel. Többek közt nagyon jó árú kártyaolvasókat vezettek be, melyek között ExpressCard formátumút is találunk. Hasznos lehet a 8300 forintos Bluetooth headset, a csupán 1600 forintos USB-s FM rádióvevő pálcika pedig a kütyügyűjtők figyelmét keltheti fel. Kínálnak PCI Express és ExpressCard interfészkártyákat is Ethernet, FireWire és más csatlakozókkal.

PC játékra – I.

A számítógépes játék – a tuningolás mellett – a nagyteljesítményű hardverek eladásának egyik húzó tényezője. Az újabb és újabb játékok gyorsabb VGA-t, processzort, több memóriát igényelnek. Egy-egy friss, látványos játéknak van olyan vonzereje, hogy miatta hardverre is pénzt költsenek, csak hogy szépen fusson. Persze a játékos, különösen Magyarországon, nem sok pénzből gazdálkodik, többnyire fiatal, saját keresete sem nagyon van, gyakran kompromisszumokra kényszerül. Talán a legkézenfekvőbb a régi játékoknál maradni, melyekhez nem is kell olyan komoly vas, de ezt nehéz megtartani, amikor a haverok a legújabb, legcsodásabb valamiről beszélgetnek. Lássuk, milyen hardveres lehetőségei vannak azoknak, akik játszani akarnak. Most tekintsünk el az örök „konzol vagy PC” vitától.

A PC-s játékok alapja a látvány, amiért elsősorban a grafikus kártya felel, tehát ennek a kiválasztásával kell indítani a konfiguráció összeállítását. Tesztjeink alapján, legalább középkategóriás videokártya kell a modern játékok 1024x768-as felbontásban való futtatásához. Sajnos ez a kategória még pár hétig nem lesz teljes, ennyit kell várni a Radeon HD 2600-akra. Egyelőre a másik DirectX 10-es opció, a GeForce 8600 sem túl kecsegtető, mert a 8600 GTS drága, és az új DirectX-et kihasználó játék sincs, ráadásul a DX9 még sokáig uralkodó marad. A 8600 GT 35 000 forint körüli árával viszont már érdekesebb, de régebbi ellenfelei, a Radeon X1650 XT és GeForce 7600 GT jóval 30 000 forint alatt járnak. Tesztünkben az X1650 XT legalább annyiszor verte meg a 8600 GT-t, mint ahányszor kikapott tőle, így a Radeont szerencsésebb választásnak tartjuk. Ha nagyon szűk a keret, kompromisszumokkal a GeForce 7300 GT GDDR3 memóriás változata is elég lehet játékhoz, de akkor az újabbaknál már komolyan vissza kell majd venni a grafika minőségén.

A processzorral kapcsolatban nagyon egyszerű helyzetben vagyunk. Egy évvel ezelőtti tesztünkből is látszott, hogy középkategóriás videokártyák alá fölösleges nagy teljesítményű CPU-t venni, mert a játékok nem gyorsulnak tőle, a VGA a szűk keresztmetszet. Ennek fényében egy olcsóbb kétmagos Athlon 64 X2 is elegendő. A minimális megtakarítás miatt már hanyagolnánk az egymagos processzorokat, mert mind több és több játék használja ki a második magot is. Memória szempontjából azt 1 GB szinte már alapkövetelmény játékhoz. Az 512 MB az esetek többségében nagyon sok merevlemezes töltögetést hoz magával, érdemesebb inkább 4–500 forinttal többet fizetni.

A teljesítményt befolyásoló hardverelemek mellett ott sorakoznak a szintén fontos, játékélményt meghatározó perifériák. Ilyen a monitor, amelyen a kép megjelenik, a beviteli eszközök, melyekkel irányítjuk, vagy a hangrendszer. Alsókategóriás TFT-k között szinte mindegy, melyiket választjuk, mert a felhasznált TN+film panelek nagyon hasonló paraméterűek. Játéknál a késleltetési idő a legfontosabb. A mai játékok többsége már támogatja a széles felbontásokat. Az ilyen monitorok nagyobb részt fednek le látómezőnkből, ezért valamivel élvezetesebbek lehetnek, mint 4:3 vagy 5:4 arányú társaik, ráadásul többnyire olcsóbbak is náluk.

A legtöbb játéktípusnál komoly szerepe van az egér precizitásának. Nagyon sok gyakorlott játékost megkérdezve és saját tapasztalatunk alapján arra jutottunk, hogy a normál optikai szenzorok jobbak játékhoz, mint a lézeresek. Az árat szem előtt tartva a billentyűzet minősége nem olyan lényeges szempont, ugyanis egy játékra kifejlesztett – vagy legalábbis játékosnak nevezett – modell gyakran 5–10-szer annyiba kerül, mint a szintén használható átlagos klaviatúra. Ugyanez vonatkozik a hangrendszerre is; ami játéknál célszerű, ha mikrofonos a fejhallgató. Nem az a cél, hogy hifi hangélményben legyen részünk, vagy stúdióminőségű felvételt készítsünk hangunkról, hanem az, hogy halljuk, merről jön az ellenfél, és be tudjunk kiabálni a többieknek, ha már nagyon lőnek.

Van még egy szempont, amit semmilyen számítógép vásárlásánál nem szabad elfelejteni, ez a táp kérdése. Az áramforrás olyan része a konfigurációnak, ami meghibásodása esetén kárt tehet a többi alkatrészben, sőt a felhasználóban is. Felelőtlenségnek tartjuk, ha valaki 100 000 forintos nagyságrendű befektetésnél a tápon próbál spórolni. A megfelelő áramforrás kiválasztásával korábban már részletesen foglalkoztuk. Alap játékos gépünkhöz egy középkategóriás, 350 wattos modell elegendő lesz.

Az alábbi táblázatban egy lehetséges gazdaságos játékos konfigurációt állítottunk össze, mely ajánlás, ám természetesen nem szentírás. Az AMD K8 platformon nem befolyásolja az alaplapi chipkészlet a processzor és a memória teljesítményét, csak az esetleges tuningot. Aki húzni akar, az kisebb CPU-val spórolhat még pár ezrest. Merevlemezből és optikai meghajtóból is lehet mást választani, az valószínűleg nem lesz sokkal jobb vagy rosszabb, de olcsóbb vagy drágább sem. Ugyanez vonatkozik a monitorra is.

 

Alapvető játékos konfiguráció Ár
Abit KN9 16 700 Ft
AMD Athlon 64 X2 3800+ 20 000 Ft
Cooler Master Hyper TX CPU-hűtő 4 200 Ft
1 GB Kingmax DDR2-667 RAM 8 000 Ft
Sapphire Radeon X1650 XT 27 600 Ft
200 GB-os SATA-300 merevlemez 14 600 Ft
NEC AD7173 DVD-író 7 400 Ft
Belinea 1925 S1W 19"-os széles monitor 44 000 Ft
Foxconn miditorony 350 W-os táppal 10 000 Ft
A4 Tech X710 optikai egér 4 100 Ft
billentyűzet 2 000 Ft
mikrofonos fejhallgató 2 000 Ft
Összesen 160 600 Ft

PC játékra – II.

Egy játékos gép soha nem lehet elég erős. Az iménti összeállításon már szaggatni fog néhány játék, ha teljes részletességre kapcsoljuk a grafikát, beiktatunk egy kis HDR-t. Lesz néhány olyan játék is – például a Battlefieldek vagy a Gothic III –, melyek a memóriát is kevesellni fogják, fejlesszünk hát egy kicsit!

A Radeon X1650 XT-hez és 28 000 forint körüli árához képest jó lépés lehet egy Radeon X1950 Pro beiktatása, ami durván 10 000 forintos többletkiadást jelent plusz 50%-os pixelszámolási erőért és megduplázott memória-sávszélességért. A memória 2 GB-ra bővítése is hasznos lehet; a merevlemez 120 GB-tal való megnagyobbítására érdemes pár ezrest szánni.

Nem feltétlenül szükséges a processzor izmosítása, bár jól jöhet pár száz megahertzes tuning. Nagyjából 15–20 000 forinttal az Athlon 64 3800+ költsége fölött vehetünk Core 2 Duo E4300 processzort és hozzá egy jól tuningolható alaplapot. Egy Radeon X1950 Pro vagy XT kihajtásához még elég a 2–2,2 GHz-es kétmagos Intel, ami az E4300 finom túlhajtásával megvalósítható.

Ha van rá keret, érdemes a teljesítményt nem befolyásoló komponenseket is fejleszteni. Sokat javíthat a játékélményen mondjuk egy jó kis optikai egér, például a Logitech MX518, vagy egy olyan billentyűzet, amely egyszerre több gomb lenyomásánál sem jön zavarba. A látványon javíthat egy nagyobb monitor, számítógépünk megjelenésén pedig egy nívósabb ház. A komolyabb hardver komolyabb tápegységet is igényel. Nem kell, hogy hatalmas watt-értékek szerepeljenek rajta, ennél fontosabb, hogy jó minőségű legyen.

 

Közepes játékos konfiguráció Ár
Asus P5B 26 000 Ft
Intel Core 2 Duo E4300 26 700 Ft
Cooler Master Hyper TX CPU-hűtő 5 000 Ft
2 GB Kingmax DDR2-1066 RAM 22 000 Ft
Sapphire Radeon X1950 Pro 256 MB 39 000 Ft
320 GB-os SATA-300 merevlemez 19 100 Ft
NEC AD7173 DVD-író 7 400 Ft
Samsung SyncMaster 205BW 20"-os széles monitor 62 200 Ft
Cooler Master Centurion 534 miditorony 12 600 Ft
FSP Bluestorm II 400 wattos táp 13 500 Ft
Logitech MX518optikai egér 11 500 Ft
Logitech G11 billentyűzet 13 500 Ft
X-Ray Aquapad 3M egéralátét 1 800 Ft
Plantronic PL-Audio 320 mikrofonos fejhallgató 5 000 Ft
Összesen 265 300 Ft

Második példagépünk jó 100 000 forinttal lett drágább. Erősödött a VGA, processzor, memória szintjén is, de a legtöbbet a nagyobb monitorra költöttük, ami nem feltétlenül szükséges kiadás. A komolyabb egér és billentyűzet mellett bevezettünk egy jó árú szövet egérpadot és egy jobb fülest is.

Ha HDR-t és élsimítást akarunk kapcsolni egyszerre, és szeretnénk esetleg még magasabbra menni a felbontással, akkor egy Radeon X1950 Pro vagy akár XT is kevésnek bizonyulhat. Ilyenkor újabb erősítésre van szükség VGA-fronton. Jelenleg a legjobb választásnak a GeForce 8800 GTS 320 MB-os változata tűnik, amely ugyan majdnem kétszer annyiba kerül, mint a Radeon X1950 Pro, de jóval gyorsabb nála, és már támogatja a DirectX 10-et is.

A GeForce 8800 GTS kihajtásához kevés lehet a 2 GHz körüli Intel Core 2 Duo. A CPU erősítését többféleképpen is megoldhatjuk. Legolcsóbb az E4300 húzása 3 GHz környékére, de húzhatunk E6320-at, vagy jóval drágábban vehetünk magasabb órajelű E6700-at is. A négymagos processzorokat még kicsit korainak tartjuk játékhoz, és magas áruk miatt sem kifizetődőek. Ugyanez vonatkozik a csúcskategóriás, tuningos memóriákra is, melyek tesztünk alapján sokkal magasabb áruk ellenére alig hoznak gyorsulást. Ezeket a hardvereket vegyék csak a tuningőrültek.

Szintén nem kötelező a nagyobb monitor, extrább ház, esetleg a jobb hangrendszer, de aki megengedheti magának, nyugodtan ruházzon be rájuk. Biztosan boldogabb lesz tőlük, és végső soron ez a cél, nem pedig valaki más követelményeinek megfelelni. További 100 000 forinttal följebb nekünk ez a konfiguráció tetszett meg. Itt már sok az egyedi választási lehetőség, másnak biztosan más jön be.

 

Erős játékos konfiguráció Ár
Asus P5B Deluxe 43 500 Ft
Intel Core 2 Duo E6320 38 000 Ft
Cooler Master Hyper TX CPU-hűtő 5 000 Ft
2 GB Kingmax DDR2-1066 RAM 22 000 Ft
Galaxy GeForce 8800 GTS 320 MB 74 200 Ft
320 GB-os SATA-300 merevlemez 19 100 Ft
NEC AD7173 DVD-író 7 400 Ft
Samsung SyncMaster 225BW 22"-os széles monitor 89 000 Ft
Cooler Master Centurion 534 miditorony 12 600 Ft
FSP Bluestorm II 400 wattos táp 13 500 Ft
Logitech MX518 optikai egér 11 500 Ft
Saitek Gaming keyboard billentyűzet 13 500 Ft
Razer Exactmat egéralátét 6 500 Ft
teflontalpak MX518-hoz 2 000 Ft
Plantronic PL-Audio 320 mikrofonos fejhallgató 5 000 Ft
Összesen 362 800 Ft

Összeállításunk végén lássunk egy nagyon drága játékos gépet. Hasonló teljesítményű PC-t fel lehetne építeni jelentősen olcsóbban, de sokkal drágábban is. A processzort gyárilag magas órajelűre cseréltük. Ügyes tuninggal ezen a részen körülbelül 30 000 forintot lehetne spórolni, és még legalább 10 000-et az alaplapon is. A 4 GB memória talán még kicsit túlzás, de elkölthettünk volna rá még kétszer-háromszor ennyi pénzt is, ha valamelyik tuningos márka csilivili csúcsmodelljét választjuk, ami a szintetikus eredményeken javított volna, de valószínűleg a játékos teljesítményen nem.

 

Csúcs játékos konfiguráció Ár
Asus P5W DH Deluxe 43 700 Ft
Intel Core 2 Duo E6700 70 000 Ft
Cooler Master Hyper TX CPU-hűtő 5 000 Ft
4 GB Kingmax DDR2-1066 RAM 44 000 Ft
Galaxy GeForce 8800 GTX 141 500 Ft
150 GB-os Western Digital Raptor merevlemez 58 900 Ft
320 GB-os SATA-300 merevlemez 19 100 Ft
NEC AD7173 DVD-író 7 400 Ft
Dell 2407 WFP 24"-os széles monitor 168 000 Ft
Cooler Master Mystique 632 miditorony 31 300 Ft
FSP Bluestorm II 400 wattos táp 17 000 Ft
Logitech MX518 optikai egér 11 500 Ft
Logitech G15 billentyűzet 18 300 Ft
Razer Exactmat egéralátét 6 500 Ft
teflontalpak MX518-hoz 2 000 Ft
Zalman Theater 6M mikrofonos fejhallgató 8 800 Ft
Összesen 653 000 Ft

Ahol nehéz spórolni, az a grafikus rendszer. Ha csúcskategóriás GeForce 8800 GTX kell, akkor azért majd’ 150 000 forintot le kell perkálni. A bátrabbak bízhatnak abban, hogy a Radeon HD 2900 XT idővel majd szárnyra kap, azzal spórolhatnak 50 000 forintot, akárcsak egy GeForce 8800 GTS 640 MB-tal. Hozzávetőleg 50 0000 forintot el is lehet költeni a szinte semmire, ha a 8800 GTX helyett 8800 Ultrát veszünk, melynek sebessége egy kis tuninggal a GTX-ből is előcsalogatható.

Jó drága, de nagyon jó hatással van a pályabetöltési időkre egy igazán gyors merevlemez, mint amilyen a Western Digital Raptor sorozata. Aki komolyan gondolja, inkább ilyennel gyorsítsa játékos rendszerét, mint tuningmemóriával. Nagy kérdés, hogy érdemes-e közel 100 000 forintot adni további két hüvelykkel nagyobb monitorért. Valószínűleg ezt a pénzt okosabban is el lehet költeni. Megfontolandó, hogy 150–180 000 forintért nem érdemesebb-e inkább 32 colos LCD-tévét venni.

Egy konzolos megjegyzést azért tegyünk a végére: a fenti konfiguráció árából kijön egy Wii, egy PlayStation 3 és egy 42 hüvelykes, full HD felbontású tévé.

rudi

Azóta történt

  • Számítógépek kezdőknek

    Piaci újdonságok és érdekességek mellett tanácsot adunk, hogyan érdemes számítógépet építeni szűk anyagi a keretből.

  • Játékos konfigok tegnap és ma

    Fél év után ismét elsősorban játékhoz való számítógépeket ajánlunk, és terítékre kerülnek a konzolok is.

Előzmények

Hirdetés