Négy csúcs 990FX-es AM3+ alaplap a porondon

ASRock Fatal1ty 990FX

A Fatal1ty nevet még valamikor 2004 végén, azaz immáron 7 éve hozta be az alaplapok világába az azóta sajnos már megszűnt ABIT. A legendás gyártó termékei Johnathan „Fatal1ty” Wendelről kapták nevüket, aki korábban a világ egyik legjobb professzionális fps-játékosa volt. 1-2 kivételtől eltekintve az ABIT ilyen néven fémjelzett alaplapjai a felsőkategóriában landoltak. Tavaly decemberben az ASRock úgy döntött, újjáéleszti a márkanevet, melynek első gyermeke a Fatal1ty P67 Professional alaplap lett. Néhány hónap elteltével befutott az ASRock Fatal1ty 990FX Professional is, mely az ABIT Fatal1ty AN9 32X óta az első AMD-s Fatal1ty alaplap, így mi is nagy kíváncsisággal vettünk birtokba.

Az alaplap egy méretes, műanyagfüllel ellátott dobozban érkezett, melyben két külön szekció található: az egyikben maga az alaplap, míg a másikban a tartozékok lapulnak.

Utóbbiak listája meglehetősen kellemesnek nevezhető. A leírás, driver DVD, hátlapi takarólemez mellé jár még hat darab SATA adat-, valamint egy pár MOLEX->SATA tápkábel is. A további lista az SLI híddal valamint egy kétportos USB 3.0-s előlapi kerettel folytatódik, mely mellé még kapunk néhány csavart, plusz egy kábelt, melynek mindkét végén 3,5-ös jack dugó lapul. Ez azt a célt szolgálja, hogy az alaplapi hangvezérlőt összekössük bármilyen, megfelelő kimenettel rendelkező eszközzel, így az arra alkalmas szoftver segítségével digitalizálhatunk, vagy egyszerűen csak kihangosíthatjuk a forrást. Erre akkor is van lehetőségünk, ha a gép kikapcsolt, S5 (Soft Off) állapotban van.

Az alaplapot kezünkbe véve azt láthatjuk, hogy az ABIT által korábban megálmodott piros NYÁK helyett itt már fekete áramkörre épült a koncepció, amely így mindent egybevéve kissé hasonlít az ASUS ROG szériájánál látott színvilághoz. A teljes hosszúságú PCIe slotok mellett, csak két DDR3 foglalat, valamint a SATA csatlakozók kaptak piros színt. A 990FX-es északi híd, valamint a PWM egy hőcsővel összekötött, termetes bordán osztozik, míg az SB950-en egy különálló, de szintén nem kicsi fémdarab pihen Fatal1ty logóval díszítve. Külsőre igen tetszetősre sikeredett ez a modell; visszagondolva az elmúlt évek ASRock alaplapjaira nem is gondolnánk, hogy a gyártó műhelyéből került ki ez a példány is.

A felső bordát viszonylag egyszerűen, néhány csavar eltávolítása után sikerült leszednünk, ezután jobban szemügyre vehettünk az alatta meghúzódó tápellátást.

Az ASRock 12+2 fázisként elkönyvelt megoldása korábban már látott szisztémán alapszik, azaz minden fázishoz két tekercs tartozik, és az ASUS-hoz hasonlóan az ASRock is ezek számát könyveli el fázisoknak. A megoldást a CHiL digitális chipje vezérli, de a többi komponens az évek óta használt klasszikus felépítsen alapszik. A tekercsek MPFC (Max Power Ferrite Choke) névre hallgatnak, melyek egyenként 50 amperes áramerősséget képesek elviselni. Ezekhez egy nyolctűs csatlakozón keresztül kell eljuttatni a tápegységből a 12 voltos feszültséget.

Különféle PCI aljzatokból összesen hét darabot találunk az alaplapon. A legfelső egy x1-es PCIe, melybe a 990FX-en elhelyezkedő borda miatt csak egy rövidebb kártyát tudunk elhelyezni, ami nem túl szerencsés. Ezt követi egy x16-os, majd egy újabb x1-es. Utánuk egy sima PCI és egy újabb x16-os PCIe slot érkezik, melyeket mintegy sorminta gyanánt hasonló aljzatok követnek. A különbség csak annyi, hogy a legalsó PCI Expresshez már csak 4 sáv jutott. Ezalatt találhatjuk a FireWire, valamint az alaplapi hangvezérlő csatlakozóit egy soros és egy infra porttal karöltve.

Szokás szerint közvetlenül a déli híd mellett helyezkedik el a hat darab natív, 6 Gbps támogatású port. Mellettük láthatunk még egy power és egy reset gombot, valamint egy POST CODE kijelzőt, amely néhány esetben igen hasznos segítség lehet. Ezek mellett, illetve már inkább alatt találhatunk még két USB 2.0 portot is. A piros SATA csatlakozók felett két Etron chip lapul, melyek fejenként két USB 3.0 port vezérléséért felelnek; csatlakozóik nem sokkal a chipek fölött, az alaplap szélén helyezkednek el.

A RAM slotok környékén semmilyen extra nem kapott helyet, pedig az ASUS vagy az MSI alaplapjainál látott mérőpont-szekció még jól jöhetett volna a tuningosoknak. Kisebb figyelmesség, hogy az alaplapra két különálló CPU FAN csatlakozó is került, mely a dupla ventilátorral szerelt hűtök esetében hasznos lehet.

A hátlap itt egy PS2-es különálló billentyűzet és egér porttal kezd, melyet CMOS reset gomb követ. Ezután a Realtek ALC892 HD audiovezérlő digitális optikai és koaxiális csatlakozóit láthatjuk. Ezt követi két USB 2.0 és egy Gigabit Ethernet port, melyet a Broadcom BCM57781 vezérlője működtet. Aztán újabb pár USB 2.0 érkezik, alattuk egy eSATA kapott helyet. Tovább haladva ismét csak két USB 2.0-s aljzatba botolhatunk, melyekből a legfelső egy különleges darab. Ez az úgynevezett „Fatal1ty” USB port, amit kifejezetten vezetékes egerekhez találtak ki. A port mintavételezése 500 Hz-ig állítható, ami részletesebb, kifinomultabb mozdulatokhoz vezethet egy megfelelő egérrel kombinálva. Ebből elsősorban a hardcore játékosok profitálhatnak.

Felülről a második, piros USB már csak a színében tér el a többitől. Ez alatt egy FireWire, majd egy újabb eSATA lapul. A sor vége felé közeledve egy újabb Gigabit Ethernet port tárul elénk, melyről ismét csak a Broadcom BCM57781 vezérlője gondoskodik. A két vezérlő úgynevezett Teaming módban is képes üzemelni, melynek során eggyé állnak össze, így már 2 Gbps kapcsolati sebesség hozható össze. A két kék port egy-egy USB 3.0-t rejt, melyről itt is Etron vezérlője gondoskodik. A csatlakozók kavalkádját a szokásos analóg audio ki- és bemeneteket zárják. Természetesen az ASRock sem maradhatott ki az UEFI-őrületből, így már ez a gyártó is kizárólag ilyen rendszerrel tervezi alaplapjait. Az ASRock Fatal1ty 990FX Professional beállítási lehetőségeit a következő képeken szemléltetjük:


ASRock Fatal1ty 990FX Professional UEFI

Minden fontosabb opciót megtalálunk, még a hatékony tuninghoz szükséges, kikapcsolt állapotú APM-re is megvan a lehetőség. Ezen felül az UEFI-ben a 2133, valamint 2400 MHz-es DDR3 szorzó is kiválasztható, ezek RAM tuningál jöhetnek nagyon jól. Ami beállítások számát illeti, korábban már láthattunk ennél nagyobb tárházat is más gyártók egyes modelljeinél.

A szoftveres körítésben az F-Stream Tuning nevű alkalmazást találhatjuk, melyben minden fontosabb beállítást elvégezhetünk, beleértve az órajelek, feszültségek, valamint a ventilátorok szabályozását is.

Egy gyors tuningkísérlet keretein belül természetesen most is vetettünk egy pillantást az alaplap túlhatjási képességére. Ehhez egy FX-8150 volt segítségünkre, mely az FX sorozathoz híven teljesen szorzózármentes. A CPU feszültségének és szorzójának emelésével 4600 MHz-ig jutottunk. A stabil működéshez itt pontosan 1,45 voltos CPU magfeszültséget kellett beállítanunk. A rendszer magasabb órajelen és/vagy feszültség mellett már instabillá vált.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés