Négy csúcs 990FX-es AM3+ alaplap a porondon

ASUS Crosshair V Formula

Az ASUS a még jó néhány éve útnak indított Crosshair sorozat egy újabb, szám szerint ötödik tagjával rukkolt elő az AM3+ és 990FX kettőséhez.

A doboz szinte alig változott elődjéhez képest. Talán csak a IV elől vették ki a római egyest, de mint tudjuk, a lényeg itt is beljebb húzódik meg.

Csúcs alaplaphoz mérten tartozékokból éppen itt sincs hiány. A sablonosnak nevezhető hátlapi takarólemez és 3 pár SATA kábel mellé még miénk lehet egy SLI és két CrossFire híd is. További plusz a ROG Connect USB kábel, aminek révén egy másik számítógép segítségével monitorozhatjuk a rendszert, valamint ott van még az egy pár Q-Connector, mely az előlapi kapcsolók és LED-ek csatlakoztatását hivatott megkönnyíteni.

ROG alaplapról lévén szó a színvilágot illetően most is a piros-fekete hódít. A DDR3 slotok ennél a modellnél meglehetősen közel kerültek az AM3+ foglalathoz, mely bizonyos hűtők és magas bordájú memóriák esetében bezavarhat. Erre a húzásra minden bizonnyal a minél acélosabb memóriatuning miatt volt szükség. Az MSI korábbi 790FX-es megoldásaihoz hasonlóan itt nem a foglalat, hanem a PWM alá került az északi híd, ennek hűtése itt is megosztott. Néhány csavar kiszerelése után megnéztük közelebbről ezt a területet.

A borda alatt a korábbi ASUS modellek esetében már látott megoldás köszönt vissza ránk, azaz a Rampage IV Extreme esetében látott NexFET MOSFET-nek sajnos nyoma sincs. Mindez gyakorlatilag egy a már jól megszokott komponensekre épülő 4+1 fázisú kialakítást takar, melyet itt is a Digi+ névre keresztelt digitális vezérlőchip szabályoz.

Az ASRockhoz hasonlóan az ASUS is a tekercseket értelmezi fázis gyanánt, így az ő olvasatukban ez 8+2 fázist takar. Mindezek ellátására egy 4 és egy 8 tűs csatlakozó is rendelkezésre áll. Extrém tuning esetén erősen javasolt mindkettőt csatlakoztatni.

Ennél a modellnél összesen hat PCI slotból gazdálkodhatunk. Felülről lefelé haladva egy x16-os, majd egy x1-es aljzat. Ezután ismét egy x16-os jön, de ehhez csak 8 sáv van kivezetve. A sorban a következő egy sima PCI, melyet két teljes hosszúságú PCI Express követ. Ezekből a felsőhöz 16, míg az alsóhoz már csak 4 sáv került. Az aljzatok alatt egy start, egy reset valamint egy instant tuning (CPU Level UP) aktivátor kapcsoló található és egy USB 2.0-s tűsor.

A déli híd mellett összesen hét SATA port sorakozik fel. Ebből a hat darab 90 fokban kifordított az SB950 natív 6 Gbps portjainak csoportja. Ezek felett pirossal egy USB 3.0 tűsort, alatt pedig SATA6G_E1 felirattal egy ASMedia chip által vezérelt SATA 6 Gbps kivezetést találhatunk. A vezérlőhíd alatt a NYÁK szélén helyet kapott még egy USB 2.0 kivezetés, valamint két PWM-es ventilátorcsatlakozó is.

A négy DDR3 foglalat felett hét darab úgynevezett ProbeIt mérőpont található, melyekkel a CPU, CPU_NB, CPU_VDDA, DRAM, NB, HT valamint SB egységek feszültségét tudjuk menet közben egy multiméter segítségével pontosan monitorozni. Sajnos valamilyen okból kifolyólag a mérőpontok fel vannak töltve forrasztóónnal, ennek következtében elég kényelmetlen a mérési folyamat. Tuning során jól jöhet a szintén itt található GO BUTTON, mely még az alaplap elnevezése ellenére sem a brit Formula-1-es pilóta biztatására hivatott. Ennek megnyomásával egy előre meghatározott biztonsági profilt tölthetünk be arra az esetre, ha a beállított órajeleket már nem tolerálná a CPU vagy a memória, ergo ha a rendszer nem indul.

A hátlap felé fordulva egy kombó PS/2 billentyűzet/egér aljzattal nyílik a sor, ami alatt egy pár USB 3.0 helyezkedik el, amit szintén egy ASMedia chip vezérel. Ezeket a CMOS reset gomb követi, melyek után két USB 2.0 és egy eSATA van soron. Ezután az SupremeFX X-Fi 2 névre keresztelt Realtek ALC892 alaplapi HD audiovezérlő digitális optikai kimenete következik, amit egy újabb pár USB 3.0 port követ. A következő állomáson az integrált Intel 82583V Gigabit Ethernet vezérlő kivezetése tárul elénk két USB 2.0 port társaságában. Az ezután felállított USB 2.0-s torony alsó fehér portja a ROG Connecthez dedikált aljzat; a funkció használatához először át kell állítanunk egy analóg kapcsolót az alaplapon, ami közvetlenül a sor végén található hatos analóg audio ki- és bemenetek mögött található.

Az UEFI-be belépve nem ért minket különösebb meglepetés, hisz rengeteg különféle opcióval találtuk szembe magunkat. A közelmúltban kipróbált Rampage IV Extreme alaplapot talán még mindig nem fogja lepipálni ebben a tekintetben a Crosshair, de így is tetemes mennyiséget takar az opciók száma. Az ASRocknál látotthoz hasonlóan a 2133, valamint 2400 MHz-es DDR3 szorzók/órajelek kiválasztására természetesen itt is van lehetőség. A következő néhány fotó próbálja illusztrálni a Crosshair V Formula UEFI-jének beállításai lehetőségeit:


ASUS Crosshair V Formula UEFI

A szoftveres kiegészítők főpillére az ASUS AI Suite II, mely egy csokorba szedi az összes fontosabb lehetőséget. Ez többek között magában foglalja a PWM főbb paramétereinek vezérlésétől kezdve a feszültségek, órajelek, valamint a ventilátorok szabályzását is.

A tuningképességet természetesen most is egy gyors próba alá vetettük. Hasonlóan indultunk el, mint az ASRcok esetében. Pusztán a CPU magfeszültségének és szorzójának állításával 4700 MHz-ig jutottunk 1,46 volt üzemi érték mellett. Most sem zárjuk ki, hogy tud ennél többet is az alaplap, valamint az FX-8150, de órákat vagy akár napokat is el lehet játszadozni a különféle opciókkal és azok kombinációjával, amit most is inkább meghagytunk a vérbeli tuningosoknak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés