Négy csúcs 990FX-es AM3+ alaplap a porondon

Sapphire Pure Black 990FX

A Sapphire márkáról első hallásra talán mindenkinek Radeon videokártyák jutnak az eszébe. Ez nem is csoda, hiszen évek óta a Sapphire (pontosabban a PC Partner) gyártja az eleinte ATI, majd később AMD által tervezett referenciakártyákat. Immáron lassan hat éve a gyártó úgy döntött, hogy a videokártyák mellett Sapphire Pure néven egy közép-felsőkategóriás alaplapmárkát is bevonultat a köztudatba. A néhány napja hivatalosan bejelentett Pure Black 990FX is ebbe a körbe tartozik, melyet szintén szerencsénk volt közelebbről is szemügyre venni.

Az elegáns fekete dobozban az alaplapon, valamint a szokásos felhasználói kézikönyv, driver DVD, hátlapi takarólemez trión kívül 6 darab SATA adatkábelt és egy tetszőlegesen elő- vagy hátlapra szerelhető USB 3.0 kivezetést találtunk. Ez nem nevezhető éppen bőséges kínálatnak az előző három modellhez képest, egy CrossFire híd talán még elférhetett volna a dobozban. Az SLI hidat azért nem hiányoljuk, mert a Sapphire alaplapja egyedüliként a mezőnyből nem támogatja az NVIDIA többkártyás megoldását.

Az alaplap ebben az esetben is fekete NYÁK-ra épül, melyet piros SATA csatlakozók, világoskék slotok, valamint kékes-lilás bordák díszítenek. Ez hasonló ahhoz, amit a Sapphire-től az elmúlt néhány hónapban láthattunk, azaz ilyen tekintetben nem hozott változást a modell.

Ez az alaplap sem úszhatta meg a nagyobbik borda eltávolítását, ami szerencsére itt is könnyedén megadta magát.

Összesen tíz analóg fázist számoltunk meg, melyekhez fejenként egy, úgynevezett Diamond Chokes tekercs tartozik.

Elérkeztünk az alaplap egyik érdekes pontjához. Manapság még meglehetősen ritka, hogy kizárólag teljes hosszúságú PCI Express aljzatokkal legyen felszerelve egy alaplap, de a Pure Black 990FX éppen egy ilyen fecske. Az összesen hat darab slot természetesen nem teljesen egyenértékű. Felülről lefelé haladva következő a rendszer kiosztása: x16, x4, x16/x8, x8, x8, x4. Háromkártyás CrossFire konfiguráció esetében az első, harmadik és ötödik slot használata javasolt, mellyel x16/x8/x8 kiosztás érhető el. Három kártyához jól jöhet egy kis extra tápellátás, amiről a bal sarokban lévő MOLEX csatlakozón keresztül gondoskodhatunk. Ettől befelé indulva egy CMOS reset, valamint egy power és egy klasszikus reset kapcsoló található. Egy sima analóg kapcsolóval válthatunk az alaplapon elhelyezkedő két EEPROM chip között, melyek az UEFI-t tartalmazzák. Az integrált speaker mellett a szélen piros színnel egy USB 2.0-s tűsor található.

A déli híd alatt a további USB csatlakozók mellett itt is feltűnik egy POST CODE kijelző, mely a különböző boot kódok mellett a CPU aktuális hőmérsékletét is képes igény szerint megjeleníteni. A szélen itt is a SATA csatlakozóké a főszerep, ahol a hat darab natív 6 Gbps port mellett egy ráadás is helyet kapott. Utóbbit a Marvell 9172-es chipje vezérli. Mindezek felett egy USB 3.0-t csatlakozó található, amit az ASUS alaplapjánál látotthoz hasonlóan egy ASMedia chip kezel.

A DDR3-as slotok felett itt is vannak mérőpontok, melyek kialakítása némileg szerencsésebb az ASUS esetében látottakénál. Ezekkel a CPU, CPU_NB, CPU_NB_HT, CPU_VDDR, DIMM, NB, NB_HT, NB_PCIE, SB, valamint SB_FC feszültségeket mérhetjük multiméter segítségével.

A hátlap egy kombó PS/2 billentyűzet/egér aljzattal nyít, ami alatt két USB 2.0 port helyezkedik el. Ezután a Realtek ALC892 HD audiovezérlő digitális optikai és koaxiális csatlakozói következnek. A következő kis torony tetejében egy Atheros AR3011 chip rejtőzik, melyen keresztül Bluetooth 2.1 + EDR támogatást is kapunk. Ezek alatt két USB 2.0 és egy eSATA található, melyet szintén egy Marvell 9172-es chip kezel. Ez utóbbi párja belülről, a csatlakozó mögött található. A sort egy pár USB 2.0 aljzat folytatja melyek mellett a Marvell 88E8059 dual Gigabit Ethernet vezérlője által meghajtott két port kapott szerepet. Az egyik két USB 2.0, míg a másik két USB 3.0 portot kapott maga alá. A csatlakozók fergetegét a szokásos analóg audio ki- és bemeneteket zárják.

A Sapphire-től már láthattunk egy UEFI-t, mely az MSI megoldásához hasonlóan még szinte teljesen karakteres felületű volt. Követve a konkurensek példáját, immáron a Pure Black 990FX is egy némileg grafikus(abb) felületű megoldást kapott, mely a kissé furcsa QBIOS névre hallgat. Mindezt a következő néhány fotón próbáljuk bemutatni:


Sapphire Pure Black 990FX UEFI

Végül egy gyors kísérlet erejéig tettünk egy próbát túlhajtás terén is. A Sapphire alaplapjával is 4600 MHz-ig jutottunk, amihez viszont már 1,47 voltot kért a rendszer. Ez durván 2 századdal több, mint ami az ASRock és az MSI megoldásainak kellett ehhez az órajelhez.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés