Netgear NAS: több mint hálózati háttértár

Netgear Stora és ReadyNAS Ultra 4

Mára az egyszerű felhasználók körében is – akik nem jártasak túlzottan a számítástechnika világában – felmerülhet az igény arra, hogy több, hálózatba kötött számítógépük között adatokat, állományokat osszanak meg. Hozzáértő ember ilyenkor képletesen mondva fillérekből összeállít egy használt PC-t, telepít rá egy fájlszerverekhez optimalizált Linuxot, egy halom egyéb kiszolgálót, és igényei szerint konfigurálja. De mit tehet az egyszeri felhasználó, akinek sem ideje, sem szaktudása egy ilyen szerver felépítéséhez? Szerencsére számukra is van megoldás, úgy hívják, hogy NAS. A rövidítés hálózatra kapcsolt háttértárat (Network Attached Storage) jelent. Most a Netgear termékpalettájának két végén elhelyezkedő megoldást mutatjuk be. Hogy még pontosabbak legyünk, tesztünk szereplői az alap Stora és a meglehetősen fejlett Ultra 4, melyek a NAS-ok családján belül az otthoni felhasználókat célozzák.

Ezek a NAS-ok lényegében olyan hálózati célszámítógépek, amelyeket komoly adattároló rendszerrel láttak el. A Netgear Stora pestiesen mondva az egységsugarú felhasználóknak készült. Nagyon egyszerű, nagyon minimális számítógépes ismeretet igényel. Külseje is minimalista, elején pár LED-et és egy USB csatlakozót láthatunk, semmi mást.

Hátul jön még ehhez egy Gigabit Ethernet csatlakozó, bekapcsoló, kis reset és két fura kallantyú, melyekkel a két merevlemezt lehet kilökni a doboz előlapja felé. Persze azt először le kell venni. Itt is tetten érhető a Stora „alapsága”: komolyabb NAS-okban fiókokban ülnek a winchesterek (SATA csatolós 3,5 hüvelykesek), itt viszont csak be kell dugni őket. Van még a Storanak egy külső tápja, és adnak hozzá egy CD-t, illetve némi papíranyagot.

Lényegesen komolyabb darab a ReadyNAS Ultra 4. Először is négy merevlemez fér bele, melyeket egy ajtó mögé klasszikus, NAS-os fiókokba tehetünk be. Homlokzatán nem csak egy USB, hanem archiváló- és bekapcsológomb, illetve az alsó részen kétsoros kijelző található. Hátul még két USB és nem egy, hanem két Gigabit Ethernet csatlakozó sorakozik. Továbbá kapunk méretes szellőzőnyílást mögötte ventilátorral, egy masszív fogantyút a nem éppen könnyű dobozka cipeléséhez és egy Kensington záras aljzatot. Itt nincs külön táp, mert beépítették a doboz aljába.

Az Ultra4 érdekessége, hogy az Intel Atom platformja dolgozik benne, szóval az a hálózati célszámítógép nem is annyira egyszerű. A merevlemezes rész fölé szerelték, memóriája pedig felülről érhető el. Az Ultra 4 egymagos, 1,6 GHz-es Atomot kapott. A nagyobb, hat merevlemezes Ultra 6-nak 1,6 GHz-es kétmagosa, a két merevlemezes Ultra 2-nek pedig egymagos, de 1,8 GHz-es processzora van. Mindhárom esetben 1 GB a rendszermemória.

Annyit érdemes még megjegyezni az egyes modellekről, hogy a két nagyobb (Ultra 4 és Ultra 6) mutatkozott be először. Róluk még hiányolható valamilyen gyors külső merevlemezes interfész – jellemzően az eSATA. A később bemutatott Ultra 2 első USB csatlakozója viszont már USB 3.0-s. Remélhetőleg ezt a módosítást idővel a nagyobb modelleken is bevezetik.

Stora próbája

Nem csak külsejében, hanem kezelőfelületében is teljesen a kezdőkre szabta a Netgear a Storát. Annyira, hogy közvetlenül számítógéphez kötni nem is nagyon lehet, konfigurálása pedig internetes kapcsolatot igényel. Azt mondhatnánk, hogy ez egy kicsit sok követelmény. De manapság hol nincs egy router és internetkapcsolat? Ilyen helyzetben pedig elég bedugni a Storát, és elindítani a CD-jén található alkalmazást. Sajnos az csak angolul beszél, magyarul nem.

Először is internetkapcsolat mellett regisztrálnunk kell a masinát, majd létrehozhatunk egy rendszergazda felhasználót. Ezután jön az adattárak elrendezése: két winchester esetén RAID1 (tükrözés) és JBOD mód közül választhatunk. Előbbi az adatok dupla tárolása miatt biztonságosabb, de kisebb (feles) kapacitást biztosít. Utóbbinál nincs duplázó biztosítás, de a teljes tárkapacitást kihasználhatjuk. A következő lépés szokatlan volt a NAS-oknál. Aktiválhatunk egy havidíjas Stora prémium szolgáltatást, melyben olyan nyalánkságok vannak az alapcsomagon felül, mint előlapi USB csatlakozóról gyorsmentés, a tárak elérése interneten keresztül nem csak számítógéppel, hanem akár mobiltelefonnal is, RSS feed a NAS tartalmának módosulásáról, képeink automatikus feltöltése Flickr fiókunkba, látványosabb kezelőfelület. Persze ezek nélkül is marad elég érdekes és hasznos funkció, de a standard Stora rendszernek azért van egy olyan korlátozása, ami nekünk eléggé fájt: csak három felhasználót lehet vele létrehozni, míg a prémium csomagban ez korlátlan. A prémium csomag 30 napig ingyenes, utána viszont 19,99 dollár éves díjat kérnek érte.

Ezzel le is zárul a masina kezdeti konfigurációja. Most már böngészőablakban megnyitva a tényleges kezelőfelületét kapjuk, ami sajnos szintén nem beszél magyarul. Három fő része van, az Albums (albumok), a Media Library (médiakönyvtárak) és a Preferences (beállítások).

A fő dolgok a médiakönyvtárban történnek. Itt láthatjuk azt is, hogy a Stora automatikusan felépített egy olyan könyvtárstruktúrát, ami a legtöbb otthoni felhasználónak megfelel. Ebben a hálózat minden tagja által elérhető állományokat a Family (család) előtagú mappákban találjuk, ezen felül saját felhasználóinknak is vannak saját mappái. Különböző megjelenítési formák között válogathatunk, ráadásul a webes felületben van médialejátszó is. Az egyszerűbb kép-, hang- és videóformátumokkal meg is birkózott, de a komolyabb kódolású és mkv konténerbe pakolt filmekkel már meggyűlt a baja.

Azokat érdemes inkább a támogatott médiamegosztó vagy streamelő eljárások valamelyikével kezelni. olyanból pedig van bőséggel a Storában. A DLNA-t rendszerint a szórakoztatóelektronikai eszközök (főként tévék) támogatják, az UPnP-nek pedig a hálózati médialejátszók és számítógépek örülnek majd. Emellett van még FTP és klasszikus Windows, Linux vagy OS X alapú fájlmegosztás.

Mi valahogy tesztelés közben, gyakorlott hardveresként nem éreztük különösen hasznosnak a főmenü albumos részét. Akinek viszont nincsenek rendszerezve a fotói, filmjei és zenéi, szépen – és főként egyszerűen – albumokba csoportosíthatja. Mondjuk egy nyaralás képeit, kedvenc zenéinket lehet így összeszedni, és a webes felületen keresztül megnézni. Akkor látványos ez, ha a prémium Stora csomaggal például a nagyinak demózunk interneten keresztül. Ráadásul a kedves mamának a befőzés és süteménysütés közben szólhat az RSS olvasó is, hogy kis unokája újabb képanyagot tett fel.

Még egy elég hasznos része van a Storának: a beállítások között találjuk az adatmentő funkciót. Ez is amolyan „egységsugarú”, de egészen hatékony. Kompatibilis a Windows Backup és az OS X Time Machine technológiájával, egyszerű felhasználóknak pedig több nem is kell. Alapvető felhasználói fiókos, hálózati és rendszerbeállítások közül talán még a fix IP megadását emelnénk ki. Ezzel közvetlenül számítógépre vagy DHCP kiszolgáló nélküli hálózatba köthető a Stora.

Akcióban egészen korrektül tette a dolgát a kicsike. Szerencsére számoltak nála azzal, hogy az otthoni felhasználó esetleg valahova a környezetébe, hallótávolságon belülre teszi, nem pedig valami szerverszobába, ezért hűtése (6 centis ventilátor) szépen, diszkrét csendben dolgozik. Konfigurálását megcsinálni lényegesen egyszerűbb volt, mint leírni. Utána viszont 4-5 órát szöszölt a 2 x 2 TB-os RAID1 tömb felépítésével. Elvileg eközben is lehet piszkálni, de mi inkább békén hagytuk.

Flash-alapú kezelőfelületétől először idegenkedtünk, de végül is egy átlagfelhasználó számra, aki nem Norton->Windows->Total Commanderen nőtt fel, ennél jobbat nem lehet csinálni. Minden a helyén volt, ott ahol nagymami vagy hugi kereste volna, ezért nem tűnt akkora bajnak, hogy a help csak egy link a 133 oldalas felhasználói kézikönyvre. A magyar nyelvet viszont hiányoltuk.

Komolyabb felhasználás közben elsősorban a sebesség tetszett. Fast, vagyis 100 Mbps-os Etherneten a Stora olyan gyors volt, mintha egy másik számítógépre másoltunk volna. Átvitelei sebessége 8-10 MB/s környékén alakul. Lazán tudtunk róla HD filmet nézni, miközben éppen képeket másoltunk rá. Sajnos gigabiten csak egy rövidebb, FTP-s körre volt időnk. A RAID1 tömböt FTP-n keresztül 20-25 MB/s-os sebességgel tudtuk olvasni, írni nagyjából ennek a felével sikerült. Két darab 2 TB-os Seagate Barracuda 7200.11 Low Power merevlemezzel a Stora fogyasztása legfeljebb 25 watt volt.

ReadyNAS Ultra 4 próbája

Sokkal komolyabb masina a Storánál a ReasyNAS Ultra 4. Itt egy klasszikus, keménykalapos, akár elavultsággal is vádolható webes kezelőfelülettel találtuk magunkat szembe a merevlemezek bedugása után. Egyes ablakai fix méretűek, ha több opció van bennük, akkor belül kell görgetnünk. Struktúrája egyébként rendben van, balra főmenüt, felül almenüt kapunk, de átválthatunk varázslós módba is. Itt sem ártott volna a magyar nyelv, bár az ilyen komoly NAS-t bütykölők rendszerint bírni szokták az angol nyelvet.

Hosszasan lehetne írni arról, hogy mi minden van a ReadyNAS Ultra 4 menürendszerében. Lényegében a hálózati, adatátviteli és felhasználós részen sem hiányzott semmi. Kaptunk CIFS, NFS, AFP, FTP, HTTP, HTTPS és Rsync állománykezelést, DLNA, SqueezCenter és iTunes streamelőt, illetve Bonjour és UPnP szolgáltatást. Emellett még további, külső fejlesztők által készített alkalmazásokat is letölthetünk, többek között BitTorrent klienst.

A felhasználói fiókok kvótázhatók, csoportosíthatók, leírásukat emailban el tudja küldeni a NAS a rendszergazdának. A diagnosztikai részen szemmel követhetjük a merevlemezek SMART állapotát és hőmérsékletét, de még az őket hűtő ventilátor fordulatszámát is, illetve a kijelzi a csatlakoztatott szünetmentes áramforrást. Természetesen minden abnormális eseményről kérhetünk e-mail-értesítőt. A kiegészítő szolgáltatások között ott sorakozik a nyomtatószerver is.

Bár az Ultra 4 lényegesen komolyabb NAS a Storánál, mégis, hozzá hasonlóan az otthoni felhasználóknak szánják, ezért masszív multimédiás tudással van felvértezve. A DLNA, UPnP, iTunes és többiek támogatása kötelező, emellett a nálunk még nem túl elterjedt TiVo felvevőkhöz használható adattárként. Szintén érdekes a DLNA-ra alapozó Orb rendszer, mellyel mobiltelefonos formátumba tudjuk streamelni NAS-unk tartalmát. Hasonló technológia lesz, de elsősorban a hagyományos PC-ket és notebookokat célozza a Skifta.

Távoli elérésre is kínál eszközt az Ultra 4: a ReadyNAS Remote segítségével az interneten keresztül hozzáférhetünk a tárterülethez. Emellett érdekes, internetre támaszkodó technológia a ReadyNAS Vault, vagyis "trezor". Az Ultra 4-hez két évre kapunk egy 2 GB-os tárhelyet a Netgear biztonságos adattároló szerverén. Saját tárunk kiválasztott mappájának tartalma automatikusan – és főleg titkosítva átvitel és tárolás közben – erre a területre is felkerül. Ha bármilyen katasztrófa érné NAS-unkat, innen visszakaphatjuk adatainkat. Ez a szolgáltatás a két év leteltével vagy nagyobb tárhely igényében már havidíj ellenében vehető csak igénybe.

Nagyon alaposan kidolgozták az Ultra 4 automata archiváló rendszerét, hiszen egy NAS talán legfontosabb funkciója – a hálózati elérhetőség mellett – adataink biztonságba helyezése. Nem csak a hálózatra kötött gépek és a NAS saját tartalmát menthetjük, hanem távoli FTP vagy egyéb kiszolgálókon őrzött adatainkat is. Ugyanígy a mentés célkönyvtára is rengeteg helyen lehet, akár a NAS USB csatlakozójára kötött tárra is archiválhatjuk a kiválasztott fájlokat. Természetesen van lehetőség időzített mentésre is, illetve azt is beállíthatjuk, milyen gyakran legyen teljes mentés az egyébként inkrementális (csak változásokat felíró) eljárások között. Mac-es felhasználók emellett kapnak még Time Machine támogatást. A Netgear oldalán erősen propagálják a Memeo Backup alkalmazást, ami együtt tud működni a ReadyNAS-okkal.

Bekapcsolás után először is hallani lehetett, hogy a ReadyNAS Ultra 4 komolyabb vas a Storánál. Ventilátora szép hangosan felpörgött, de ez egy router mellé elzárt, minden hibájáról úgyis levelet küldő eszköznél nem különösebben nagy probléma, sokkal fontosabb, hogy ne főzze meg a rábízott merevlemezeket. Két Seagate-ünket ez a masina is jó öt óráig rendezte RAID1 tömbbe. Az X-RAID technológiának köszönhetően a harmadik és negyedik tárat is automatán integrálja a rendszerbe az Ultra 4, a végeredmény pedig egy masszív RAID 5 tömb lesz. Ráadásul, amikor úgy döntünk majd, hogy kevés a teszem azt 4 x 1 TB, akkor egyesével kicserélhetjük a winchestereket nagyobbakra. Nem két perces folyamat lesz ez, de közben a NAS végig, leállás nélkül használható marad.

És használni nagyon jól lehet az Ultra 4-et! Gigabites hálózatra kötve lazán ki tudott szolgálni négy HD filmes folyamot (egészen konkrétan médialejátszós tesztünk „killa sample” anyagát). Leírása szerint akár tíz adatfolyam kezelésére is képes, de több gépünk nem volt kéznél nyaggatásához. Másolásban, FTP-ről brutális, 90 MB/s fölötti olvasási és 60 MB/s fölötti írási csúcssebességet mértünk. Hej, ha még a két Gigabites Ethernet vezérlő tudását össze lehetne vonni! Melegedésre sem volt panaszunk, a legnagyobb érték, amit a diagnosztikai felületen láttunk, 41 °C volt (két merevlemezzel), miközben a mögöttük dolgozó, 80 mm-es ventilátor félgázon (kb. 1800 rpm) pörgött. Két merevlemezzel az Ultra 4 fogyasztása picivel meghaladta a 30 wattott.

Konklúzió

Kétség nem fér hozzá, hogy egy NAS nagyon hasznos tud lenni az olyan háztartásokban, ahol több számítógép és mindenféle más eszköz (tévé, médialejátszó, játékkonzol, okostelefonok stb.) alkot egy közös használatot. Az egy helyen tárolás kényelmes, megfelelő RAID tömb használata esetén biztonságos, megfelelő NAS használata esetén pedig gyors is. Már csak azt a kérdést kell eldönteni, hogy melyik a megfelelő NAS? Aki olcsón akarja megúszni, és ért hozzá, az minden bizonnyal pár kinőtt hardverből és ingyenes szoftverekkel is egészen jó dolgot össze tud hozni. Már ha rászánja az időt, ami nem tíz perc, hanem inkább tíz óra, nulláról indulva pedig talán inkább tíz nap is lesz. Ha erre nincs időnk – márpedig a többségnek nincs –, vagy nem értünk hozzá ennyire, akkor jöhetnek a kész megoldások.

Az egyszerű kis Stora szerintünk ideális lehet egy olyan felhasználónak, aki nem ért a számítógépek lelki világához, és nem is akar szakértője lenni a témának. Pusztán annyit kell tennie, hogy bedugja a dobozkát a routerbe, megtölti merevlemezekkel, regisztrál, és már használhatja is. Minimálisak a konfigurációs lehetőségek, de éppen elegendőek. Nekünk, hardveresként nem annyira tetszett a flash-alapú kezelőfelület, de hétköznapi felhasználó ismerőseinknek, akiknek hálózatról vagy akár interneten keresztül megmutattuk, elnyerte tetszését, könnyedén használni tudták. Egyedül a magyar nyelv hiánya okozott egyeseknek problémát. Az üres, merevlemezek nélküli Stora ráadásul nem olyan drága, mint a komolyabb NAS-ok: két év garanciával nagyjából 26 000 forint környékén megvásárolhatjuk. Összesítve tehát a Netgear Stora NAS különösen ajánlott azoknak, akik alaptudású, de gyors hálózati tárat keresnek. Két 2 TB-os Seagate merevlemezzel már lényegesen drágább, közel 90 000 forintot kóstál, de egy 2 TB-os merevlemez ára önmagában kb. 28 000 Ft, így ez érthető is.

Teljesen más ligában játszik a RedyNAS Ultra 4. Ezt a NAS-t már az igazi hardvereseknek is bátran lehet ajánlani. Mindene állítható, testreszabható egyértelműen és okosan, bár ismét nem magyarul. Emellett ott van a rengeteg multimédiás lehetőség, ami miatt az Ultra széria otthonra jobb lehet még az elsősorban kisvállalati környezetbe szánt konkurenseknél is. No, nem mintha az Ultra 4 nem tudna kiszolgálni egy kisebb céget, irodát! Lényegében csak két dolgot hiányoltunk vele kapcsolatban. Az egyik a gyors (eSATA vagy USB 3.0) külső adatátviteli csatlakozó, a másik a hálózati adapterek összevonhatósága (Teaming) volt. A ReadyNAS Ultra 4 sajnos jóval drágább a Storanál. Üresen, merevlemezek nélkül, három év garanciával 180 000 forint környékén láttuk, két darab 2 TB-os winchesterrel pedig 90 000 forinttal drágábban kínálják. Akinek kell az Ultra széria sokoldalú multimédiás tudása, de sokallja az Ultra 4 árát, és amúgy is csak két merevlemezzel szeretné használni, az 120 000 Ft körül megkaphatja az Ultra 2-t ugyanazokkal a funkciókkal, viszont csak 2 merevlemezhellyel. Ha az ára nem is, de a Netgear Ready NAS Ultra 4 tudása nagyon tetszett nekünk.

Netgear Stora Netgear ReadyNAS Ultra 4

rudi

A Netgear NAS-okat a LANTEL Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés