OCZ RevoDrive 3 X2: SSD PCI Express csatolóval

Az OCZ RevoDrive 3 X2

Ezúttal egy olyan SSD modell került a kezünk közé, amely alapjaiban eltér az eddig próbált példányoktól. Ahogy a címben is utalunk rá, a legfőbb differencia a csatolót, valamint azzal együtt a teljes meghajtó kivitelét érinti.


[+]

Az OCZ RevoDrive 3 X2 a szabvány SATA konnektor helyett ugyanis egy a PCI Express 2.0 szabványnak megfelelő, x4-es aljzatot kíván meg magának az működéshez. Ez egyben azt is jelenti, hogy a 2,5"-os kivitel helyett egy PCI Express-es bővítőkártya alakját vette fel a meghajtó.


[+]

Sokakban jogosan merülhet fel a kérdés: vajon milyen alapvető indíték vezette az OCZ-t egy ilyen meghajtó megtervezéséhez? Nos, a válasz nem túl bonyolult, csak ismernünk kell hozzá az aktuális SATA szabványok paramétereit. A Serial ATA csatolót alapvetően három generációra tervezték, melynek most épp az utolsó lépcsőjénél járunk. A SATA 6 Gbps teoretikusan 600 MB/s adatátviteli sebességre képes, ami a többletterhelés (overhead) miatt a gyakorlatban nagyjából 500 MB/s-os értéket takarhat. Ez a szám a mai modern SSD vezérlők esetében olykor már szűknek bizonyulhat, ami különösen a szekvenciális műveletek esetében lehet igaz.


[+]

Az OCZ ezt a limitet próbálja megkerülni a PCI Express csatoló alkalmazásával. A meghajtó alapja a fenti képen is látható, OCZ SuperScale nevű chip, amely egy Marvell SAS (Serial Attached SCSI) vezérlő átkeresztelt mása. Az x4-es csatolónak hála a kontroller 2000 MB/s sebességen képes kommunikálni a rendszerrel, amely bő háromszoros értéket jelent a SATA 6 Gbps által nyújtott tempóhoz képest.


[+]

A SAS kontrollerhez egyesével csatlakozik a négy darab, mostanra már jó néhány meghajtóban látott, SandForce SF-2281 típusjelölésű SSD vezérlő.


[+]

A SandForce chipjeihez 25 nanométeres, aszinkron MLC Micron (pontosabban IMFT, azaz Intel-Micron) NAND chipek kapcsolódnak éppen úgy, ahogy az a 2,5"-os meghajtókban szokott lenni.

Az eddig látottak alapján elmondhatnánk, hogy RevoDrive nem más, mint egy PCI Express kártyára összeállított RAID 0 tömb. Igen ám, de az OCZ mindezt megfejelte egy saját fejlesztésű, VCA (Virtualized Controller Architecture) nevű vezérléssel, és annak is már a 2.0-s verziójával. Ennek lényege, hogy a hagyományos RAID 0 tömbökkel ellentétben az írásra ítélt adatok nem oszlanak el egyenletesen a vezérlők és a NAND chipek között. A firmware folyamatosan elemzi és gyűjti IO kérelmeket, és azokat optimális módon osztja el az éppen elérhető SandForce vezérlők között. Ez egyben azt is jelenti, hogy a rendszer nem egy előre lefixált csíkmérettel operál. Természetesen a meghajtó élettartamáról sem felejtkeztek el a tervezők, ugyanis a vezérlés azt is figyeli, hogy egyes elemek ne kapjanak esetlegesen jóval nagyobb mennyiségű írási terhelést a többiekhez képest. Ezen felül a VCA a TRIM-ről, az NCQ-ról és a SMART-ról is gondoskodik.


[+]

Az általunk tesztelt meghajtó esetén az X2 jelölés az emeletes elrendezésre utal. A négy csavarral felfogatott kiegészítőn található a négy SandForce vezérlőkből kettő, és az azokhoz tartozó NAND chipek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés