Hirdetés

Öt és fél CPU-hűtő a quadon

Tesztek – nagy teljesítménnyel

Az öt nagy teljesítményű processzorhűtő mellé betettük az Intel gyári megoldását is, hogy lássuk, mennyivel tudnak többet a komoly példányok. A mérésekhez az előző tesztünkben összeállított, négymagos Core 2 Extreme processzorra alapozó rendszert használtuk, ráadásul az izmos CPU-t még tuningoltuk is, hogy megközelítse a korábbi Pentium D 830 melegedési szintjét:

  • Intel Core 2 Extreme QX6700 (B3 stepping) @ 3,33 GHz, 1,40 V
  • Asus P5E3 Deluxe Wi-Fi AP alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3-8500 RAM
  • Asus Radeon X1900 CF grafikus kártya
  • 160 GB-os Maxtor merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 W tápegység
  • Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 mm-es ventilátorral

Grafikonjainkon egy megközelítőleg 20 perces, 100%-os processzorterheléses melegítési időszak, majd utána pár perces terheletlen kihűlési folyamat látható. A vonalakat vízszintesen némileg elcsúsztattuk egymástól, hogy a felfutás és a lecsengés jobban láthatóvá váljon. Az első menetben minden hűtőt az elérhető maximumán hajtottuk, tehát csúcsra tekertük a mellékelt ventilátor fordulatszámát. A Hyper 212-t kipróbáltuk két, percenként 1300-at pörgő Noctua ventilátorral is. Szegény kis Intel hűtőt még nem tettük bele ebbe a megalázó körbe, jut majd neki verésből a következő menetekben.

Mivel ugyanabban a környezetben végeztük a méréseket, mint korábbi tesztünkben, az ott elért eredmények is nagyjából összevethetőek a mostaniakkal. A Hyper 212 két 1300-as ventilátora 3 fokkal jobbnak bizonyult az egyetlen 1900-asnál. Precenként csupán 300 fordulattal gyorsabb, de kisebb ventilátorával a Silent Square EVO meg tudta előzni az egyventilátoros Hyper 212-t. Érdekes, hogy az ugyanilyen lapátkerékkel szerelt Asus V60-on 200-zal kisebb maximális fordulatszámot kaptunk. Ennek, és a kisebb fémtömegnek tulajdonítható, hogy a két Asus között eléggé jelentős volt a rés. Közéjük érkezett be a kis hőleadó felületű Igloo. A sort szerencsétlenül leszakadva zárta a Sphere picivel 80 fok alatti eredménnyel.

Hangban ezt a kört a két Asus nyerte, melyek között csak minimális eltérést hallottunk. Úgy tűnt, az EVO egy picivel kevésbé rezonál. Harmadik helyre futott be a két lassú ventilátoros Hyper 212, amely jóval halkabb volt, mint ugyanez a hűtő egyetlen, 1900-on járatott ventilátorral. Két, fejenként 2200-at pörgő szellőztetőjével az Igloo 5750-et már elég hangosnak éreztük, de a legzajosabb a Sphere fura lapátkereke volt.

A következő menetben már bevetettük a gyári hűtést is, de azonnal megmutatkozott gyengesége. A megemelt órajelű és feszültségű négymagossal már nem tudott megbirkózni. Pár percnyi hevítés után lekapcsolt a rendszer védelme, ezért visszamentünk a gyári, 2,66 GHz-es órajelre és 1,30 V körüli feszültségre. Korábbi méréseink szerint ez a csökkentés jó 10 fokos enyhülést hozott egy komoly processzorhűtővel is, szóval a gyári megoldás eredményéhez hozzá lehetne adni jó 10–15 fokot, ha a többi hűtővel összevethető, tuningos eredményt szeretnénk.


* alapórajelen, 10–15 fokkal hidegebb processzorral mérve

A ventilátorok nagyjából azonos szellőzési teljesítményre állítása alaposan átvariálta a sorrendet. Érdekes, hogy a Hyper 212-nél a 600 fordulatos lassítás csupán néhány fokos melegedést eredményezett, ami azt jelenti, hogy a kis borda és nem a légáramlás a termék szűk keresztmetszete. Nem csoda, hogy két ventilátorával az Igloo 5750 futott be a második helyre, de az örvendetes, hogy nála is alig pár fokos melegedést tapasztaltunk. A többiekhez képest sokat, egészen 10 fokot melegedett a nagyobbik Asus hűtő, a V60 pedig nagyjából 6-ot, így a két élmenő mögé szorultak. A sort a sokkal hűsebb környezetben dolgozó gyári hűtő és a gömb zárta. Fura, hogy a Sphere most 5 fokkal jobb volt, mint előbb, nagyobb fordulaton. Talán valami kellemetlen légáramlat alakult ki korábban.

Hangban merőben más volt a helyzet, mint hűtésben. Itt a két Asus nyert, de a Hyper 212 sem maradt le mögöttük lényegesen. Általában a 12 centiméteres ventilátoroknak kellemesebb hangja szokott lenni, mint a 9,2-eseknek, de most ugyanazt tapasztaltuk, mint a Noctua lapos lapátszögű 12-esénél, hogy a 12-es hangszíne magasabb, zavaróbb lett. Igaz, az előző körhöz képest sokat csendesedett, de szerintünk most is csak a negyedik helyre volt elegendő az Igloo 5750. Alaposan leszakadva a sor végén kullogott a továbbra is hangos Sphere és a gyári Intel hűtő.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés