Netgear ReadyNAS 102 – az új generációs kis NAS

Próba

A régi RAIDar segédprogrammal a felderítés mellett egy új módja is van a ReadyNAS 102 elérésének, igaz, ehhez internetkapcsolatra van szükség a hálózaton, ahová a NAS-t telepítettük. Ha ez megvan, elég a https://readycloud.netgear.com/ linkre ugrani, és ott felderíteni, azonosítani, majd beállítani a meghajtót. Hasznos képessége a Netgear NAS-oknak, hogy ha előzőleg formázott merevlemezt érzékelnek, akkor azon nem kezdenek el rögtön saját partíciót létrehozni. Ez akkor jön jól, ha véletlenül egy fontos adatokat tartalmazó winchestert etetünk meg vele, mert így nem gyalulja le automatikusan állományainkat. A partíciók nélküli, formázatlan winchestert nagyjából negyed óra alatt belakta; X-RAID tömböt hozott létre rajta, ami később második adattárral bővíthető.

A konfigurálási folyamat alatt egyszer sem futottunk bele problémába, csak az volt zavaró, hogy több funkcióhoz újra és újra be kellett lépni a MyCloud vagy egyéb Netger regisztrációba. Hiányzott nekünk egy olyan kapcsoló, amivel egy mozdulattal hálózati meghajtót csinálhatunk a NAS-ból, persze ez a művelet egy gyakorlott felhasználó számára csak néhány klikkelés.

Az új ReadyNAS termékcsalád legfontosabb jellemzője rejtve marad az átlagos felhasználó elől, bár előnyeit folyamatosan élvezi. Az EXT3 vagy EXT4 helyett az úgynevezett BTRFS („Butter FS”) fájlrendszert használja, melyet az Oracle fejlesztett ki 2007-ben elsősorban vállalati rendszerekhez. Különlegességei a beépített adat integritásfigyelése és a folytonos töredezettség-mentesítés, de az egyes meghajtók méretének növelését és csökkentését is kezeli. Az otthoni hálózati adattárak szempontjából az úgynevezett Snapshot funkciót kell kiemelni, ennek segítségével korlátlan mennyiségben készíthetünk mentett állást egyes fájlokról, mappákról. Kritikus adatoknál akár minden órában menthetünk. Fontos előny a klasszikus, EXT3 vagy EXT4 fájlrendszert használó NAS-okkal szemben, hogy a visszaállítás egy mentett állapotba nagy fájlok esetében is szinte azonnali, az archiválás pedig alig igényel extra erőforrást, a folyamat közben alig lassul a NAS.

Biztonsági és kényelmi funkciói mellett némi hátránya is van a BTRFS-nek, mégpedig a valamivel kisebb átviteli sebesség. Korábban a ReadyNAS Duo v2-vel, mely a ReadyNAS 102 elődjének tekinthető, 90 MB/s fölötti olvasási és 65 MB/s fölötti írási csúcssebességet mértünk nagy, több száz megabájtos állományokkal. A ReadyNAS 102 viszont „csak” 80 MB/s olvasási és valamivel 50 MB/s fölötti írási csúcssebességet mutatott nagy fájlokkal. Kisebbekkel is valamivel szerényebben teljesített elődjénél, 1-5 MB-os képeket és zenéket mozgatva 60 MB/s alatti olvasási, és 40 MB/s körüli írási sebességet kaptunk – ami egyébként még midig nagyon jó.

A BTRFS ereje akkor mutatkozott meg, amikor egy futó archiválási folyamat közben kezdtük terhelni a ReadyNAS 102-t. Elődje, vagy más, EXT3-as, EXT4-es konkurens NAS hasonló helyzetben nagyon belassul, írásban és olvasásban is töredékére esik vissza sebessége, a 102 viszont terheletlen csúcssebességének nagyjából kétharmadát hozta. Egy merevlemezzel 9-12 watt közötti fogyasztást mértünk, viszont sajnos tétlenségi leparkolás még nincs, pedig azzal 2-3 watt környékére csökkenne az energiafelvétel. A ReadyNAS 102 aránylag csendben teszi a dolgát, ventilátorát egyáltalán nem lehet hallani; egyedül a merevlemez fejmozgatásának hangja és némi rezonancia szűrődik ki a fémházból.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés