Netgear ReadyNAS 102 – az új generációs kis NAS

Új operációs rendszer I.

A ReadyNAS-ok új generációjával teljesen új operációs rendszer debütált, melyet OS 6-nak hívtak. A korábbi modelleknél beállított irányt folytatták, tehát olyan felületet készítettek, amelyen az átlagfelhasználók is eligazodnak, könnyen tudják kezelni. Az előző RAIDiator OS sötét színeit modernebb, letisztult, világos dizájn váltotta, a menürendszert pedig úgy rakták össze, hogy a lehető legkevesebbszer kelljen újratöltődnie. Sajnos a rendszer egyelőre még nem ismeri a magyar nyelvet, de ennek támogatása minden bizonnyal csak idő kérdése.

A nyolc pontból álló, szöveges főmenü alatt rendszerint ikonos almenü jelenik meg, alatta pedig jönnek a beállítási lehetőségek, többnyire kibontható vagy éppen bezárható csoportokban. A főmenü és almenü között narancssárga sávban értesítéseket kapunk új alkalmazásokról és frissítésekről, ha a NAS eléri az internetet. Induláskor általános hardverinformációkat, illetve a telepített alkalmazások ikonjait kapjuk, lényegében ezek azok a tételek, amire konfigurálás után, a napi használatban legnagyobb szükségünk lehet. A Volumes részen a felhasznált merevlemez(ek) partícióit állíthatjuk be, a Performance lapon pedig a ventilátor fordulatszámát és a merevlemezek hőmérsékletét követhetjük nyomon.

Sokkal komolyabb lett a Settings almenü; itt találunk minden lényeges beállítást az egyes szolgáltatásokkal kapcsolatban, mint a Samba, FTP, iTunes, DLNA, HTTP, SSH, UPnP és egyéb kiszolgálók. Igazán érdekes közülük az antivírus, illetve a genie+ Marketplace. Tovább haladva a lehetséges frissítéseket találjuk (mi 6.0.5-ről 6.0.6-ra frissítettünk), és ide került az időzítés is, hogy mikor kapcsoljon fel vagy le a NAS. Sajnos egyelőre hiányzik az a kapcsoló, amivel bizonyos időnyi tétlenség után le lehetne állítani a merevlemezt, ennek implementálását a 6.1.0-s OS verzióban ígérik. Érdekes, hogy egy kisebb Backup rész is sorakozik itt, pedig annak külön főmenüpontja is van. Az utolsó, Systems almenüben a rendszernapló található.

Gyárilag több, különbözően beállított megosztási mappát definiáltak, melyeket a Shares lapon nézhetünk meg, és természetesen módosíthatjuk, bővíthetjük is őket, beállítva, hogy milyen szolgáltatások vagy felhasználók, felhasználói csoportok érhessék el, legyen-e rajta állandó vírusellenőrzés, tömörítés vagy archiválás. A Browse részen megtekinthetjük a megosztott mappák tartalmát, és bár egyelőre csak egyes kép- és zeneállományoknál volt aktív a lejátszás/megjelenítés, később a támogatott formátumok bővülni fognak. Igazán érdekes, és egyesek számára biztosan nagyon hasznos funkció az úgynevezett Snapshot, amire a Timeline részen bukkantunk. Ezzel egy mappa állapota bármikor "lefotózható", és ehhez az állapothoz a későbbiekben visszatérhetünk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés